Stakliškių gimnazija

2019 M. STENDAS „KAIP IŠVENGTI ŽARNYNO INFEKCIJŲ VASARĄ?“

     Birželio mėn. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą kaip apsisaugoti nuo žarnyno infekcijų vasarą. Vasara – gražiausias metų laikas, kai norisi kuo ilgiau mėgautis išsiilgta saule, šiluma, gaiviais vandens purslais. Tačiau šilumą mėgstame ne tik mes, bet ir užkrečiamųjų ligų sukėlėjai – šiltuoju metų laiku ypač padidėja sergamumas bakterinėmis žarnyno ligomis. Kur slypi pavojai ir kaip jų išvengti? Per maistą plintančias žarnyno infekcines ligas sukelia maiste esantys mikroorganizmai. Prisidauginę iki reikiamos koncentracijos jie gali sukelti ligą ir tapti pavojingais mūsų sveikatai. Dažniausiai sveikatai pavojų sukelia maiste esančios bakterijos.
Labai aktuali problema – saugus produktų laikymas. Jei aplinkos temperatūra aukštesnė nei 10 laipsnių, ligas sukeliančios bakterijos maisto produktuose gali sparčiai daugintis. Vasara – palankiausias metas plisti žarnyno infekcinėms ligoms, kadangi šiluma yra viena svarbiausių sąlygų užkrečiamųjų ligų sukėlėjams daugintis. Kuo karštesnė diena, tuo greičiau maistas genda. Kai kurios maiste besidauginančios bakterijos gamina toksiną, kuris taip pat yra apsinuodijimo maistu priežastis. Maisto produktus būtina laikyti šaldytuve. Jei, pavyzdžiui, sriubą per naktį paliekame ant viryklės, tai kitą dieną joje bus begalė bakterijų. Dar viena didelė problema – produktų atšildymas. Sušaldytus produktus galima atšildyti tik šaldytuve ar specialiu režimu mikrobangų krosnelėje, bet jokiu būdu ne kambario temperatūroje. Atšildyti produktai per dvi valandas turi būti termiškai apdorojami.
Keliaujant ar būnant gamtoje, maistas dažnai laikomas ir ruošiamas nesilaikant higieninių reikalavimų. Itin dažna apsinuodijimo maistu priežastimi tampa greitai gendančio maisto (salotų, mišrainių su majonezu, karšto rūkymo mėsos, žuvies, dešros, pieno produktų, kreminių gaminių ir kt.) vartojimas, ypač jei toks maistas kelias valandas buvo laikomas 20°C ir aukštesnėje temperatūroje. Kuo ilgiau netinkamai laikome maistą, tuo didesnė tikimybė apsinuodyti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M.PAMOKĖLĖ – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „BŪK SAUGUS VASARĄ“

     Birželio mėn. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, pravedė pamokėlę – praktinį užsiėmimą ikimokyklinio amžiaus vaikams apie pavojus, tykančius vasarą. Specialistė priminė ne tik apie saulės teikiamus malonumus, bet priminė ir jos keliamus pavojus sveikatai, priminė tinkamos aprangos svarbą karštu, saulėtu metu. Svarbu dėvėti šviesius, laisvus drabužius, nepamiršti užsidėti galvos dangalų bei akinių nuo saulės. Patartina, kad dėvimi drabužiai būtų natūralaus pluošto. Ilgai būti saulėje pavojinga, nes oda gali per stipriai nudegti, ištikti šilumos ir saulės smūgis.
Labai svarbu vasarą būti atsargiems ir kelyje! Gatvę reikia pereiti tik sankryžose, pėsčiųjų perėjose, atsiminti šviesoforo spalvų reikšmes. Į viešąjį transportą įlipti ir išlipti tik pažymėtose vietose.
Daug pavojų tyko vandenyje ir prie jo. Svarbu prie vandens telkinių būti tik kartu su suaugusiai ir laikytis saugumo taisyklių maudantis.
Svarbu būti atsargiems ir miške! Čia svarbu saugotis erkių, naudoti jas atbaidančias priemones. Jei įgėlė bitė, uodas ar kitas vabzdys, ant skaudamos vietos reikia uždėti šaltą kompresą ir prašyti tėvų, kad nuvežtų pas gydytoją.
Labai svarbu vasarą gerti kuo daugiau skysčių! Karštomis dienomis, ypač ilgesnį laiką būnant saulėje, būtina gerti daug skysčių. „Gerk, nors ir netroškina“. rekomenduojama gerti paprastą, mineralizuotą vandenį arba vėsią arbatą. Saugiausi gėrimai – fasuotoje taroje, tik jokiu būdu ne su saldikliais, kurie turi daug kalorijų, o troškulio nemalšina.
Vasaros metu reikėtų riboti fizinį aktyvumą. Dienos metu būkite aktyvūs, tačiau viską darykite lėčiau nei įprastai, stenkitės laiką leisti vėsesnėse patalpose, tai ypač svarbu vidurdienį (nuo 10 iki 16 val.). Karštomis dienomis skysčius reikia vartoti ne tik tada, kai troškina, bet patartina gerti reguliariai. Tinkamiausi gėrimai tokiam laikotarpiui – vanduo (lengvai mineralizuotas, negazuotas), natūralios sultys.
Maisto pagrindą karštu laikmečiu turėtų sudaryti vaisiai ir daržovės, lengvai virškinami, nekaloringi produktai. Nevenkite aštraus maisto, jo sukeliamas prakaitavimas padės aušinti kūną. Venkite riebių, kaloringų „užtaisų“.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKA „KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE RŪKYMĄ?“

      Gegužės mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, supažindino 7 ir 8 klasės moksleivius su rūkymo žala ir pasekmėmis sveikatai. Vaikai sužinojo, kokios medžiagos sudaro cigaretę, nustebo sužinoję, kad tabako dūmuose yra apie 4000 kenksmingų medžiagų ir kad Lietuvoje miršta nuo rūkymo sukeltų ligų net 7000 žmonių per metus. Vaikams buvo naujiena, kad gyvenantys šalia rūkančio žmogaus serga tomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkantis, nes kvėpuoti išpučiamais dūmais yra tiek pat kenksminga, kaip ir rūkyti. Patys vaikai puikiai įvardijo rūkymo priežastis, žinojo ir pagrindinius mitus apie rūkymą, tai jiems jau – žinomi dalykai. Visiems buvo įdomu sužinoti, kiek tai kainuoja pinigų, pamatę skaičius, jie diskutavo, kad geriau nusipirkti mašiną, negu rūkyti. Paskaitos metu buvo aptartos ir elektroninės cigaretės, supažindinta su jos sudėtimi ir keliamais pavojais sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKĖLĖ – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „NORI BŪTI SVEIKAS – JUDĖK, NORI BŪTI GRAŽUS – JUDĖ “

    Gegužės 10 d. visame pasaulyje minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą Stakliškių gimnazijoje, šią dieną paminėjo darydama mankštą kartu su Stakliškių gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus ir Pieštuvėnų ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiais bei auklėtojomis.
PSO ligų profilaktikai bei sveikatos stiprinimui į pirmą vietą iškelia sveikos gyvensenos ugdymą. Nereikėtų pamiršti labai taiklios sentencijos, kad nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!

Vaikui judėjimas – įgimta savybė, troškimas veikti, būti aktyviam, išreikšti save, ką nors daryti. Tai ypač aiškiai pasireiškia vaikystėje.
Kad ir kokia svarbi ir būtina vaiko įgimta savybė impulsyviai judėti, jos nepakanka žmogaus gyvenime. Žmogaus fizinė veikla yra tokia sunki ir sudėtinga, kad tokiai veiklai vaikai yra ruošiami pamažu, sistemingai, nuolat mokant kaskart vis sudėtingesnių judesių ir veiksmų.
Remiantis PSO rekomendacijomis, vaikai raginami judėti:
Ne mažiau kaip 60 min. vidutiniu intensyvumu kasdien;
Ne mažiau kaip 30 min. dideliu intensyvumu kasdien…
…nes judėjimas yra viena iš būtinų sąlygų sveiko vaiko raidai ir stiprina visus fizinio pajėgumo elementus:
• jėgą,
• ištvermę,
• greitumą,
• lankstumą,
• vikrumą,
• judesių koordinaciją,
• pusiausvyrą.
Labai svarbu tinkamai parinkti fizinius pratimus, jie turėtų atitikti vaikų individualų pajėgumą. Judėjimas padeda palaikyti fizinę, psichinę sveikatą, plačią šypseną, energiją ir gyvenimo džiaugsmą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M. PASKAITA „TINKAMA ASMENS HIGIENA – KELIAS Į STIPRIĄ SVEIKATĄ“

      Gegužės mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, priminė asmens higienos įgūdžius Stakliškių gimnazijos 4,5 ir 6 klasės moksleiviams.
Asmens higiena –sveikatos šaltinis Sveikos gyvensenos ugdymas yra vienas efektyviausių būdų padėti žmogui būti sveikam: įgyti praktinių įgūdžių, leidžiančių prieinamomis priemonėmis sistemingai stiprinti sveikatą, priimti teisingus sprendimus, nuolat rūpintis savo ir artimųjų sveikata, suvokti atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, išlaikyti ją optimaliai gerą net kritinėse situacijose, naudotis naujausia visuomenei teikiama informacija apie sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą. Poreikis sveikai gyventi turėtų būti formuojamas nuo pat gimimo, ir pirmiausia už tai yra atsakinga šeima. Ne mažesnis vaidmuo tenka vaikų ugdymo institucijoms – ikimokyklinėms įstaigoms ir mokykloms. Asmens higiena – svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, kuri padeda apsisaugoti nuo daugelio infekcinių ligų. Asmens higienos įgūdžiai dažniausiai susiformuoja vaikystėje tėvų, senelių ir mokytojų dėka. Tačiau apie higienos įgūdžius vaikams reikia priminti nuolat

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

STRAIPSNIS „ELEKTRONINĖS CIGARETĖS. KOKS JŲ POVEIKIS SVEIKATAI?“

Jokio nemalonaus tabako kvapo, geltonų dantų ar pirštų, pelenų, patraukli, graži, gali būti įvairių spalvų, labai panaši į pieštuką, madingą šratinuką, žiebtuvėlį ar atsuktuvą. Didelė tikimybė, kad daugelis net neįtars, jog šis ant stalo ar jų atžalos kuprinėje esantis daiktas – elektroninė cigaretė. Patrauklus, spalvingas suaugusiųjų žaisliukas. Spalvotas dūmas, karamelinis ar šokoladinis skonis, viskas yra paruošta ir pritaikyta vartotojui. Beje, itin išrankiam, gali pasiūlyti net dūmą be nikotino. Elektroninės cigaretės – vis labiau populiarėjantis žaisliukas paauglių rankose.
Elektroninės cigaretės – jau ne naujiena. Jos buvo išrastos 2003 m. Kinijoje, o 2006 m. pasiekė Jungtinių Amerikos Valstijų bei Europos rinkas. Kurtos, kad būtų kuo panašesnės į įprastas cigaretes bei jas atstotų ir imituotų įpras¬tinio rūkymo metu patiriamus pojūčius. Pats prietaisas susideda iš kaitiklio, skysčiu užpildytos kasetės, bei maitinimo elemento. Atsižvelgiant į prietaiso modelį, vartotojas kai¬tiklį įjungia traukdamas orą arba paspausdamas mygtuką. Kaitiklis įkaista, kasetėje kaitinamas skystis tampa garais, primenančiais degančių ta¬bako gaminių dūmus. Gamintojų platinami skysčiai susideda iš tų pačių pagrindinių sudedamųjų dalių: niko¬tino (gali būti ir be nikotino), propilenglikolio arba glicerolio ir kvapiųjų medžiagų (gali nebū¬ti). Kitos sudedamosios dalys gali būti įvairios. Tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytasis nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Be to, net rūkant tą pačia cigaretę, iškvėpiamuose dūmuose nikotino kiekis gali smarkiai svyruoti ir kaskart būti vis kitoks. Išlieka nikotino perdozavimo rizika, nes dažnai jos vartojamos netinkamai.
Elektrininių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų. Juose nėra dervų. Bet vis dar mažai žinoma apie išgarinto propilenglikolio ir glicerolio saugumą, galimą jų kancerogeninį poveikį. Skildamas aukštoje temperatūroje propilenglikolis gali sudaryti propilenoksidą, kuris yra kancerogeniškas žmonėms, o kaistant gliceroliui gali sudaryti toksinas akroleinas, sukeliantis kvėpavimo takų sudirginimą. Glicerolio ir propilenglikolio skilimo produktai yra kancerogenai- formaldehidas ir acetaldehidas, jų kiekiai priklauso nuo naudojamos baterijos įtampos. 2013 m. JAV Kalifornijos universitete buvo nuodugniai ištirta elektroninių cigarečių aerozolio sudėtis. Buvo rasta sidabro, geležies, aliuminio, silikato dalelių ir mikroskopinių alavo, chromo bei nikelio dalelių. Kietųjų dalelių kiekis prilygsta tabako cigaretėse esančiam kiekiui. Prekyboje yra daugiau nei 7 000 aromatų, suteikiančių įvairių saldainių, vaisių, alkoholinių gėrimų kvapą ir skonį. Toksinis poveikis kvapniųjų medžiagų, kvėpavimo sistemai nėra galutinai ištirtas.
Rūkydamas elektronines cigaretes (tėveliai turėtų į tai atkreipti dėmesį) – vaikas niekada nesmirdės tabaku, tačiau jei nuo jūsų paklusnaus sūnaus ar dukros dažnai dvelkia maloniai saldus kvapas – tai gali būti ženklas, kad kuprinėje rastumėte, jų nuomone, nekaltą, tačiau pagal pirmuosius įrodymus ne mažiau kenksmingą nei įprastos, elektroninę cigaretę.

Ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės sveikatai nėra išaiškintos. Nėra pakankamai ištirtos elektroninių cigarečių skysčiuose esančių medžiagų toksiškumas. Trūksta duomenų apie elektroninių cigarečių, kaip pagalbinės priemonės norint mesti rūkyti, veiksmingumą ir saugumą.
Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų. Kai kuriuos elektroninių cigarečių vartotojų nurodomus simptomus galima sieti su nikotino perdozavimu, pavyzdžiui: pykinimą, vėmimą, širdies ritmo pokyčius, pasimetimą, galvos svaigimą ar nuovargį. Taip pat gali būti, kad dalį simptomų, pavyzdžiui, nerimą, depresiją, sukelia nikotino abstinencija dėl rūkant elektronines cigaretes gauto per mažo nikotino kiekio, kai bandoma atsisakyti tabako cigarečių rūkymo. Nors didžioji dalis jaučiamų nemalonių simptomų yra neryškūs ir nedaro didelės įtakos kasdieniam žmogaus gyvenimui bei sveikatai, bet kai kurie simptomai įspėja apie galimus rimtesnius sveikatos sutrikimus, gali trukdyti dirbti, vairuoti ir pilnavertiškai leisti laiką.
Sparčiai plintant elektroninių cigarečių vartojimui, visuomenė turėtų nepasitikėti skleidžiama prieštaringa, tyrimais nepagrįsta informacija, juo labiau, kad elektroninėje cigaretėje esančios medžiagos yra įkvepiamos į plaučius ir patenka į kraują. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tabako kontrolės organizacijos bei mokslininkai skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, kadangi iki šiol nėra mokslinių tyrimų, patvirtinančių šio produkto naudojimo saugumą.
Elektronines cigaretes naudojantys žmonės vis labiau jomis nusivilia. Jau ne kartą sprogęs įrenginys ne tik vos nepražudė rūkančiojo, bet ir atskėlė nemenką gabalą kriauklės bei apdegino sienas, uždegė spintą, (57-erių metų JAV gyventojo burnoje sprogo elektroninė cigarete, vyras buvo sunkiai sužeistas: išmušti keli dantys, nutrauktas liežuvio galiukas, apdeginta burna ir veidas. Sprogimas buvo toks stiprus, kad nulėkęs cigaretės galiukas uždegė spintą).
Nors elektroninės cigaretės pamažu keičia paprastas cigaretes, siūlome pamąstyti, prieš perkant šį įrenginį, kadangi užfiksuotas jau ne vienas sprogimo atvejis tiek užsienyje, tiek Lietuvoje.
Lietuvos Respublikoje draudžiama vartoti, parduoti, nupirkti ar kitaip perduoti elektronines cigaretes asmenims iki 18 metų.
Lietuvos Respublikoje rūkyti tabako gaminius ir elektronines cigaretes draudžiama:
Visose švietimo, socialinių paslaugų įstaigose ir jų teritorijose, kuriose teikiamos socialinės priežiūros ar socialinės globos vaikams, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose;
• Darbo vietose, esančiose uždarose patalpose. Įmonėse, įstaigose ir organizacijose gali būti įrengtos specialios, kuriose leidžiama rūkyti. Rūkymo patalpų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimus nustato Lietuvos Respublikos vyriausybė ar jos įgaliota institucija;
• Visų rūšių viešajame transporte, išskyrus tolimojo susisiekimo traukinius, kuriuose turi būti numatyti atskiri vagonai nerūkantiems ir rūkantiems, taip pat orlaivius, kuriuose numatytos atskiros vietos rūkantiems ir nerūkantiems;
• Restoranuose kavinėse, baruose ir kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse, lošimo namuose, automatų ir bingo salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ir kiti renginiai, kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ir pypkių klubus;
• Transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų.

Informaciją, pasinaudojant Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento medžiaga, parengė Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M. STENDAS „BUNDA ERKĖS“

       Pavasario malonesni orai – gera žinia ne tik mums, po žiemos išsiilgusiems šilumos. Tai, deja, signalas pabusti ir erkėms, kurios vos atkutusios būna ypač alkanos, piktos ir kibios.
Į ataką erkės kyla jau kovo mėnesį. Aukų jos tyko ne tik miškuose, bet ir parkuose, vejose šalia namų. Dažnas, radęs įsisiurbusią erkę, netgi negali įvardyti, kur ji galėjo prikibti: regis, nesilankyta jokioje vietoje, kur galėtų būti šių agresyvių gyvių, dažnai platinančių Laimo ir erkinio encefalito ligas.
Siekdama perspėti Stakliškių gimnazijos bendruomenę apie pavasarį tykančius pavojus, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą apie erkes, kuriame pateikiama informacija ir rekomendacijos kaip elgtis gamtoje, kokias priemones naudoti, kad išvengtume erkių įsisiurbimo.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKA „KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE RŪKYMĄ?“

2019 M. balandžio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, supažindino 5 ir 6 klasės moksleivius su rūkymo žala ir pasekmėmis sveikatai. Vaikai sužinojo, kokios medžiagos sudaro cigaretę, nustebo sužinoję, kad tabako dūmuose yra apie 4000 kenksmingų medžiagų ir kad Lietuvoje miršta nuo rūkymo sukeltų ligų net 7000 žmonių per metus. Vaikams buvo naujiena, kad gyvenantys šalia rūkančio žmogaus serga tomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkantis, nes kvėpuoti išpučiamais dūmais yra tiek pat kenksminga, kaip ir rūkyti. Patys vaikai puikiai įvardijo rūkymo priežastis, žinojo ir pagrindinius mitus apie rūkymą, tai jiems jau – žinomi dalykai. Visiems buvo įdomu sužinoti, kiek tai kainuoja pinigų, pamatę skaičius, jie diskutavo, kad geriau nusipirkti mašiną, negu rūkyti. Paskaitos metu buvo aptartos ir elektroninės cigaretės, supažindinta su jos sudėtimi ir keliamais pavojais sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. STENDAS „AR ŽINAI, KODĖL VERTA NERŪKYTI?“

     Kovo mėn. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė ir stendą apie rūkymą, siekdama geriau įtvirtinti paskaitos metu moksleiviams suteiktas teorines žinias ir padidinti jų sąmoningumą, pasirenkant savo sveikatos tausojimą vietoj cigaretės.
Stende pateikiama pagrindinė informacija apie rūkymo daromą žalą sveikatai, nurodant cigarečių sudedamųjų dalių toksišką poveikį žmogaus sveikatai, išvardinant susirgimus, kurie pasireiškia rūkantiems žmonėms, pateikiami mitai apie rūkymą ir atkreipiamas dėmesys į estetinę rūkymo pusę.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „IŠGIRSKIME TYLĄ“

         Balandžio 24 d. minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena, šiai dienai paminėti Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą Stakliškių gimnazijoje, balandžio mėnesį pravedė užsiėmimą Stakliškių darželio IUG ir PUG vaikams apie triukšmo keliamus pavojus sveikatai ir supažindino su priemonėmis, padedančiomis išvengti triukšmo žalingų padarinių. Triukšmu vadinamas nepageidaujamas žmogui garsas, sklindantis iš įvairių (natūraliųjų ir dirbtinių) garso šaltinių. Fiziologiniu požiūriu tai bet koks garsas, kuris trukdo normaliam žmogaus darbui ar poilsiui. Akustinis triukšmas – įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų visuma, kuri gali sukelti nepalankias bei kenksmingas pasekmes sveikatai.
Triukšmo poveikis žmogaus organizmui suskirstomas į tiesioginį ir netiesioginį. Tiesioginis poveikis – akustinė trauma, klausos nuovargis, dėl triukšmo įtakos išsivystęs kurtumas. Netiesioginis triukšmo poveikis turi neigiamą įtaką centrinei nervų sistemai, kraujotakos sistemai, virškinimo sistemai, endokrininei sistemai, kaulų-raumenų sistemai.
20 proc. mūsų blogos savijautos priklauso nuo supančios aplinkos, kuri vis labiau tolsta nuo natūralios. Vienas iš greičiausiai kintančių aplinkos rodiklių – triukšmo lygis, kuris per paskutinius 15-20 metų padidėjo net 2 kartus. Daugumoje miestų ir gyvenviečių triukšmas pagrįstai yra laikomas viena svarbiausia ekologine problema. Triukšmas trukdo darbui, poilsiui, neigiamai veikia žmonių sveikatą.
Klausos nuovargis – tai laikinas klausos jautrumo sumažėjimas, kuris išsivysto ilgesnį laiką (kelias valandas ar dienas) veikiant intensyviam triukšmui. Gerai pailsėjus tyloje, paprastai, klausos nuovargis praeina ir klausa atsistato. Jeigu klausos perdirginimas ir nuovargis dažnai kartojasi, klausa palaipsniui silpnėja ir vystosi įvairaus laipsnio kurtumas..
Dėl triukšmo nespecifinio poveikio organizmui labiausiai veikiama centrinė nervų sistema: galvos skausmai, svaigimai, blogėja dėmesys, atmintis, sutrinka miegas, vystosi neurozės. Šie pakitimai dažnai išsivysto anksčiau, nei sutrinka klausa.
Triukšmas ypač kenkia vaikams ir jaunuoliams. Jų klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau pažeidžiama. Dėl ypač stipraus impulsinio charakterio muzikinio triukšmo, net 30-40 proc. jaunuolių, kurių amžius 14 – 20 m., klausa yra pažeista. Be to, impulsinis monotoniškai besikartojantis triukšmas kenkia ne tik klausai. Jis dirgina centrinę nervų sistemą, keičia žmogaus elgesį, skatina individo grubumą, agresyvumą, sumažėja mokymosi rezultatai, motyvacija.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. SAVIŽUDYBIŲ PREVENCIJOS NACIONALINĖS PLATFORMOS PRISTATYMAS „TU ESI“

     Balandžio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, pristatė savižudybių prevencijos nacionalinę platformą „Tu esi“ Stakliškių gimnazijos mokytojams. 2018 metais LR Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Emocinės paramos tarnybų asociacijos ir Vilniaus bei Kauno miestų savivaldybių atstovai sutarė plėtoti vieningą savižudybių prevencijos ženklą „TuEsi“.
Ši interneto svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenančiam žmogui, šalia jo esančiam artimajam ir profesionalią pagalbą teikiantiems specialistams. Informacija svetainėje pateikiama glaustai, atsižvelgiant į specifinius kiekvienos tikslinės grupės poreikius. Savižudybės krizę patiriančiam asmeniui suteikiama informacija apie įvairius pagalbos būdus ir jos teikėjus konkrečioje savivaldybėje, ir ko jis gali tikėtis, kreipdamasis pagalbos telefonu, internetu ar susitikęs su specialistu. Norintieji padėti išgyvenantiems savižudybės krizę šioje svetainėje sužinos apie rizikos ženklus, priežastis ir mitus apie savižudybes, ras patarimų, kaip tinkamai suteikti pagalbą. Specialistams pateikiama išsami informacija, kaip elgtis konkrečioje situacijoje. Svetainėje taip pat publikuojamos savižudybės krizę išgyvenusiųjų istorijos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKĖLĖ – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „TINKAMA BURNOS                                 HIGIENA – KELIAS Į GRAŽIĄ ŠYPSENĄ“

     Balandžio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, pravedė pamokėlę – praktinį užsiėmimą Prienų r. Stakliškių gimnazijos 3 – 4 klasės moksleiviams apie tinkamą burnos higieną, padedančią išsaugoti sveikus dantukus ir burnos ertmę. Užsiėmimo metu kiekvienas vaikas galėjo pademonstruoti savo dantukų valymo techniką ant dantų muliažo ir pasimokyti kitokių, stomatologų rekomenduojamų dantukų valymo judesių, kurie laikui bėgant virs asmeniniais įgūdžiais, praversiančiais visą gyvenimą tinkamai prižiūrėti dantukus.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. STENDAS „AR ŽINAI, KODĖL VERTA NERŪKYTI?“

   Kovo mėn. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė ir stendą apie rūkymą, siekdama geriau įtvirtinti paskaitos metu moksleiviams suteiktas teorines žinias ir padidinti jų sąmoningumą, pasirenkant savo sveikatos tausojimą vietoj cigaretės.
Stende pateikiama pagrindinė informacija apie rūkymo daromą žalą sveikatai, nurodant cigarečių sudedamųjų dalių toksišką poveikį žmogaus sveikatai, išvardinant susirgimus, kurie pasireiškia rūkantiems žmonėms, pateikiami mitai apie rūkymą ir atkreipiamas dėmesys į estetinę rūkymo pusę.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė

2019 M. STENDAS „ŠVARIOS RANKYTĖS“

     Atšalus orams, aplinkui siaučiant peršalimo ligoms ir gripui labai svarbu žinoti, kaip dar galima apsaugoti savo organizmą nuo pavojingų ligų sukėlėjų. Norėdama tai priminti Stakliškių gimnazijos bendruomenei, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti vaikų sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą „Švarios rankytės“. Be įprastinių apsaugos nuo peršalimo ir gripo priemonių (sveikos mitybos, fizinio aktyvumo), labai svarbu nepamiršti ir nuolatos plautis rankų. Stende primenami taisyklingi rankų plovimo būdai ir teikiama nauda mūsų sveikatai.

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

 2019 M. PAMOKA-PREZENTACIJA „VANDENY BŪK ATSARGUS –

TU NE ŽUVIS, O TIK ŽMOGUS“

   Siekiant skatinti vaikų atsakingą elgesį vandenyje, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti moksleivių priežiūrą mokykloje, vasario 15 d. supažindino 6 klasės moksleivius su pavojais, tykančiais vandenyje įvairiais metų laikais ir pateikė rekomendacijas, kurių laikantis, galima būtų išvengti sveikatos sužalojimų vandenyje.

                                                                 Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. PAMOKA „ANTIBIOTIKUS VARTOKIME ATSAKINGAI“

      Vasario 26 d. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, supažindino 8 klasės moksleivius su grėsmėmis, tykančiomis netinkamai vartojant antibiotikus. Atsparumas antibiotikams  šiuo metu yra  viena iš didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu. Jis  atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai žmonių ir gyvūnų tarpe paspartina šį procesą. Auga infekcijų skaičius (tokių kaip gonorėja, pneumonija ir tuberkuliozė), kurias gydyti vis sunkiau, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja. Atsparumas antibiotikams lemia ilgesnę gydymo trukmę ligoninėje, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.

                                                                   Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2019 M. STRAIPSNIS „KĄ TURĖTUME ŽINOTI APIE BURNOS VĖŽĮ?“

      Vasaris – burnos vėžio profilaktikos mėnuo, todėl vasario 7 d. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė straipsnį šia tema, kad atkreiptų mokyklos bendruomenės dėmesį ir paskatintų kartą per pusmetį užsukti profilaktiniam pasitikrinimui pas dantų gydytoją.

Vasaris – burnos vėžio profilaktikos mėnuo. Lietuvoje burnos ir ryklės vėžys sudaro apie 3 procentus visų onkologinių ligų atvejų. Tai piktybinė liga, apie kurią visuomenėje dar mažai žinoma. Net apie 75–80 procentų burnos vėžio atvejų mūsų šalyje aptinkama jau pažengusios stadijos. Kuo anksčiau aptinkamas vėžys, tuo gydymas būna sėkmingesnis.

Kada jau reikėtų susirūpinti? Daugeliu atvejų gleivinėje atsiranda ikivėžinių pakitimų. Burnoje gali atsirasti patinimas, paburkimas, sustorėjimas, guzelis arba šiurkštus, žaizdotas, šašuotas, negyjantis plotelis. Viena priežasčių, kodėl burnos vėžys dažnai būna smarkiai išvešėjęs, tai – delsimas. Aptikę tam tikrų gleivinės pakitimų daugelis žmonių neskuba kreiptis į medikus, nes nieko neskauda. Tačiau skausmas – jau vėlyvos stadijos ženklas. Ilgai negyjanti žaizdelė ar opa burnoje, ant lūpos – vienas dažnesnių burnos vėžio simptomų. Jei tokia žaizdelė išlieka kelias savaites, pasikonsultuoti su gydytoju būtina. Kiti simptomai, kurių nevertėtų praleisti pro akis, – skausminga, patinusi ar kraujuojanti raudonos ar baltos spalvos dėmelė ant dantenų, liežuvio, tonzilių ar burnos gleivinės, gumbelis ant lūpos, burnoje, kakle ar gerklėje, standus darinys žando gleivinėje.

Dėl ko susergama burnos vėžiu? Nuolat dirginama burnos gleivinė – dažna priežastis, dėl kurios išsivysto burnos vėžys. Taip gali atsitikti piktnaudžiaujant alkoholiu, tabaku. Burnos vėžys taip pat grasina jauniems žmonėms, kurie užsikrėtę žmogaus papilomos virusu (ŽPV). Rūkantiems rizika susirgti burnos vėžiu yra 15 kartų didesnė nei nerūkantiesiems. Ne ką mažiau pavojingas ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Vartojant alkoholį kartu su tabaku rizika susirgti burnos ir burninės ryklės dalies vėžiu išauga net keletą kartų. Manoma, kad šie du veiksniai stiprina vienas kito poveikį. Lėtinis gleivinės dirginimas taip pat gali priartinti burnos vėžį, nes kuo daugiau dantų trūksta, tuo daugiau protezų burnoje, labiau alinama burnos gleivinė. Gleivinę ypač žeidžia nepritaikyti dantų protezai.

Burnos vėžio riziką galima sumažinti metant ar nepradedant rūkyti, vengiant alkoholio, valgant daug vaisių ir daržovių, vengiant ilgalaikio saulės poveikio lūpoms. Iš dalies šios ligos galėtų padėti išvengti ar bent jau kuo anksčiau ją nustatyti reguliarus lankymasis pas odontologą. Kaip būtų galima apsisaugoti?

                   Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2018 M. PROTŲ MŪŠIS „AIDS: GERIAU ŽINOTI !18 “

    Šių metų gruodžio 7 d. visuomenės sveikatos  specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, surengė protų mūšį Stakliškių gimnazijos I G klasės mokiniams „AIDS: geriau žinoti!18“.  Šis renginys buvo skirtas Pasaulinės AIDS dienos paminėjimui (Pasaulinė AIDS diena minima gruodžio 1 d.) ir geresniam problemos suvokimui. Renginio metu moksleiviai sužinojo daug naujų faktų, susijusių su AIDS, demonstravo savo turimas žinias, varžėsi tarpusavyje. Visi aktyviai dalyvavusieji buvo apdovanoti prizais.

 Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

2018M. STENDAS „STIPRINKIME SAVO IMUNITETĄ“

      Atšalus orams, svarbu pagalvoti, kaip galima pastiprinti savo organizmą, kad nesusirgtume. Šių metų gruodžio 14 d. Stakliškių gimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti vaikų sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą „Stiprinkime savo imunitetą“.   Imunitetas – lyg nematomas skydas, saugantis organizmą nuo bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Kasdien mus „puola“ daugybė mikroorganizmų, bet stipraus imuniteto dėka  nesergame nuolat vis kita liga. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą. Jos laukia rimti išbandymai, nes neigiamas išorės poveikis stiprėja, todėl svarbu stiprinti organizmą . Geriausias imuniteto stiprinimo būdas – sveika gyvensena. Norint padidinti organizmo atsparumą ligoms, reikia laikytis darbo bei poilsio režimo, vengti streso, nepamiršti fizinio aktyvumo ir subalansuotos mitybos. Organizmas turi pakankamai gauti reikalingų medžiagų: baltymų, angliavandenių, riebalų, mineralų ir vitaminų. Maistas turi būti įvairus, suderintas, kokybiškas. Labai svarbu nepamiršti skysčių, vidutinė moteris turi per parą gauti 2-2,5, vyras – 3-3,5 litro skysčių, kad turėtume kuo išplauti šlakus.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Laima Miliukienė

 

 2018 M. FIZINIO AKTYVUMO PAMOKĖLĖ „JUDĖJIMAS –SVEIKATOS ŠALTINIS“

     Fizinis aktyvumas – tai veiksnys, kuris formuoja žmogaus organizmą ir jo funkcijas. Jis ugdo ir stiprina visas organizmo sistemas, veikia jų funkcijas ir gyvybingumą. Žmogui fizinis aktyvumas reikalingas lygiai tiek pat, kiek maistas ir oras. Tai ypač svarbu ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurie intensyviai auga ir tobulėja. Jiems būdingas didelis judėjimo poreikis, kuris yra prigimtinis, o ne suvokiamas sąmoningai. Laikoma, kad judėjimas yra pagrindinis biologinis žmogaus raidos veiksnys, skatinantis organizmo vystymąsi.
Judant gerėja žmogaus motorika ir fiziniai gebėjimai. Ne visų vaikų motorika vystosi vienodu tempu. Skirtumus gali lemti daugybė įgimtų bruožų, tarp jų ir vadinamieji judėjimo gabumai, bet kartu nemažai įtakos turi ir aplinkos veiksniai – ypač gyvenimo būdas. Vaiko psichinis vystymasis dažniausiai sinchronizuojasi su jo judesių vystymusi.
Siekiant skatinti vaikų judėjimą, formuoti sveikos gyvensenos įpročius, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti moksleivių priežiūrą mokykloje, gruodžio 14 d. ikimokyklinio amžiaus vaikus supažindino su mankštos pratimais, kurie stiprina vaikų kūno raumenis, gerina kraujotaką, motoriką ir fizinius gebėjimus. Vaikai fizinius pratimus darė labai džiaugsmingai.

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2018 M. STRAIPSNIS „TRAUMOS ŽIEMĄ“

      Žiemą čiuožyklomis virtę šaligatviai, apledėję laiptai, nebarstyti keliai – visa tai smarkiai padidina traumų riziką, o žiemos pramogos lauke vaikams neretai baigiasi nemalonumais – įvairiomis traumomis. Šių metų gruodžio 20 d. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė straipsnį mokyklos bendruomenei apie traumas žiemą, kuriame supažindinama su traumų priežastimis, duodami patarimai suaugusiems, kaip elgtis vaikų traumų atvejais.

Vaikai nuo gimimo linkę mėgdžioti, taip jie mokosi, todėl labai svarbu, kad suaugusieji, ypač tėvai, rodytų jiems gerą pavyzdį, nes vaikai mato bei mėgdžioja ir pageidautinus ir nepageidautinus suaugusiųjų elgsenos modelius, todėl ir eidami pėsčiomis ir važiuodami dviračiu arba automobiliu vaikams rodykite tik gerą pavyzdį!

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

2018 M. STRAIPSNIS „PASITIKIME ŠVENTES SU SVEIKAIS SALDUMYNAIS“

    Siekiant atkreipti tėvelių dėmesį į perteklinį saldumynų vartojimą švenčių metu, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, dar kartą priminė darželinukų tėveliams apie tinkamų saldumynų rinkimąsi švenčių laikotarpiu, gruodžio 20 d. patalpino straipsnį „Pasitikime šventes su sveikais saldumynais“ Stakliškių gimnazijos internetinėje svetainėje ir „Mano dienynas“ svetainėje.  Straipsnyje primenama tėvams apie saldumynų žalą vaikų sveikatai ir pateikiami pasiūlymai, kuo būtų galima pakeisti žalingus sveikatai saldumynus į daug naudingesnius, bet ne mažiau skanius ir patrauklius, gardėsius.

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Laima Miliukienė

2018 M. STENDAS „MAISTO PRODUKTAI, KURIUOS DRAUDŽIAMA VALGYTI MOKYKLOJE“

    Šių metų lapkričio 26 d. Stakliškių gimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti vaikų sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą „Maisto produktai, kuriuos draudžiama valgyti mokykloje“. Jame akcentuojamos tos maisto produktų grupės ir tie produktai, kurie kelia grėsmę vaikų sveikatai ir yra nerekomenduojami mitybos racione, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos priimtais nutarimais. Spalvotos iliustracijos sustiprina pateiktos informacijos ryškumą.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

2018 M. „TRAUMŲ IR NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ PREVENCIJA“

    Šių metų lapkričio 9 d. visuomenės sveikatos  specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, vykdė akciją „Būk matomas tamsoje“. Siekiant apsaugoti Stakliškių miestelio gyventojus nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų tamsiu paros metu, specialistė dalino praeiviams atšvaitus, priminė pėsčiųjų atsakomybę kelyje, demonstravo atšvaito užsidėjimo techniką ir vietą. Sutrumpėjus dienai, kiekvieną rudenį padaugėja nelaimių kelyje dėl prasto pėsčiųjų matomumo. Akcijos tikslas buvo sumažinti traumų ir nelaimingų atsitikimų skaičių Stakliškių seniūnijoje tamsiu paros metu.

 Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Laima Miliukienė

 

 2018 M. PROTŲ MŪŠIS „SVEIKA MITYBA – GEROS SVEIKATOS PAGRINDAS“

   Šių metų lapkričio 30 d. Stakliškių gimnazijoje vyko protų mūšis – „Sveika mityba – geros sveikatos pagrindas“. Dvi šeštos klasės moksleivių komandos rungėsi sveikos mitybos viktorinoje. Klausimai buvo įvairaus sudėtingumo, reikėjo parašyti kiek pavadinimų maisto medžiagų žmogus turi gauti kasdien, nustatyti vitamino šaltinį pagal pateiktus daržovių ir vaisių paveikslėlius, parašyti kūno masės indeksą ir atsakyti į daugelį kitų klausimų.  Abi komandos demonstravo savo žinias sveikos mitybos srityje, buvo smagu matyti jų entuziazmą ir teisingus atsakymus į pateikiamus klausimus.

Visuomenės sveikatos specialistė, 

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2018 M. AKCIJA „PŪSK BALIONĄ, O NE DŪMĄ“

    Šių metų lapkričio 26 d. Stakliškių gimnazijoje vyko akcija nerūkymo dienai paminėti „Pūsk balioną, o ne dūmą“. Akciją suorganizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Laima Miliukienė. Entuziastingiausiai balionus pūtė šeštokai, jiems patiko tarpusavy parungtyniauti, kuris pripūs didesnį balioną per trumpesnį laiką. Akcijos metu buvo atkreiptas dėmesys į rūkymo daromą žalą moksleivių sveikatai.

 Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje 

Laima Miliukienė

2018 M. STRAIPSNIS „MOKSLEIVIŲ SVEIKATOS PAŽYMOS – SVEIKATA“

  Siekiant atkreipti tėvelių dėmesį į priimtus pakeitimus dėl moksleivių sveikatos pažymų išdavimo tvarkos, visuomenės sveikatos  specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, patalpino straipsnį gimnazijos svetainėje, kuriame pateikiama visa reikalinga nauja informacija dėl moksleivių sveikatos pažymų.

 Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

2018 M. STRAIPSNIS „SVEIKOS MITYBOS SVARBA MŪSŲ GYVENMIME“

   Šių metų lapkričio 12 d. Stakliškių gimnazijos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti vaikų sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė straipsnį sveikos mitybos tema ir patalpino gimnazijos internetinėje svetainėje ir „Mano dienynas“ svetainėje. Šis straipsnis skirtas visai mokyklos bendruomenei: mokytojams, tėvams ir moksleiviams. Straipsnyje aptariamos pagrindinės sveikos mitybos taisyklės, nepamirštant ir pakankamo fizinio aktyvumo, mityba ir fizinis aktyvumas – viena kitą papildančios dalys. Pagrindinės sveikos mitybos taisyklės: valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą, kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų ar bulvių, kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių vietinių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną), išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas: 18,5–25), riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa, vartoti liesą pieną, liesus ir nesūrius pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį), rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus, valgyti nesūrų maistą, riboti alkoholio vartojimą, valgyti reguliariai, gerti pakankamai skysčių, ypač vandens, kasdien aktyviai judėti.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

2018 M. STRAIPSNIS „PASITIKIME ŠVENTES SU SVEIKAIS SALDUMYNAIS“

    Siekiant atkreipti tėvelių dėmesį į perteklinį saldumynų vartojimą švenčių metu, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, lapkričio 21 d. patalpino straipsnį „Pasitikime šventes su sveikais saldumynais“ Stakliškių gimnazijos internetinėje svetainėje ir „Mano dienynas“ svetainėje.  Straipsnyje primenama tėvams apie saldumynų žalą vaikų sveikatai ir pateikiami pasiūlymai, kuo būtų galima pakeisti žalingus sveikatai saldumynus į daug naudingesnius, bet ne mažiau skanius ir patrauklius, gardėsius.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

2018 M. PIRMOS PAGALBOS MOKYMAI

   Šių metų lapkričio 23 d. Stakliškių gimnazijoje vyko Pirmos pagalbos mokymai II – III gimnazinių klasių moksleiviams. Mokymų metu moksleiviai buvo supažindinti su žmonių gaivinimo technika, pirmos pagalbos teikimo būdais užspringimo metu ir kraujavimo stabdymo metodais. Visi moksleiviai, susipažinę su teorinėmis pirmos pagalbos teikimo žiniomis, turėjo galimybę visa tai pademonstruoti praktinių užsiėmimų metu ant manekenų. Seminaro dalyviai buvo suskirstyti į grupeles po 3 žmones ir jie visi pasikeisdami turėjo pademonstruoti gaivinimo technikas, kurias išmoko seminaro metu. Visi manekenai buvo prijungti prie monitorių, kuriuose buvo galima matyti klaidas, kurias daro moksleiviai, atlikdami gaivinimą.  Tai leido mokiniams suprasti jų pačių daromas klaidas ir išmokti efektyvaus gaivinimo, kuris nelaimės atveju padėtų išgelbėti žmogui gyvybę. Pabaigoje buvo suorganizuotas gaivinimo konkursas, visos rungtyniavę komandos pademonstravo puikius gaivinimo rezultatus, visi nukentėjusieji buvo atgaivinti. Visi renginio dalyviai išsiskirstė puikios nuotaikos, vieniems buvo smagu dėl išmoktų pirmos pagalbos teikimo būdų, kitiems, kad pavyko puikiai perteikti turimas žinias ir pamatyti to rezultatus praktinių užsiėmimų metu.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Laima Miliukienė

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close