AR ŠACHTINIO ŠULINIO VANDUO YRA SAUGUS VARTOTI?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad Lietuvoje nemokamai tiriami vandens mėginiai iš šachtinių šulinių, kurių vandenį maistui gaminti vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Per 2019 metus Kauno apskrityje buvo ištirta 113 vandens mėginių, 25 atvejų (22,1 proc.) vanduo neatitiko geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimų.

Šachtinių šulinių vandens kokybė yra nepastovi

Šachtinių šulinių vandens kokybei įtaką daro be perstojo kintantys aplinkos veiksniai. Šuliniai paprastai nėra visiškai sandarūs, todėl į juos gali patekti teršalų iš laukų, daržų, tvartų, lauko tualetų. Vienas iš tokios veiklos padarinių – azoto junginiai gruntiniame vandenyje: nitratai ir nitritai.

Užterštas vanduo labiausiai pavojingas kūdikiams

Didesni nitritų ir nitratų kiekiai ypač pavojingi dirbtinai maitinamiems kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nėščioms moterims ir senyviems žmonėms. Nitratai žmogaus organizme virsta nitritais ir hemoglobiną, kuris  aprūpina organizmą deguonimi, paverčia methemoglobinu, tuomet vystosi vidinis deguonies badas. Tokia būklė kūdikiams gali būti net mirtina.

Svarbu įsidėmėti ir nepamiršti, kad vanduo užterštas cheminiais junginiais gali neturėti specifinio skonio, kvapo ar spalvos. O užteršto vandens virinimas nepadeda, priešingai – virinant cheminių medžiagų koncentracija netgi padidėja, nes dalis vandens išgaruoja.

Visi kiti šulinių ir versmių savininkai privalo rūpintis naudojamojo vandens sauga ir kokybe ir ne rečiau kaip vieną kartą metuose organizuoti vandens cheminį ir mikrobiologinį tyrimą. Ar vanduo saugus ir tinkamas vartoti, galime sužinoti tik ištyrę jį laboratorijoje.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close