Pasaulinė plaučių uždegimo diena: nuo šios ligos gali apsaugoti skiepai

Lapkričio 12-ąją, minėjome Pasaulinę plaučių uždegimo dieną. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad nuo kai kurių infekcijų, sukeliančių plaučių uždegimą, galima apsisaugoti skiepijantis.

Plaučių uždegimą (pneumoniją) – gali sukelti virusai, bakterijos ir grybeliai. Dažniausiai plaučių uždegimą sukelia pneumokokinės infekcijos sukėlėjas (Streptoccocus pneumoniae) ir Haemophilus influenzae B tipo (Hib) bakterijos.

Sukėlėjai plinta įvairiais būdais, tačiau dažniausiai galima užsikrėsti nuo sergančio čiaudinčio ar kosinčio asmens (oro lašeliniu keliu).

Didžiausia rizika susirgti plaučių uždegimu kyla mažiems vaikams (iki penkerių metų), senyvo amžiaus bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų. Svarbu priminti, kad siekiant išvengti mirčių nuo infekcijų, sukeliančių pneumoniją, galima apsisaugoti skiepijantis.

2016 m. šalyje nuo pneumokinės infekcijos paskiepyti 5 507 suaugę asmenys ir 5 818 vaikų (2-18 metų), priklausančių rizikos grupėms. Jiems vakcina skiriama nemokamai. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Pagal profilaktinį vaikų skiepijimo kalendorių valstybės lėšomis 2016 m. Lietuvoje pirma pneumokokinės vakcinos doze paskiepyti 22 065 (81,6 %) kūdikiai, antra vakcinos doze – 17 870 (66,1 %), trečia vakcinos doze – 23 927 (81,6 %) vaikai.

Plačiau apie pneumokokinę infekciją skaitykite čia.

Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 614 71720, beata@ulac.lt, www.ulac.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close