Menu Close

NEIGIAMAS TRIUKŠMO POVEIKIS SVEIKATAI IR KAIP JĮ SUVALDYTI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas renkantis būstą ar jo vietą siūlo atkreipti dėmesį ne tik į lokaciją, kraštovaizdį, bet tuo pačiu įvertinti aplinkoje galimai esančius triukšmo šaltinius. Triukšmas – tai nemalonus žmogui garsas, sklindantis iš įvairių (natūralių ir dirbtinių) garso šaltinių. Žmonės nuolat yra veikiami įvairių triukšmo šaltinių: transporto keliamas triukšmas, kiaurą parą veikiantys vėdinimo ar šildymo įrenginiai, šalia gyvenantys triukšmingi kaimynai ar vykstančios nuolatinės statybos/remontai. Tai bet koks garsas, kuris trukdo normaliam žmogaus poilsiui ar darbui.

Triukšmo lygį gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“. Kad nebūtų trikdoma įprastinė veikla, dienos metu triukšmas gyvenamosiose patalpose neturėtų viršyti 45 dB(A), vakaro metu – 40 dB(A), nakties metu – 35 dB(A), o gyvenamojoje aplinkoje – atitinkamai 55 dB(A), 50 dB(A) ir 45 dB(A). Ilgalaikio triukšmo, viršijančio nustatytas didžiausias ribines vertes, poveikis aplinkoje gali sukelti neigiamą įtaką sveikatai bei elgesiui – išsivystyti dirglumas, nemiga, agresyvumas ar kiti sveikatos sutrikimai.

Kaip galime sumažinti mus supantį triukšmą?

Pagrindiniai veiksniai, mažinantys garso sklidimą aplinkoje – atstumas ir kliūtys, sugeriančios triukšmą. Nors triukšmo dažnai negalime išvengti, nes gyvename ar dirbame triukšmingoje aplinkoje, svarbu apsaugoti savo sveikatą mažinant buvimo triukšme laiką arba įrengiant triukšmo mažinimo priemones: pastatuose naudoti langus ir atitvarus su padidinta garso izoliacija, poilsiui ir miegui pasirinkti patalpas mažiau triukšmingoje būsto pusėje, triukšmui mažinti, sklindančiam nuo transporto ar stacionarių įrenginių, įrengti triukšmą sugeriančias, aklinas sieneles/atitvarus. Renkantis vidaus inžinerines sistemas (pvz. vėdinimo ar šildymo įrenginius) ar kitus buityje naudojamus aparatus, vertėtų atsižvelgti į jų skleidžiamą garsą, kuris dažniausiai būna deklaruojamas techninėse specifikacijose. Gyvenant triukšmingoje aplinkoje patariama rinktis mažiau triukšmingą poilsį.

Kilus klausimams, kviečiame pasikonsultuoti su NVSC bendruoju telefonu + 370 (52) 649 676 arba kreiptis elektroniniu paštu: info@nvsc.lt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 331 684, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content