Menu Close

Šiandien – Pasaulinė insulto diena

Kasmet spalio 29-oji minima kaip Pasaulinė insulto diena. Ji pradėta minėti 2006 m. Pasaulinės insulto organizacijos (angl. World stroke organization) iniciatyva. Šios dienos tikslas – priminti, kad insultas yra dažnai pasitaikantis ir sunkus susirgimas, sukeliantis ilgalaikius sveikatos sutrikimus, padidinti gyventojų supratimą apie insultą, garantuoti geresnę šio susirgimo profilaktiką, diagnostiką ir gydymą bei ilgalaikę paramą sergantiesiems.
 
Insultas – ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu žūva galvos smegenų ląstelės. Yra du insulto tipai: išeminis ir hemoraginis. Išeminis insultas dažniausiai įvyksta, užsikimšus smegenis maitinančiai kraujagyslei ir nutrūkus smegenų ląstelių aprūpinimui krauju, hemoraginis – kraujui išsiliejus į smegenis.
 
Išeminio insulto požymiai:
 
* Staigus vienos pusės veido paralyžius (perkreiptas veidas, vienas lūpos kampas nusviręs žemiau už kitą „liūdna šypsena“).
* Nusilpusi ranka, kurios negali pakelti ar išlaikyti pakeltos (kartu gali būti nusilpusi ir koja, ir atsiradęs pažeistos pusės tirpimas).
* Sutrikusi kalba (nukentėjusysis kalba padrikais žodžiais ar tik skiemenimis, nesugeba suformuluoti minties, atsakyti į paprastus klausimus ar neaiškiai taria žodžius).
* Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, reikia nedelsiant kviesti greitąją pagalbą!
* Taip pat gali atsirasti staigus regos sutrikimas viena arba abiem akimis, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas; stiprus galvos skausmas.
 
Hemoraginio insulto požymiai:
 
* Staigus ir stiprus galvos skausmas, kuris vis stiprėja.
* Pykinimas ir vėmimas.
* Sutrikę judesiai, kalba ir reagavimas į aplinką.
* Nukentėjusysis gali netekti sąmonės ir ištikti koma.
 
Pirmoji pagalba ištikus insultui
 
* Skambinkite ar paprašykite, kad kas nors iškviestų greitąją medicinos pagalbą telefonu 112.
* Sąmoningą nukentėjusįjį skubiai guldykite į horizontalią padėtį, truputį pakelkite jo galvą ir pečius, padėdami po jais minkštą pagrindą.
* Pasirūpinkite, kad nukentėjusiajam nepritrūktų oro (atsagstykite apykaklę ir atlaisvinkite krūtinės ląstą spaudžiančius drabužius.), nuraminkite.
* Įsidėmėkite laiką, kai pastebėjote pirmuosius insulto požymius.
* Nepalikite nukentėjusiojo vieno. Kol atvyks greitoji medicinos pagalba, nuolat stebėkite jo gyvybines funkcijas: sąmonę ir kvėpavimą.
* Jeigu nukentėjusysis prarado sąmonę ir nekvėpuoja, atlikite krūtinės ląstos paspaudimus ir įpūtimus (30 krūtinkaulio paspaudimų ir 2 įpūtimus), jeigu turite galimybę – panaudokite automatinį išorinį defibriliatorių.
* Patiems vežti nukentėjusį į gydymo įstaigą nepatariama, nes jo būklė gali labai greitai pablogėti.
 
Skip to content