„Ąžuolo“ progimnazija

2019 M.  PROTŲ MŪŠIS ,,ŽINOJIMAS – GELBSTI GYVYBES“

      2019 m. balandžio – gegužės mėnesiais Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazijos mokiniams vyko paskaitų – praktinių užsiėmimų ciklas apie pirmąją pagalbą ,,Žinojimas – gelbsti gyvybes!“. Užsiėmimų tikslas – ugdyti pirmosios pagalbos įgūdžius. Didžiausias dėmesys buvo skirtas sąmonės netekusio asmens pradiniam gaivinimui, pagalbos užspringusiajam suteikimui bei žaizdų tvarstymo principams ir būdams.
Gegužės paskutiniąją dieną, mokiniams buvo surengtas protų mūšis ,,Žinojimas – gelbsti gyvybes!“, kuriame jie galėjo pasitikrinti visas savo sukauptas žinias apie pirmosios pagalbos suteikimą nukentėjusiajam. Renginys buvo skirtas 7 – 8 kl. mokiniams. Viso varžėsi 6 komandos. Mokiniai – nugalėtojai bus apdovanoti mokslo metų baigimo šventėje. Tik mūsų turimos žinios, panaudotos reikiamu momentu, gali išgelbėti šalia mūsų esančiojo gyvybę.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Vaida Lazauskienė

2019 M. PROTŲ MŪŠIS ,,NELEISKITE TABAKUI ATIMTI GALIMYBĘ LAISVAI KVĖPUOTI“

     Protų mūšis ,,Neleiskite tabakui atimti galimybę laisvai kvėpuoti!“
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) daugiau nei prieš tris dešimtmečius, 1987 m. gegužės 31 d., paskelbė Pasaulinę dieną be tabako. PSO šią dieną telkia plačiąją visuomenę kovai su tabaku, pabrėždama, kad ne tik gegužės 31-oji, bet kiekviena diena pasaulyje turi būti diena be tabako.
2019 m. Pasaulinės dienos be tabako šūkis – „Neleiskite tabakui atimti galimybę laisvai kvėpuoti!“. Šių metų Pasaulinė dienos be tabako kampanija ragina visuomenę pažvelgti į pasirinkto šūkio svarbą: jis pabrėžia tabako ir plaučių ligų sąsają bei tikimybę rūkantiesiems ir jų aplinkoje esantiems asmenims susirgti plaučių ligomis.
Minint šią dieną, Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazijoje, vyko protų mūšis. Renginį organizavo sveikatos priežiūros specialistė Vaida Lazauskienė. Protų mūšyje dalyvavo 5 – 6 kl. mokiniai. Renginio metu mokiniai ne tik prisiminė pagrindinius faktus apie rūkymo žalą, bet ir sužinojo daug naujos informacijos. Džiugu, kad mokiniai noriai dalyvavo protų mūšyje bei pasisėmė naujų žinių apie šį sveikatai žalingą įprotį.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Vaida Lazauskienė

2019 M. PASAULINĖ AKCIJA ,,PAMOKA LAUKE“

      Sveikatą stiprinanti mokykla – Prienų „Ąžuolo“ progimnazija – aktyviai dalyvavo pasaulinėje akcijoje „Pamoka lauke“. Gegužės 23-iąją mokydamiesi lauke vaikai stiprino savo sveikatą, labiau įsitraukė į mokymosi procesą bei stiprino ryšį su gamta. Tiek pradinukai, tiek vyresniųjų klasių mokiniai aktyviai dalyvavo pamokose lauke, o priešmokyklinių grupių vaikams užsiėmimus vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Vaida Lazauskienė ir mokyklos socialinė pedagogė Simona Vaškelevičienė. Vaikams buvo organizuojamos estafetės: „Atnešk kėgliuką“, „Šokinėjimas maiše“, „Degtukai – dėžutėje“ – smulkiajai motorikai lavinti, „Kamuolys – ne kliuvinys“ ir „Krypu krypu žąsele“. Po aktyviosios dalies vaikai buvo pakviesti išmokti šokinėti šokdynėmis, žaisti žaidimą „Klasės“, šokinėti per gumą. Vėliau trumpam vėl susikaupė žaisdami žaidimą „Valgomas – nevalgomas“ ir buvo pakviesti piešti savo svajonę spalvingomis kreidelėmis mokyklos kieme. Galime pasidžiaugti, kad renginio metu priešmokyklinių grupių vaikai išgėrė 8 litrus šaltinio vandens – tai džiugina ir liudija, kad Prienų „Ąžuolo“ progimnazija – sveikatą stiprinanti mokykla nuo pačių mažiausių iki vyriausių mokinių!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežūrą mokykloje
Vaida Lazauskienė

ORIENTAVIMOSI DIENA 2019

      Gegužė – fizinio aktyvumo mėnuo. Visoje Lietuvoje vyksta įvairiausi renginiai, kurių tikslas skatinti tiek vaikus, tiek suaugusius būti fiziškai aktyviais.
Nuolat atliekamų fizinių pratimų teigiamas poveikis išlieka ilgai ir tai yra garantuota ilgalaikė investicija į sveikatą: padidėja raumenų jėga, apimtis ir tonusas, padidėja kūno lankstumas ir judesių grakštumas, sumažėja galimybė priaugti antsvorio ar nutukti, sumažėja neigiamas streso poveikis, miegas tampa gilesnis ir ramesnis, rečiau sergama infekcinėmis ligomis, padidėja darbo našumas, susireguliuoja arterinis kraujospūdis ir t. t. Kuo anksčiau pradedame mankštintis vaikystėje ar jaunystėje, tuo ilgiau išlieka teigiami fiziologiniai organizmo pokyčiai.
Siekiant iš esmės paveikti pasaulinę fizinio pasyvumo epidemiją, kuri per metus nusineša daugiau nei 5 milijonus gyvybių, būtinos esminės ir ilgalaikės asmeninio ir visuomeninio gyvenimo permainos.
Gegužės 15 d. Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazija organizavo renginį ,,Orientavimosi diena 2019“. Renginys vyko dviem etapais: pirmajame dalyvavo pradinių klasių mokiniai, antrajame – 5-8 klasių mokiniai.
Orientavimosi varžybos – tai pozityvus ir linksmas laisvalaikio praleidimo būdas, nereikalaujantis nei specifinių žinių, nei ypatingų įgūdžių, tačiau sudarantis visas sąlygas atsiskleisti fizinio bei loginio mąstymo gebėjimams, sustiprinti tarpusavio ryšį su draugais, patirti daug smagių nuotykių ir įsikrauti nepaprastai daug geros nuotaikos.
Renginio metu vaikai taip pat dalyvavo visuomenės sveikatos biuro ,,Sveikatos palapinėje“ vykstančiose veiklose: tvėrė žmogaus skeleto dėlionę, stengėsi atpažinti žmogaus vidaus organus, buvo mokomi kaip taisyklingai prižiūrėti dantis.
Smagu, kad tokios aktyvios dienos neužtemdė lietaus debesys ir visi dalyviai galėjo pasidžiaugti šilta pavasarine saule!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Vaida Lazauskienė

2019 M. RENGINYS ,,SKANU IR SVEIKA“

     Daržovių nauda organizmui – neginčijama. Jau nuo neatmenamų laikų žmonės žinojo, kokias daržoves, kokiu metų laiku valgyti ir naudoti sveikatinimo tikslais, kad nereikėtų vartoti vaistų ir apsisaugotų nuo ligų. Šių dienų problema – menkas daržovių vartojimas. Rekomenduojama daržovių norma per dieną – 400g. Deja, bet dauguma suvartojame vos 100 – 200 g.
Skatindami mokinius vartoti daugiau daržovių, balandžio 11 d. Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazijos aktų salėje vykdėme netradicinį renginį ,,Skanu ir sveika“. Renginyje dalyvavo priešmokyklinių grupių, 1 bei 3 klasių mokiniai. Renginio tikslas – supažindinti mokinius su mūsų kraštuose auginamų daržovių įvairove, priminti apie jų teikiamą naudą sveikatai bei skatinti jų vartojimą.
Kiekviena klasė turėjo paruošti specialią lentelę, parengti pristatymą, supažindinti su daržovės nauda mūsų organizmui bei pristatyti receptą. Iš visų paruoštų lentelių, sudėliojome spalvingą daržovių dėlionę. Renginio metu vyko daržovių degustacija, mokiniai noriai ragavo įvairias daržoves, bandė įvardyti visų jų pavadinimus. Džiugu, kad vaikai noriai skanauja daržoves. Belieka tik mums, tėvams, kasdien ant stalo patiekti kuo daugiau šių spalvotų ,,vitaminų“.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje
Vaida Lazauskienė

2019 M. PASKAITA ,,ABC APIE TB“

  Artėjant Pasaulinei tuberkuliozės dienai – kovo 24-ąjai, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai kvietė ugdymo įstaigas dalyvauti iniciatyvoje „ABC apie TB“. Tai nauja ULAC iniciatyva, kuria siekiama didinti moksleivių raštingumą tuberkuliozės prevencijos klausimais. Paskaitų apie tuberkuliozę klausėsi ir ,,Ąžuolo“ progimnazijos 7 ir 8 klasių mokiniai. Už išklausytas paskaitas mokiniams buvo įteiktos padėkos.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2019 M. PASKAITA „ANTIBIOTIKUS VARTOKIME ATSAKINGAI“

  Antibiotikai nėra vaistai, skirti gydyti virusines infekcines ligas, tokias kaip peršalimą ar gripą. Antibiotikai yra efektyvūs vaistai prieš bakterines infekcijas. Tik gydytojas nustato ligą ir, kai būtina, skiria antibiotikus. Visa tai ir bandėme įsisavinti su ,,Ąžuolo“ progimnazijos 5 klasių mokiniais. Aiškinomės, kaip atpažinti peršalimo ligas bei kada ir kokiais kiekiais vartoti antibiotikus. Ypatingą dėmesį skyrėme didžiausiai antibiotikų vartojimo pasekmei – bakterijų atsparumui antibiotikams.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2019 M. PASAULINĖ VANDENS DIENA

 

  ,,Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo – tavęs nė nusakyti neįmanoma, tavimi gardžiuojamės, nepažindami tavęs. Netinka sakyti, kad tu būtinas gyvybei, tu pats esi gyvybė. Tu pats Didžiausias turtas pasaulyje…“ A. de Sent Egziuperi

Kovo 22 d. – Pasaulinės vandens dienos proga šia nuostabia fraze pasitikome visą mokyklos bendruomenę. Šią dieną ,,Ąžuolo“ progimnazijoje pertraukų metu vyko vandens degustacija. Mokiniai galėjo ragauti įvairiais priedais pagardintą vandenį: su mėtomis ir spanguolėmis, citrinomis, apelsinais, greipfrutais. Taip pat mokiniai galėjo spręsti kryžiažodį ir laimėti prizų. Akcijai besibaigiant, išsiaiškinome nugalėtojus ir jiems įteikėme dovanėles.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

 

2019 M. PROTŲ MŪŠIS ,,GRIPUI – NE!“

 

   Vasario 13 d., pasibaigus gripo karantinui, progimnazijoje vyko protų mūšis ,,Gripui – ne!“. Žinias apie gripą bei peršalimo ligas pasitikrino 7c klasės mokiniai. Vaikai pasiskirstė į 4 komandas ir stengėsi įveikti priešininkus. Labai nedideliu balų skirtumu protų mūšį laimėjo 2 – oji komanda. Nugalėtojams buvo įteiktos simbolinės dovanėlės, pralaimėjusiems – lankstinukai apie gripą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2019 M. PASKAITA ,,TARP MŪSŲ MERGAIČIŲ. AUGU KAIP MERGAITĖ“

  Paauglystė – išskirtinis, sudėtingas, tačiau tuo pačiu ir be galo žavus laikotarpis, ypatingai mergaičių gyvenime. Šiuo gyvenimo periodu mergaitės sunkiai atpažįsta, kokie stiprūs pokyčiai vyksta tiek jų išorėje, tiek viduje. Brendimo laikotarpiu keičiasi jų kūno formos, prasideda intensyvūs nuotaikų ir elgesio pakitimai, kuriuos dažnai lydi maištas, nenoras paklusti, būti nepriklausomoms. Todėl labai svarbu, kad kiekviena mergaitė suprastų, kas ir dėl ko vyksta mūsų bręstančiuose organizmuose.

Sausio 10 d. progimnazijoje lankėsi ginekologė Palmyra Bernotienė, kuri 6 klasių mergaitėms vedė paskaitą apie lytinį brendimą, asmens higieną, mergaitėms dovanojo asmens higienos priemonių ir informacinių lankstinukų.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2019 M. PASKAITA ­– DISKUSIJA „KAIP NESIRGTI, O SUSIRGUS GREIČIAU PASVEIKTI?“

     Įsibėgėjus gripo sezonui, sausio 21, 25 d. ,,Ąžuolo“ progimnazijoje vyko paskaitos – diskusijos ,,Kaip nesirgti, o susirgus greičiau pasveikti?“. Užsiėmimuose dalyvavo priešmokyklinio ugdymo grupės (PUG) bei 1 – 4 kl. mokiniai. Vyko aktyvios diskusijos, aptarėme pagrindines peršalimo ligų bei gripo užsikrėtimo priežastis bei radome daug būdų, kaip grūdinti savo organizmus ir apsisaugoti nuo mus tykančių ligų bei išlikti sveikiems.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2019 M. PASKAITA, FILMUKŲ PERŽIŪRA „VANDENY BŪK ATSARGUS, TU – NE ŽUVIS, O TIK ŽMOGUS!“

 

    Įsitvirtinus šaltiems žiemiškiems orams, nemažai vaikų renkasi aktyvias pramogas ant užšalusių vandens telkinių. Dauguma pramogautojų ant ledo jaučiasi saugūs, tačiau būtina tiek vaikams, tiek suaugusiems priminti, kad ledas gali būti klastingas ir pavojingas, tad lipant ant jo reikia būti ypač budriems ir atsargiems.

Sausio mėnesį ,,Ąžuolo“ progimnazijoje 5, 6 klasių mokiniams vyko prevencinės paskaitos, mokomųjų filmukų peržiūros tema ,,Vandeny būk atsargus, tu – ne žuvis, o tik žmogus!“. Mokiniai buvo supažindinami su saugumo ant ledo taisyklėmis, pirmosios pagalbos teikimu įlūžus į ledinį vandenį. Peržvelgėme mokomuosius filmukus, kurie dar aiškiau parodė, kaip tikslingai turėtumėme elgtis ekstremalioje situacijoje.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

 

2018 M. PROTŲ MŪŠIS ,,AIDS: GERIAU ŽINOTI 2018“ 

      Gruodžio 1 d. yra minima pasaulinė AIDS diena. Šios iniciatyvos tikslas – supažindinti mokinius ne tik su AIDS problema, bet ir su užsikrėtimo bei apsisaugojimo nuo šios ligos būdais. Pirmasis, užsikrėtęs ŽIV asmuo, Lietuvoje buvo jūreivis iš Klaipėdos (1988 m.). Tuomet Lietuvoje dar nebuvo įmanoma atlikti tikslių laboratorinių tyrimų ŽIV infekcijai nustatyti, todėl ligonio kraujo mėginys buvo išsiųstas ištirti į Maskvos Virusologijos institutą, kur, dalyvaujant tuometiniam aspirantūros studentui, gyd. Sauliui Čaplinskui, patvirtinta, kad žmogus tikrai užsikrėtęs ŽIV. Iki 2018 metų sausio 1 d. Lietuvoje užregistruota 3012 ŽIV užsikrėtusių asmenų. Vyrų beveik 4 kartus daugiau nei moterų (2402 vyrų ir 610 moterų). Pagal ŽIV plitimo būdą, dauguma – 59 proc. (1785) asmenų užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC)  šiemet taip pat kvietė paminėti šią dieną ir savo žinias pasitikrinti protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti 2018“. Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazija prisijungė prie iniciatyvos ir gruodžio 6 dieną organizavo protų mūšį. Socialinė pedagogė Simona Vaškelevičienė ir visuomenės sveikatos specialistė Vaida Lazauskienė supažindino mokinius su AIDS grėsmėmis ir sėkmingai vedė renginį. Protų mūšyje  dalyvavo 6 klasių mokiniai. Kiekviena klasė buvo suskirstyta į tris komandas, iš viso dalyvavo 9 komandos. Renginio metu buvo rodomos skaidrės su pateiktais klausimais, į kuriuos mokiniai turėjo rasti tinkamą atsakymą. Mokiniai tardamiesi tarpusavyje ieškojo atsakymų, taip pat turėjo galimybę po 1 kartą pasinaudoti mokytojos žiniomis bei internetu. Suskaičiavus balus, buvo įvardintos komandos nugalėtojos, kurios buvo apdovanotos padėkos raštais bei dovanėlėmis.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2018 M. PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „DANTUKŲ PRIEŽIŪROS ABC“

  Gruodžio 14 d. Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai buvo mokomi dantukų priežiūros pagrindų: žiūrėjo mokomuosius filmukus, aptarė dantų priežiūros taisykles ir praktiškai mokėsi taisyklingai valyti dantukus naudodami ,,Dantukų muliažą“. Specialistė taip pat priminė pagrindines sveikos mitybos taisykles, kurių laikymasis padėtų ilgiau dantukus išsaugoti sveikus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2018 M. FILMO PERŽIŪRA „FEJERVERKAI – BLIZGA, BET ŽALOJA“

 

   Artėjant Naujiesiems metams vis dažniau pasigirsta fejerverkų gaudesys. Skatindami mokinius atsakingai naudotis fejerverkais, turime kuo daugiau juos informuoti apie saugų jų naudojimą bei teikti informaciją apie šių ,,blizgučių“ padaromus nepagydomus sužeidimus. Gruodžio 17 d. Prienų ,,Ąžuolo“ progimnazijos 7b ir 8a klasių mokiniams buvo rodomi mokomieji filmukai apie fejerverkų žalą. Vyko diskusija apie saugų fejerverkų naudojimą bei atsakingą elgesį masiniuose renginiuose šventinio laikotarpio metu.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti mokinų sveikatos priežiūrą

Vaida Lazauskienė

2017 M. KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA

          Įvairiais tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi. Dėl per sunkių nešulių nešiojimo vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę.

        Kiekvienais metais siūloma vykdyti mokinių kuprinių svėrimo akciją, prie jos prisijungia ir „Ąžuolo“ progimnazija. Rugsėjo 19 d. vykdomoje akcijoje dalyvavo 2, 3 ir 4 klasių mokiniai. Akcijos metu buvo sužinota, ar vaikai nešiojasi į mokyklą ne per sunkias kuprines. Užsiėmimų metu vaikams priminta kaip reikia taisyklingai sėdėti, aptartos kuprinių nešiojimo taisyklės. Pasitaiko, jog mažieji mokinukai stengiasi būti stropūs, atsinešti visas priemones į mokyklą, nors tą dieną jos nereikalingos. Tame tarpe pasitaiko sunkių, tai dienai nereikalingų vadovėlių, sąsiuvinių. Šios akcijos metu buvo svarbu ne tik pasvėrus kuprinę įvertinti jos svorį, ar ne per sunki, pagal mokinio kūno masę, bet taip pat įvertinti kuprinės tipą. Kuprinės tipai gali būti: kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais arba tik su viena rankena. Be abejo svarbu atkreipti dėmesį kaip nešiojamos kuprinės – ar ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Patikrinta, kiek mokinių turi atšvaitus pritvirtintus ant kuprinių.

Užsiėmimų metu pasvertos 55 kuprinės. Tikimasi, jog vaikai atkreips dėmesį į gautas pastabas ir labiau rūpinsis savo sveikata, bei tai daryti jiems padės tėveliai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

2017 M. STENDAS „NETAPK ALKOHOLIO VERGU“

         Rugsėjo mėnesį minint „Dieną be alkoholio“, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, „Ąžuolo“ progimnazijoje, parengė stendą apie alkoholio daromą žalą žmogaus organizmui. Jame pateikiama informacija apie poveikį kepenims, ryklei, stemplei, kraujotakai, širdžiai ir kitiems organams. Taip pat pateikiamos alkoholio vartojimo pasekmės mokymuisi.

 

                      Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Eglė Zokaitytė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close