Menu Close

PRANEŠIMAS SPAUDAI GRIPO SEZONAS JAU PRASIDĖJO – LAIKAS SKIEPYTIS

              Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai informuoja, kad Lietuvoje šią savaitę prasideda 2022–2023 metų gripo sezonas, kuris įprastai tęsiasi iki gegužės mėn. (20-osios kitų metų savaitės). Šiuo laikotarpiu padaugėja sergančių gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), todėl rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimybės pasiskiepyti.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo sunkių gripo formų bei jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo.

Nemokamai sezoninio gripo vakcina, kaip ir kiekvienais metais, pasiskiepyti, gali:

– 65 m. ir vyresni asmenys;

– visi asmenys sergantys lėtinėmis ligomis (ir vaikai);

– asmenys, gyvenantys slaugos ir globos įstaigose (ir vaikai);

– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (ir odontologai);

– nėščiosios.

Nėščios moterys, susirgusios gripu, dažniau gydomos ligoninėje dėl galimo persileidimo ar priešlaikinio gimdymo, be to, jos dažnai serga sunkesne gripo forma. Todėl pasiskiepijus apsaugoma ne tik nėščioji, bet ir būsimas naujagimis (5–6 pirmuosius gyvenimo mėnesius). Nėščiosios sezoninio gripo vakcina gali būti skiepijamos bet kuriuo nėštumo laikotarpiu.

Asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, pvz.:  pirmo tipo cukriniu diabetu, onkologinėmis ligomis, lėtine obstrukcine plaučių liga, širdies nepakankamumu bei daugeliu kitų atvejų, vieno vizito metu rekomenduojama nemokamai pasiskiepyti ir nuo pneumokokinės infekcijos, kadangi rizika susirgti šia liga padidėja šaltuoju metų laikotarpiu.

Dėl skiepų rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Nors geriausias būdas apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų yra skiepai, tačiau patariama saugotis ir kitais būdais, pasirenkant paprastas, tačiau gana efektyvias priemones.

Labai svarbu neperšalti, vengti didelių oro temperatūros skirtumų ir skersvėjų, jeigu esate sušilę. Dažnai vėdinti, drėgnu būdu valyti patalpas.

Patariama vengti čiaudinčių ar kosėjančių asmenų, kurie gali užkrėsti jau turimu virusu. Svarbu nepamiršti kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo ir žinoti, kad saugus atstumas nuo sergančiojo yra ne mažiau kaip 1 m.

Pajutus peršalimo simptomus rekomenduojama likti namuose, nevesti vaikų į ugdymo įstaigas.

 

Skip to content