Menu Close

Būkite matomi tamsoje, dėvėkite atšvaitą!

Atėjus šaltajam metų laikotarpiui, ilgėja ir tamsioji paros dalis. Pasibaigus darbo dienai ar užsiėmimams švietimo įstaigose, namus pasiekti dažniausiai tenka tamsoje. Prastėjančios oro sąlygos – lietus, sniegas, rūkas – dar labiau pablogina matomumą ir apsunkina eismo sąlygas. Ypatinga grėsmė kyla pėstiesiems ir dviratininkams, kuriuos neapšviestose ar menkai apšviestose gatvėse ir keliuose vairuotojams pastebėti tampa sunku.

2022 m. Lietuvoje kelių eismo įvykiuose žuvo 31 pėsčiasis, iš jų 19 – tamsiuoju paros metu, ir 5 dviratininkai, iš jų 3 – tamsiuoju paros metu. Per 10 šių metų mėnesių žuvo 21 pėsčiasis, 12 – tamsiuoju paros metu.

Tamsoje būti matomam yra gyvybiškai svarbu! Atšvaitas tamsoje nematomus paverčia matomais. Atšvaitų būtinybė ypač išauga ten, kur nėra pėstiesiems ir dviratininkams pritaikytos infrastruktūros – šaligatvių ar dviračių takų, tinkamo apšvietimo tamsiuoju paros metu. Daugiausia nesaugių vietų pasitaiko užmiestyje, bet jų esama ir mieste – blogai apšviestų, šviesoforais nereguliuojamų pėsčiųjų perėjų ir t. t.

Pėstiesiems, ypač nevairuojantiems transporto priemonės, nėra paprasta suvokti, kad jie yra nematomi kitiems eismo dalyviams. Esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai priartėjus prie jų, todėl kyla didelė grėsmė pėsčiojo sveikatai ir gyvybei. Ypatingas pavojus pėstiesiems kyla transporto priemonėms prasilenkiant kelyje, kai vairuotojai, trumpam apakinti žibintų šviesų, gali nepastebėti pėsčiųjų ar dviratininkų. Atšvaitą dėvintis pėsčiasis pastebimas maždaug iš tris kartus didesnio atstumo už einantįjį be atšvaito. Važiuojant įjungtomis artimosiomis transporto priemonės žibintų šviesomis, žmogus be atšvaito matomas tik 30–50 metrų atstumu, o su atšvaitu – 100 metrų atstumu. Važiuojant su tolimosiomis šviesomis, žmogus su atšvaitu pastebimas jau iš 300 metrų atstumo, o be atšvaito – 150 metrų. Labiausiai pažeidžiami eismo dalyviai privalo saugoti save ir kitus – dėvėti atšvaitus, naudoti kitas šviesą atspindinčias priemones. Tai padeda vairuotojui spėti sureaguoti, sulėtinti važiavimo greitį, saugiai prasilenkti su pėsčiuoju (dviratininku, vadeliotoju), esant būtinumui – sustoti.

Kelių eismo taisyklėse numatyta atšvaitų dėvėjimo tvarka šviesiuoju ir tamsiuoju paros metu.

  • Pėstieji, judėdami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu arba ten stovėdami tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo turėti šviečiantį kitiems eismo dalyviams matomą žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.
  • Rekomenduojama, kad tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui pėstieji, eidami (judėdami) į kitą važiuojamosios dalies pusę, neštųsi šviečiantį kitiems eismo dalyviams matomą žibintą arba vilkėtų ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais, arba būtų prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.
  • Organizuotai pėsčiųjų grupei eiti važiuojamąja dalimi leidžiama kolona ne daugiau kaip 4 eilėmis kuo arčiau dešiniojo važiuojamosios dalies krašto ir tik transporto priemonių judėjimo kryptimi. Kolonos priekyje ir gale iš kairės pusės turi eiti lydintys asmenys, vilkintys ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais. Tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui organizuotai pėsčiųjų grupei eiti važiuojamąja dalimi draudžiama.
  • Organizuotą pėsčiųjų grupę, kurią sudaro vaikai iki 16 metų, lydimą ne mažiau kaip 2 lydinčių asmenų, vesti leidžiama tik šaligatviu, pėsčiųjų taku arba pėsčiųjų ir dviračių taku (pėstiesiems skirta puse), o ten, kur jų nėra, – ir kelkraščiu, bet tik šviesiuoju paros metu, kai matomumas geras, ne daugiau kaip 2 eilėmis prieš transporto priemonių judėjimo kryptį (kai tai saugu). Lydintys asmenys turi eiti kolonos priekyje ir gale ir vilkėti ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais. Rekomenduojama ryškiaspalves liemenes su šviesą atspindinčiais elementais vilkėti visiems kelkraščiu einantiems organizuotos grupės vaikams.
  • Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuodamas važiuojamąja dalimi, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Tamsiuoju paros metu reikalinga ir liemenė, ir žibintai! Jei gamintojo nustatytas paspirtuko greičio apribojimas iki 25 km/val. ir galingumas neviršija 1 kw, jo vairuotojui galioja tie patys reikalavimai kaip ir dviratininkams.
  • Vadeliojamų vežimo ar rogių priekyje turi būti balti, iš šonų – oranžiniai, gale – raudoni šviesos atšvaitai, pritvirtinti gerai matomose vietose ir pažymintys kraštinius vežimo ar rogių gabaritus. Vadeliojant, varant gyvulius ar paukščius keliais tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, kairėje vežimo, rogių, gyvulių ar paukščių voros pusėje turi degti žibintai: priekyje baltos, o gale raudonos šviesos. Jeigu nurodytų žibintų pritvirtinti negalima, juos kairėje gyvulių ar paukščių pusėje turi nešti varovai. Tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomumui, vadeliotojas, gyvulių ar paukščių varovas, raitelis privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.
  • Neįgaliųjų vežimėliais neįgaliesiems leidžiama važiuoti dešiniuoju važiuojamosios dalies pakraščiu. Važiuojant tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, neįgaliųjų vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje neįgaliųjų vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.
  • Mokyklinio autobuso ar transporto priemonės su vaikų vežimo skiriamaisiais ženklais vairuotojas ar vaikus lydintis asmuo privalo būdamas kelyje vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Atšvaitus rekomenduojama dėvėti ir automobilių vairuotojams, nes išlipę iš automobilio jie taip pat tampa labai pažeidžiami.

Ypatingą dėmesį reikėtų skirti vaikų ir vyresnio amžiaus bei neįgalių eismo dalyvių saugai – ir vieniems, ir kitiems iš jų kyla didesnis pavojus gatvėje. Vaikai yra sunkiau pastebimi tarp transporto priemonių, judresni, labiau išsiblaškę nei suaugusieji, nesugeba tinkamai įvertinti situacijos ir priimti teisingų sprendimų. Dėl šios priežasties jiems didesnis pavojus kyla ne tik gatvėje, bet ir kiemuose, automobilių stovėjimo aikštelėse, kur automobiliai, nors ir judėdami nedideliu greičiu, kliudę vaiką gali jį sužaloti. Rinkitės vaikams skirtus drabužius, avalynę, kuprines su šviesą atspindinčios medžiagos detalėmis, aprūpinkite vaikus atšvaitais, išmokykite taisyklingai juos dėvėti. Vyresnio amžiaus, neįgalūs asmenys sunkiau juda, jų reakcija yra lėtesnė, todėl jiems sunkiau išvengti pavojaus. Suaugusiųjų drabužiuose ir avalynėje rečiau naudojamos šviesą atspindinčios medžiagos. Padėkite vyresniems ar neįgaliems šeimos nariams, vienišiems žmonėms pasirūpinti atšvaitais, pagelbėkite juos tinkamai pritvirtinti.

Labai svarbu taisyklingai dėvėti atšvaitą.

  • Prisiminkite! Atšvaitas efektyvus ir naudingas tada, kai jį gerai apšviečia transporto priemonių žibintai, nes jis pats nešviečia, o tik atspindi šviesą!
  • Atšvaitą prie drabužių reikia pritvirtinti taip, kad jo neuždengtų kiti daiktai, jis būtų gerai matomas kitiems eismo dalyviams iš visų pusių.
  • Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia prisegti prie drabužių (pvz., kišenės) dešinėje pusėje taip, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
  • Atšvaitines juosteles reikia pritvirtinti ant drabužių rankovės (truputį aukščiau riešo) ar kojos blauzdos srityje, dviratininkams – ant kojos.
  • Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis, kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.
  • Jei atšvaitai prisegami prie rankinių ar kuprinių, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jie būtų gerai matomi, neuždengti ranka ar kitais daiktais.
  • Neturintys atšvaito pėstieji privalo neštis šviečiantį žibintą ar vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Atšvaito dėvėjimas yra tik minimalus reikalavimas siekiant apsaugoti labiausiai pažeidžiamus eismo dalyvius tamsiuoju paros metu. Esant sudėtingoms eismo sąlygoms, kai yra tamsu, lyja, nuo kelio dangos atsispindi daug šviesos šaltinių, dėvimas vienas nedidelis atšvaitas gali susilieti su kitais atspindžiais ir vairuotojui gali būti sunku identifikuoti mažą švieselę kaip žmogų, todėl patartina dėvėti daugiau atšvaitų. Atšvaitų pasirinkimas yra labai platus – pakabinami, juostiniai, kutų formos atšvaitai, vaikiški šviesą atspindintys žaisliukai, įvairūs stilingi meniški pakabukai ir t .t. Atšvaitas gali tapti stilingu priedu, tačiau reikėtų rinktis sertifikuotą atšvaitą. Ant atšvaito pakuotės turi būti nurodytas prekės pavadinimas „atšvaitas“, informacija apie gamintoją ir ženklinimas CE EN 13356.

Renkantis drabužius ir avalynę, patartina įsigyti tokius, kurie jau turi šviesą atspindinčių elementų. Vaikščiodami ar bėgiodami tamsiuoju paros metu dėvėkite drabužius su šviesą atspindinčiomis juostelėmis priekyje, gale ir šonuose, avėkite šviesą atspindinčius sportinius batelius ir t. t. Kuo labiau atspindėsite žmogaus siluetą, tuo greičiau vairuotojai jus pastebės ir būsite saugesni. Parduotuvėse gausu įvairių šviesą atspindinčių audinių, siūlų, siuvinių apdailos detalių, kuriuos galima panaudoti drabužius, rankines ar papuošalus gaminantis namuose. Galima įsigyti net šviesą atspindinčių, dienos šviesoje nematomų purškiamų atšvaitų, kuriais galima žymėti įvairius paviršius – drabužius, avalynę, kuprines, dviračius, paspirtukus, šalmus, vaikiškus vežimėlius ir t. t. Tamsiuoju paros metu rekomenduojama rinktis kuo šviesesnių ir ryškesnių spalvų drabužius, kurie savaime yra geriau pastebimi eisme.

Tamsiuoju paros metu nepamirškite pasirūpinti ir augintiniais. Vedžiodami lauke, užsekite jiems šviečiantį ar šviesą atspindintį antkaklį ar kitą šviesą atspindinčią detalę.

Būkite saugūs ir matomi!

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro informacija.

Skip to content