Balbieriškio pagrindinė mokykla

2019 M. SVEIKATINGUMO DIENA

      Birželio 19-ąją Balbieriškio pagrindinės mokyklos 5 – 9 klasių mokiniai aktyviai dalyvavo netradicinėje sveikatingumo dienoje, kurią organizavo vyresnioji technologijų mokytoja Daina Kundrotienė ir Prienų rajono visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė.
Klasių komandos ruošė ir pristatė pusryčius tema „Valgau pusryčius – energingas esu“. Vaikai pagamino įvairiausių kokteilių, salotų – vaisių bei daržovių, vandens su apelsinų sultimis ir mėta, kepė blynus ir gamino šerbetą, vėrė vaisius ant pagaliukų. Viena iš užduočių buvo sukurti ketureilį. Nuskambėjo daug eilių apie salotas, daržoves ir pusryčius bei jų teikiamą naudą sveikatai.
Moksleiviai rungėsi protų mūšyje tema „Mityba“. Vyko trys turai po dešimt klausimų. Kol komisija skaičiavo rezultatus, kiekvienos klasės atstovas užrištomis akimis turėjo atspėti, koks maisto produktas įdedamas jam į burną. Dažniausiai tai buvo vaisiai ir daržovės.
Mokinių darbo rezultatus suskaičiavusi komisija paskelbė nugalėtojus. Jais tapo penktos klasės mokiniai. Visoms klasėms buvo padėkota už dalyvavimą veiklose, įteiktos simbolinės dovanėlės, kurias įsteigė Prienų r. sav. Visuomenės sveikatos biuras.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS  „BŪK

SAUGUS VASARĄ“

     Birželio 3 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą pirmos, antros, trečios ir ketvirtos klasių mokiniams tema „Būk saugus vasarą“ apie pavojus vandenyje, saulės pavojus, pavojus gamtoje. Ką reikia daryti, kad jų išvengtum ir kaip elgtis nutikus nelaimei. Vaikai žiūrėjo filmuką „Pavojai vandenyje“ – taisyklės, kurių reikia laikytis prie vandens telkinių.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „AŠ – MERGAITĖ“

Birželio 5 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą penktos ir šeštos klasės mokinėms tema „Aš – mergaitė“. Įteikta 10 atmintinių mergaitėms „Tarp mūsų mergaičių“.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STENDAS  „VASAROS PAVOJAI“

      Birželio 5 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje parengė stendą „Vasaros pavojai“. Jame pateiktos rekomendacijos mitybai vasaros metu, saugias maudynes, buvimą gryname ore, buvimą saulėje, vabzdžių įkandimus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PROTŲ MŪŠIS  „MITYBA“

      Birželio 19 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė protų mūšį tema „Mityba“ penktos, šeštos, septintos, aštuntos ir devintos klasės mokiniams.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS   „BŪK ŠVARUS

KIEKVIENĄ DIENĄ“

    Gegužės 15 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą ketvirtos klasės moksleiviams tema „Būk švarus kiekvieną dieną“ apie rankų, plaukų, kojų higieną. Gegužės 8 d. šis užsiėmimas buvo vedamas antros klasės mokiniams. Susitikimų metu diskutavome, kodėl reikia plauti rankas, trinkti plaukus, kaip dažnai keisti drabužius, kalbėjome apie dezodorantus. Mokėsi praktiškai plauti rankas. Atlikome tyrimą su UV lempa. Išdalinta 12 atmintinių „Būk švarus kiekvieną dieną!“

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „SPORTUOTI

SVEIKA IR SMAGU“

      Gegužės 8 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą pirmos klasės mokiniams tema „Sportuoti sveika ir smagu“ apie fizinį aktyvumą, jo naudą organizmui, susipažino su fizinio aktyvumo piramide. Vaikai pasakojo, kokia veikla užsiima po pamokų. Piešė savo mėgstamiausią veiklą. Išdalinta 8 atmintinės su fizinio aktyvumo piramidėmis, sporto šakomis ir jų teikiama nauda.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIAI UŽSIĖMIMAI „TINKAMA BURNOS HIGIENA – KELIAS Į SVEKĄ ŠYPSENĄ“

     Kovo 25 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą pirmos klasės mokiniams tema „Tinkamas burnos higiena – kelias į sveiką šypseną“ apie taisyklingą dantukų valymą, kokios priemonės naudojamos, kodėl dantys genda. Vaikai piešė dantukų „draugus“ – daržoves, vaisius. Vaikams išdalintos 8 atmintinės apie dantų valymą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STENDAS  „SAUGOKIMĖS ERKIŲ!“

    Kovo 27  dieną  Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje parengė stendą „Saugokimės erkių!“. Jame pateikta informacija apie erkes, jų vystymosi ciklą, kaip apsisaugoti nuo erkių bei jų platinamas ligas ir gydymą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STRAIPSNIS „JAU LAIKAS PASAULIUI GYVENTI BE TUBERKULIOZĖS“

     Kovo 27 dieną  Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje į mokyklos internetinį tinklapį įkėlė straipsnį apie tuberkuliozę, plitimo būdą, kas įtakoja žmogaus neatsparumą šiai ligai, kaip apsaugoti artimuosius nuo jos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STENDAS „ANTIBIOTIKUS VARTOKIME ATSAKINGAI“

  Kovo 18 d. Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje  parengė stendą apie antibiotikus. Jame pateikiama informacija, kas jie yra, kada ir kaip reikia juos vartoti, kokią žalą daro neatsakingas antibiotikų vartojimas.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STRAIPSNIS „ANTIBIOTIKUS VARTOKIME ATSAKINGAI“

      Kovo 18 dieną  Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė parengė straipsnį apie antibiotikus, jų veiksmingumą, teisingą vartojimą, bakterijų atsparumą antibiotikams.

Antibiotikai, dar vadinami antimikrobiniai vaistai, – tai vaistai, kurie naikina bakterijas ar sustabdo jų augimą, ir taip gydo infekcijas, kuriomis serga žmonės, gyvūnai, o kartais ir augalai. Antibiotikai yra bakterinėms infekcijoms (tokioms kaip pneumokokinė pneumonija ar stafilokokinis kraujo užkrėtimas) gydyti skirti vaistai. Antimikrobiniai vaistai, kurie veiksmingai kovoja su virusais, paprastai vadinami priešvirusiniais vaistais (pvz., skirti gripui, ŽIV ir pūslelinei gydyti). Ne visi antibiotikai kovoja su visomis bakterijomis. Egzistuoja daugiau nei penkiolika skirtingų klasių antibiotikų ir jie skiriasi savo chemine struktūra ir poveikiu bakterijoms. Vienas antibiotikas gali kovoti tik su viena ar keletu bakterijų rūšių.

Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs antibiotikai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti  jų augimą. Kai kurios bakterijos yra natūraliai atsparios tam tikriems antibiotikams (prigimtinis ar natūralus atsparumas). Blogiau, jei kurios nors bakterijos, kurios paprastai pasiduoda antibiotikų poveikiui, tampa jiems atsparios dėl genetinių pakitimų (įgytas atsparumas). Atsparios bakterijos išgyvena veikiant antibiotikui ir toliau dauginasi, užtęsdamos ligą ar net sukeldamos mirtį. Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, kurį sukelia bakterijų genų mutacijos. Tačiau per gausus ir netinkamas antibiotikų vartojimas paspartina antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Veikiamos antibiotikų, jiems jautrios bakterijos žūva, o atsparios gali toliau augti ir daugintis. Šios atsparios bakterijos gali plisti ir sukelti infekcijas tiems žmonėms, kurie antibiotikų nevartoja.

Kai antibiotikai vartojami nepagrįstai: peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai NEVEIKIA. Tokiais atvejais antibiotikai nepadės jums pasveikti: jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys. Kai antibiotikai vartojami neteisingai: jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo režimo (geriate vaistus kartą per dieną vietoj dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir gali tapti atsparios. Visada laikykitės gydytojų nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus.

Padėtis blogėja atsirandant naujoms bakterijų atmainoms, kurios yra atsparios keliems antibiotikams tuo pat metu (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Tokios bakterijos galiausiai gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams. Be antibiotikų grįžtume į laikmetį, kai dar nebuvo antibiotikų, kai organų persodinimas, vėžio chemoterapija, intensyvioji slauga ir kitos gydomosios procedūros taptų neįmanomos. Išplistų bakterijų sukeltos ligos, kurių nebebūtų galima išgydyti, ir jos baigtųsi mirtimi.

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. AKCIJA „LAIMĖS DIENA“

     Kovo 20 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vykdė akciją „Laimės diena“. Jos metu buvo dalinami lipdukai, sveikinimai su švente ir prizai – rašikliai ir pakabukai.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „LAIMĖS DIENA“

   Kovo 20 dieną Prienų rajono Balbieriškio pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą trečios klasės mokiniams tema „Laimė man…“ .Kalbėjome apie laimę, kada vaikai būna laimingi ir kas jiems suteikia laimę. Vaikai piešė piešinius, kurie pakabinti stende. Įteikti „Laimės dienos“ lipdukai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STENDAS „LAIMĖS DIENA“

   Kovo 20 dieną Prienų rajono Išlaužo pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rasa Rinkevičienė mokykloje parengė stendą apie laimę. Paskelbta informacija apie laimės dienos atsiradimą, teigiamų minčių įtaka organizmui bei ką daryti, kad nuotaika būtų geresnė. Pakabinti vaikų piešiniai apie laimę.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Rasa Rinkevičienė

2019 M. STENDAS „STIPRINKIME SAVO IMUNITETĄ“

      Sausio 2 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė mokykloje parengė stendą apie gripą, plitimo būdus, simptomus, apsisaugojimo būdus, stende taip pat išdėstomi 14 faktų apie gripą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS  „ŠVARIOS RANKYTĖS“

        Sausio 9  dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė mokykloje vedė pamoką/praktinį užsiėmimą  „Boružiukų“ ir „Pelėdžiukų“ tema „Švarios rankytės“ apie rankų higieną kaip pagrindinę priemonę siekiant apsisaugoti nuo gripo ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2019 M.  PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „KAIP NESIRGTI, O SUSIRGUS GREIČIAU PASVEIKTI“

      Sausio 16  dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė vedė pamoką priešmokyklinio ugdymo grupei apie tai, kaip šaltuoju sezono metu nesusirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis  ir gripu, bei ką daryti susirgus, kad sveiktumėm greičiau.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2019 M. STRAIPSNIS „IMUNITETAS“

   Sausio 9 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė mokykloje parengė straipsnį apie peršalimo ligas ir būdus kaip nuo jų apsisaugoti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2019 M. STENDAS „STIPRINKIME SAVO IMUNITETĄ“

       Sausio 2 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė mokykloje parengė stendą apie gripą, plitimo būdus, simptomus, apsisaugojimo būdus, stende taip pat išdėstomi 14 faktų apie gripą.

V

isuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2019 M.  PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS  „VANDENY BŪK ATSARGUS, TU

NE ŽUVIS O TIK ŽMOGUS“

     Sausio 16 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė mokykloje vedė pamoką  5 ir 6 klasės mokiniams apie tiek žiemą, tiek vasarą galimus vandens pavojus, saugumo taisykles ir atsargumo priemones.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

 2019 M.  PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS  „KAIP NESIRGTI, O SUSIRGUS GREIČIAU PASVEIKTI“

      2019 m. sausio 23  dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė vedė pamoką 1,2 ir 3 klasės mokiniams apie tai kaip šaltuoju sezono metu nesusirgti viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis  ir gripu, bei ką daryti susirgus, kad sveiktumėm greičiau.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Monika Matusevičienė

2018 M.  STENDAS „VARTOK ANTIBIOTIKUS ATSAKINGAI“

    2018 m. lapkričio 21 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė , vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą Monika Matusevičienė parengė stendą su informacija apie antibiotikų vartojimą ir galimus pavojus netinkamai vartojant vaistą. Netinkamas antibiotikų vartojimas vis didėjanti problema visame pasaulyje, dėl neteisingo vartojimo bakterijos tampa atsparios antibiotikams.

Visuomenės sveikatos specialistė

Monika Matusevičienė

2018 m. STRAIPSNIS „VARTOK ANTIBIOTIKUS ATSAKINGAI“

     2018 m. lapkričio 21 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinių sveikatos priežiūrą  Monika Matusevičienė parengė straipsnį apie antibiotikų vartojimą ir galimus pavojus netinkamai vartojant vaistą. Straipsnyje trumpai apžvelgiama situacija pasaulyje, bei Lietuvoje, pagrindinės antibiotikų vartojimo klaidos ir pavojai.

Visuomenės sveikatos specialistė

Monika Matusevičienė

 PROTMŪŠIS „PASAULINĖ AIDS DIENA 2018 M. “

    2018 m. lapkričio 28 dieną  Prienų rajono Balbieriškio  pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Monika Matusevičienė paruošė stendą su informacija „ Pasaulinėms AIDS dienoms“ minėti. Informacija skirta supažindinti mokinius prieš proto mūšį „AIDS GERIAU ŽINOTI“.

Visuomenės sveikatos specialistė

Monika Matusevičienė

2017 M. PROTMŪŠIS „AIDS GERIAU ŽINOTI 17“

       Gruodžio 1 d. – pasaulinė AIDS diena nuo 1988 metų. Šios dienos tikslas propaguoti brandesnį visuomenės, politikų bei žiniasklaidos požiūrį į ŽIV/AIDS ligą ir ligonius bei siekti nulio naujų ŽIV užsikrėtimų, nulio diskriminacijos, nulio naujų mirčių nuo AIDS!

         Pažymėdami Pasaulinę AIDS dieną (gruodžio 1-ąją) mūsų mokyklos mokinių ir mokytojų 5 komandos dalyvavo viktorinoje – protmūšyje – „AIDS: geriau žinoti 17“. Protmūšis – tai intelektualus žaidimas, kurio metu dalyviai varžėsi, kas greičiau atsakys į klausimus apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo plitimo būdus, prevenciją, gydymą, mokslo naujienas ŽIV ir AIDS srityse. Dalyviams ir žiūrovams buvo pristatyta Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) parengta vaizdinė medžiaga, kuri padėjo sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.
Visos komandos labai stengėsi, demonstravo išradingumą, greitą reakciją, mokėjimą bendradarbiauti ir susitarti. Nugalėtojais pripažinta 7 klasės komanda ,,Lašas“, tačiau pralaimėjusių šioje viktorinoje nebuvo, nes mes visi atnaujinome savo jau turimas žinias ir įgijome naujų patirčių prevencinėje veikloje.

       Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. PASKAITŲ CIKLAS „KUO RENKIESI BŪTI TU? ALKOHOLIS IR NARKOTIKAI“

       Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro kvietimu 2017 m. lapkričio 15 Prienų r. Balbieriškio pagrindinėje mokykloje lankėsi  Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos narys, lektorius Artūras Šiukšta.

       Artūras Šiukšta su jaunimu diskutavo nelabai jaunimui populiaria tema – žalingų įpročių, priklausomybių prevencija, blaivybės propagavimas, priklausomybę sukeliančių medžiagų poveikis žmogui ir visuomenei, „Kaip būti laimingu be žalingų priklausomybių – emocinis stabilumas“, „Kaip užsiauginti sau paguodą“ ir kt.

           „Kuo renkiesi būti tu – „24 valandų“, „TV pagalbos“ žvaigžde? – klausė Artūras Šiukšta. Jo teigimu, dabartinio jaunimo pasirinkimas nelengvas: iš vienos pusės – valia, sveika gyvensena, kultūringas (blaivus) laisvalaikis, moralinės nuostatos ir socialinė atsakomybė, iš kitos – alkoholio reklama ir svaigiųjų medžiagų prieinamumas. Paskaitose moksleiviai, mokytojai bei tėveliai išgirdo patarimus kaip gyventi be priklausomybių, kaip jų atsikratyti, nepasiduoti draugų pagundoms, kaip sveikai ir kūrybiškai mąstyti ir gyventi, ką gali žodis kito žmogaus emocijoms. Taip pat Artūras Šiukšta akcentavo šeimos, kaip valstybės pagrindo sampratą, pagarbą senosioms šeimos  tradicijoms, lytiškumą ir pagarbių lytinių santykių svarbą žmogaus psichologinei ir fizinei raidai.

          Moksleiviams buvo aktuali ir įtaigiai pristatyta pomėgių, polinkių tema. Svečias akcentavo: „Kurkite planus, juos užsirašykite, turėkite svajonių ir jų siekite, turėkite pomėgių ir neturėkite žalingų priklausomybių“.

       Tai, kad paskaitų metu moksleiviai klausėsi atidžiai ir salėse buvo tylu, parodo, jog temos buvo aktualios, pranešėjas įdomiai perteikė savo žinias.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 m. Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“ 1 etapas

     Prienų r. Balbieriškio pagrindinė mokykla yra sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo “Sveika mokykla“ narė. Vykdomos veiklos pagal programą „Laimingas žmogus-sveikoje mokykloje“ padeda stiprinti mokinių sveikatą, gilinti sveikatos žinias ir įgūdžius. Todėl mokyklos trečios klasės mokinių komanda drąsiai priėmė iššūkį dalyvauti Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro organizuotame mokinių, mokytojų ir visuomenės priežiūros specialistų konkurse ,,Sveikuolių sveikuoliai“.
Konkurso tikslas – ugdyti mokinių gebėjimus dirbti komandoje, saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą.
Mokyklos komandą „Daržovių draugai“ sudarė trečios klasės mokiniai: Rasa Miežinytė, Justina Mitrulevičiūtė, Dovydas Pacukonis, Justas Pakruopis, Majus Ulevičius, mokytoja Irena Petraškienė ir sveikatos priežiūros specialistė Eglė Zokaitytė.
Nuotaikingai prisistatyti, atlikti užduotis žalingų įpročių prevencijos, žmogaus saugos, sveikos mitybos, sveikos gyvensenos tema, dalyvauti sportinėse estafetėse teko kiekvienai komandai, o komandų kapitonai turėjo atpažinti ir įvardinti vaistingųjų žolelių arbatas.
Mokyklos trečiokai puikiai atliko užduotis ir laimėjo pirmąją vietą. Komanda buvo apdovanota Visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais, medaliais ir diplomu. Jai patikėta atstovauti rajonui zoninėse varžybose Kėdainiuose.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. STENDAS „ESI TAI, KĄ VALGAI“

       Ko gero, visi žino posakį: „Pasakyk, ką valgai ir aš pasakysiu, kas tu“. Kai kurie žmonės šią frazę supranta pažodžiui, kiti – perkeltine prasme. Šiame posakyje iš tikrųjų yra ir tiesos, ir įspėjimo, kad reikia atidžiai rinktis, ką dėti į burną. Skirtingi maisto produktai smegenyse sukelia kitokias chemines reakcijas, todėl nuo maisto, kuris patenka į kūną, priklauso energingumas, nuotaika.

          Norint sudominti mokinius ir atkreipti dėmesį į šią itin aktualią temą visuomenės sveikatos specialistė Prienų r. Balbieriškio pagrindinėje mokykloje, lapkričio mėnesį, parengė stendą „Esi tai, ką valgai“.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. PROTMŪŠIS „SVEIKA MITYBA – GEROS SVEIKATOS PAGRINDAS“

          2017 metų spalio 24 dieną Prienų r. Balbieriškio pagrindinėje mokykloje visuomenės sveikatos specialistė vedė protmūšį 5 klasės mokiniams „Sveika mityba – geros sveikatos pagrindas“, skirtą Tarptautinei maisto dienai paminėti. Protmūšio metu mokiniai noriai ir aktyviai atsakinėjo į klausimus, sužinojo daug naujų faktų apie sveiką mitybą, domėjosi jiems rūpimais klausimais, susijusiais su maistu. Džiugu, kad sveikos mitybos sąvoka tampa vis populiaresnė tarp mokyklinio amžiaus vaikų.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. PAMOKA/PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „AKYČIŲ MANKŠTA“

         2017 metų spalio 17 dieną Balbieriškio pagrindinės mokyklos ikimokyklinės ugdymo grupės „Pelėdžiukai“ vaikai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės surengtame praktiniame užsiėmime „Akyčių mankšta“.

     Visi mes norim turėti sveikas, toli ir arti gerai matančias bei žvalias akytes. Deja, dažnai patingime dėl jų pasistengti. Juk akys kaip ir kitos mūsų kūno dalys turi raumenukus, kuriuos reikia mankštinti.

       Paskaitėlės metu mokiniai sužinojo apie akių sandarą, jų svarbą žmogui bei, kokių priemonių imtis, norint, kad regėjimas nepablogėtų ir akytės būtų sveikos.

       Kartu su specialiste mokiniai atliko akių mankštą, buvo išdalinti lankstinukai, kuriuose buvo pateikta ši mankšta, kad vaikai galėtų atlikti ją ir namuose.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. PASKAITŲ CIKLAS „KUO RENKIESI BŪTI TU?“
„RŪKYMO KVAILYBĖ“

         Bendradarbiaujant su Prienų Visuomenės sveikatos biuru spalio 4d. Balbieriškio pagrindinės mokyklos 5 – 10 klasių mokiniai susirinko pasiklausyti lektoriaus Artūro Šiukštos vedamos paskaitos iš paskaitų ciklo „Kuo renkiesi būti tu?“. Lektorius kalbėjo šiandien labai aktualia tema – apie rūkymą, jo priežastis ir padarinius. Mokiniai buvo supažindinti su rūkymo mastu Lietuvoje, pagrindiniais rūkymo plitimo būdais, ligomis, kurias sukelia rūkymas. Paskaitos metu lektorius pasakojo, kaip cigarečių pramonės atstovai bando lengvais būdais, įtaiginga reklama privilioti paauglius tapti priklausomais vartotojais; buvo atskleidžiama, kokią žalą padaro žalingi įpročiai žmogaus organizmui, kaip tai pakeičia žmonių santykius, visuomenę, valstybę.
Lektorius nesistengė moralizuoti, tik, kaip pats sakė, „nori gelbėti gyvenimus“. Paskatinti geranoriškumo sutarėme skleisti žinias apie žalingų įpročių poveikį, ypač mažiesiems.
Daugiausia informacijos lektorius pateikė apie rūkantį jaunimą. Jis pabrėžė, kad jaunieji rūkaliai turi puikias galimybes mesti cigaretes į šoną, ką tuo tarpu suaugę žmonės gali padaryti žymiai sunkiau. Taip pat buvo paneigta daug mitų apie rūkymą. Pavyzdžiui, yra sakoma, kad rūkymas nuramina. Bet lektorius paaiškino, jog cigaretės ir rūkymas nė kiek nenuramina, o tik apsvaigina žmogų. Lektorius informaciją pateikė su mažais humoro prieskoniais. Visi auditorijoje klausėsi susidomėję ir bent kiek susiprato, kad rūkymas – tikrai labai blogas dalykas.
Paskaita buvo įdomi ir tikėtina, jog didžioji dalis informacijos, kurią pateikė lektorius „įlindo“ į kiekvieno moksleivio smegenis. Jeigu prieš paskaitą visi mokiniai galvojo, kad galės panuobodžiauti, pasibaigus jai visi džiaugėsi turėta paskaita ir negailėjo plojimų.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Eglė Zokaitytė

2017 M. STENDAS „DEPRESIJA“

        Šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad depresija yra ketvirta pagal dažnį sveikatos sutrikimą lemianti priežastis ir iki 2020 metų sergamumas šia liga pasieks antrą vietą. Sergamumas ja dažnai lieka nepastebėtas.

       Norint atkreipti dėmesį į šią aktualią problemą  Prienų r. Balbieriškio pagrindinėje mokykloje visuomenės sveikatos priežiūros specialistė 2017 metų spalio mėnesį parengė stendą apie depresiją.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. AKCIJA „PASITIKRINK, AR TAVO PLAUČIAI SVEIKI“

         Pagal mirties priežastis vėžys išlieka viena pirmaujančių ligų pasaulyje. Neretai ši liga vadinama šiuolaikinės civilizacijos padariniu. Prognozuojama, kad 2030 m. sergamumas vėžiu išaugs iki 21 mln. per metus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, plaučių vėžys yra labiausiai paplitusi ir agresyviausia onkologinė liga pasaulyje, lemianti didžiausią mirštamumą. Lietuvoje nuo šios ligos kasmet miršta apie 500 žmonių, apie 400 iš jų – vyrai.

         Tyrimais įrodyta, kad pagrindinis plaučių vėžį sukeliantis veiksnys yra tabako rūkymas. Plaučių vėžys dažniausiai nustatomas pavėluotai, nes pirmosios stadijos dažniausiai būna besimptomės. Nesant simptomų žmonės nesikreipia į gydytojus, nėra atliekami tyrimai, todėl besimptomiai ligos atvejai sudaro tik 6 proc. išaiškintų atvejų. Dažniausiai jie nustatomi tiriant dėl gretutinių ligų. Klinikiniai simptomai paprastai atsiranda navikui padidėjus arba išplitus į kitą vietą. Navikui augant pacientus pradeda varginti bendrieji negalavimai, tokie kaip nuovargis, silpnumas, pablogėjęs apetitas, svorio kritimas, kūno temperatūros padidėjimas ir karščiavimas. Vėlesnėse vėžio stadijose ligos simptomai ryškėja, atsiranda specifiniai simptomai: kosulys, dusulys, skrepliavimas, atsikosėjimas krauju, krūtinės ląstos skausmas.

         Rugsėjo 20 dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vykdė akciją „Pasitikrink, ar tavo plaučiai sveiki?“, kurioje dalyvavo 8-10 klasių mokiniai. Akcijos metu buvo galima pasitikrinti anglies monoksido (CO) kiekį iškvepiamame ore.

        Ši akcija skirta informuoti apie CO pavojų bei paskatinti rūkalius ir nerūkančiuosius domėtis, kaip rūkymas veikia jų organizmą, kokį pavojų kelia pasyvu šis rūkymas ir kaip pagerėja sveikata metus rūkyti.  

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA

       Įvairiais tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi. Dėl per sunkių nešulių nešiojimo vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę.

       Kiekvienais metais siūloma vykdyti mokinių kuprinių svėrimo akciją, prie jos prisijungia ir Balbieriškio pagrindinė mokykla. Rugsėjo 19 d. vykdomoje akcijoje dalyvavo 2, 3 ir 4 klasių mokiniai. Akcijos metu buvo sužinoma, ar vaikai nešiojasi į mokyklą ne per sunkias kuprines. Užsiėmimų metu vaikams priminta kaip reikia taisyklingai sėdėti, aptartos kuprinių nešiojimo taisyklės. Pasitaiko, jog mažieji mokinukai stengiasi būti stropūs, atsinešti visas priemones į mokyklą, nors tą dieną jos nereikalingos. Tame tarpe pasitaiko sunkių, tai dienai nereikalingų vadovėlių, sąsiuvinių. Šios akcijos metu buvo svarbu ne tik pasvėrus kuprinę įvertinti jos svorį, ar ne per sunki, pagal mokinio kūno masę, bet taip pat įvertinti kuprinės tipą. Kuprinės tipai gali būti: kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais arba tik su viena rankena. Be abejo svarbu atkreipti dėmesį kaip nešiojamos kuprinės – ar ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Patikrinta, kiek mokinių turi atšvaitus pritvirtintus ant kuprinių.

       Užsiėmimų metu pasvertos 55 kuprinės. Tikimasi, jog vaikai atkreips dėmesį į gautas pastabas ir labiau rūpinsis savo sveikata, bei tai daryti jiems padės tėveliai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. STENDAS „NETAPK ALKOHOLIO VERGU“

         Rugsėjo mėnesį minint „Dieną be alkoholio“, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, Balbieriškio pagrindinėje mokykloje, parengė stendą apie alkoholio daromą žalą žmogaus organizmui. Jame pateikiama informacija apie poveikį kepenims, ryklei, stemplei, kraujotakai, širdžiai ir kitiems organams. Taip pat pateikiamos alkoholio vartojimo pasekmės mokymuisi.

                      Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close