Menu Close

Skriaudžių pagrindinė mokykla

2024 m. Birželio mėn. Aktyvūs praktiniai užsiėmimai vaikų stovykloje „Būk vikrus“

Birželio mėnesį mokykloje vyko 1-4 klasių stovykla „Būk vikrus“ , kurioje mokinai aktyviai dalyvavo įvairiose estafetėse.  Veiklų metu išbandėme kojų vikrumą, rankų miklumą, kūno lankstumą. Fizinio aktyvumo veiklos tarsi įžanga į vasaros pramogas ir poilsį po intensyvaus mokslo metų  sezono.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. Gegužės mėnesio teoriniai – praktiniai užsiėmimai

Gegužės mėnuo buvo aktyvus fizinėmis veiklomis. Daug dėmesio skyrėme judesiui, nors  jis svarbus visam kūnui, bet dažnai ne visos raumenų grupės būna pamankštintos. Fizinės veiklos metu atlikome įvairias jogos praktikas,  tai buvo ne tik raumenų tempimo, pusiausvyros bet ir atsipalaidavimo pratimai. Nuo  fizinio krūvio pavargstame, bet tuo pačiu gauname teigiamos  energijos, būname žvalesni, pailsi mūsų protas.

Nepamiršome pamankštinti ir akių, pakalbėti apie veiksnius kurie silpnina regėjimą ir kaip būtų galima vasaros metu pastiprinti akių sveikatą ir išlaikyti dienos rėžimą.

Taip pat paminėjome Pasaulinę dieną be tabako, kalbėdami apie elektroninių cigarečių poveikį sveikatai ir  žalingų įpročių pinkles, kurios laikui bėgant sukelia priklausomybę. Labai svarbi ne tik mokyklos, bet ir namų  aplinka, kurioje mokiniai leidžia laiką ir artimųjų elgesys, kuris daro  įtaką vaiko įpročių formavimosi procese.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. Teoriniai ir praktiniai balandžio mėnesio užsiėmimai

Balandžio  mėnesį su mokiniais daugiausia dėmesio skyrėme erkių sukeliamų ligų prevencijai, nes  atšilus orams, jos ypač suaktyvėja. Akcentavome kokios būtinos apsaugos priemonės, kaip teisingai elgtis įsisiurbus erkei, kiek laiko stebėti savo savijautą po erkės įsisiurbimo, ir į kokius simptomus atkreipti dėmesį.

Su mažaisiais darželio ugdytiniais mokėmės atpažinti kaip atrodo erkė, kuo ji išsiskiria iš kitų vabzdžių, taip pat kalbėjomės, kaip neprarasti budrumo iškylaujant gamtoje ir apsižiūrėti save, žinoti kokiose kūno vietose  jos dažniausiai įsisiurbia. Visuomet, pastebėjus įtartinai  ant savęs ropojantį vabzdį, – kreiptis pagalbos į suaugusiuosius.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. „Sveikatos mėnuo“

Kovo mėnesį mokykloje tęsėme teorinius užsiėmimus  vyresnėms klasėms apie psichoaktyvių medžiagų vartojimą jaunimo tarpe. Taip pat sveikos mitybos tema, dėmesį skiriant paauglio mitybos racionui, nes tai svarbus amžiaus tarpsnis, kuomet organizme vyksta daug pokyčių  ir svarbu užtikrinti sklandų vystymosi periodą. Pradinių klasių mokiniai dalyvavo užsiėmimuose, kuriuose daugiau dėmesio skyrėme sveikatai palankių užkandžių temai, diskutavome kokius produktus naudinga dėti į savo užkandžių dėžutes. Darželio grupėse vykdėme edukacijas vandens tema, mokėmės įvairiais vaisiais ir žolelėmis skaninti vandenį, atrasti naujus skonius ir nepamiršti vandeniu papildyti organizmo atsargas.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. Teoriniai užsiėmimai „Psichoaktyviosios medžiagos“

Vasario mėnesį su 6 – 10 klasių mokiniais kalbėjomės apie psichoaktyvias medžiagas ir jų žalą organizmui. Aptarėme kokie galimi sveikatos sutrikimai, kad psichoaktyvios medžiagos gali sukelti priklausomybę, jų perdozavimas gali būti netgi mirtinas. Taip pat jos įtakoja  nuotaikos ir elgesio  pokyčius, gali atsirasti socialinė atskirtis.

Pamokų tikslas padėti mokiniams suprasti, kad kiekvienos psichoaktyvios medžiagos poveikis sveikatai priklauso nuo unikalių organizmo savybių. Netgi legalios arba jaunimo įsivaizduojamos mažai pavojingos medžiagos gali tapti problemiškos, jei jų vartojimas tampa pernelyg dažnas arba netinkamas. Todėl svarbu jaunimui suvokti, kad  psichoaktyvių medžiagų vartojimas kelia rimtą pavojų jų sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. Praktiniai užsiėmimai „Burnos higiena“

Sausio mėnesį  mokykloje su vyresniaisiais mokiniais prisiminėme ir pasikartojome pagrindines taisyklingos dantų ir  burnos higienos taisykles, susipažinome su naujienomis.

Su ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikučių grupėmis surengėme praktines dantukų ir burnos priežiūros pamokėles, vaikučiai su savo iš namų atsineštais dantų šepetėliais valėsi dantukus lavindami  rankytės judesius, įsidėmėjo duotas pastabas apie taisyklingą dantukų ir liežuvio valymo techniką.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2024 m. Praktiniai užsiėmimai „Vaistažolės“

Su ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikučių grupėmis surengėme arbatos gėrimo rytmetį , taip susipažinome su vaistažolėmis bei jų teikiama nauda.  Vaikučiai sužinojo kaip galima gydytis skaudančią gerklytę, pilvuko skausmus, kosulį ir kitus negalavimus. Pasitelkdami pojūčius: uostydami , ragaudami , matydami kaip atrodo vaistiniai augalai vaikučiai stengėsi įsiminti jų pavadinimus.

Pažintis su vaistažolėmis šiuo metu aktuali ir naudinga, nes esant permainingoms oro sąlygoms ir siaučiant virusams, dažnai susergame, o greičiau pasveikti padeda geriama šilta vaistažolių arbata.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2023 m. Praktiniai užsiėmimai „Žiemos pavojai“

Gruodžio mėnesį mokykloje su mokiniais ir darželyje su  ikimokyklinio ugdymo ugdytiniais kalbėjomės apie žiemos pavojus ir pramogas. Žiemiški orai tikras išbandymas mūsų sveikatai, kad tinkamai jai pasiruošti reikia prisiminti svarbiausius dalykus. Atšalus orams smarkiai padidėja traumų paslydus ir parkritus, bei nušalimų pavojus. Einant į lauką reikia įvertinti kokios oro sąlygos ir tinkamai apsirengti: sluoksniuoti drabužius, dėvėti kepurę, šaliką ir pirštines. Dėvėti tinkamą avalynę ir apsaugoti savo veido sritį pasitepant apsauginiu kremu. Taip pat su vyresniais mokiniais kalbėjomės apie fejerverkus, kokių atsargumo priemonių reikia imtis, kad  šventiniu periodu išvengti nelaimingų atsitikimų.

Pramogaujant lauke reikia žinoti saugaus elgesio taisykles. Saugiai elgtis ant ledo, kad neįlūžtume, čiuožinėjant nuo kalniukų laikytis saugaus atstumo,  vaikai pramogauti lauke gali prižiūrimi suaugusiojo asmens.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2023 m. Praktinis užsiėmimas „Asmens higiena“

Skriaudžių ikimokyklinio ugdymo skyriuje, lapkričio mėnesį su darželinukais kalbamės apie tai, kaip elgtis, kad mūsų nepultų mikrobai. Mūsų mažiesiems nuolat reikia mokytis, kaip laikytis taisyklingos rankyčių plovimo higienos. Pamokėlių metų susipažinome su mikrobais: virusais ir bakterijomis, sužinojome kokias ligas jie gali sukelti  ir kaip nuo jų apsisaugoti. Vaikučiai įsidėmėjo, kad ne visi mikrobai pastebimi, ypač virusai, nes jie yra patys mažiausi ir mes jų negalime pamatyti, todėl jie ir kelia didžiausią pavojų susirgti. Tam, kad juos pastebėtume atlikome eksperimentą su mikroorganizmų milteliais ir UV žibintuvėlio šviesa, mikrobus vaikučiai pamatė ne tik ant rankyčių, bet ir ant rūbų, batų, grindų.

Kad išvengti susidūrimo su mikrobais turime labai dažnai ir taisyklingai plauti rankytes, nes liesdami veidą su nešvariomis rankytėmis per burną ir nosį galime jais  užsikrėsti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

 

2023 m. Praktiniai užsiėmimai „Sveikas maistas“

Spalio mėnesį Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikučiams, vyko integruotos sveiko maisto pamokėlės. Jų metu kalbėjomės  apie įvairius produktus, kurie sudaro sveikos mitybos piramidės pagrindą. Daugiausia dėmesio susilaukė daržovės ir vaisiai, taip pat grūdinės kultūros.

Neužtenka tik teorinių žinių, naudinga informacija geriausia užsifiksuoja patyriminiu būdu – dalyvaujant procese. Įvertinti koks maistas patenka į mūsų organizmą. padeda pagrindiniai 5 žmogaus pojūčiai: rega, klausa, uoslė, lytėjimas ir skonis.

Vaikučiai ragaudami, skirtingus ingredientus įeinančius į maisto produktų sudėtį, atranda naujų skonių, tai padeda formuoti tinkamus, sveikatai palankius mitybos įpročius.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2023 m. Rugsėjo 29 d. minima „Pasaulinė širdies diena“

      Ne tik šią dieną turime ypatingai atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas. Sveikas gyvenimo būdas, gera psichoemocinė sveikata padeda užtikrinti ritmingą širdies darbą.

Skriaudžių pagrindinės mokyklos, ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiai kartu su auklėtojomis įsijungė į šios dienos minėjimą. Buvo svarbu mažiesiems paaiškinti kodėl mums reikalinga širdelė, kokį svarbų vaidmenį ji atlieka mūsų gyvenime ir kaip reikia rūpintis jos sveikata. Tam, kad užtikrinti ritmingą širdelės darbą reikia turėti tinkamą dienos rėžimą ir jo laikytis. Mažieji įvardijo kas stiprina jų širdelės darbą: reikia daug judėti, būti gryname ore, valgyti vaisių ir daržovių, gerai išsimiegoti, smagiai leisti laiką, juoktis ir žaisti. Visi šie ingredientai ne tik stiprina, bet ir užtikrina puikią širdelės veiklą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2023 m. Pamoka „ Vaikų burnos priežiūros ABC“

Sausio mėn. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje mokiniams, buvo vedami užsiėmimai apie burnos priežiūrą. Su mažesniais mokinukais pasikartojome taisyklingus dantų valymo judesius, pasitelkiant mokomąsias priemones: dantų muliažą, šepetuką, dantų siūlą ir kt. Vykdėme viktoriną, kurioje mokiniai  pasitikrino žinias, ką išmoko ir atsimena iš ankstesnių užsiėmimų. Taip pat atlikome praktines užduotis, kuriose daugiau akcentavome maisto produktų įtaką dantų sveikatai ir  aptarėme kitus faktorius  burnos higienos būklės gerinimui.

Mokiniai turi sukaupę pakankamai žinių apie burnos higieną, bet pasikartojantys mokymai padeda dar labiau stiprinti turimus įgūdžius.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2023 m. Pamoka „ Rūkymo poveikis sveikatai“

 

Sausio mėnesį Skriaudžių pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokiniams vyko užsiėmimai, skirti rūkymo prevencijai. Paauglystė tas laikotarpis, kai daugelis išbando rūkymą ir gal net paauglystės metu įgyja įprotį rūkyti. Yra labai daug paaugliams prieinamų rūkyti priemonių, pradedant nuo įvairių formų tabako ir daugeliui žinomos „žolės“, bet taip pat ir įvairiomis cheminėmis medžiagomis apdorotos marihuanos produkcijos. Jaunam žmogui priklausomybė nuo nikotino išsivysto greičiau nei suaugusiajam. Jauno žmogaus organizme priklausomybė nuo nikotino gali išsivystyti per kelias savaites, net tada, kuomet surūkomos tik kelios cigaretės per dieną.

Užsiėmimo metu diskutavome apie įvairias rūkymo priežastis ir žalingas  pasekmes sveikatai. Žiūrėjome vaizdinę medžiagą ir nagrinėjome kokios kenksmingos  medžiagos įeina į  cigarečių sudėtį. Ieškojome atsakymų kokios prevencinės priemonės, padėtų išvengti priklausomybės nuo nikotino.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2022 m. Pamoka „ Kaip sumažinti žiemos traumų riziką“

 

Gruodžio mėnesį Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje su ikimokyklinukais ir 1- 7 klasių mokiniais kalbėjomės apie  žiemos pramogas ir traumų riziką. Kadangi iškritus pirmam sniegui mokiniai skuba juo pasimėgauti, todėl būtina prisiminti apie svarbiausius dalykus pramogaujant, kad išvengtume skaudžių pasekmių. Žiūrėjome Ugniagesių gelbėtojų mokyklos sukurtą mokomąjį filmą „ Žiemos pavojai“, kuriame buvo išsamiai paaiškinta, kaip saugiai elgtis ant ledo, kokie tyko kiti su žiemos pramogomis susiję pavojai. Aptarėme kaip apsisaugoti nuo šalčio esant žvarbioms oro sąlygos, kaip elgtis jeigu vis tik  patyrėme traumą. Diskutavome ir apie atsakingą elgesį šventiniu periodu su fejerverkais, kad išvengtume sužalojimų.

Mokiniai po  diskusijų patvirtino, kad atsakingas elgesys padeda išvengti traumų ir leidžia saugiai mėgautis žiemos pramogomis.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 m. Pamoka “Pasaulinės AIDS dienos paminėjimas”

 

Gruodžio 1-oji Pasaulinė AIDS diena, šiai dienai paminėti Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės  mokyklos 8-10 klasių mokiniams skaidrėse buvo pateikta aktuali informacija apie ŽIV/AIDS  ligą,  jos istoriją,  plitimo kelius, nustatymą ir gydymo metodus. Kadangi  Lietuvoje dažniausias ŽIV infekcijos  užsikrėtimo kelias per švirkščiamuosius narkotikus, tuo tikslu mokiniams buvo rodomas prevencinis filmas narkotikų tema „Gražus sūnus“. Filmo pagrindinis siužetas apie jaunuolio sunkią kovą su priklausomybe nuo narkotikų, puikiai atitiko AIDS dienos minėjimo temą. Po filmo peržiūros vyko diskusija, jos metu dalinomės mintimis ir emocijomis, kokį paliko įspūdį mokiniams peržiūrėtas filmas. Daugumos  nuomone priėjome išvadą, kad į nepriklausomybių pinkles labai lengva pakliūti, bet vien noro iš jų  išsivaduoti neužtenka, tai sunkus, besitęsiantis  ir varginantis procesas, griaunantis ne tik to asmens, bet ir jo artimos aplinkos gyvenimą.

Todėl reikalingos prevencinės priemonės, siekiant informuoti ir šviesti mokykloje besimokantį jaunimą, apie skaudžias įvairių priklausomybių pasekmes

.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 m. Pamoka „ Lyčių skirtumai – savęs pažinimas“

 

Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje  1-10 kl. mokiniams  lapkričio mėnesį, buvo vedamos pamokos apie lytinį ugdymą. Pamokų metu su mokiniais aiškinomės apie lyčių panašumus ir skirtumus, kokius skirtingus pomėgius turi berniukai ir mergaitės. Mokėmės suvokti  kaip augant keičiasi mūsų kūnas, kuris kartais kelia daug klausimų ir ne visada mokiniai  gauna atsakymus iš tėvelių , dažnai informacijos jiems rūpimais klausimais ieško interneto platybėse. O tikrai svarbu suprasti apie būsimus ir esamus  kūno pokyčius, kurie priklausomai nuo mergaičių ir berniukų  brandos etapų kiekvienam gali sukelti skirtingus pojūčius, su kuriais iš anksto  susipažinus, lengviau juos priimti. Akcentavome, kad būtina saugoti savo kūną, kad be mūsų sutikimo niekas neturi teisės jo liesti ir apžiūrėti, nebent turėtume sveikatos problemų ir reikėtų gydytojo konsultacijos. Kalbėjomės apie tai, kad  turime būti atsargūs ir žinoti kaip apginti savo kūną, sakydami  STOP mums nepriimtinam kito asmens elgesiui. Žinoti kur tokiais atvejais kreiptis pagalbos ir turėti galimybę mums rūpimais klausimais pasikalbėti su suaugusiuoju kuriuo pasitikime.

Mokiniams buvo rodomi Sveikatos mokymo  ir ligų prevencijos centro paruošti   edukaciniai filmukai, parengti pagal skirtingus amžiaus tarpsnius tikimės, kad mokiniai įsisavino   informaciją ir  pagilino žinias lytiškumo suvokimo klausimais.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 m. Pamoka  „ Sveikus dantukus turiu – laimingas esu“

 

Spalio mėnesį  Prienų  raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje ir ikimokyklinio ugdymo skyriuje vaikams buvo  vedamos pamokėlės, kurių tikslas  formuoti teisingus vaikų burnos higienos įgūdžius, kad sistemingas dantukų valymas taptų  kasdieniniu įpročiu. Sveikatos pamokėlių – praktinių užsiėmimų metu vyko mokymai apie burnos higieną ir dantukų priežiūrą, sveiką mitybą. Vaikai susipažino su dantukų priežiūros priemonėmis, praktinių užsiėmimų metu mokėsi teisingai valyti dantukus, vyko diskusijos po mokomųjų filmukų.

Tikimės, kad reguliarus ir teisingas dantų valymas  padės užtikrinti vaiko burnos ertmės sveikatą visam gyvenimui.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 m. Pamoka „Mano emocinė sveikata“

      Spalio mėnesį su Prienų raj. Skriaudžių ikimokyklinio ugdymo skyriaus  ir pradinių klasių vaikais kalbėjomės tema – “Mano emocinė sveikata”. Su ugdytiniais bandėme išsiaiškinti kas yra EMOCIJA, pasitelkdami įvairias vaizdines priemones ir atsipalaidavimo praktikas. Labai svarbu su vaikais  pasidalinti kokia emocija gyvena jų širdelėse, su kokia nuotaika jie ateina į darželį ir kaip ji kinta visos dienos metu. Kaip sekasi emocijas reikšti bendraujant su draugais, kaip vieną emociją pavyzdžiui pyktį, pakeisti kita – džiaugsmo emocija. Mokėmės išsivaduoti iš nepatinkančių emocijų, atlikdami kvėpavimo pratimus, piešdami savo nuotaiką ir aptardami, kaip jaučiamės tuo momentu.

Apibendrinę teorinę ir praktinę užsiėmimų dalį supratome, nors nuotaika nuolat kinta įvairių situacijų metu, bet mes galime išmokti valdyti savo emocijas.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 m. Pamoka „ Asmens higiena ir ligų sukėlėjai“

 

Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiams  vyko pamokėlė apie asmens higieną ir ligos sukėlėjus. Šios pamokėlės metu ypatingą dėmesį skyrėme rankų higienai. Kalbėjomės kiek per nešvarias rankas į mūsų organizmą patenka mikroorganizmų, kurie gali suketi įvairias ligas. Akcentavome, kada ir kaip dažnai reikia plauti rankas, kad jos būtų švarios. Pasikartojome ir užtvirtinome pagrindinius  rankų plovimo žingsnius. Pažiūrėjome edukacinius filmukus apie tai kas nutinka neplautoms rankoms ir kaip mikrobai bijo švarių rankų. Darydami eksperimentą su pienu ir pipirais, imituojančiais bakterijas, vaikučiai įsitikino kaip nešvarumai limpa prie rankų ir kaip jie išnyksta nusiplovus rankas su vandeniu ir muilu.

Pamokėlės metu paaiškėjo, kad daugiausia ligos sukėlėjų mes perduodame per nešvarias rankas, todėl rankų higienai turime skirti labai didelį dėmesį.

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

 

2022 M. Praktinis užsiėmimas „ Pirmosios pagalbos mokymai“

 

Pakuonio ir Skriaudžių pagrindinės mokyklos pradinukams, taip pat  Prienų lopšelio – darželio „Gintarėlis“ vaikučiams, visuomenės sveikatos specialistė vedė pirmos pagalbos pamokėles. Vaikai buvo mokomi praktinių pagalbos veiksmų. Jiems buvo aiškinama kaip elgtis atsitikus nelaimei, kur skambinti, kokius pirmos pagalbos veiksmus vaikai galėtų atlikti, kol atvyks medikai. Išklausę instruktažą mokiniai savarankiškai bandė patys atlikti krūtinės ląstos paspaudimus. Aptarėme tokius klausimus, kaip elgtis esant kaulų lūžiams, kaip juos  imobilizuoti, sužeistų galūnių tvarstymą, kaip padėti užspringusiam žmogui.

Tikime, kad  įgytos pirmosios pagalbos teikimo žinios ir įgūdžiai vaikams padės suvokti savisaugos ir atsakomybės už save ir kitus pojūtį.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2022 M. Praktinis užsiėmimas „ Dantukus valausi – plačiai šypsausi“

 

Skriaudžių pagrindinėje mokykloje PUG ir IUG grupės, bei 1-4 klasių mokiniams vyko praktinis užsiėmimas dantukų  priežiūros tema. Mokiniams buvo pateikta vaizdinė medžiaga apie dantų higieną. Vaikai mokėsi, kaip taisyklingai valyti dantukus ant dantų muliažo ir modeliuko „Drakoniuko“. Visuomenės sveikatos specialistė  pateikė klausimus susijusius su dantukų priežiūra, į kuriuos vaikai noriai atsakinėjo. Kalbėjome apie maisto įtaką, ko reikėtų vengti, norint išsaugoti sveikus dantis, kaip dažnai apsilankyti ir profilaktiškai pasitikrinti dantukus  pas odontologą. Vaikai pagilino žinias ir praktiškai pademonstravo savo gebėjimus kaip moka valytis dantukus.

Užsiėmimo tikslas – formuoti vaikų supratimą ir  įpročius, siekiant kuo ilgiau išlaikyti sveikus dantukus, renkantis maistą ir taisyklingai bei reguliariai atliekant dantų higieną.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Dalia Kukenė

2020 M. LAPKRIČIO MĖN. STENDAS „GRIPAS“

Lapkričio mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė paruošė stendą „Gripas“, kuriame pateikė informaciją, kaip elgtis ligos atveju, kokių laikytis saugos priemonių, kur kreiptis susirgus, kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijos. Stende nurodomi ir būdingi ligos simptomai, bei profilaktinės priemonės, kurių reikia laikytis, norint nesusirgti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Eglė Lukoševičienė

2020 M. LAPKRIČIO MĖN. STRAIPSNIS „BURBOS HIGIENA“

Lapkričio mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė mokyklos bendruomenei parengė straipsnį „Burnos higiena“, kuriame pateikiama informacija apie sveikus dantis ir jų priežiūrą. Burnos ertmės higieną ir profilaktines priemones. Kaip pasirinkti dantų pastą, dantų šepetuką. Pateikiamos rekomendacijos, kad dantukai būtų sveiki ir graži šypsena.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Eglė Lukoševičienė

2020 M. LAPKRIČIO MĖN. PASKAITA „DANTUKŲ PRIEŽIŪRA“

2020 m. lapkričio 20 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės rengtose paskaitose „Dantukų priežiūra“. Vaikai klausė apie sveikus dantukus, žiūrėjo video filmukus kaip išsaugoti sveikus dantukus. Sveikos mitybos rekomendacijas, bei dantukų priežiūrą. Dalyvavo diskusijoje kaip išsaugoti sveikus dantukus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Eglė Lukoševičienė

2020 M. MOKINIŲ FIZNIO AKTYVUMO STIPRINIMAS, DALYVAVIMAS MOKYMOSI PLAUKTI PROGRAMOJE 

       Sausio mėnesį Prienų rajono Skriaudžių pagrindinė mokykla dalyvavo mokinių fizinio aktyvumo stiprinimas, mokymosi plaukti programoje, kuris tęsis dar vieną mėnesį. Programos tikslas mokinti antrų, 5-10 klasių mokinius saugiai elgtis vandenyje, padėti išsiugdyti gyvybiškai svarbius ir reikalingus plaukimo įgūdžius, skatinti ugdyti atsakomybę už save ir aplinkinius, laikytis saugaus elgesio taisyklių, formuoti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius. Plaukimo įgūdžių mokymas yra ta veikla, kurioje vaikai ne tik įgyja plaukimo įgūdžių, bet ir  susipažįsta su saugaus elgesio prie vandens taisyklėmis, bet ir fiziškai aktyviai sportuoja. Mokiniai noriai vyko į mokymosi plaukti užsiėmimus, kurie vyko Kauno plaukimo mokykloje, baseine „Vilija“. Visą mėnesį ugdytiniai sėkmingai lankė plaukimo pamokų ciklą, per kurį įgavo teorinių bei praktinių žinių apie plaukimo techniką, metodiką, elgesį vandenyje. Mokėjimas plaukti yra ne tik puiki fizinio aktyvumo ir sveikatinimo priemonė, bet ir gyvybiškai svarbus gebėjimas, mažinantis skendimų riziką. Jaunesnysis mokyklinis amžius – geriausias laikas išmokti plaukimo technikos pagrindų, kadangi susiformavę įgūdžiai išlieka visą gyvenimą. Plaukimo trenerei atskleidė vandens paslaptis ir vandens teikiamą džiaugsmą mažiesiems plaukikams, kurie išmoko sulaikyti kvėpavimą ir orientuotis po vandeniu, geba plaukti į priekį ant krūtinės ir nugaros, plūduriuoti laisvai be priemonių, plaukti su priemonėmis, atlikti šuoliuką į vandenį. Mokiniai teigia, kad jie patiria daug teigiamų emocijų, geriau pažįsta save. Tai stiprina jų emocinę – psichinę sveikatą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2020 M. AKCIJA „VĖDINKIME KLASES, PO TO KARTU VAIŠINKIMĖS IMBIERO ARBATA“

        Šiais metais aktyviai vyko dviejų dalių prevencinė veikla – akcija “Vėdinkime klases” ir  “Vaišinkimės imbiero arbata”. Vienas dažniausių žiemos sezono sveikatos sutrikimų – peršalimas ar gripas. Įsisiūbavus peršalimo ir gripo ligoms visuomenės sveikatos specialistė perspėjo, kad norint sumažinti galimybes „pasigauti“ virusus arba jau susirgus ir laikantis lovos režimo, labai svarbu tinkamai pasirūpinti gyvenamosiomis, mokomosiomis bei darbo patalpomis. Per šilta ar pernelyg vėsi mokomosios klasės temperatūra gali tapti ligų priežastimi ir apsunkinti profilaktikos ar sveikimo procesus. Nereikėtų bijoti šaltuoju metų laiku gerai išvėdinti patalpas. Klasėse, oras turi būti šviežias, todėl nuolat jas vėdinkime, ragino sveikatos specialistė. Taisyklingai tai darant tikrai neperšalsite, bet priešingai – labai padėsite savo sveikatai. Optimalia patalpų temperatūra laikoma 18-22 laipsnių šiluma. Esant vėsesniam ar šiltesniam orui ženkliai sumažėja darbingumas, jei tai miegamoji patalpa – sutrinka miegas. Pagrindinė taisyklė, kurią verta įsidėmėti – geriau trumpiau, bet intensyviau vėdinti. Ne šaltis silpnina mūsų sveikatą, o buvimas uždarose patalpose, kurios yra nevėdinamos.

Išvėdinus klases buvo suorganizuota pamoka – arbatų degustacija. Arbata, kuri ne tik sušildo šaltą dieną, bet ir teigiamai veikia mūsų sveikatą. Pradinių klasių moksleiviai turėjo galimybę susipažinti ir paskanauti jau paruoštos vaistažolių arbatos (čiobrelių, liepžiedžių, imbiero ir kt.), kurios padeda apsisaugoti nuo peršalimo ligų ar jau susirgus. Mokyklos sveikatos priežiūros specialistė mokiniams pasakojo apie šių arbatžolių poveikį ir naudą sveikatai. Pamokėlė buvo skirta vaistažolių arbatų pažinimui ir praktikiniam malonumui – švelnaus arbatų aromato degustacijai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2020. M. SVEIKATINGUMO PAMOKĖLĖ “PAŽINK SAVE”

     Sveikatingumo pamokėlę „Pažink save“ „Nykštukų“ grupės vaikai pradėjo dainelė – mankštelė:

Čia galva, čia pečiai

Kojos, keliai ir kulnai

Čia ranka, čia kita

Ausys nosis ir burna…

      Vėliau patogiai susėdę ratu vaikučiai, visuomenės sveikatos specialistė ir auklėtoja kalbėjosi iš kokių dalių sudarytas visas žmogaus kūnas, kokios yra žmogaus kūno dalių funkcijos. Turtinome kalbos žodyną teisingai įvardindami rečiau minimas kūno dalis: plaštaka, alkūnė, blauzda, kulnas, sėdmenys, bei aiškinomės, kam jos reikalingos. Sužinojo, kad be kaulų ir raumenų vaikai negalėtų stovėti ar sėdėti. Vaikučiai turėdami kaulus, raumenis, ir širdelę yra gyvi, gali vaikščioti, sėlinti, šokinėti, laikyti pusiausvyrą, bėgioti, žaisti, kurti, mylėti. Ugdytiniams buvo įdomu surinkti lavinančią dėlionę iš žmogaus kūno dalių. Kaulų dėlionė įtvirtino žinias apie pagrindines kūno dalis, jų pavadinimus, vietas. Padėjo geriau pažinti save, kūno dalių paskirtį ir funkcijas. Kartu diskutavome, kam mums reikalingos akys, nosis ir ausys, burna. Tarkim su burna ne tik kalbame, valgome, bet ir juokiamės, bučiuojamės, švilpaujame, žiovaujame.

Nereikia savęs bijoti, reikia save pažinti !!!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2020 M. ASMENS HIGIENOS PAMOKĖLĖ „ŠVARIAI PLAUNAME RANKAS“

        Gruodžio 20 d. „Nykštukų“ grupės vaikams vyko asmens higienos praktikinis veiklos užsiėmimas „Švariai plauname rankas“. Buvo pademonstruotos iliustracijos su įvairių pavidalų bakterijomis ir mikroorganizmais besikaupiančiais ant nešvarių rankyčių. Vaikučiams buvo priminta, kad nešvariomis rankomis negalima liesti akių, nes ir kitų gleivinių, nes ligų sukėlėjai per jas lengvai gali patekti į žmogaus organizmą. Mažieji darželio ugdytiniai su visuomenės sveikatos specialiste atliko eksperimentą su bakterijų milteliais. Didžiausio susidomėjimo sulaukė šviečianti ,,mikroorganizmų lempa“. Ne tik vaikai, bet ir auklėtojos įsitikino, kad neužtenka rankytes suvilgyti vandeniu, o reikia kruopščiai nuplauti su muilu. Taip pat prisiminėme, kad rankų higienai labai reikalingas rankšluostis, kuris gali būti medžiaginis ar vienkartinis popierinis, nes tik sausai nušluostytos rankos yra švarios.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STRAIPSNIS „GRIPAS AR PERŠALIMAS”

      Permainingi orai žmogaus organizmui daro neigiamą įtaką – jis nespėja taip greitai priprasti prie pasikeitusių oro sąlygų, todėl ir peršalimo ligos ar gripas tampa vis dažnesnės. Kaip atpažinti gripą ir peršalimą? Čiaudint, kosint, sloguojant, karščiuojant, žmonėms gan sunku suprasti, ar tai yra gripas, ar tiesiog peršalimas. Panašūs simptomai, skirtingos komplikacijos.

Gripas – ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nei peršalimas, gripas sukelia ūmią ligą ir gali lempti sunkių komplikacijų atsiradimą. Gripą sukelia Influenza virusas A, B ir C. Visi trys tipai pavojingi žmonėms, visgi pavojingiausi yra A ir B Influenza virusai, nes gali sukelti epidemijas, netgi pandemijas. Gripo virusas sugeba greitai mutuoti (keistis), todėl pasiruošti jo epidemijai yra gana sunku. Net ir persirgus gripu, imunitetas susidaro tik tos struktūros virusui, kuriuo žmogus buvo užsikrėtęs.

Gripas dažniausiai prasideda staiga, būdingi simptomai yra žymiai intensyvesni nei peršalimo. Pagrindiniai simptomai yra aukšta temperatūra, daugiau nei 38 laipsniai, bendras silpnumas, raumenų, galvos skausmas, bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai – gerklės skausmas, sloga, kosulys. Kūdikiai ir maži vaikai vemia, viduriuoja, iš nosies gali bėgti kraujas. Gripu užsikrečiama kolektyvuose ar šeimos nariai užsikrečia vienas nuo kito. Kai ligonis čiaudėja ir kosėja neužsidengęs nosies ir burnos į aplinką iš jos kvėpavimo takų pakliūva daug sukėlėjų. Sveikas žmogus, įkvėpęs oro, užsikrečia. Ligos sukėlėjai gali būti perduoti ir per maistą, vandenį, lovos skalbinius, drabužius, indus, žaislus, knygas, pieštukus.

Grupėje ar kabinete (jei nepatenka daug šviesos), esant kambario temperatūrai, gripo virusai išgyvena ik 14 dienų, o kartais ir ilgiau. Virusai, „laukia“ kol kas nors juos palies ir jie galės patekti į nosį ar akis, taip pradėdami daugintis ir sukelti ligą. Kiekvienais metais nuo gripo ir jo komplikacijų pasaulyje miršta apie 500 tūkstančių žmonių. Dažniausia komplikacija – plaučių uždegimas. Vaikai dažniau serga vidurinės ausies uždegimu. Norint apsisaugoti nuo gripo skiepytis reikėtų kasmet. Skiepai – apsaugo nuo gripo arba ligą sušvelnina. Gripo vakcina galima skiepyti kūdikius nuo pusės metų amžiaus, nėščiąsias ir maitinančias moteris. Skiepai nuo gripo yra pati efektyviausia priemonė, galinti užkirsti kelią tiek gripui, tiek jo sukeliamoms sunkios ligoms.

Tuo tarpu peršalimas – tai virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, dažniausiai pažeidžianti nosį, sinusus, gerklę, kiek rečiau – apatinius kvėpavimo takus. Įprastą peršalimą sukelia virš 200 virusų, dažniausiai rinovirusas, respiracinis sincitijaus virusas, koronavirusas. Ant žmogaus kūno patekę peršalimo ligas sukeliantys virusai išlieka gyvybingi iki 2 valandų. Pastebėta, kad suaugusieji peršalimu suserga vidutiniškai 2–3 kartus per metus, o vaikai 6–10 kartų. Rekomenduojama pasireiškus peršalimo simptomams atlikti šiuos tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, creaktyvųjį baltymą, gripo testą – siekiant nustatyti A ir B tipų gripų virusų antigenus

Svarbu nepamiršti profilaktikos – laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, rankų higienos taisyklių, vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis, nuolat stiprinti imunitetą – laikytis poilsio ir darbo rėžimo, būti fiziškai aktyviems, aprūpinti organizmą vitaminu C, kasmet skiepytis nuo gripo.

Tinkamas patalpų mikroklimatas taip pat gali padėti išvengti peršalimo. Patalpose turėtų būti ne per šalta ir ne per šilta. Optimaliausia kambario temperatūra – 18–22 ºC. Patalpų oro drėgnumas turėtų būti 40–60 %. Vėdinti patalpas rekomenduojama sudarant skersvėjį, t. y. atidarius langus nors 10 min. Dažnas vėdinimas ir patalpų bei kitų paviršių valymas drėgnu būdu, užkerta kelią patalpose esančių virusų plitimui.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STENDO KŪRIMAS „CUKRUS. NE VISKAS KAS SKANU, TAS SVEIKA”

      Iki lapkričio 08 dienos Skriaudžių pagrindinės mokyklos mokiniai nešė saldžiųjų gėrimų, limonadų etiketes ir kitų reikalingų priemonių plakato sukūrimui: „Cukrus. Ne viskas kas skanu, tas sveika“. Mokiniai buvo mokomi skaityti ženklinimo etiketes, analizuoti sudėtį, atmesti prastą gėrimą ir rinktis kokybišką sveikatai palankų gėrimą. Visą mėnesį mokiniai ir mokytojai galėjo gilintis, tyrinėti etiketes susimąstyti, draugams pasakoti kokia yra tikroji cukraus žala žmogaus organizmui.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „ANTIBIOTIKAI“

       Lapkričio 18 d. – Europos supratimo apie antibiotikus diena. Visuomenės sveikatos specialistė sukūrė stendą, norėdama atkreipti mokyklos bendruomenės dėmesį į atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą ir taip prisidėti prie bakterijų atsparumo plitimo stabdymo bei išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms. Kvietimas sudalyvauti mokiniams kryžiažodžio konkurse „Antibiotikai“. Pirmieji trys teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti biuro įsteigtais prizais.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. LANKSTINUKŲ „NAUDINGI IR NENAUDINGI SVEIKATAI PRODUKTAI“ PLATINIMAS

      Lapkričio 8 d. Minint Europos sveikos mitybos dieną išdalinta 130 lankstinukų vienetų „Naudingi ir nenaudingi sveikatai produktai“. Mokiniai ir jų tėveliai raginami atkreipti ypatingą dėmesį į tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai. Siekiant pagerinti mitybos įpročius pirmiausia reikia žinoti ką valgome, stebėti savo mitybą. Žinoti koks maisto produktas yra naudingas mūsų sveikatai, o koks daro žala organizmui.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. PRAKTIKINIAI UŽSIĖMIMAI „PLAUNU RANKYTES, NES SAUGAU SAVE“

      Lapkričio 4d. „Boružiukų“ grupės vaikučiams vyko praktikiniai užsiėmimai „Plaunu rankytes, nes saugau save“. Ieškant naujų patrauklių užsiėmimų formų auklėtoja kartu su vaikais ir visuomenės sveikatos specialistė prisiminėme 6 rankų plovimo žingsnelius bei pagrindines higienos priemones. Atliko eksperimentą su aliejumi ir cinamonu. Vaikučiai savo rankeles išpurvino aliejaus – cinamono mišiniu (mikrobais) ir stengėsi jas nuplauti be muilo. Tačiau rankas pavyko nuplauti tik panaudojus muilą. Plaunant be muilo vaikai pastebėjo, kad nešvarumai lieka ant popierinio rankšluosčio. Tačiau ne tik muilas ir vanduo svarbūs rankų higienai. Kodėl reikalingi praktikiniai užsiėmimai apie rankų higieną? Ant mūsų rankų odos dauginasi įvairūs mikroorganizmai. Dauguma iš jų labai pavojingi vaikų sveikatai ir gali sukelti tokius susirgimus: Žarnyno infekcijas – rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, dizenterija, salmoneliozė, virusinis hepatitas A ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, todėl apsisaugojimui reikia plauti rankas su muilu. Virusinės infekcijos – tai gripas, vėjaraupiai, tymai, skarlatina, raudonukė, difterija ir kt. Šios infekcijos perduodamos oro – lašeliniu būdu, bet čiaudint ar kosint, pridengiant burną ligų sukėlėjai lieka ant rankų. Auklėtojos ir visuomenės sveikatos specialistė tikisi, kad įdėtos pastangos ir vaikų įgyti gebėjimai taps jų kasdienybe ir tėveliai tęs darbą su vaikais namuose, kad tai taps vaikų įpročiu prižiūrėti rankytes ne tik darželyje.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. PAMINĖTA EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA „PALANKI SVEIKATAI MITYBA – ŽINAU, KĄ RENKUOSI“

      Lapkričio 8 – oji – Europos sveikos mitybos diena. Ypatingą dėmesį skyrėme piramidės viršūnėje esančiam produktui – CUKRUI. Tema – „Cukraus kiekis gėrimuose“. Rekomenduojama riboti maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug cukraus. Saldūs gėrimai, įvairūs saldumynai, saldainiai, desertai yra pagrindiniai pridėtinio cukraus šaltiniai, todėl vartokime jų kuo rečiau!

Mokslininkai apskaičiavo, kad vaikai suvartoja tris kartus daugiau cukraus, nei rekomenduojama.

 • 4–6 metų vaikams rekomenduojama cukraus paros dozė yra 19 g, arba 4 arbatiniai šaukšteliai (1 arbatinis šaukštelis lygus 4 g).
 • 7–10 metų vaikams cukraus paros dozė – 24 g (6 arbatiniai šaukšteliai).
 • Vyresniems nei 11 metų vaikams ir suaugusiesiems cukraus kiekis neturėtų viršyti 30 g (7 arbatinių šaukštelių).

Didžiausia problema įvardijama tai, kad būtent vaikų maisto racione yra per daug saldintų produktų. Apie 30 proc. cukraus kiekio vaikai gauna gerdami saldintus, gazuotus gėrimus, vaisvandenius, sultis. Siekdami atkreipti mokyklos draugų dėmesį Skriaudžių pagrindinės mokyklos aštuntos ir devintos klasės mokinai kartu su mokytoja Kristina Senavaityte, visuomenė sveikatos specialiste Oksana Voronkova entuziastingai ėmėsi kurti stendą apie gėrimuose esantį cukraus kiekį. Suprasti, kiek iš tiesų „paslėpto“ cukraus yra gėrime, nėra labai paprasta, kadangi cukrus slepiasi po įvairiais pavadinimais, pavyzdžiui, sacharozė, gliukozė, fruktozė ir t.t. Į pagalbą atėjo matematikos mokytoją Rūta Trafimova. Ji atskleidė ne vieną formulę bandymams apskaičiuoti kiek kokiam saldintam gėrime yra cukraus, kuriais mėgaujamės vos ne kasdien.

Protų mūšyje sveikos mitybos tema savo žinias pasitikrino 7 klasės moksleiviai. Klausimai buvo tikrai ne iš lengvųjų, bet 7-okai labai gerai pasirodė ir tikrai nemažai žino apie sveiką mitybą.

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Oksana Voronkova, biologijos mokytoja Kristina Senavaitytė

 

2019 M. SVEIKOS MITYBOS PAMOKĖLĖ „ SULTYS – VITAMINŲ BOMBA“

     Lapkričio 15 dieną Skriaudžių ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Nykštukų“ grupėje vyko sveikos mitybos pamokėlė „Sultys – vitaminų bomba“. Auklėtoja Rasa Jarmakienė kartu su visuomenės sveikatos specialiste Oksana Voronkova pasirūpino, kad grupėje tą dieną netrūktų įvairių, šviežių vaisių ir daržovių. Pamokėlės metu kalbėjomės su vaikučiais apie tai, ką mato, siekėme, kad pasakytų vaisių ir daržovių pavadinimus, pažintų pagrindines jų spalvas taip plėsdami savo žodyną. Specialistė akcentavo kokią naudą gauna vaiko organizmas gerdamas šviežias sultis, bei kokių vitaminų turi vaisiai ir daržovės. Ragavome auklėtojos šviežiai spaustų sulčių: burokėlių, morkų, obuolių, apelsinų su špinatais. Buvo labai skanu ir sveika!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS „DAUG DANTUKŲ MANO BURNOJE PASIGIRTI GALI JIE ŠVARA“

     Lapkričio 22 d. burnos higienos įgūdžių formavimo ciklą tęsėme ir toliau “Smalsučių” grupėje. Sveikatinimo praktikinis užsiėmimas visiems buvo labai įdomus ir reikalingas, nes bandėme įtvirtinti žinias diskusija aktyviai reikšdami savo nuomonę apie dantukų priežiūrą. Mokėmės taisyklingų valymo judesių muliažo pagalba, stiprinome dantis gerdami pieną, vėliau praktiškai kiekvienas savo dantų šepetuku ir dantų pasta išsivalė dantis. Pamokėlę užbaigėme muzikos mokytojos Gintarijos Kereišienės išmokta dainele apie dantukus:

Rankoj šepetuką aš laikau,

Rytą vakarą dantis valau,

Daug dantukų mano burnoje

Pasigirti gali jie švara.

Pried.: Džyru džyru džyru lia lia lai

Pasigirti gali jie švara.

Džiaugsmingą sveikų dantukų paradą užbaigė pažadu susitikti pavasarį.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 

2019 M. AKCIJA SKIRTA TARPTAUTINEI NERŪKYMO DIENAI PAMINĖTI „KVEPĖK APELSINU NE NIKOTINU!“

      Šių metų lapkričio 22/25 d. visame Pasaulyje paskelbta Tarptautinė nerūkymo diena. Skriaudžių pagrindinės mokyklos bibliotekoje buvo surengta prevencinė paroda, vedami užsiėmimai, kurių tema „Ir dar kartą apie cigaretes”. Tikslas informuoti jaunąją kartą apie tabako ir pasyvaus rūkymo sukeliamą pavojų, cigarečių sudėtį ir aptinkamus kancerogenus cigarečių dūmuose. Rūkymas – tai priklausomybė nuo nikotino, sukelianti organizmo užteršimą. Rūkant į organizmą patenka labai stipriai veikiančių nuodų – nikotino, kuris priklauso stipriai nuodijančių alkaloidų grupei. Cigarečių dūmuose yra per 4000 cheminių medžiagų. Net 40 iš jų, tai vėžį sukeliantys junginiai. Rūkymas tiesiogiai bei netiesiogiai daro įtaką žmonių sergamumui ir mirštamumui, jis yra susijęs su 25-iomis svarbiausiomis žmonių ligomis, iš kurių dažniausios yra: vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos, lėtinės plaučių ligos. Mokiniams buvo rodomi filmukai apie tai, kas vyksta organizme rūkant, kas pasikeičia organizme metus rūkyti, o tai įrodo, kad mesti rūkyti niekada nėra per vėlu. Pristatyta svetainė www.nerūkysiu.lt. Mokiniams buvo priminta jog, stresą, neigiamas emocijas ir savo laisvalaikį, galima išnaudoti daug prasmingiau negu rūkyti ir lėtai žudyti save. Visus susirinkusius visuomenės sveikatos specialistė ir bibliotekininkė Aušrinė Juozaitienė vaišino apelsinais.  Akcijos šūkis: kvepėk apelsinu, bet ne nikotinu.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATINGUMO „ŠVARŪS DANTUKAI – SVEIKI DANTUKAI”

     Lapkričio 29 d. PUG ir 1 klasėms visuomenės sveikatos specialistė vėdė sveikatingumo pamokėlę „Švarūsdantukai – sveiki dantukai”. Dantų priežiūra – tai ne tik estetinės išvaizdos kūrimas, bet ir svarbus indėlis stiprios sveikatos link. Pasitelkus mokomąją priemonę – dantų muliažą – mokiniai mokėsi patys ir rodė savo draugams, kaip valyti dantis. Pamokėlės metu mokiniams buvo rodomas pamokantis filmukas: „Kaip taisyklingai valytis dantukus“. Filmuko metu trumpai paaiškinta, kodėl genda dantys, kas atsitinka kai jie sugenda, ką reikia daryti ir kodėl reikia dantukus gydyti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 

2019 M. STENDAS “VAISIAIS IR DARŽOVĖMIS PILDOME VITAMINO C ATSARGAS”

     Spalio mėnesio stendas parengtas apie 10 maisto produktų, kuriuose vitamino C daugiausia. Vitaminas rudenį nepamainomas imuninės sistemos stiprinimui, jis padeda apsisaugoti nuo peršalimo, o pajutus pirmuosius simptomus, greičiau juos įveikti. Rekomenduojama kasdien su maistu per parą norma: 80 mg/dieną. Tiek galime gauti suvalgę 250 g greipfruto, 250 g šviežio kopūsto ar 350 g aviečių.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 

2019 M. STRAIPSNIS „VAISIAIS IR DARŽOVĖMIS PILDOME VITAMINO C ATSARGAS“

     Šaltuoju metu ne vienas peršąlame ir imame šnirpšti, čiaudėti ar kosėti. Daugelį vargina ir skaudanti gerklė bei susilpnėję skonio ir kvapo jutimai. Rudenį svarbiausi yra vitaminai C, A, E ir B6. Tradiciškai apie vitaminą C prisimename tada, kai peršąlame. Dauguma žmonių mažai žino tai, kad, šio vitamino vartojant iš anksto, dar nesusirgus, ligos galima visai išvengti. Vitaminas C (askorbo rūgštis) – padeda formuotis augimo hormonams, reikalingas viso kūno ląstelių ir audinių augimui ir atstatymui, stiprių dantenų, dantų ir kaulų formavimuisi, veikia organizme kaip antioksidantas, padeda kūnui gaminti kolageną (reikalingą odai, kremzlėms, sausgyslėms, raiščiams ir kraujagyslėms). Norėdami palaikyti gerą savijautą, įtraukite vis kitų išvardytų maisto produktų į savo kasdienės mitybos valgiaraštį. Rekomenduojama kasdien su maistu per parą norma: 80 mg/dieną.

Erškėtuogės. 100 g uogų yra net 426 mg organizmui reikalingo vitamino C. Erškėtuogės lenkia visus citrusinius vaisius. Nedidelėse, raudonose uogose esančios medžiagos padeda reguliuoti medžiagų apykaitą ir hormonų sintezę. Erškėtuogių nuoviras apsaugo organizmą nuo infekcijų, stiprina kraujagysles, tonizuoja.

Juodieji serbentai. Šių nedidelių juodų uogų yra net 166 mg vitamino C. Valgykite juoduosius serbentus norėdami sustiprinti imuninę sistemą, kraujotaką, pagerinti inkstų, akių ir virškinamojo trakto būklę.

Kiviai. Vos dviejuose vaisiuose jo yra 137,3 mg. Kiviai puikiai veikia ir kraujagyslių sistemą, stiprina imunitetą, gerina medžiagų apykaitą. Ruošdami gaivias vasaros salotas ar kvapius kokteilius nepamirškite įpjaustyti ir kivių.

Braškės. Kas gi nemėgsta vasaros gražuolių braškių? Vienoje stiklinėje braškių yra 98 mg vitamino C. Šios uogos padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, stabdo senėjimo procesus, stiprina imuninę sistemą ir saugo nuo ligų, pvz.; gripo. Valgykite ne tik šviežias, bet ir suskubkite užsišaldyti.

Ananasai. Geltonas, sultingas ananasas – palaima tiems, kurie ieško ko nors saldaus gaivinančio. Tačiau šie vaisiai ne tik gardūs, bet ir naudingi: vienoje stiklinėje pjaustytų ananasų yra 79 mg vitamino C. Šį vaisų pirkite dažniau – jis puikiai tinka vietoj deserto, ir gali būti naudojamas įvairių mėsiškų patiekalų pagardams.

Briuseliniai kopūstai. Šios daržovės saugo ne tik nuo peršalimo ligų, bet ir nuo XXI amžiaus maru vadinamo vėžio. Stiklinėje briuselio kopūstų yra net 74,8 mg vitamino C. Paruošti patiekalus su jais visai nesunku – iš šių daržovių išeina gardžiausios salotos, vitamingi troškiniai ir kvapnios sriubos.

Lapiniai kopūstai. Stiklinėje šių smulkintų daržovių yra net 67 mg vitamino C. Lapiniai kopūstai itin tinka dietinei mitybai, nes yra nekaloringi. Taip pat vadinami supermaistu, nes yra maistingi, turi daug mineralinių medžiagų, tinka įvairiems patiekalams gardinti.

Svogūnų laiškai. 100 g šių visų šeimininkių mėgstamų augalų yra 37 mg. vitamino C. Taigi gausiai pjaustykite jų į šaltibarščius, berkite ant gardaus sumuštinio ar į salotas.

Ridikėliai. 100 g šakniavaisių yra 22 mg vitamino C, sezono metu ridikėlių reikėtų valgyti kuo daugiau, nes jei gerina virškinimo sistemos darbą, stiprina organizmą, turi daug aminorūgščių. Dėkite susmulkintų į salotas, berkite ant sumuštinių, gardinkite jais įvairius patiekalus. Beje, valgomi ir ridikėlių lapai – juose vitamino C daugiau nei šakniavaisiuose.

Petražolės. Jeigu iki šiol petražolėmis patiekalus tik puošdavote, pats laikas keisti maisto ruošimo principus. Šiose prieskoninėse žolelėse gausu organizmui naudingų medžiagų, taip pat – vitamino C. Be to, petražolėmis lengvai gerinsite daržovių, grybų, mėsos, žuvies patiekalų, įvairių padažų skonį. Reguliariai valgydami petražoles, sustiprinsite imunitetą, pagerinsite kraujagyslių ir nervų sistemos veiklą.

Jei žmogus propaguoja nesveiką gyvenimo būdą, vitamino C gerųjų savybių įsisavinimas gali nutrūkti arba sustoti, nors vitaminas ir bus vartojamas kaip vaistas ar tiesiog gaunamas su maistu. Įsisavinti vitaminą C trukdo: alkoholio vartojimas; rūkymas; nereguliarius ir nesveikas maitinamasis; gryno oro stoka; nuolatinė įtampa ir stresas.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

INTEGRUOTA PAMOKA „SVEIKA MITYBA – SVEIKA ATEITIS“

        Spalio 4 d. 5 ir 8 klasių mokiniai technologijų pamokos metu grupavo maisto produktus, kūrė maisto pasirinkimo piramidę. Maisto piramidė, sudėliota iš geriamojo vandens stiklinių, grūdų, duonos, vaisių, daržovių, pieno produktų bei riebalų ir angliavandenių turinčių produktų. Kartu su Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialiste, domėjosi, kaip gyventi sveikai, kokius produktus rinktis. Išklausė rekomendacijų, kad kasdien rinktis įvairių spalvų: žalios, geltonos, oranžinės, raudonos ar violetinės, vaisius ir daržoves, kadangi kiekviena spalvų grupė pasižymi skirtingais vitaminais ir mineralais.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 

2019 M. PAMOKA – DISKUSIJA „AR IŠ TIESŲ ANTIBIOTIKAI – VAISTAS NUO VISŲ LIGŲ?“

      Spalio 7 d. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 9-10 klasių mokiniams visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą vedė pamoką „Ar iš tiesų antibiotikai – vaistas nuo visų ligų“. Akcentavo, kad antibiotikai nėra vaistas nuo visų ligų ir vartoti antibiotikus atsakingai! Rekomendavo:

Griežtai vartokite antibiotikus tik tada kai juos paskyrė gydytojas

Nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto

Nekaupkite antibiotikų vėlesniam gydymui

Nevartokite po ankstesnio gydymo likusių antibiotikų

Nesidalykite antibiotikų likučiais su kitais šeimos nariais ar draugais

Antibiotikai sukelia bakterijų atsparumą, todėl svarbu nenaudoti jų kada nereikia ir nenaudoti neteisingai.

Antibiotikai nemalšina skausmo ir negali išgydyti visų ligų

Antibiotikai neveikia kaip nuskausminamieji ir negali palengvinti galvos ar kitų kūno dalių skausmo bei sumažinti karščiavimo

Antibiotikai veiksmingi kovoja su bakterinės kilmės infekcijomis ir negali padėti išgydyti infekcijų, kurias sukelia virusai pvz: slogos ar gripo.

Iki 80 % peršalimo ligų yra virusinė kilmės, taigi, vartodami antibiotikus, geriau nepasijusite.

Antibiotikų pagalba gydyti peršalimo ligas ir gripą, taip pat tymus, raudonukę, hepatitą nerekomenduojama, nes jie neveikia virusų. Patekę į organizmą, žudo visas jam neatsparias bakterijas, t.y. ne tik galimus ligos sukėlėjus. Kitaip tariant, jis žudo ir gerąsias organizmo bakterijas. Mokiniai atsakinėjo į klausimus apie mikrobus užkrečiamas ligas bei jų prevenciją, bakterijų atsparumo antibiotikams problemą. Prieš pamoką ir po pamokos buvo atliktas anketavimas apie antibiotikus ir jų vartojimą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATINGUMO MOKOMOJI PAMOKĖLĖ „MAITINAMĖS SVEIKAI“

       Spalio 14 ir 21 dienomis „Boružiukų“, „Nykštukų“ grupėse vyko sveikos mitybos pamokėlės. Užsiėmimo metu buvo parodyta maisto piramidė. Kalbėjomės, kad ji sudėliota iš geriamojo vandens stiklinių, grūdų, duonos, vaisių, daržovių, pieno produktų bei riebalų ir saldumynų turinčių produktų. Kamuolio pagalba vaikučiai bandė atpažinti ir įvardinti vaisius, daržovės ir žalumynus. Užrištomis akytėmis spėliojo kokius tuo metu ragavo vaisius ir daržoves, taip susipažindami su maisto skoniais ragaudami citriną, buroką, morką, agurką, vynuoges. Sužinojo pagrindinius sveikatos šaltinius (vaisiai, daržovės, grūdai). Kartu dirbti buvo smagu!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

FIZINIO AKTYVUMO SKATINIMAS „ŽINGSNIO RITMU SVEIKAI TYRINĖJAME APYLINKES„

     Buvimas gamtoje stiprina organizmą, taigi pagerėja bendra savijauta. Vos pusvalandis per dieną, praleistas vaikštant lauke, stiprina širdies veiklą, padeda sureguliuoti svorį, gerina imuninę sistemą ir kraujo gebėjimą prijungti deguonį. Gamta – natūralaus vitamino D ir neigiamų jonų šaltinis. Pastarieji teigiamai veikia organizmo biocheminius procesus ir netgi gali sumažinti skausmo pojūtį. Fizinis aktyvumas neturi tapti prievarta ir kančia, tad spalio 14 dieną 5-6 klasių mokiniai kartu su mokytojomis Kristina. S., Vilma. P. ir visuomenės sveikatos specialiste Oksana. V., išsiruošė žingsnio ritmu tyrinėti apylinkių. Taip apjungė tris dalykus: gamtos pažinimą, fizinį aktyvumą (ėjimas 1,5 val. tai sudarė daugiau nei 10000 žingsnių) ir etninės kultūros pamokas Vaikščiodami gamtoje mokiniai demonstravo kūrybingumą, atpažindami medžius, gyvūnų pėdsakus, nes gamtos vaizdai įkvėpė šviesesnes, pozityvesnes mintis. Kelyje sprendė iškilusias praktikines saugaus eismo problemas. Integruotos pamokos netradicinėje aplinkoje mokiniams yra įdomesnės, nors kartais ir sunkesnės, nes reikia suderinti įvairių dalykų žinias ir gebėjimus. Be dalykinių žinių, mokiniai įgyja įvairios praktinės patirties: kūrybinių ieškojimų, grupinio darbo įgūdžių, pagilina tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą. Visiems šios trys pamokos buvo išties neeilinės ir labai įdomios. Nemeluosime, grįžome pavargę.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 

PAMOKĖLĖ – DISKUSIJA/KUPRINIŲ SVĖRIMAS „MANO MOKYKLINĖS KUPRINĖS SVORIS: TINKAMAS AR PER DIDELIS?“

        Spalio 18 ir 21 dienomis Skriaudžių pagrindinėje mokykloje pamokų metu vyko mokyklinių kuprinių svėrimas – diskusija pirmų – šeštų klasių mokiniams. Mokykloje dirbanti visuomenės sveikatos specialistė kuprinių svėrimo metu vertino mokinių kuprinių tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena. Teikė informaciją mokiniams apie taisyklingą kuprinės nešimą, rekomenduojamą kurpinės svorį ir teisingą priemonių susidėjimą į kuprinę. vertino mokinių kuprinių tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena. Kiekvienoje klasėje buvo išrinkta tvarkingiausia kuprinė, išdalinti lankstinukai mokiniams ir jų tėveliams su patarimais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė, kad ji nežalotų vaikų, būtų praktiška bei saugi. Tėvai turi kontroliuoti, ar jų vaikai teisingai nešioja kuprinę, pasverti, ar prikrauta kuprinė ne per sunki. Tiek mokiniams, tiek jų tėveliams primename, kad: tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.

 • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
 • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
 • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio, plačius, paminkštintus diržus.
 • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
 • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
 • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
 • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
 • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
 • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

PRAKTINĖ – DISKUSINĖ SVEIKATINGUMO PAMOKĖLĖ „EMOCIJŲ ŠALYJE“

       Spalio 21 dieną Skriaudžių ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Boružiukų“ grupės vaikučiams praktinė – diskusinė sveikatingumo pamokėlė „Emocijų šalyje“. Kodėl jau ankstyvoje vaikystėje reikėtų gebėti atpažinti skirtingas emocijas ir jas įvardinti? – Nes emocinė patirtis moko vaiką jas reikšti neskaudinant kitų. Pamokėlių metu vaikai išmoksta atpažinti ir valdyti emocijas, rūpintis ir padėti kitiems, kurti pozityvius santykius, priimti atsakingus sprendimus ir suvaldyti sudėtingas situacijas konstruktyviai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje veiklos metu kūrybiškai su specialiomis emocijų kortelėmis, kuriose pavaizduoti nuotaikas atitinkantys personažai padėjo vaikams išmokti atpažinti, gebėti įvardyti tai, ką jaučia, ir valdyti savo jausmus ir emocijas. Kartu su vaikais aptarinėjome, kokią emociją patiria vienas ar kitas kortelės personažas, kas ją galėjo sukelti, ką galima padaryti (jei reikia), kad ši emocija pasikeistų į gera. Jos labai įtaigiai vaikams pasakojo, apie tai, kad ne visos mus aplankančios emocijos yra malonios, bet su jomis ne tik galima, bet ir būtina išmokti gyventi.

Darėme emocijų stendą ir kiekvienas norintis galėjo įklijuoti savo nuotaikos veido paveikslėlį.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „PATS LAIKAS PASIRŪPINTI VAIKO SVEIKATOS PATIKRINIMU“

     Šių metų rugsėjo mėnesio informacinis stendas tėveliams, parengtas Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriui – visuomenės sveikatos priežiūros specialistės priminimas, kad dabar yra pats tinkamiausias laikas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu, supažindinama su sveikatos pažymos išdavimo tvarka. Pabrėžiama, kad kasmetinis profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas yra labai svarbus tam, kad būtų tinkamai įvertinta vaiko sveikata ir raida, laiku pastebėti ir išgydyti negalavimai ar sveikatos sutrikimai.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „VAIKŲ MITYBOS ORGANIZAVIMAS UGDYMO ĮSTAIGOJE“

      Šių metų rugsėjo mėnesio informacinis stendas tėveliams, parengtas Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriui – visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie mitybos organizavimą ugdymo įstaigoje. Išvardytos draudžiamo tiekti maisto produktų grupės. Pateiktos rekomendacijos kokius sveikus užkandžius neštis į lopšelį – darželį (įskaitant šventes ir gimtadienius). Vargu ar galime konkuruoti su pramonės reklamuojama maitinimosi kultūra, tačiau pasiūlyti rinktis sveiką gyvenimo būdą ir padėti tėvams bei jų vaikučiams tinkamai pasirinkti tokį maistą, kuris užtikriną gerą sveikatą – įstaigos bendruomenės pareiga.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „Į KOVĄ PRIEŠ NEŠVARIAS RANKYTES“

      Šių metų rugsėjo mėnesio informacinis stendas parengtas Prienų raj. Skriaudžių pagrindinei mokyklai visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie rankų higieną, pavadinimu „Į kovą prieš nešvarias rankytes“, mikroorganizmus kurie gali sukelti ligas, kokias rankų plovimo priemones rinktis, taip pat pavaizduota rankų plovimo schema.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. STRAIPSNIS „PATS LAIKAS PASIRŪPINTI VAIKO SVEIKATOS PATIKRINIMU“

      Šių metų rugsėjo mėnesį Prienų raj. Skriaudžių pagrindinei mokyklai visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė straipsnį vaiko sveikatos patikrinimo svarbą, supažindinama su sveikatos pažymos išdavimo tvarka. Pabrėžiama, kad kasmetinis profilaktinis vaiko sveikatos patikrinimas yra labai svarbus tam, kad būtų tinkamai įvertinta vaiko sveikata ir raida, laiku pastebėti ir išgydyti negalavimai ar sveikatos sutrikimai. Straipsnyje specialistė atkreipia dėmesį, kad vaiko sveikatos pažymėjimas:

 • išduodamas metams laiko;
 • yra privalomas visiems vaikams iki 18 metų lankantiems mokyklas, darželius, lopšelius, formalųjį švietimą papildančio ir neformaliojo vaikų švietimo mokyklas;
 • ugdymo įstaigai pateikiamas kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d.
 • profilaktinė apžiūra, nei gydytojo išduotas Vaiko sveikatos pažymėjimas vaiko šeimai nekainuoja: šios išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATINGUMO PAMOKĖLĖ/PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS “Į KOVĄ PRIEŠ NEŠVARIAS RANKYTES“

       Šių metų rugsėjo mėnesį Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriuose vyko sveikatingumo pamokėlės, praktikiniai užsiėmimai apie rankų higieną ir per jas plintančias ligas, pavadinimu „Į kovą prieš nešvarias rankytes“. Pamokėlės vedė visuomenės sveikatos specialistė O. Voronkova „Nykštukų“, „Boružiukų“, „Smalsučių“, „PUG„ grupės vaikučiams ir jų auklėtojoms. Pamokėlėje vaikams buvo papasakota apie bakterijas, kodėl svarbu plauti rankytes, taip pat priemones ir būdus kurios reikalingos tinkamai rankų higienai. Sužinojo, kad per nešvarias rankas perduodami įvairūs susirgimai. Todėl rankų higiena – pagrindinė profilaktikos priemonė prieš ligas. Visiems žinoma, kad plautis rankas būtina. Nešvara – tai pirmoji infekcinių ligų priežastis, tokių kaip rota, noro virusinės infekcijos, šigeliozė, skrandžio, žarnyno infekcijos, hepatitas A, kirmėlinės ligos. Specialistė praktiškai pamokė vaikus taisyklingai plauti rankas. Atlikome rankų plovimo tyrimą su UV lempa, kurio metu vaikai galėjo pamatyti rankų vietas, kurias  blogai nuplovė. Jo metu nustatyta, kad ne visada rankos švariai nusiplaunamos iš pirmo karto. Pamokėlių pabaigoje buvo pateiktos piešimo užduotėlės.

Šių sveikatingumo pamokėlių tikslas – atkreipti dėmesį į rankų higienos svarbą ir priminti vaikams, kad teisingai plauti rankas svarbu ne tik tam, kad jos būtų švarios, bet ir tam, kad apsaugotume save ir aplinkinius nuo užkrečiamų ligų.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATINGUMO PAMOKĖLĖ/PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS “ŠVARŪS DANTUKAI – SVEIKI DANTUKAI”

       Šių metų rugsėjo 12 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Smalsučių“ grupės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės pamokoje apie dantukų priežiūrą. Sveikatingumo pamokėlė prasidėjo nuo dantų šepetėlio ir dantų pastos išsirinkimo. Vėliau vyko diskusija apie dantų priežiūrą bei vaikai praktiškai atliko užduotį ,,Kaip valau savo dantukus?” ir pabaigoje išsiaiškinome, jog sveikiems dantims svarbu ne tik jų priežiūra, bet taip pat labai svarbi ir tinkama mityba.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

 2019 M. AKCIJA SKIRTA EUROPOS JUDUMO SAVAITEI PAMINĖTI

       Europos judumo savaitė – didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai vyksta kasmet rugsėjo 16–22 dienomis. 2019 m. Europos judumo savaitės tema – „Žingsniuokime kartu!“. Prie šios akcijos mielai prisidėjo Prienų raj. Skriaudžių pagrindinė mokykla rugsėjo 20 d. ikimokyklinio, priešmokyklinio ir 1-4 klasių mažieji mokyklos mokinukai rikiavosi mokyklos kieme pajudėti bendroje mankštoje ir linksmosiose estafetėse, kvadrato varžybose, kurias organizavo visuomenės sveikatos specialistė su mokytojomis. Veiklos metu pagrindinis tikslas buvo stiprinti vaikų sveikatą ir aktyvinti fizinį judėjimą panaudojant ugdomąsias priemones aktyviam judėjimui, įvairių užduočių ir estafečių atlikimui. Veiklos metu vaikai džiaugėsi savo ir draugų fizinėmis galimybėmis, dalinosi gera nuotaika. Atlikę visas kūrybiškai organizuotas fizinio aktyvumo užduotis, jaunieji judumo ambasadoriai ateityje žadėjo dalyvauti įvairiuose sveikatingumo renginiuose. Judumo savaitę baigėme pirmadienį 23 d. 5-10 mokinių, mokytojų rudeniniu ėjimu ir krosu, kurį organizavo kūno kultūros mokytojas S. Mikalauskas, visuomenės sveikatos specialistė O. Voronkova. Mokiniai pasičiupę linksmą nuotaiką kartu su savo šauniaisiais mokytojomis ėjo, kiti bėgo simbolinį vienos mylios ratą aplink mokyklos stadioną. Emocijos liejosi, nes visų klasių mokiniai stengėsi kuo greičiau įveikti numatytą atkarpą, o likusieji juos palaikė plojimais ir šūkiais.

Ačiū visiems prisidėjusiems prie akcijos organizavimo ir dalyvavusiems. 

Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Oksana Voronkova

2019 M. INTEGRUOTOS PAMOKOS „KURIAM SVEIKO MAISTO RECEPTUS“

    Birželio 10 dieną Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 5-10 klasių mokiniams vyko integruotos pamokos skirtos paminėti Europos sveikos mitybos dieną. Šios veiklos iniciatorės biologijos mokytoja Kristina Senavaitytė ir visuomenės sveikatos specialistė Oksana Voronkova. Mokiniams buvo pateikta įdomių užduočių, pavyzdžiui, surasti kryžiažodyje ir išbraukti vaisių ir daržovių pavadinimus, diskutuota apie sveikos mitybos taisykles ir įpročius, aptarta kiekvienos sveiko maisto piramidės dalis ir jos svarba žmogui, išskirtinis dėmesys buvo skiriamas vaisiams ir daržovėms kuriant sveiko maisto lėkštę, mokėsi apskaičiuoti savo KMI (kūno masės indeksas). Dalyviai susirinkę mokyklos kiemelyje aptarė dienos rezultatus, skaitė savo kurtas deklaracijas, kurios kiekvienas sakinys prasidėjo „Sveika mityba“ pirma raide. Dalyvavo pavaduotojos Aidutės Jurešienės surengtoje viktorinoje, kurioje be klausimų, teko ir paspėlioti, nes buvo užminta įdomių mįslių. Patiems aktyviausiems moksleiviams įteikta po simbolinę dovanėlę.


Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. MOKOMOJI PAMOKA / STENDO KŪRIMAS „PASITIKIME VASARĄ SAUGIAI“

    Baigiasi mokslo metai ir artėja ilgai laukta vasara – atostogų metas. Kad vasara būtų ne tik saulėta, įdomi ir linksma, bet ir saugi, šių metų gegužės 31 d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje dirbanti sveikatos priežiūros specialistė 8-9 klasės mokiniams pravedė mokomąją pamoką, taip pat vyko stendo kūrimas „Pasitikime vasarą saugiai“. Sveikatos specialistė diskutavo su mokiniais dar kartą primindama, kaip saugiai praleisti vasarą: kaip saugiai elgtis gamtoje, gatvėje, prie vandens telkinių ir netgi savo kieme. Patys prisiminė, pasidalijo įvairiomis situacijomis apie nelaimingų atsitikimų pavojų.
Atsakingas, saugus elgesys padės mokiniams gerai pailsėti ir sveikiems sugrįžti rudenį į mokyklą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATOS UGDYMO VALANDĖLĖ „NEDUOSIM MIKROBAMS DANTUKŲ SUVALGYTI“

   Šių metų gegužės 24 d. Prienų raj. Skriaudžių ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Boružiukų grupės ugdytiniai dalyvavo sveikatos ugdymo valandėlėje apie dantukus ir jų priežiūrą, kurią vedė auklėtoja Kristina.Šaškevičienė, muzikos mokytoja Gintarija Kereišienė ir visuomenės sveikatos specialistė Oksana Voronkova. Sveikatos valandėlė prasidėjo dainele apie dantukus, dainelę pagyvinome dantukų valymo improvizacijomis. Vėliau bandėme įtvirtinti žinias diskusija apie dantų priežiūrą, kada ir kaip dantis reikia valyti, kiek ir kokios dantų pastos naudoti, kokį maistą rinktis, norint išsaugoti sveikus dantukus. Praktikinėje dalyje kiekvienas vaikas galėjo pasimokyti ir parodyti savo dantukų valymo įgūdžius dantų muliažo pagalba. Siekėme užtikrinti aktyvų vaikų dalyvavimą sveikatos ugdymo valandėlėje, skatindamos juos suprasti, kad norint turėti sveikus dantukus, labai daug priklauso nuo jo paties kantraus darbo.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „SVEIKOS VAIKO PĖDUTĖS“

     Šių metų gegužės mėnesio stendas Prienų lopšelio – darželio „Saulutė“ visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie plokščiapėdystę, plokščiapėdystės profilaktiką, patarimai tėvams. Stende išdėstyta kas yra plokščiapadiškumas, kaip atpažinti, ar Jūsų vaikas yra plokščiapėdis, keletas mankštos pratimų plokščiapėdystei gydyti. Pabrėžiama, kad tėvai – vaikų laikysenos inspektoriai: į ką būtina atkreipti dėmesį.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „KAIP VALYTIS DANTUKUS“

   Šių metų gegužės mėnesio stendas parengtas Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie dantų priežiūrą. Stende aiškiai išdėstyta, kada ir kaip dantis reikia valyti, kiek ir kokios dantų pastos naudoti, kokį dantis stiprinantį maistą rinktis, norint išsaugoti sveikus dantukus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. STRAIPSNIS „NUGAROS SKAUSMAI IR MANKŠTA“

   Šių metų gegužės mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė straipsnį apie nugaros skausmus ir mankštas. Straipsnyje parašyta, kad nugaros skausmas vienas iš nemaloniausių dažną žmogų šiandien lydinčių jausmų. Nugaros skausmas labai blogina gyvenimo kokybę ir mažina darbingumą, yra viena dažniausių invalidumo priežasčių ir viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių pacientai kreipiasi į gydytoją. Akcentuojama, kad norint išvengti nugaros skausmų, reikia imtis kasdieninių profilaktinių priemonių tokių kaip reguliarus pasivaikščiojimas gryname lauke, sistemingai atlikti mankštą, į mankštos formas įtraukti fizinius pratimus, kurie taikomi laikysenai ugdyti, stiprina nugaros, pilvo ir pečių juostos raumenis. Saugokime vieną svarbiausių savo kūno dalių. Tegul nugaros skausmas netampa kliūtimi aktyviam gyvenimui!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS ,,ŽAIDIMAI LAUKE“

       Šių metų gegužės 3d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus, „Boružiukų“ ir „Smalsučių“ grupės ugdytiniai dalyvavo praktikiniame užsiėmime „Judėk smagiai –gyvenk sveikai”. Grupių auklėtojos, visuomenės sveikatos specialistė kartu su vaikučiais vyko į netoliese esantį mini zoologijos sodą, kuriame sudarytos sąlygos tenkinti prigimtinį vaiko poreikį judėti, žaisti, bendrauti, pažinti gyvūnėlius. Savaiminis judėjimas, įtraukianti judri vaikų veikla, gryname ore, tai vienai svarbesnių sveiko gyvenimo būdo sudėtinių dalių, daranti teigiamą įtaką ne tik fizinei, bet ir psichinei vaiko sveikatai. Kad vaikai būtų sudominti ir įtraukti į ilgalaikį fizinį aktyvumą, ypač svarbi veiklos įvairovė, to ir siekia specialistai ugdydami jaunąją kartą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA “FIZINIO AKTYVUMO NAUDA”

       Gegužės 6 d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 7 klasės mokiniams vyko paskaita „Fizinio aktyvumo nauda“ Buvo rodomos skaidrės, mokiniams buvo paaiškinta, kad paaugliai turi kasdien sukaupti 60 minučių vidutinio ar didesnio intensyvumo fizinės veiklos. Per savaitę tai turi sudaryti ne mažiau kaip 300 minučių. Mokykloje kasdien prasėdima apie 3-6 valandas, tad siekiant padidinti paauglių fizinį aktyvumą, visuomenės sveikatos specialistė paragino pasidalyti darbus šeimoje ir padėti tėvams apsipirkti, susitvarkyti namus, išsiskalbti, nuplauti automobilį. Ypač tinkama fiziškai aktyvi laisvalaikio veikla gamtoje: pasivaikščiojimai, iškylos, žygiai, talkos, sporto šventės, varžybos, fiziškaiaktyvūs gimtadieniai ir kt.

Visuomenės sveikatos specialistė , vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. AKCIJA “JUDĖK SMAGIAI – GYVENK SVEIKAI”

        Šeima ir darželis – kiekvienos visuomenės stabilumo centras, tai du partneriai atsakingi už vaiko sveikatą ir visapusišką jo ugdymą.
Žodžio ,,šeima“ prasmę, mes patikrinome gegužės 10 d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriuje, sporto šventėje „“Judėk smagiai – gyvenk sveikai”. Šventė skirta Tarptautinei šeimos dienai paminėti.
Darželio auklėtojos mano, kad trūksta renginių visai šeimai. Jų nuomone, reikia tokių, kuriuose galėtų pabūti, praleisti kartu laiką visi šeimos nariai. Šeima suteikia vaikui pasitikėjimą savimi, ugdo aukštesnį savęs vertinimą, skatina bei stimuliuoja jo socialinį ir kūrybinį aktyvumą, o tai vyksta pastoviai: kalbant, bendraujant, diskutuojant, leidžiant laisvalaikį su vaiku. Todėl ir kilo ši mintis – paminėti Šeimų dieną.
Palankus penktadienio pavakarės oras leido šventę pradėti lauke. Į šią šventę susirinko mamos, tėčiai, broliai, sesės. Gausiai susirinkusius, gražiais ir prasmingais žodžiais šventės dalyvius pasveikino grupių auklėtojos D.Valaitienė ir D. Venclovienė.
Sporto šventę pradėjo kviestinis svečias, septynerių metų Helena, lankanti sportinę gimnastiką, ir jau laimėjusi ne vieną medalį varžybose. Pasirodymą stebėjome su nuoširdžiomis šypsenomis ir gausiais plojimais.
Tėveliai su vaikučiais galėjo piešti ant plėvelės savo šeimą, taip pat buvo galimybė nusifotografuoti visiems kartu, padainuoti. Vėliau išklausę žaidimų taisykles, darželinukai suskubo atlikti linksmųjų estafečių užduočių, kurios buvo labia įvairios Su džiaugsmu ir geromis emocijomis buvo atliekamos visos estafetės. Ypač smagu buvo stebėti, kaip noriai tėveliai įsitraukė ir dalyvavo įvairiose rungtyse, o vaikai džiaugėsi galėdami su tėveliais kartu rungtyniauti. Pralaimėjusių nebuvo, juk svarbu dalyvauti. Džiugios emocijos ir nuotaika ilgai išliks vaikų atmintyje.
Visiems gražaus renginio dalyviams bei svečiams buvo įteiktos Prienų visuomenės sveikatos biuro paruoštos dovanėlės. Buvo šilta, jauki ir linksma šeimos šventė.

Visuomenės sveikatos specialistė , vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA „LYTIŠKUMO UGDYMAS: DRAUGYSTĖ, TARPUSAVIO SANTYKIAI“

    Šių metų gegužės 13 d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 5/6 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistė rengtoje paskaitoje „Lytiškumo ugdymas: draugystė, tarpusavio santykiai“ buvo rodomos skaidrės apie paauglystę. Mokiniams buvo išdalinti lapeliai ant kurių buvo paprašyta pasidalinti ir užrašyti savo mintis, apmąstymus, klausimus, kaip jie jaučiasi būdami paaugliais. Vyko diskusija, apie tai, kaip šiuolaikiniame pasaulyje jaučiasi paauglys.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. MOKOMOJI PAMOKĖLĖ / PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS „SVEIKOS VAIKO PĖDUTĖS“

   Šių metų gegužės 13d. Prienų raj. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus ,„Boružiukų“ vaikučiams, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vedė plokščiapėdystės profilaktikai skirtą mokomąją pamokėlę. Pamokėlėje vaikai sužinojo, kas yra plokščiapėdystė ir netaisyklinga kūno laikysena, kaip reikia to išvengti. Praktikinio užsiėmimo tikslas – stiprinti vaikų pėdos raumenis atliekant plokščiapėdystės profilaktikai tinkamus pratimus panaudojant kasdieniniais priemones. Veiklos metu vaikai vaikščiojo basomis, tai nauda organizmui: stimuliuojama vidaus organų veikla, sustiprėja kūno gyvybinis tonusas, atpalaiduojamos pėdos, gerėja nuotaika. Atliko įvairias aktyvias užduotis: kojų pėdų mankštas, sėdėdami ant kėdučių iš laikraščio bandė sugniaužyti kamuoliuką ir žaidėme kojyčių krepšinį (kojomis įmesti laikraščio kamuoliuką į pintinę), išbandėme piešimą kojų pirštukais.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. STENDAS „RŪKYMO SPĄSTAI“

   Šių metų balandžio mėnesio stendas parengtas Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie rūkymą, rūkymo žala sveikatai. Taip pat išanalizuota kokia medžiaga esanti cigarečių sudėtyje sukelianti priklausomybę, koks problemos mastas, per kiek laiko atsigauna rūkančio žmogaus organizmas atsisakius žalingo įpročio – rūkymo. Pabrėžiama, kad mesti rūkyti niekada ne vėlu

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. STRAIPSNIS „PATIRIU JUDĖJIMO DŽIAUGSMĄ – BĖGU“

         Šių metų balandžio mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė straipsnį apie patiriamą judėjimo džiaugsmą – bėgimą. Bėgimas tikriausiai yra prieinamiausia sporto šaka, natūraliausia ir galimai, paprasčiausia fizinio aktyvumo forma. Reguliarus bėgimas yra veiksminga kova su tingumu. Hipodinamija – neveiklumas, neigiamai veikiantis žmonių sveikatą. Ką reikia norint pradėti veikti? Bėgimo bateliai ir sportinė apranga štai ir viskas. Straipsnyje parašyta, kad pagrindinė priežastis, kodėl žmonės negali išeiti į lauką ir bėgti ar meta šį užsiėmimą po kelių bėgimų, yra motyvacijos stoka. Bėgti reiškia jausti, kad mūsų kūnas egzistuoja. Abejojantiems padės apsispręsti pateiktos rekomendacijos apie bėgimo teikiamą naudą.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA “RŪKYMO SPĄSTAI“

Rūkymo problema yra labai aktuali, todėl balandžio 01; 05 dienomis visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Oksana Voronkova Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje pravedė paskaitą „Rūkymo spąstai“ penktos, šeštos ir septintos klasės mokiniams. Paskaitoje mokiniai buvo supažindinti tabako rūkymo paplitimu Lietuvoje, pagrindiniais rūkymo plitimo būdais, ligomis, kurias sukelia rūkymas. Sveikatos specialistė skatino jaunimą susimąstyti apie rūkymo žalą, ragino jaunuolius vengti žalingų įpročių, vesti sveiką gyvenimo būdą, o gauta informacija pasidalinti su draugais, šeimos nariais. Tikslas, kad mokiniai suvoktų, jog rūkymas ir kiti žalingi įpročiai yra visai nemadingi ir juos naikinti galima pradedant nuo savęs.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA „ESU ŠVARUS – MYLIU SAVE“

    Šių metų balandžio 8 dieną Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 3-4 klasių mokiniams buvo pravesta asmens higienos paskaita „Esu švarus – myliu save“. Asmens higieninis ugdymas yra būtinas visapusiškam vaiko vystymuisi, sveikatos palaikymui ir stiprinimui. Su mokiniais buvo aptarta apie asmens higienos svarbumą jų gyvenime. Vaikas turėtų ne tik įgavęs tam tikrų įgūdžių, bet ir suprasti, kodėl reikia maudytis ir plauti plaukučius; dažnai plauti rankas, valytis dantis, pūsti nosį į servetėlę, užsidengti, kai kosėja ir čiaudi, pasikeisti apatinį trikotažą, šukuotis. Pamažu ugdomas vaiko supratimas, kad būti gražiam, pirmiausia reiškia būti švariam, tvarkingam, sveikam.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PRAKTIKINIS UŽSIĖMIMAS „SVEIKO VAIKO KODAS – MANKŠTA“

      Šių metų balandžio 8 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje vyko praktikinis užsiėmimas ,,Sveiko vaiko kodas – mankšta”. Užsiėmimas buvo integruotas į kūno kultūros pamoką kurią vedė visuomenės sveikatos specialistė Oksana Voronkova ir mokytoja Rima Šiškauskienė antros klasės mokiniams. Mankštintis vaikams visada yra smagu, nes į mankštos fizinius pratimus yra įtraukti žaidimų, šokių elementai. Lauke atlikta 40 minučių mankšta suteikia žvalumo visai dienai. Vaikų atliekami pratimai išjudino visą kūną, šiek tiek sustiprino raumenis, lavino lankstumą, laikyseną, pusiausvyrą ir koordinaciją, erdvės suvokimą, gerino šoklumą, ištvermę bei reakciją. Siekėmė skatinti mokyklinio amžiaus vaikų fizinį aktyvumą, rūpinimąsi savo sveikata, didinome motyvaciją aktyviai judėti, gerinome vaikų nuotaiką.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA „ESU ŠVARUS – MYLIU SAVE“

    Asmens higiena – vienas iš efektyviausių būdų apsisaugoti nuo įvairių ligų. Apie tinkamus rankų plovimo, veido prausimo, burnos ertmės ir dantų priežiūros, įgūdžius vertėtų žinoti kiekvienam – taip apsisaugosime patys ir apsaugosime šalia esančius.
Šių metų balandžio 12 dieną Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 5-6 klasių mokiniams buvo pravesta asmens higienos paskaita „Esu švarus – myliu save“. Asmens higieninis ugdymas yra būtinas visapusiškam paauglio vystymuisi, sveikatos palaikymui ir stiprinimui. Su mokiniais buvo aptartos asmens higienos ugdymo kryptys, svarbumas jų gyvenime. Mokinys turėtų būti įgavęs ne tik tam tikrų įgūdžių, bet ir suprasti, kodėl reikia maudytis ir plauti plaukus; dažnai plauti rankas, valytis dantis, pūsti nosį į servetėlę, užsidengti, kai kosėja ir čiaudi, pasikeisti apatinį trikotažą kiekvieną dieną, šukuotis, prižiūrėti drabužius ir avalynę. Pamažu ugdomas mokinio supratimas, kad būti gražiam, pirmiausia reiškia būti švariam, tvarkingam, sveikam.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA “RŪKYMO SPĄSTAI“

    Didžiuma jaunų žmonių ankstyvoje paauglystėje pradeda eksperimentuoti su įvairiais tabako gaminiais. Yra daug priežasčių, kodėl vieni pradeda rūkyti, o kiti meta. Rūkymo problema yra labai aktuali, todėl ieškodama efektyvesnių rūkymo prevencijos metodų balandžio 12 dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Oksana Voronkova Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje pravedė paskaitą „Rūkymo spąstai“ aštuntos klasės mokiniams. Sveikatos specialistė skatino jaunimą susimąstyti apie rūkymo žalą, ragino jaunuolius vengti žalingų įpročių, vesti sveiką gyvenimo būdą, o gauta informacija pasidalinti su draugais, šeimos nariais. Tikslas, kad mokiniai suvoktų, jog rūkymas ir kiti žalingi įpročiai yra visai nemadingi ir juos naikinti galima pradedant nuo savęs.
Svarbu ne tik įtikinti mokinius nerūkyti, bet ir padėti norintiems mesti.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. PASKAITA „ESU ŠVARUS – MYLIU SAVE“

      Asmens higiena – vienas iš efektyviausių būdų apsisaugoti nuo įvairių ligų. Apie tinkamus rankų plovimo, veido prausimo, burnos ertmės ir dantų priežiūros, įgūdžius vertėtų žinoti kiekvienam – taip apsisaugosime patys ir apsaugosime šalia esančius.
Šių metų balandžio 15 dieną Prienų raj. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 7 klasės mokiniams buvo pravesta asmens higienos paskaita „Esu švarus – myliu save“. Asmens higieninis ugdymas yra būtinas visapusiškam paauglio vystymuisi, sveikatos palaikymui ir stiprinimui. Su mokiniais buvo aptartos asmens higienos ugdymo kryptys, svarbumas jų gyvenime. Mokinys turėtų būti įgavęs ne tik tam tikrų įgūdžių, bet ir suprasti savo elgesį tualete, kodėl reikia dažnai plauti rankas, būtina veido, burnos ertmės ir dantų priežiūra, pūsti nosį į servetėlę, užsidengti, kai kosėja ir čiaudi, pasikeisti apatinį trikotažą kiekvieną dieną, šukuotis, prižiūrėti drabužius ir avalynę. Pamažu ugdomas mokinio supratimas, kad būti gražiam, pirmiausia reiškia būti švariam, tvarkingam, sveikam.

Visuomenės sveikatos specialistė,vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Oksana Voronkova

2019 M. SVEIKATOS UGDYMO VALANDĖLĖ „NEDUOSIM MIKROBAMS DANTUKŲ SUVALGYTI“

    Kovo 22 d. Prienų r. Skriaudžių priešmokyklinio ugdymo skyriuje priešmok. ug.  grupės ugdytiniai dalyvavo pamokoje apie dantukų priežiūrą, kurią vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Oksana Voronkova. Valandėlė prasidėjo nuo  diskusijos apie dantų priežiūrą, kada ir kaip dantis reikia valyti, kiek ir kokios dantų pastos naudoti, kokį maistą rinktis, norint išsaugoti sveikus dantukus. Praktikinėje dalyje kiekvienas vaikas galėjo pasimokyti ir parodyti savo įgūdžius dantų muliažo pagalba.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Oksana Voronkova

2019 M. AKCIJA TARPTAUTINEI LAIMĖS DIENAI PAMINĖTI

„LAIMĖS DIENA“

 

Kovo 22d. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje ir priešmokyklinio ugdymo grupėje bandėme išsiaiškinti kada yra švenčiama Tarptautinė „Laimės diena“? Kas yra laimė? O kaip ieškoti laimės, buvo pasiūlyta atsisėsti ant „laimės“ suolelio ir pamąstyti?  Kokia veido išraiška atspindi „Laimės“ emociją? Išsiaiškinome, kad dauguma mokinių/vaikų veiduose švyti plati ir nuoširdi šypsena, jaučiasi laimingi tada, kai jie turi draugų, kai su jais gerai sutaria. Vyko nuotaikinga loterija, kurios metu buvo galima laimėti Prienų visuomenės sveikatos biuro įsteigtų dovanėlių.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Oksana Voronkova

 2018 M. STRAIPSNIS „GRAŽIAUSIOS METŲ ŠVENTĖS.  KO REIKĖTŲ PASISAUGOTI?“

  Gruodžio mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė straipsnį apie švenčių metu galimus pavojus. Ypač įvairūs pirotechnikos gaminiai su kuriais reikia labai atsargiai elgtis, kad šventės netaptų nemalonių situacijų priežastimi.

Visuomenės sveikatos specialistė,  vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. STENDAS „ŽIEMOS PAVOJAI“

  Šių metų gruodžio mėnesio stendas parengtas visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje apie žiemą galimus pavojus. Stende aptartos traumos, kurios dažnai pasitaiko žiemos metu, pavojų keliantys nušalimai žmogaus sveikatai bei gyvybei. Taip pat išaiškinta užšalusių upių, tvenkinių ir kitų žiemiškų pramogų pavojai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. PROTŲ MŪŠIS „AIDS – TURIME APIE TAI ŽINOTI!“

   2018 m. Gruodžio 4 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 8 ir 10 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtame protų mūšyje „AIDS – turime apie tai žinoti!“. Protų mūšio metu mokiniai varžėsi proto mūšyje, kad pagilintų savo žinias apie ŽIV ir AIDS.

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. PASKAITA  „PAAUGLYSTĖ – FIZIOLOGINIŲ POKYČIŲ LAIKOTARPIS“

   2018 m. Gruodžio 11 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Paauglystė – fiziologinių pokyčių laikotarpis“. Užsiėmimo metu mokiniams buvo pristatomos skaidrės apie tai, kaip keičiasi jų organizmas tampant paaugliais ir kaip reikėtų prižiūrėti save, kokios asmens higienos reikėtų laikytis po truputį tampant suaugusiais žmonėmis.

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. STENDAS „ŽIEMOS PAVOJAI“

   Šių metų gruodžio mėnesio stendas parengtas visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje apie žiemą galimus pavojus. Stende aptartos traumos, kurios dažnai pasitaiko žiemos metu, pavojų keliantys nušalimai žmogaus sveikatai bei gyvybei. Taip pat išaiškinta užšalusių upių, tvenkinių ir kitų žiemiškų pramogų pavojai.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „SVEIKI DANTUKAI“

   2018 m. Gruodžio 11 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Sveiki dantukai“. Užsiėmimo metu mokiniai žiūrėjo filmuką apie dantukų priežiūrą taip pat klausė dainelės apie laimingus bei sveikus dantukus.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. STRAIPSNIS „MANKŠTAI ORAS NE KLIŪTIS“

    Lapkričio mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje parengė straipsnį apie norą ir nenorą mankštintis. Bei iš nenoro daryti mankštą kylančius įvairius pasiteisinimas, pavyzdžiui, netinkamas oras aktyviai veiklai lauke.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. STENDAS „NEVALGYK IR NERAGAUK!“

   Šių metų lapkričio mėnesio stendas parengtas visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje apie organizmui nepalankius ir nenaudingus maisto produktus, kurių reikėtų vengti bei visiškai atsisakyti. Taip pat stende buvo paminėti maisto produktai, kurių mokiniai neturėtų neštis savo priešpiečių dėžutėse.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. AKCIJOS „SVEIKOS ŠYPSENOS PAŽADAS“ APTARIMAS

   2018 m. Lapkričio 21 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 1 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtame akcijos „Sveikos šypsenos pažadas“ aptarime. Akcijos aptarimo metu mokinukai atsinešė plakatus ant kurių klijavo lipdukus po rytinio ir vakarinio dantų valymo. Užsiėmimo metu drauge su vaikais dar kartą prisiminėme dantukų valymo svarbumą, prisiminėme kurie maisto produktai naudingi bei, kurie žaloja dantukus.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M.  AKCIJA „ PŪSK BALIONĄ, O NE DŪMĄ!“

   2018 m. lapkričio 21 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 5 -10 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtoje akcijoje „Pūsk balioną, o ne dūmą!“. Akcijos metu dalinant balionus  mokiniams buvo priminta apie kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minimą Tarptautinę nerūkymo dieną. Norint atkreipti dėmesį į problemas ir daromą rūkymo žalą ne tik rūkančiajam, bet taip pat ir aplinkiniams.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „DIENOS PLANAVIMAS“

   2018 m. Lapkričio 21 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 3 ir 4 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Dienos planavimas“. Užsiėmimo metu mokiniai buvo supažindinti su dienos planavimo svarba ir nauda organizmui, kad suprastų, jog planuojant laiką lieka laiko ir poilsiui ir pakankamai laiko miegui. Išaiškinus mokiniams dienos planavimą, kiekvienas mokinys susidarė savo dienos planą ( dienotvarkę).

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „MAISTO PASAULIS“

   2018 m. Lapkričio 27 d. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 1 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Maisto pasaulis“, kad gausiame maisto pasaulyje sugebėtų atsirinkti jaunam organizmui palankius maisto produktus bei kokie maisto produktai nėra sveiki. Taip pat aptarėme maisto piramidę, kad vaikai suprastų mitybos svarbą ir pagrindinius principus.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

                     

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „KAIP ŠVARA PADEDA SAUGOTI SVEIKATĄ? ASMENS HIGIENA“

   2018 m. Lapkričio 27 d. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 2 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Kaip švara padeda saugoti sveikatą? Asmens higiena“. Su mokiniais darėme sveikatos voratinklį, aptarėme asmens higienos priemones, kurios padeda apsaugoti sveikatą bei išsiaiškinome, kaip mus supanti aplinka daro įtaką žmogaus organizmui.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „BŪK ATSAKINGAS IR LAIMINGAS KELYJE!“

      2018 m. Lapkričio 27 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Būk atsakingas ir laimingas kelyje!“ apie saugų elgesį kelyje. Užsiėmimo metu mokinukams buvo padalinti šviesoforo spalvų kartoniniai apskritimai ir skaitomas eilėraštukas, kad vaikai žinotų spalvų reikšmes šviesofore. Aiškinomės pagrindines taisykles, kaip saugiai pereiti gatvę ir prisiminėme, jog atšvaitas tamsoje yra labai svarbus ir reikalingas, tačiau, kad būtume pastebimi pravažiuojančių automobilių privalome jį teisingai dėvėti.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. STENDAS „RANKUČIŲ ŠVARA“

   Šių metų lapkričio mėnesio stendas parengtas visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje apie rankų asmens higienos svarbumą bei kokiomis priemonėmis užtikriname rankučių švarą.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „ŠVARIOS RANKOS PUIKI SVEIKATA!“

   2018 m. Lapkričio 21 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime „Švarios rankos puiki sveikata!“. Užsiėmimo metu mokiniai vijo iš siūlų sveikatos voratinklį, kurio kiekvienas siūlas reiškė įvairias rankų priežiūros priemones bei žodžius susijusius su švara ir sveikata. Taip pat su vaikučiais mokėmės, kaip teisingai reikia plauti rankas, kad jos būtų tikrai švarios.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

 

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „ŠVARA VISUR IR VISADA“

  2018 m. spalio 23 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime apie švaros svarbą vaiko organizmui, apie tai, kaip reikia teisingai plauti rankas ir daugelį kitų dalykų susijusių su asmens higiena.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M.  PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS  „ SVEIKIAUSIO MAISTO ETIKETĖ“

  2018 m. spalio 23 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 1 – 4 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtame protų mūšyje „Sveikiausio maisto etiketė“. Mokiniai praktinio užsiėmimo metu iš linksmojo kibirėlio traukė įvairių maisto produktų etiketes ir rinko sveikiausią produktą bei svarstė, kuris mažiausiai palankus žmogaus sveikatai. Taip pat diskutavome, kalbėjome apie sveikos mitybos principus, bei rakto skylutės simboliu pažymėtus maisto produktus.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M.  PREVENCINIS RENGINYS TARPTAUTINEI MAISTO DIENAI

PAMINĖTI ,,PROTŲ MŪŠIS’’

       2018 m. spalio 23 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinėje mokykloje 5, 6, 7 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtame prevenciniame renginyje ,,Protų mūšis’’. Mokiniai atsakinėjo į klausimus ir gilino turimas žinias mitybos klausimais. O po antro ir trečio turo klausimų išsiaiškinome nugalėtojus ir vyko diskusija apibendrinant ir aptariant sveikos mitybos svarbą bei poveikį žmogaus organizmui ir kitus svarbius momentus, kad žmogaus organizmas darniai funkcionuotų.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M.  AKCIJA „ SVEIKOS ŠYPSENOS PAŽADAS“

         2018 m. spalio 2 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 1 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtoje akcijoje „Sveikos šypsenos pažadas“. Akcijos metu buvo išdalinti mokiniams dantukų valymo kalendoriai, kad mėnesį laiko vaikai tobulintų savo dantų valymo įgūdžius, taip pat buvo kalbama su mokiniais apie dantų priežiūros svarbiausius aspektus bei kokia mityba nekenkia dantų sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA

       2018 m. spalio 2 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 1 – 4 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje surengtoje akcijoje „Kuprinių svėrimas“. Akcijos metu pastebėta, kad tik keleto mokinių kuprinės yra per sunkios, pagal jų amžių.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „STEBUKLINGAS ŠVIESOFORAS“

         2018 m. rugsėjo 25 d. Prienų r. Skriaudžių  pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokykloje parengtame praktiniame užsiėmime apie saugų ėjimą per perėjas. Užsiėmimo metu, mokiniams buvo išdalinti pakabukai su šviesoforo spalvomis ir vyko žaidimas, kurio metu vaikai suprato kada eiti galima per perėja, o kada draudžiama bei kodėl tai yra labai svarbu. O užsiėmimo pabaigoje mokinukams buvo skaitomas eilėraštukas apie šviesoforą, kad visa informacija išliktų ilgiau.

Visuomenės sveikatos specialistė,

vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Erika Bašinskaitė – Zubrienė

2018 M. PASKAITA „FIZINIS AKTYVUMAS IR KŪNO MASĖS INDEKSAS“

            2018 m. balandžio 24 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 9 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtoje paskaitoje „Fizinis aktyvumas ir kūno masės indeksas“ buvo rodomos skaidrės apie fizinio aktyvumo naudą organizmui. Vyko diskusija, apie tai, kas šiuolaikiniame pasaulyje mažina moksleivių aktyvų gyvenimo būdą ir kokios rekomendacijos mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams, kad būtų sveiki ir laimingi.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. AKCIJA TARPTAUTINEI TRIUKŠMO SUPRATIMO DIENAI PAMINĖTI „TYLOS STEBUKLINGA VERSMĖ”

          2018 m. balandžio 24 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės surengtoje akcijoje „Tylos stebuklinga versmė”, kad mokiniai suprastų triukšmo poveikį ir pasekmes žmogaus organizmui. Su vyresniais mokyklos mokiniais vyko diskusija triukšmo tema ant spalvoto popieriaus skiaučių surašė „Kas jiems yra triukšmas?“. Taip pat analizavome triukšmo termometrą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PAMOKA „SVEIKI IR LAIMINGI DANTUKAI“

                   2018 m. balandžio 17 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Boružiukų“ grupės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės pamokoje apie dantukų priežiūrą, pamoka prasidėjo nuo pasakos, apie berniuką, kuris mėgo saldumynus bei neprižiūrėjo savo dantukų. Vėliau vyko diskusija apie dantų priežiūrą bei vaikai praktiškai atliko užduotį ,,Kaip valau savo dantukus?” ir pabaigoje išsiaiškinome, jog sveikiems dantims svarbu ne tik jų priežiūra, bet taip pat labai svarbi ir tinkama mityba.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS PIRMOSIOS PAGALBOS TEMA „IŠMOK GAIVINTI ŽMOGŲ – IŠGELBĖK GYVYBĘ“

                   2018 m. balandžio 17 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 5 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtame praktiniame užsiėmime „Išmok gaivinti žmogų – išgelbėk gyvybę“. Mokiniams buvo rodomos skaidrės apie pirmąją pagalbą, kokios gali būti traumos jų pasekmės, užspringimo pavojai, nušalimas, nusideginimas ir kt…Taip pat praktiškai vaikai bandė suteikti pirmąją pagalbą, atlikti gaivinimą naudojant manekeną.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PASKAITA „VANDENY BŪK ATSARGUS – TU NE ŽUVIS , O TIK ŽMOGUS“

              2018 m. balandžio 17 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 9 ir 10 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtoje paskaitoje „Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“. Vaikams buvo rodomos skaidrės apie saugų elgesį prie vandens tiek žiemą, tiek vasarą. Parodytas filmukas apie saugaus elgesio prie vandens taisykles po kurio su mokiniais diskutavome, kad kuo daugiau naudingos informacijos išliktų jų atmintyje.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. STRAIPSNIS „SVEIKOS MITYBOS SVARBA, NORINT IŠVENGTI ANTSVORIO PROBLEMŲ“

                     Balandžio mėnesį, Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė parengė straipsnį apie „Sveikos mitybos svarbą, norint išvengti antsvorio problemų“. Straipsnyje aprašė svarbius mitybos aspektus, kurie turi įtakos kūno masės indeksui (KMI) ir bendrai žmogaus savijautai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. STENDAS „FIZINIO AKTYVUMO NAUDA ORGANIZMUI“

                        Šių metų balandžio mėnesio stendas parengtas Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie fizinio aktyvumo poveikį jauno žmogaus organizmui. Taip pat išanalizuotas fizinio aktyvumo poveikis moksleivio gerai psichologinei sveikatai, kaulų , raumenų vystymuisi ir aptartos fizinio aktyvumo rekomendacijos.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PAMOKA „UŽKREČIAMŲJŲ LIGŲ PROFILAKTIKA, ASMENS HIGIENA“

                   2018 m. kovo 27 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Boružiukų“, „Nykštukų“ grupės  vaikai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtoje pamokėlėje  „Užkrečiamųjų ligų profilaktika, asmens higiena“. Vaikams buvo rodomos skaidrės, kalbama bei pasakojama įtraukiant vaikučius į diskusiją apie asmens higieną, jos priemones ir, kaip tai yra svarbu ir reikšminga.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. AKCIJA TARPTAUTINEI LAIMĖS DIENAI PAMINĖTI „PADOVANOK ŠYPSENĄ“

2018 m. kovo 20 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriaus mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės surengtoje akcijoje Tarptautinei laimės dienai paminėti „Padovanok šypseną“. Mokyklos mokiniams buvo dalinami lipdukai „ Padovanok šypseną“. Taip pat vyko viktorina bei mokiniai išbandė savo laimę – „Laimės šulinėlyje“.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS PIRMOSIOS PAGALBOS TEMA „IŠMOK GAIVINTI ŽMOGŲ – IŠGELBĖK GYVYBĘ“

             2018 m. kovo 27 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtame praktiniame užsiėmime „Išmok gaivinti žmogų – išgelbėk gyvybę“. Mokiniams buvo rodomos skaidrės apie pirmąją pagalbą, kokios gali būti traumos jų pasekmės, užspringimo pavojai, nušalimas, nusideginimas ir kt…Taip pat praktiškai vaikai bandė suteikti pirmąją pagalbą, atlikti gaivinimą naudojant manekeną.


Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

 

2018 M. PASKAITA „VANDENY BŪK ATSARGUS – TU NE ŽUVIS , O TIK ŽMOGUS“

              2018 m. kovo 13 d. ir kovo 20 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 7-6 klasės mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės rengtoje paskaitoje „Vandeny būk atsargus – tu ne žuvis, o tik žmogus“. Vaikams buvo rodomos skaidrės apie saugų elgesį prie vandens tiek žiemą, tiek vasarą. Parodytas filmukas apie saugaus elgesio prie vandens taisykles po kurio su mokiniais diskutavome, kad kuo daugiau naudingos informacijos išliktų jų atmintyje.


Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. PASKAITA „KIBERNETINĖS PRIKLAUSOMYBĖS“

             2018 m. kovo 19 d. Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokiniai dalyvavo visuomenės sveikatos priežiūros specialistės organizuotoje paskaitoje, kurią vedė lektorius A. Šiukšta „Kibernetinės priklausomybės“. Mokiniams buvo pristatomos skaidrės apie priklausomybę informacinėms technologijoms, žalingą poveikį bei vyko diskusiją su mokiniais, kaip išlikti išmaniais, bet tuo pačiu nekenkti savo sveikatai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

 

2018 M. MOKINIŲ EILĖRAŠČIŲ KONKURSAS „VANDUO – GYVYBĖS LOPŠYS“

     2018 m. kovo mėnesį Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos mokiniai kūrė eilėraščius tema „Vanduo – gyvybės lopšys“, kuriuos pristatė Prienų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. STRAIPSNIS „TUBERKULIOZĖ KLASTINGA LIGA“

             Kovo mėnesį minint Pasaulinę tuberkuliozės dieną, Prienų r. Skriaudžių pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė parengė straipsnį apie tuberkuliozę (TB). Straipsnyje aprašė atviros TB formos pavojingumą žmonių sveikatai, iš to kylančias grėsmes bei, kaip išvengti ir apsisaugoti nuo šio susirgimo.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. STENDAS „ŠYPSENA MUMS TINKA“

                 Šių metų kovo mėnesio stendas parengtas visuomenės sveikatos priežiūros specialistės apie šypseną bei jos svarbumą, aktualumą ir daromą poveikį aplinkiniams. Taip pat, šioje temoje atsispindėjo šypsenos reikšmė bendraujant su draugais, artimaisiais. Stende „Šypsena mums tinka“ dar buvo aprašoma juoko nauda organizmo sveikatai ir paaiškinta, jog pasitikėjimui ir bendravimui ugdyti nereikėtų pamiršti ir dantų higienos bei profilaktinių priemonių, kad dantys būtų  sveiki, tada ir šypsena puiki!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

2018 M. „SUŽINOKIME DAUGIAU APIE RETAS LIGAS“

          Vasario 21 d. buvo paskelbtas straipsnis, mokyklos elektroninėje svetainėje, apie retas ligas – „Sužinokime daugiau apie retas ligas“. Šis straipsnis skirtas Pasaulinei retųjų ligų dienai paminėti ir atkreipti daugelio dėmesį į retų ligų atvejus, skatinti žmonių sąmoningumą, tolerantiškumą kiekvienam, kuris serga vienokia ar kitokia liga.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Erika Bašinskaitė

Skip to content