TRIUKŠMO SUVOKIMO DIENA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas (NVSC Kauno departamentas) primena, kad kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena, kuria norima atkreipti visuomenės dėmesį į triukšmą ir jo keliamą pavojų sveikatai.

Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimą 1996 m. inicijavo Jungtinių Amerikos Valstijų ne pelno siekianti organizacija „Klausos ir komunikacijos centras“ (angl. „The Center for Hearing and Communication“), kurios darbo tikslas pagerinti gyvenimo kokybę žmonėms su klausos sutrikimais.

 

Didžiausi triukšmo šaltiniai

Patys didžiausi triukšmo šaltiniai yra oro uostai, autostrados, pramoninės ir komercinės įmonės, transporto srautai gatvėse, muzika bei vaikiški žaislai. Sparčiai besivystanti ūkinė-komercinė veikla Kauno mieste ir rajone steigiasi vis arčiau gyvenamųjų namų ir gyventojams kelia daug problemų, todėl artimoje kaimynystėje gyvenantys žmonės patiria nuolatinio triukšmo įtaką.

 

Triukšmo poveikis sveikatai

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro atstovų teigimu, triukšmas yra ne tik aplinkosaugos problema, bet ir veiksnys, keliantis vis didesnę grėsmę visuomenės sveikatai. Triukšmo poveikis sveikatai dažniausiai pasireiškia padidėjusiu susierzinimu, miego sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis, klausos sutrikimais, sumažėjusiu darbingumu, turi įtakos protinių užduočių atlikimui bei socialinei elgsenai.

Statistiškai yra įrodyta, jog dėl triukšmo didėja kraujospūdis, streso hormonų bei riebalų koncentracija – net ir tuomet, kai žmonės miega. Paskutinių tyrimų duomenys rodo, jog triukšmas tiesiogiai veikia net ir žmogaus širdį.

NVSC Kauno departamentas priima gyventojų prašymus dėl įmonių veiklos keliamo triukšmo ištyrimo, organizuojant triukšmo matavimus vadovaujantis Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“.                                 

 

 

Triukšmo mažinimo prevencija

Siekiant sumažinti triukšmo žalingą įtaką sveikatai svarbu, kad  įmonės savo veikloje naudojančios stacionarius triukšmo šaltinius ar planuojančios savo ūkinėje veikloje naudoti stacionarius triukšmo šaltinius, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atliktų triukšmo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai vertinimą bei įsivertintų statinių statybos užbaigimo procedūrų metu statinių inžinerinių sistemų keliamą triukšmą. Mažinant triukšmo žalingą įtaką sveikatai, taikomos priemonės turi būti nukreiptos į triukšmo lygio mažinimą. Tai būtų racionalus  triukšmą keliančių  įrengimų išdėstymas, techninių konstrukcijų tobulinimas, garsą izoliuojančių ir sugeriančių medžiagų panaudojimas, gera įregimų techninė priežiūra ir remontas.

 

Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie triukšmo sumažinimo aplinkoje.  Tylos valandėlės žmogui yra būtinos, todėl bet kartais pabūkime tyloje, pasiklausykime savo minčių, pačios tylos. 2020 m. balandžio 29 d. NVSC Kauno departamentas visus simboliškai kviečia paminėti Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną tylos minute – nuo 14.15 val. iki 14.16 val.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.( 8 37) 331684; 867653401

kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close