Menu Close

Prieš lipdami ant ledo įsitikinkite jo tvirtumu, nerizikuokite savo gyvybe

Kol kas šalčio didelio nebuvo, bet ledo tvirtumą su nekantrumu skuba išbandyti žiemos pramogų mėgėjai, daugiausia vaikai, žvejai.  Pagrindinė nelaimių vandenyje ir ant ledo priežastis – žmonių neatsargumas. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.

Kad būtų išvengta nelaimės, o neretai ir tragedijos, privaloma laikytis saugaus elgesio ant ledo reikalavimų ir rekomendacijų. Įlūžus ledui svarbu nepasiduoti panikai ir karštligiškai nesikabinti už ledo krašto, nes jis pradės lūžinėti, ir stengtis „ant ledo užplaukti“. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiekti šiltą vietą.

Pastebėjus įlūžusį ir skęstantį žmogų tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje.  Jokiu būdu nebėgti prie eketės – toje vietoje ledas yra plonesnis. Jeigu įmanoma, bandyti nuo kranto ar tilto ištiesti ar mesti skęstančiajam pagalbinę priemonę, į kurią galėtų įsikibti. Būtina nedelsiant skambinti skubios pagalbos numeriu 112.

Ištraukus skęstantįjį į krantą, reikia patikrinti jo kvėpavimą ir pulsą, prireikus pradėti gaivinti. Jei yra galimybė, nugabenti jį į šiltą patalpą, nuvilkti šlapius drabužius ir pakeisti juos sausais, apkloti. Esant hipotermijai dėti šiltus kompresus ant jo krūtinės, kaklo, galvos, kirkšnių. Jei žmogus sąmoningas, duoti gerti šiltų saldžių gėrimų, netrinti jo odos, neduoti gerti alkoholinio.

 

Skip to content