Menu Close

BLOGAS ORAS ERKĖMS NETRUKDĖ

NVSC Kauno departamento Prienų skyriaus darbuotojai nuolatos atlieka erkių skaitlingumo stebėseną Stebėjimo stacionare, kuris yra Žvėrinčiaus miške. Erkių gausumas tiriamas kovo-lapkričio mėnesiais kartą per 10 dienų ir išreiškiamas erkių skaičiumi 1 km atkarpoje. Erkių vystymasis vyksta keliomis stadijomis. Iš kiaušinėlio išsirita lerva, kuri kelis kartus neriasi, kol tampa suaugusia erke (imago). Suaugusios erkės dydis 2-6 mm (pasimaitinusios išpampsta ir tampa žymiai didesnės). Prieš kiekvieną vystymosi stadiją joms būtina pasimaitinti šiltakraujo gyvūno ar žmogaus krauju.  Didžiąją savo gyvenimo dalį erkės pratūno po miško paklote. Pasimaitinusios gali išgyventi iki 5 metų. Kraujasiurbės labiau mėgsta lapuočių miškus, kur auga aukšta žolė ir krūmai, tačiau puikiai jaučiasi ir samanotame pušyne, parkuose, soduose, ganyklose. Savo grobio jos tyko ant žolės stiebo maždaug 20 cm aukštyje. Vienintelis jų priešas yra sausra, kurios metu erkės arba žūsta, arba traukiasi kur pakanka drėgmės.

Šiais metais pirmosios erkės buvo rastos kovo 16 dieną (aptiktos 6 suaugę erkės, 1 km atkarpoje). Vėliau nei šaltas oras, nei lietus erkių aktyvumui netrukdė (buvo randama nuo 34 iki 87  vieno apsilankymo metu). Šiais metais apie du trečdalius viso surinkto erkių skaičiaus sudaro nimfos, kurios yra labai mažos ir sunkiau pastebimos (dydis iki 1 mm), tačiau joms įsisiurbus rizika užsikrėsti yra nei kiek nemažesnė.

Pagrindinės erkių platinamos ligos yra erkinis encefalitas bei Laimo liga.

Per penkis 2022 m. mėnesius Prienų r.  jau užregistruota 1 erkinio encefalito ir 5 Laimo ligos, Birštono sav. 3 Laimo ligos atvejai.

Pati sunkiausia erkių platinama liga yra erkinis encefalitas, kuriuo dažniausiai užsikrečiama įsisiurbus infekuotai erkei, rečiau per nepasterizuotą pieną bei jo produktus. Susergama po 2-33 d., vidutiniškai po 7-14 d. Specifinio erkinio encefalito gydymo nėra, tačiau yra vakcina apsauganti nuo šio susirgimo. Šiuo metu vakcinos skiriamos tiek suaugusiųjų asmenų, tiek vaikų skiepijimui. Galimybė susirgti erkiniu encefalitu sumažėja jau po 2 vakcinos dozių, tačiau imunitetui įgyti taikomos 3 vakcinos dozės. Pagal gamintojo rekomendacijas gali būti taikomos įprastinė arba pagreitinta vakcinacijos schema. Vėliau kas 3-5 metus imunitetui palaikyti atliekama revakcinacija (1 dozė). Šiais  metais Prienų rajono ir Birštono savivaldybės dvi erkinio encefalito vakcinos dozės jau įskiepytos 393 asmenims. Norintiems pasiskiepyti reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šiuo metu nuo šios ligos taip pat yra skiepijama ir vaistinėse, laboratorijose.

 

Laimo liga užsikrečiama įsisiurbus infekuotai erkei. Susergama po 3-32 d., vidutiniškai po 7-10 d.  Ši liga gydoma antibiotikais, tačiau skiepų nuo jos nėra.

 

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų

 

  1. Nuolat tvarkyti ir prižiūrėti aplinką–viena ekologiškiausių ir svarbiausių erkių gausą mažinančių priemonių. Erkėms patinka gyventi ten, kur nenupjauta žolė, nesugrėbti lapai, auga brūzgynai. Todėl labai svarbu valyti ir prižiūrėti parkų, sodų bei gyvenamųjų namų teritorijas (dažnai šienauti, naikinti menkaverčius krūmynus).
  2. Važiuojant iškylauti į gamtą patariama rengtis šviesesniais, ilgomis rankovėmis su prigludusiais rankogaliais drabužiais, ilgomis kelnėmis, apsiauti batus ilgais aulais, užsidėti kepuraitę ar užsirišti skarelę. Poilsiui reikėtų pasirinkti atvirą saulėtą aikštelę, sėdėti ar gulėti pasitiesus kilimėlį. Galima naudoti ir erkes atbaidančias priemones (repelentus).
  3. Grižus į namus, atidžiai apžiūrėti kūną (ypač erkės mėgsta įsisiurbti į paausius, pakinklius, pažastis, sprandą), iššukuoti plaukus, nuprausti po dušu. Vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje (sausame ore erkės gyvena labai trumpai).

 

Svarbu nepamiršti, kad erkės gali įsiurbti ne tik miške, bet ir parke, sode, ganyklose. Labai svarbu erkę kuo greičiau  pašalinti, įkandimo vietą dezinfekuoti, vėliau stebėti savo sveikatą. Pastebėjus raudoną dėmę odoje ar pasireiškus į gripą panašiems požymiams, kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 84; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Skip to content