Per maistą plintančių protrūkių sumažėjo daugiau nei du kartus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDAS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį užregistruota 60 per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkių ir tai, lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu, 2,2 karto mažiau (133 protrūkiai, 15 išplitusių ir 118 šeiminių).

ULAC stebėsenos duomenimis, iš viso per pirmąjį metų ketvirtį protrūkiuose susirgo 134 žmonės, iš kurių daugiau nei pusė (53,7 proc.) buvo gydomi ligoninėse. Aštuoni iš dešimties protrūkių (88,3 proc.) kilo šeimose, kiti 11,7 proc. buvo išplitę: kas dešimtas (10 proc.) – vaikų ugdymo įstaigose, 1,7 proc. atvejų buvo susiję su maisto tvarkymo įmonės veikla.

Nenustatytos etiologijos protrūkiai sudarė du trečdalius visų protrūkių, arti 30 proc. protrūkių sukėlė norovirusai, rotavirusai ir salmonelės (pav.).
 
Paveikslas. Protrūkių struktūra pagal sukėlėją (n=60)

 
Per maistą plintančių užkrečiamųjų ligų protrūkiai buvo registruojami visose šalies administracinėse teritorijose, daugiausia Kauno ir Vilniaus apskrityse. Aštuoni iš dešimties protrūkių buvo užregistruoti miestuose (80 proc.), penktadalis kaimuose (20 proc.).

Pasak ULAC epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos, gydytojos epidemiologės Galinos Zagrebnevienės, protrūkių rizikos veiksnių epidemiologinė analizė rodo, kad išlieka ta pati tendencija – apie aštuonis iš dešimties (80 proc.) visų protrūkių kilo šeimose.

„Protrūkių skaičiaus sumažėjimui, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, galimai įtakos turėjo karantino metu taikyti socialiniai apribojimai“, – pažymėjo G. Zagrebnevienė.

Pasak gydytojos, vaikų ugdymo įstaigose pagrindinė virusinių žarnyno infekcijų plitimo priežastis buvo rankų higienos stoka, todėl tikėtina, kad karantino metu įgyti papildomi rankų plovimo įgūdžiai šeimose turės teigiamų pokyčių šių infekcijų plitimo procesui vaikų kolektyvuose.

Daugiau informacijos apie taisyklingą rankų plovimą galima rasti čia

Siekiant mokyti vaikus taisyklingos rankų higienos, ULAC kasmet organizuoja švietėjišką kampaniją „Švarių rankų šokis“. Per savo gyvavimą (8 metus) ši iniciatyva įtraukė virš 30 tūkst. vaikų, auklėtojų ir tėvelių iš visų Lietuvos miestų ir miestelių. Daugiau informacijos apie įvykusius konkursus galima rasti šioje nuorodoje.
 
Kontaktinis asmuo:  
Ieva Janavičiutė
Viešųjų ryšių specialistė
tel. +370 5 230 0124;
mob.+370 672 94281
El. p. ieva.janaviciute@ulac.lt
http://www.ulac.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close