Prienų ,,Žiburio“ gimnazija

 

2020 M. PASKAITA „SUPRATIMAS APIE MIKROORGANIZMŲ  ATSPARUMĄ ANTIBIOTIKAMS“

        Atsparumas antibiotikams kelia rimtą grėsmę žmonių sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos III,I klasių mokiniams  vasario 3, 6, 10 dienomis, organizavo informacinę paskaitą viktoriną apie antibiotikų vartojimo saugumą, apie bakterijų atsparumą, atsirandantį neatsakingai vartojant ne tik ligoniams, bet ir žemės ūkyje, gyvulininkystėje, žuvininkystėje… Siekiant sužadinti budrumą ir suprasti keliamą antibiotikų grėsmę, mokiniams buvo sudaryta galimybė, patiems kurti užduotis protmūšiui apie infekcines ligas bei mikroorganizmų atsparumą antibiotikams. Mokiniai susiskirstė komandomis ir entuziastingai įsitraukė į užduočių kūrimą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2020 M. PASKAITA „TRAUMOS – BŪK ATSARGUS“

      Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis vaikų susižalojimai ir  traumos yra viena opiausių visuomenės sveikatos problemų.  Statistikos duomenimis vaikai dažniausiai susižaloja buityje, pakeliui į mokyklą, pramogaudami. Sužalojimai namuose – tai sužalojimai, įvykę pačiuose namuose ar aplink namus esančioje aplinkoje (kieme). Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos II, I klasiš mokiniams, 2020m vasario 11,24 dienomis, organizavo informacinę paskaitą apie galimas grėsmes dėl neatsargumo, bei atidumo stogos, o dažnai ir dėl mokinių nežininėjimo, ko pasekoje įvyksta traumos. Paskaitų metu mokiniams buvo pateikti pasauliniai bei Lietuvos traumų statistikos duomenys. Mokiniai net negalėjo įsivaizduoti, kad Lietuvoje tiek daug vaikų patiria sužalojimus. Buvo atkreiptas dėmesys į saugumo, atidumo susitelkimą. Paskaitų metu vyko sveikatos specialistės inicijuota aktyvi mokinių diskusija.

 

2020 M. „SUPRATIMAS APIE MIKROORGANIZMŲ ATSPARUMĄ ANTIBIOTIKAMS“

        Atsparumas antibiotikams kelia rimtą grėsmę žmonių sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos I klasės mokiniams, 2020m sausio27 dieną, organizavo informacinę viktoriną – paskaitą apie antibiotikų vartojimo saugumą, apie bakterijų atsparumą, atsirandantį neatsakingai vartojant ne tik ligoniams, bet ir žemės ūkyje, gyvulininkystėje, žuvininkystėje… Siekiant sužadinti budrumą ir suprasti keliamą antibiotikų grėsmę, mokiniams buvo pateikiama viktorina, kuri paskatino diskusiją apie pasaulyje vykstančias virusų invazijas ir jų realias grėsmes. Mokiniai diskutavo ir apie apsisaugojimo priemones. Minėjo ir neseniai gimnazijoje įvykusią prevencinę arbatos akciją – kaip vieną iš priemonių apsaugoti save nuo infekcijų ir peršalimo ligų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2020 VASARIO 27 D. PASKAITA „RŪKYMO ĮPROČIAI, ELEKTRONINIŲ CIGAREČIŲ ŽALA“

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos I – IV klasės mokiniams, 2020m vasario 27 dieną, organizavo informacinę paskaitą apie cigarečių ir elektroninių cigarečių žalą individui jo sveikatai bet ir keliamas galimas grėsmes palikuonims. Lietuvoje kas trečias berniukas ir kas penkta, šešta mergaitė vienuolikos metų prisipažįsta, kad jau yra bandę rūkyti, o sulaukus penkiolikos metų – daugiau nei trys ketvirtadaliai abiejų lyčių paauglių. Kiekvieną dieną jaunimas nusprendžia pradėti rūkyti ir taip atsiranda didelė tikimybė, jog daugelis jų taps nuolatiniais rūkalų vartotojais. „Žiburio“ gimnazijoje šis reiškinys tarp mokinių taip pat yra aktualus. Paskaitos metu pateikta statistiniai duomenis apie cigarečių, bei elektroninių cigarečių vartojimo sukeltus neigiamus padarinius. Mokiniai ginčijosi, kad elektroninės cigaretės ,reklamose teigiama, yra sveikos ir sukurtos būtent tiems, kurie nori mesti rūkyti. Diskusijų metu paiškėjo, kad tokia reklama klaidina paauglius ir daro sunkiai įvertinamą žalą masiniu požiūriu.  Diskusija užsitesė ir buvo numatyta pratęsti kitų paskaitų metu kovo mėnesį.

2020 M. PASKAITA: „TRAUMOS ŽIEMĄ, KAIP JŲ IŠVENGTI“

      Statistikos departamento duomenimis Lietuvoje vaikai patiria sunkius kūno sužalojimus, galvos traumas, nudegimus. Kasmet Lietuvoje autoavarijose žūsta vidutiniškai apie 60 vaikų ir dar apie 800 jų traumuojama. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos IV klasių  mokiniams, 2020m sausio 9, 16 dieną, organizavo paskaitą supažindinančią su statistiniais duomenimis ir diskusiją apie tai kokias traumas dažniausiai galima patirti ir kaip jų išvengti. Kiekvienas turėtų būti atsakingas už save ir nesudaryti avaringų situacijų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA „SUPRATIMAS APIE MIKROORGANIZMŲ ATSPARUMĄ ANTIBIOTIKAMS“

          Atsparumas antibiotikams kelia rimtą grėsmę žmonių sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos II klasės mokiniams gruodžio 5 dieną organizavo informacinę paskaitą apie antibiotikų vartojimo saugumą, apie bakterijų atsparumą, atsirandantį neatsakingai vartojant ne tik ligoniams, bet ir žemės ūkyje, gyvulininkystėje, žuvininkystėje… Siekiant sužadinti budrumą ir suprasti keliamą antibiotikų grėsmę, mokiniams buvo pateikiama PSO perspėjantys duomenys bei tyrimai.

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA „SVEIKA GYVENSENA. AŠ NERŪKAU IR TU NERŪKYK“

        Lietuvoje kas trečias berniukas ir kas penkta, šešta mergaitė vienuolikos metų prisipažįsta, kad jau yra bandę rūkyti, o sulaukus penkiolikos metų – daugiau nei trys ketvirtadaliai abiejų lyčių paauglių. Kiekvieną dieną jaunimas nusprendžia pradėti rūkyti ir taip atsiranda didelė tikimybė, jog daugelis jų taps nuolatiniais rūkalų vartotojais. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos II klasės mokiniams, gruodžio 9,12,17 dienomis, organizavo informacinę paskaitą apie cigarečių ir elektroninių cigarečių žalą individui jo sveikatai bet ir keliamas galimas grėsmes palikuonims. Pateikė statistinius duomenis apie jų vartojimo sukeltus neigiamus padarinius. Gerą savijautą, stabilią psichoemocinę būseną gali suteikti tik visavertis maistas, pakankamas fizinis aktyvumas, bei dienos režimas.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. GRUODŽIO MĖN. STENDAS: „FEJERVERKŲ SDUKELIAMI KŪNO SUŽALIJIMAI“

      Gruodžio mėnesį visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė Šilavoto pagrindinėje mokykloje bei Žiburio gimnazijoje parengė informacinę stendinę medžiagą apie fejerverkų sukeliamus kūno sužalojimus. Tai perspėjimas mokiniams ir mokyklų bendruomenei, kad tiek fejerverkai tiek šaltosios ugnelės gali būti pavojingos jeigu juos naudojama neatsargiai. Jie gali sužaloti akis, gali nudeginti įvairias kūno vietas. Be to žaloja ir kenkia gamtai.

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 

2019 M.  PASKAITA „SVEIKA GYVENSENA – AŠ NERŪKAU IR TU NERŪKYK.“

        Lapkričio 7, 12, 25 dienomis visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos I a-d klasės mokiniams pravedė paskaitą apie sveiką gyvenseną ir rūkymo žalą. Buvo kalbama ir apie tai kaip skiriasi žmonės, kurie sukuria elektroninę cigaretę nuo tų, kurie ją vartoja.  Siekiant sužadinti budrumą ir supratimą apie nikotino bei elektroninių cigarečių kenksmingumą, buvo pateikta moksliniai tyrimai apie tai kaip veikia jaunų žmonių psichiką, susikaupimą, bei fizinio kūno vystymąsi medžiagos, kurios randasi cigaretėse, elektroninėse cigaretėse.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. LAPKRIČIO 7, 11, 2, 18 D. PASKAITA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „SUPRATIMAS APIE MIKROORGANIZMŲ ATSPARUMĄ ANTIBIOTIKAMS“

      Lapkričio 7, 11, 12, 18 dienomis visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos II c, I d klasės mokiniams, IV a klasės mokiniams bei II mokiniams pravedė paskaitą/praktinį užsiėmimą apie antibiotikų paskirtį, vartojimą ir peršalimo bei virusinius susirgimus. Šios viktorinos metu mokiniai atsakinėjo į anketos klausimus. Išklausę paskaitą, mokiniai, jau turėdami naują supratimą apie antibiotikus, į anketos klausimus atsakė teisingiau. Ši paskaita mokinius supažindino apie antibiotikų vartojimą ne vien tik žmonių sveikatai, bet ir jų neatsakingą naudojimą gyvulininkystėje, paukštininkystėje, augalininkystėje ir keliamas grėsmes. Daugelis net nežinojo, kad antibiotikai vartojami ne vien tik ligų gydymui, tačiau ir žemės ūkyje lobizmo tikslais. Mokiniai diskutavo apie tai kokie maisto produktai parduodama žmonėms ir kokios gali būti paslėptos antibiotikų vartojimo rizikos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA – VIKTORINA „SUPRATIMAS APIE MIKROORGANIZMŲ ATSPARUMĄ ANTIBIOTIKAMS“

      Spalio 3, 10, 14, 21, 24 dienomis visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos Ia-c klsės mokiniams, IIIb klasės mokiniams bei IVb, c mokiniams pravedė paskaitą/viktoriną apie antibiotikų paskirtį, vartojimą ir peršalimo bei virusinius susirgimus. Šios viktorinos metu mokiniai atsakinėjo į anketos klausimus. Išklausę paskaitą, mokiniai, jau turėdami naują supratimą apie antibiotikus, į anketos klausimus atsakė teisingiau.

Ši paskaita mokinius supažindino apie antibiotikų vartojimą ne vien tik žmonių sveikatai, bet ir jų neatsakingą naudojimą gyvulininkystėje, paukštininkystėje, augalininkystėje ir keliamas grėsmes.

Daugelis net nežinojo, kad antibiotikai vartojami ne vien tik ligų gydymui, tačiau ir žemės ūkyje „lobizmo“ tikslais. Mokiniai diskutavo apie tai kokie maisto produktai parduodama žmonėms ir kokios gali būti paslėptos antibiotikų vartojimo rizikos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. STENDAS „ANTIBIOTIKUS VARTOKITE ATSAKINGAI“

      Sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė, parengė „Žiburio“ gimnazijos bendruomenei ir mokiniams parengė stendą apie antibiotikų vartojimo saugumą, galimas grėsmes ir naudojimo atsakingumą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019M. JUDUMO SAVAITĖ – „JUDĖK LINKSMAI“

      Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis. Šios judumo savaitės misija –gyventi sveikiau, pasirenkant ilgalaikius tikslus – užauginti sveiką žmogų. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė rugsėjo 19 dieną „Žiburio“ gimnazijoje padedant muzikos mokytojai Romai Ruočkienei bei fizinio lavinimo mokytojui Olegui Batučiui vykdė judumo diena. Šią dieną, per pirmąją ilgąją pertrauką šokome kartu su muzikos mokytoja Roma Ruočkiene ir jos choristais, judėjome linksmai: „ŠOKIM ŠOKIM, LINKSMI BŪKIM“. Mokytoja moksleiviams ir gimnazijos bendruomenei, skambant nuotaikingai muzikai, parodė kad stiprinti savo kūną ir sveikatą bei emocinę pusiausvyrą galima tiesiog įprastinės dienotvarkės laiku, įvairiais nenuobodžiais, ritmingais judesiais – šokio žingsneliu. Antrosios ilgosios pertraukos metu mokiniai sportavo aerobikos ritmu padedant fizinio lavinimo mokytoju Olegu Batučiui.

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 

2019 M. PASKAITA ,,KODĖL JUDĖTI SVARBU?“,,MOBILIŲJŲ TELEFONŲ ŽALA“

  Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė, Šilavoto pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniams,  rugsėjo 11 dieną, organizavo informacinę paskaitą apie Europos judumo savaitę, kuri vyksta rugsėjo 16-22 dienomis. Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Šios judumo savaitės misija –gyventi sveikiau, pasirenkant ilgalaikius tikslus – užauginti sveiką žmogų. Kalbėjome apie mokslinius tyrimus, kurie paremti įrodymais, kad nuolatinis judėjimas lemia geresnę nuotaiką. Sportuojantys mokiniai pasižymi aukštesne saviverte, puikia atmintimi, gebėjimu susikaupti, rečiau turi žalingų įpročių. Mokiniai diskutavo apie priklausomybę mobilių telefonų programėlėms ir žaidimams, kad žaisdami jie dažnai užsimiršta, o tada nelieka laiko aktyviam sportui bei mankštai.

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 

 

2019 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS ,,MANO KUPRINĖ“

   Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė, Šilavoto pagrindinės mokyklos 1-4 klasių mokiniams svėrė kuprines ir vertino kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė ir pabrėžė, kad sunkesnės nei 10 % vaiko svorio kuprinės nešiojimas sukelia nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną. Tuščia kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 g pradinių klasių mokiniams ir nedaugiau kaip 1000 g vyresniųjų klasių mokiniams. Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti 10 -15 proc. moksleivio kūno masės.  Šio praktinio užsiėmimo tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, taip siekiant išsaugoti mokinių taisyklingą laikyseną Atlikus nešiojamų kuprinių įvertinimą buvo nustatyta, kad 64,7 % akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau kaip 10 % jų kūno svorio; 10–15 % kūno svorio sveriančias kuprines turėjo 35,3 % akcijoje dalyvavusių mokinių. Nei  vieno mokinio kuprinė, neviršijo normos daugiau nei 15 % kūno svorio.

 

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 2019M. STRAIPSNIS ,,JUDĖJIMAS FIZINEI IR EMOCINEI SVEIKATAI“ 

       Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė ,“Žiburio“ gimnazijos ir Šilavoto pagrindinės mokyklos bendruomenei parašė straipsnį apie fizinio aktyvumo svarbą kiekviename amžiaus tarpsnyje. Apie tai kad dar 2010 metais PSO parengė politiką ir planus kaip kovoti su fiziniu neaktyvumu. 2013 metais jie buvo vykdomi tik 56 proc. šalių. Siekiama, kad fizinis aktyvumas būtų skatinamas kiekviename kasdieninio gyvenimo žingsnyje. Kalbant apie piliečių įpročių keitimą – kad kiekvienos šalies prioritetas būtų fizinis aktyvumas – vaistas nuo visų ligų. Lietuvos gyventojų fizinio aktyvumo tyrimų duomenys rodo, kad mūsų fizinis aktyvumas yra patenkinamas: PSO rekomenduojamą fizinio aktyvumo normą pasiekia 40,5 proc. žmonių.  Kaip teigia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, reguliari fizinė veikla skatina kaulų ir raumenų augimą, gerina koordinaciją, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą, gerina medžiagų apykaitą raumenų ląstelėse, sąnarių sandarą ir funkciją. Fiziškai aktyvūs žmonės pozityviau žvelgia į gyvenimą, darbą, politiką bei aplinkos pokyčius.

 

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 

2019 M. STENDAS ,,JUDĖJIMAS – SVEIKATA“ 

         Misija – pamėgti sportą – jaustis sveikiau įmanoma tinkamai save motyvuojant. Priežastys, dėl kurių verta sportuoti: Sportas suteikia jėgų, energijos, žmogus atsparesnis infekcijoms. Sportuojantį žmogų galima iš tolo pastebėti – jo eisena grakštesnė, jis labiau pasitikintis.

Stendas mokykloje sudarytas iš straipsnelių ir vaizdinės medžiagos, kuri primintų kiekvieną dieną ką turime daryti tiesiog kasdieninėje buityje – neskiriant nei per daug laiko ir nereikalaujant išskirtinių patalpų ar aprangos.

Parengė: Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

 

2019 M. SPORTO, SVEIKATINGUMO, MENŲ IR TIKSLIŲJŲ MOKSLŲ NETRADICINIO UGDYMO DIENA 

     Technologijų įtaka, fizinio aktyvumo stoka ir neišugdytas noras sportuoti ar fiziškai judėti yra vienos iš pagrindinių sveikatos sutrikimų ir mažos motyvacijos rinktis aktyvų gyvenimo būdą priežastys. Daugelyje Europos šalių fizinis aktyvumas smunka ties paauglystės amžiumi – 11-18 m. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos I-III klasių mokiniams, 2019 m. gegužės 30 dieną, bendradarbiaujant su „Žiburio“ gimnazijos pedagogais organizavo „sveikatingumo stotelę“ „Sporto, sveikatingumo, menų ir tiksliųjų mokslų netradicinio ugdymo dienoje. Šventėje dalyvavo virš 200 mokinių, kurie entuziastingai atlikinėjo komandines užduotis ir rinko įvertinimo balus. Sveikatingumo stotelėje komandos atsakinėjo į viktorinos klausimus. Klausimai atspindėjo paskaitas, praktinius užsiėmimus, kurie vyko per visus mokslo metus skaitytos, visuomenės sveikatos specialistės vykdančios veiklą mokykloje Zinaidos Arlauskienės. Didelį džiaugsmą teikė tai, kad moksleiviai prisiminė klausytas paskaitas ir atsakinėjo teisingus atsakymus apie mitybą, psichotropines medžiagas, apie rizikos veiksnius paauglystėje ir antibiotikus ir pan.. renginys truko apie 4 valandas. Visi skirstėsi linksmai nusiteikę ir džiaugdamiesi įvertinimo rezultatais. Ši netradicinio ugdymo diena – lyg visų metų egzaminas iš visų mokslo dalykų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA ,,PAAUGLYSTĖ, ASMENS HIGIENA 

IR KOSMETIKA“ 

    Daliai žmonių paauglystė asocijuojasi tik su siautėjančiais hormonais, bendraamžių patyčiomis ir egzaminų baime. Be daugelio patiriamų emocinių ir elgesio problemų, yra ir kitų nemalonių paauglystės palydovų: spuogai, prakaitavimas ir lytinė branda, atnešanti daug klausimų.
Kaip susidraugauti su šiais reiškiniais, visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos II c klasės mokiniams, 2019 m. gegužės 15 d. ir III a, c klasių mokiniams gegužės 22 d. organizavo paskaitą „Paauglystė, asmens higiena ir kosmetika“. Mokiniai itin susidomėję klausėsi apie paauglystę lydinčius natūralius reiškinius ir kaip tuos nemalonumus sumažinti. Kaip tinkama mityba mažina išsiskiriamo prakaito kvapą, o sportas „sudegina“ harmonių proveržius. Aiškinomės, kodėl atsiranda spuogai ir kokios priemonės gali padėti, o kokių geriau nenaudoti. Kad tik natūralios priemonės yra organizmo atpažįstamos ir nesukelia šalutinio poveikio.
Mokiniai karštą vasarą pasitiks turėdami gerus „įrankius“. Tai atitiko paauglių lūkesčius.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PROTMŪŠIS ,,ŽALINGI ĮPROČIAI“

     Šiuolaikiniame pasaulyje žalingi įpročiai tampa viena didžiausių problemų; be to, asmenų, turinčių šiuos įpročius, amžius jaunėja: vis dažniau pastebima, kad jaunimą veikia žalingi įpročiai. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos III b,  d ir III a, c  klasių  mokiniams, 2019m gegužės 8 dieną, organizavo protmūšį „Žalingi įpročiai“. Klausimai padėjo moksleiviams atskleisti kas yra žalingi įpročiai , kokias turi pasekmes, kaip priprantama kaip žaloja jo fizinę ir psichinę sveikatą, neleidžia sulaukti tokio amžiaus, kurio paprastai sulaukia kiti tos visuomenės nariai. Be to, jie trukdo žmogui sėkmingai atskleisti save kaip asmenybę.
Siekiant didinti supratimą apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo grėsmę, mokiniams buvo pateikiama informacija kur galima rasti pagalbą, kad yra tokia „Ankstyvosios intervencijos programa“. Ši programa suteikia galimybę atviratai bendrauti, nebijoti iššūkių ir atsakomybės. O svarbiausia – sveikai ir įdomiai gyventi, pasitikėti savimi.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA ,,RŪKYMAS IR FIZINIS AKTYVUMAS“. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS ,,TAISYKLINGA LAIKYSENA“

     Vartojimas elektroninių cigarečių, bei cigarečių mokyklinio amžiaus jaunimu, kelia rimtą grėsmę jų sveikatai. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė  „Žiburio“ gimnazijos III klasės mokiniams, 2019 m. gegužės 8 dieną, organizavo informacinę paskaitą apie rūkymo žalą ne tik individui, bet ir visuomenei. Pateikė statistinius duomenis apie jų vartojimo sukeltus neigiamus padarinius, bei pasakojo apie tai, kaip tokie žalingi įpročiai veikia valią, išvaizdą, bei patį fizinį kūną: jo ištvermingumą sportuojant.
Siekiant sužadinti budrumą ir supratimą apie žalingų įpročių kenksmingumą, buvo rodoma vaizdinė priemonė (muliažas) kaip atrodo organai rūkančių ir nerūkančių žmonių.
Kadangi mokiniai domėjosi apie įtakojimą fiziniam kūnui, to pasekoje išsivystė diskusija apie laikyseną, jos diagnozavimą, bei apie tai kaip patiems pasitikrinti apie galimą riziką. Čia buvo atliekami pratimai, kuriuos rekomenduoja gydytojai – praktiškus, paprastus, nereikalaujančius išankstinio pasirengimo ar specialios aplinkos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. PASKAITA – PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS ,,FIZINIS AKTYVUMAS – TAISYKLINGA LAIKYSENA, TIESUS STUBURAS“

       Ydinga laikysena, yra labai aktuali šių dienų problema. Netaisyklinga laikysena nustatoma kas antram moksleiviui, o skolioze serga kas septintas. Gydytojai ir pedagogai konstatuoja, kad vaikų, kuriems iškrypęs stuburas, kasmet vis daugėja. Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė „Žiburio“ gimnazijos I klasės mokiniams, 2019 m. gegužės 7 dieną, organizavo informacinę paskaitą praktiką apie taisyklingos laikysenos svarbą ne tik žmogaus sveikatai, bet ir savijautai bei grožiui. Buvo kalbama apie tai kokius stuburo laikysenos sutrikimus diagnozuoja gydytojai, kokie veiksniai įtakoja stuburo pakitimus. Mokiniai pateikė klausimus apie tai ar įmanoma išvengti šios moksleivių problemos. Noriai atliko paprastus pratimus, kuriuos rekomenduoja gydytojai – praktiškus, paprastus, nereikalaujančius išankstinio pasirengimo ar specialios aplinkos.
Paskaita ir praktika vyko linksmai diskutuojant bei žaismingai stebint vieni kitus, kaip atrodo paprasti, lengvi pratimai ne iš karto pavyksta tinkamai atlikti.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė

2019 M. VIKTORINA ,,SVEIKA MITYBA IR FIZINIS AKTYVUMAS“

   Paminint „Žiburio“ gimnazijos 101 metines bei įsiklausant į žymaus Lietuvos šviesuolio, fizinės medicinos pedagogo, psichologo, XX a. pradžioje keletą metų dirbusio „Žiburio“ gimnazijoje,  propagavusio sveiką gyvenseną bei puoselėjusį įvairias sporto šakas K. Dineikos patarimus, buvo organizuota viktorina „Sveika mityba ir fizinis aktyvumas“. Pirmų klasių gimnazijos mokiniai, pasiskirstę į komandas, aktyviai atsakinėjo į viktorinos klausimus apie maistą, kokie produktai teikia energijos bei kokie vitaminai atlieka organizmo „statybinių medžiagų“ funkciją, kuo svarbus vanduo… Pasitelkę žinias, įgytas fizinio lavinimo pamokų metu, susikaupę atsakinėjo į viktorinos klausimus apie fizinę ištvermę, grūdinimąsi, būtinus dienos krūvius, bei reikalingą poilsį miego metu.Estafetė tarp komandų, suteikė renginiui žaismingumo, kūrybiškumo ritmo ir dinamikos. Pabaigoje, susumavus rezultatus, nugalėtojų komanda buvo apdovanota Prienų r. Visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis.

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Zinaida Arlauskienė

2018 M. AKCIJA „PŪSK BALIONĄ, O NE DŪMĄ“

     Šių metų lapkričio 8d. „Žiburio“  gimnazijoje vyko akcija nerūkymo dienai paminėti „Pūsk balioną, o ne dūmą“. Akciją suorganizavo visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Zinaida Arlauskienė. Gimnazistai su entuziazmu pūtė balionus. Jiems patiko tarpusavy parungtyniauti, kuris pripūs didesnį balioną per trumpesnį laiką. Akcijos metu buvo atkreiptas dėmesys į rūkymo daromą žalą moksleivių sveikatai. Buvo rodoma skaidrės apie rūkymo žąla jaunam organizmui ir jo pasekmes vyresniame amžiuje.

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Zinaida Arlauskienė

2018 M. PIRMOS PAGALBOS MOKYMAI

      Šių metų lapkričio 28 d. „Žiburio“gimnazijoje vyko Pirmos pagalbos mokymai II gimnazinių klasių moksleiviams. Mokymų metu moksleiviai buvo supažindinti su žmonių gaivinimo technika, pirmos pagalbos teikimo būdais užspringimo metu ir kraujavimo stabdymo metodais. Visi moksleiviai, susipažinę su teorinėmis pirmos pagalbos teikimo žiniomis, turėjo galimybę visa tai pademonstruoti praktinių užsiėmimų metu ant manekenų. Seminaro dalyviai buvo suskirstyti į grupeles po 3 žmones ir jie visi pasikeisdami turėjo pademonstruoti gaivinimo technikas, kurias išmoko seminaro metu. Visi manekenai buvo prijungti prie monitorių, kuriuose buvo galima matyti klaidas, kurias daro moksleiviai, atlikdami gaivinimą.  Tai leido mokiniams suprasti jų pačių daromas klaidas ir išmokti efektyvaus gaivinimo, kuris nelaimės atveju padėtų išgelbėti žmogui gyvybę. Pabaigoje buvo suorganizuotas gaivinimo konkursas, visos rungtyniavę komandos pademonstravo puikius gaivinimo rezultatus, visi nukentėjusieji buvo atgaivinti. Visi renginio dalyviai išsiskirstė puikios nuotaikos, vieniems buvo smagu dėl išmoktų pirmos pagalbos teikimo būdų, kitiems, kad pavyko puikiai perteikti turimas žinias ir pamatyti to rezultatus praktinių užsiėmimų metu.

Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Zinaida Arlauskienė

2018M. STENDAS „MAISTO PRODUKTAI, KURIUOS DRAUDŽIAMA VALGYTI MOKYKLOJE“

   Šių metų lapkričio 26 d. „Žiburio“ gimnazijoje visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti vaikų sveikatos priežiūrą mokykloje, parengė stendą „Maisto produktai, kuriuos draudžiama valgyti mokykloje“. Jame akcentuojamos tos maisto produktų grupės ir tie produktai, kurie kelia grėsmę vaikų sveikatai ir yra nerekomenduojami mitybos racione, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos priimtais nutarimais.

 Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Zinaida Arlauskienė

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close