Menu Close

Ar saugu vaikų žaidimo aikštelėse ir žaidimų patalpose

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyrius gavęs nemažai gyventojų pranešimų apie nesaugiai įrengtas vaikų žaidimų aikšteles ir žaidimų patalpas, bei patikrinimų metu nustatęs pažeidimų, pristato higienos normą.

Nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo nauja Lietuvos higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, kuri nustato pagrindinius vaikų žaidimo aikštelių ir vaikų žaidimo patalpų naudojimo ir priežiūros sveikatos saugos reikalavimus. Vaikų žaidimo aikštelės ir žaidimų patalpos – vieta, kur mažieji atsipalaiduoja bei dūksta kiek tinkami, todėl nesaugioje aplinkoje didėja galimybė įsidrėksti ar susižaloti. Dėl to labai svarbu tokias aikšteles ir patalpas įrengti ypač atsakingai, sukuriant vaikams saugią erdvę, kurioje ilsėtųsi tiek vaikai, tiek jų tėveliai.

Pagrindiniai žaidimų patalpų įrengimo reikalavimai:

Naujai įrengiamų žaidimų aikštelių ar žaidimų patalpų įranga, smūgį silpninanti danga turi turėti atitikties sertifikatą ar gamintojo deklaraciją, liudijančią įrangos ir dangos atitiktį joms taikomų Lietuvos standartų reikalavimams bei surinkimo, naudojimo ir priežiūros instrukcijas valstybine kalba.

Pagal Higienos normą HN 131:2015 žaidimo patalpų laiptai, laiptų aikštelės turi būti įrengtos taip, kad būtų užtikrinta vaikų sauga. Draudžiama įrengti horizontalaus dalijimo aptvarus ir turėklus, sraigtinius laiptus. Laiptų pakopos negali būti siaurėjančios. Įstiklintos durų dalys iš abiejų pusių turi būti apsaugotos nuo atsitiktinio susidūrimo, atsitrenkimo, smūgių ir susižalojimo rizikos. Žaidimų patalpose, kuriose žaidžiama su kamuoliu, langai ir šviestuvai turi būti apsaugoti nuo atsitiktinių smūgių. Taip pat varstomi langai turi turėti langų atidarymo ribotuvus arba kitas apsaugos nuo kritimo priemones, jeigu jie yra pasiekiami vaikams ir kelia iškritimo pavojų.

Žaidimų patalpose turi būti įrengtos individualios spintelės ar kitokie įrenginiai drabužiams ir daiktams pasidėti, išskyrus atvejus, kai visuomeninės paskirties pastate lankytojams įrengtos bendro naudojimo rūbinės. Taip pat žaidimų patalpose turi būti numatyta vieta avalynei pasidėti ir (ar) lankytojai turi būti aprūpinami antbačiais, baldai turi atitikti vaikų ūgį, elektros lizdai turi būti uždengti specialiomis apsaugos priemonėmis.

Prie žaidimų patalpų turi būti įrengti sanitariniai mazgai su vaikų ūgiui pritaikytais įrenginiais. Žaidimų patalpose, išskyrus žaidimų patalpas, kuriose teikiamos vaikų priežiūros paslaugos, sanitariniai mazgai gali būti neįrengti, kai jos nuo visuomeninės paskirties pastate esančių bendro naudojimo sanitarinių mazgų yra nutolusios ne didesniu kaip 50 m atstumu.

Pagrindinai žaidimų aikštelių įrengimo reikalavimai.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad žaidimų aikštelės turi būti įrengiamos ne arčiau kaip 10 m nuo buitinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių, gatvių, automobilių stovėjimo aikštelių, elektros tinklo įrenginių ir ne arčiau kaip 15 m atstumu nuo automobilių saugyklų ištraukiamosios vėdinimo sistemos angų. Žaidimų aikštelė, kurios ribos nutolusios nuo gatvės važiuojamosios dalies mažiau nei 20 m, turi būti aptverta tvora ar gyvatvore.

Kiekvienoje žaidimų aikštelėje turi būti pritvirtinta žymena. Joje turi būti pateikta ši informacija: bendrasis telefono numeris, kuriuo galima skambinti įvykus avarijai; telefono numeris, kuriuo galima skambinti techninės priežiūros personalui; žaidimų aikštelės pavadinimas, adresas, savininkas; kokio amžiaus vaikams žaidimų aikštelė skirta; kita reikalinga informacija.

Žaidimų aikštelės ir žaidimų patalpos įrengtos iki 2016 m. lapkričio 1 d. turi būti sutvarkytos taip, kad atitiktų HN 131:2015 reikalavimus.

Įrengtos žaidimų aikštelės gali būti pradėtos naudoti tik jas perdavus savininkui ar jo įgaliotam fiziniam ar juridiniam asmeniui ir nustatyta tvarka teikiant reikalingą informaciją lankytojams. Tad siekiant užtikrinti veikiančių vaikų žaidimų aikštelių ir žaidimų patalpų saugą, higienos norma įtvirtinta vaikų žaidimų aikštelių eksploatuotojų, savininkų pareiga vykdyti jų techninę priežiūrą. Viena iš eksploatuotojų, savininkų pareigų, vykdant žaidimų aikštelių techninę priežiūrą, užtikrinti, kad ne rečiau kaip vieną kartą per metus nepriklausoma akredituota įstaiga atliktų bendrą žaidimų aikštelės įrangos, pamatų bei paviršių saugos lygio įvertinimą“

 

 

Arūnė Ruočkienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento

Prienų skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. (8 319) 5 11 69

El. paštas: arune.ruockiene@nvsc.lt

Skip to content