Menu Close

Gegužės 31 d. – pasaulinė diena be tabako. „Patrauklumo demaskavimas: tabako ir nikotino gaminių pramonės taktikos atskleidimas“

Pasaulio sveikatos organizacija 1987 m. paskelbė gegužės 31-ąją Pasauline diena be tabako. Jos metu atkreipiamas dėmesys į žalą sveikatai bei kitas su tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas, taip pat viešai palaikomos iniciatyvos, susijusios su tabako gaminių vartojimo mažinimu. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Visuomenė skatinama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija.

2025 metų Pasaulinės dienos be tabako tema – „Patrauklumo demaskavimas: tabako ir nikotino gaminių pramonės taktikos atskleidimas“. Šiais metais kampanija bus skirta atskleisti taktiką, kurią tabako ir nikotino pramonė naudoja, kad žalingi produktai atrodytų patrauklūs, ypač jaunimui. Atskleisdama šią taktiką, PSO siekia didinti sąmoningumą, pasisako už griežtesnę politiką, įskaitant skonių, kurie daro tabaką ir nikotino gaminius patrauklesnius, draudimą ir saugo visuomenės sveikatą.

 

Svarbu atsižvelgti į pramonės taktiką

Kiekvieną dieną tabako ir nikotino pramonė naudoja kruopščiai sukurtus produktus ir apgaulingą taktiką, kad pritrauktų naują vartotojų kartą ir išlaikytų esamus.

Nepaisant didelės pasaulinės tabako kontrolės pažangos, tabako ir nikotino pramonė ir toliau derina savo strategijas, siekdama pritraukti ir išlaikyti vartotojus. Šios pastangos kenkia visuomenės sveikatai ir yra skirtos pažeidžiamoms grupėms, ypač jaunimui.

Įprasta taktika apima:

  1. Kvapiosios medžiagos ir priedai: pagerina tabako skonį ir užmaskuoja tabako atšiaurumą, kad padidintų jo patrauklumą;
  2. Tikslinė rinkodara: aptakaus dizaino, patrauklių pakuočių ir skaitmeninės žiniasklaidos kampanijų naudojimas žalingiems produktams paryškinti;
  3. Apgaulingas gaminio dizainas: gaminių, primenančių saldumynus ar žaislus, kūrimas, tiesiogiai patrauklus vaikams ir paaugliams.

Šios taktikos ne tik skatina pradėti vartoti, bet ir apsunkina mesti rūkyti, didina priklausomybės ir ilgalaikių pasekmių sveikatai riziką.

 

Reikia stipresnės politikos Europoje siekiant apsaugoti jaunimą

2022 m. PSO Europos regiono duomenys atskleidė reikšmingas vaikų apsaugos nuo elektroninių cigarečių spragas. Tik 4 šalys draudžia visus skonius elektroninėse cigaretėse, o kitose 4 šalyse leidžiami arba ribojami tam tikri skoniai. Tik 11 šalių draudžia bet kokias elektroninių cigarečių reklamą, reklamą ir rėmimą, o 36 šalyse yra dalinis draudimas, o 6 – be jokių taisyklių. Dėl šių spragų jaunimas yra ypač pažeidžiamas tikslinės elektroninių cigarečių rinkodaros.

 

Faktai apie elektronines cigaretes

  1. Kvapiųjų medžiagų yra daugelyje nikotino ir tabako gaminių. Yra apie 16 000 unikalių skonių.
  2. Kvapiosios medžiagos dažnai minimos kaip pagrindinė priežastis, dėl kurios pradedama vartoti nikotiną ir tabako gaminius.
  3. Apskaičiuota, kad visame pasaulyje tabaką vartoja 37 milijonai 13–15 metų vaikų.
  4. Daugelyje šalių jaunų žmonių elektroninių cigarečių vartojimo lygis viršija suaugusiųjų skaičių.
  5. Rinkodaros turinys, reklamuojantis elektronines cigaretes, nikotino maišelius ir kaitinamus tabako gaminius, socialinės žiniasklaidos platformose buvo peržiūrėtas daugiau nei 3,4 mlrd.

 

Strategijos, kuriomis naudojasi Tabako ir nikotino pramonė

Tabako ir nikotino pramonė naudoja klastingas strategijas, kad žalingi produktai būtų patrauklūs, ypač jaunimui. Manipuliuojama gaminių dizainas, patraukliais skoniais ir vykdoma spalvinga rinkodara. Sukuriamas klaidingas jausmas vartotojams, kad elektroninės cigaretės yra mažiau pavojingos žmogaus sveikatai.

Nikotinas ir tabako gaminiai kelia didelę priklausomybę. Gaminiai sukurti taip, kad juos būtų galima vartoti toliau, įtraukiant vartotojus į priklausomybės ratą.

Priedai užmaskuoja tabako keliamas grėsmes sveikatai, todėl yra lengviau pradėti rūkyti ir sunkiau mesti. Šių metų PSO skelbiama tema siunčia aiškią žinutę: ,,Atskleiskime tabako ir nikotino pramonės naudojamą apgaulingą taktiką, kruopščiai sukurtiems produktams“.

 

Žala organizmui

Tabake esantis nikotinas sukelia didelę priklausomybę, o tabako vartojimas yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligų, daugiau nei 20 skirtingų vėžio tipų ar potipių ir daugelio kitų sekinančių sveikatos būklių rizikos veiksnys.

Kasmet pasaulyje, nuo tabako vartojimo miršta daugiau nei 8 mln. Žmonių. Dauguma su tabaku susijusių žmonių mirčių įvyksta mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, kurios dažnai yra intensyvaus tabako pramonės kišimosi ir rinkodaros objektas.

Tabakas taip pat gali būti mirtinas nerūkantiems. Pasyvus rūkymas taip pat turėjo įtakos sveikatai, dėl kurio kasmet miršta 1,2 mln. Žmonių pasaulyje. Beveik pusė visų vaikų kvėpuoja tabako dūmų užterštu oru ir kasmet 65 000 vaikų miršta dėl ligų, susijusių su pasyviu rūkymu.

Tabako vartojimas arba tabako rūkymas neigiamai veikia sveikatą visą gyvenimą.

Vaisiaus vystymosi metu tabakas gali padidinti negyvagymių ir tam tikrų įgimtų apsigimimų skaičių. Kūdikystėje tai gali sukelti staigios kūdikio mirties sindromą. Vaikystėje ir paauglystėje tabakas gali sukelti negalią dėl kvėpavimo takų ligų.

Tačiau neigiamas tabako vartojimo poveikis ypač išryškėja maždaug nuo 30 metų amžiaus. Palyginti jauniems vidutinio amžiaus suaugusiems žmonėms gali padidėti širdies ir kraujagyslių ligų dažnis.

Vėlesniame amžiuje tabakas sukelia didesnį vėžio (ypač plaučių vėžio) skaičių, taip pat didesnį mirčių, susijusių su kvėpavimo sistemos ligomis, skaičių.

Nors tabakas dažniausiai siejamas su neužkrečiamomis ligomis, tokiomis kaip vėžys ir širdies bei kvėpavimo takų ligos, tabakas taip pat yra pagrindinis mirčių nuo užkrečiamųjų ligų veiksnys. Pavyzdžiui, tuberkuliozė kartais gali būti latentinė arba neaktyvi, kol ją suaktyvina tabako vartojimas.

 

Nemokama pagalba metantiems rūkyti

Prienų Visuomenės sveikatos biuras kartu su VšĮ “Gilės sodas” teikia NEMOKAMAS, KONFIDENCIALIAS psichologo, psichoterapeuto paslaugas pagal LR SAM Psichologinės gerovės aprašą. Jei norite atsikratyti žalingo įpročio ir pagerinti savo sveikatą, ši programa skirta jums.

Programos metu dalyviai turės galimybę gauti psichologo konsultacijas, kuriose bus teikiama individuali pagalba ir konsultacijos, padedančios susidoroti su priklausomybės įveikimu, valdyti stresą ir išlaikyti motyvaciją metant rūkyti.

Registracija
Užpildžius registracijos formą: https://apklausa.lt/f/registracija-nemokamos-konsultacijos-metantiems-rukyti-js3gnur/answers/new.f

Kilus klausimų kreiptis kontaktais: +370 671 02737 , info@gilessodas.lt

Nepraleiskite galimybės pasinaudoti šia nemokama pagalba ir pradėti gyvenimą be tabako!

 

Naudota literatūra:

    1. https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2025/05/31/default-calendar/world-no-tobacco-day-2025–unmasking-the-appeal
    2. https://nerukysiu.lt/

 

 

 

 

Skip to content