Šiandien – Pasaulinė insulto diena

Kasmet spalio 29-oji minima kaip Pasaulinė insulto diena. Ji pradėta minėti 2006 m. Pasaulinės insulto organizacijos (angl. World stroke organization) iniciatyva. Šios dienos tikslas – priminti, kad insultas yra dažnai pasitaikantis ir sunkus susirgimas, sukeliantis ilgalaikius sveikatos sutrikimus, padidinti gyventojų supratimą apie insultą, garantuoti geresnę šio susirgimo profilaktiką, diagnostiką ir gydymą bei ilgalaikę paramą sergantiesiems.
 
Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu žūva galvos smegenų ląstelės. Yra du insulto tipai: išeminis ir hemoraginis. Išeminis insultas dažniausiai įvyksta, užsikimšus smegenis maitinančiai kraujagyslei ir nutrūkus smegenų ląstelių aprūpinimui krauju, hemoraginis – kraujui išsiliejus į smegenis.
 
Išeminio insulto požymiai:
 
* Staigus vienos pusės veido paralyžius (perkreiptas veidas, vienas lūpos kampas nusviręs žemiau už kitą „liūdna šypsena“).
* Nusilpusi ranka, kurios negali pakelti ar išlaikyti pakeltos (kartu gali būti nusilpusi ir koja, ir atsiradęs pažeistos pusės tirpimas).
* Sutrikusi kalba (nukentėjusysis kalba padrikais žodžiais ar tik skiemenimis, nesugeba suformuluoti minties, atsakyti į paprastus klausimus ar neaiškiai taria žodžius).
* Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą!
* Taip pat gali atsirasti staigus regos sutrikimas viena arba abiem akimis, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas; stiprus galvos skausmas.
 
Hemoraginio insulto požymiai:
 
* Staigus ir stiprus galvos skausmas, kuris vis stiprėja.
* Pykinimas ir vėmimas.
* Sutrikę judesiai, kalba ir reagavimas į aplinką.
* Nukentėjusysis gali netekti sąmonės ir ištikti koma.
 
Pirmoji pagalba ištikus insultui
 
* Skambinkite ar paprašykite, kad kas nors iškviestų greitąją medicinos pagalbą telefonu 112.
* Sąmoningą nukentėjusįjį skubiai guldykite į horizontalią padėtį, truputį pakelkite jo galvą ir pečius, padėdami po jais minkštą pagrindą.
* Pasirūpinkite, kad nukentėjusiajam nepritrūktų oro (atsagstykite apykaklę ir atlaisvinkite krūtinės ląstą spaudžiančius drabužius.), nuraminkite.
* Įsidėmėkite laiką, kai pastebėjote pirmuosius insulto požymius.
* Nepalikite nukentėjusiojo vieno. Kol atvyks greitoji medicinos pagalba, nuolat stebėkite jo gyvybines funkcijas: sąmonę ir kvėpavimą.
* Jeigu nukentėjusysis prarado sąmonę ir nekvėpuoja, atlikite krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus (30 krūtinkaulio paspaudimų ir 2 įpūtimus), jeigu turite galimybę – panaudokite automatinį išorinį defibriliatorių.
* Patiems vežti nukentėjusį į gydymo įstaigą nepatariama, nes jo būklė gali labai greitai pablogėti.
 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close