Menu Close

ORO TEMPERATŪRA UGDYMO ĮSTAIGOSE ŠILTUOJU METŲ LAIKOTARPIU

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Prienų skyrius informuoja, kad nuo 2020 m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauji sveikatos apsaugos ministro įsakymai dėl maksimalios patalpų oro temperatūros šiltuoju metų laiku.

Pasikeitė šių Lietuvos higienos normų reikalavimai: HN 21:2017 ,,Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“; Lietuvos higienos normos HN 20:2018 ,,Neformaliojo vaikų švietimo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“; Lietuvos higienos normos HN 75:2016 ,,Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Nuo šiol mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 18 0 C ir šaltuoju metų laikotarpiu ne aukštesnė kaip 22 0 C, o šiltuoju metų laikotarpiu ne aukštesnė kaip 26 0 C.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų  temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu turi atitikti dydžius, nurodytus šios higienos normos 2 lentelėje, o šiltuoju metų laikotarpiu turi būti ne aukštesnė kaip 260C. Vaikų veikla lauke neorganizuojama, kai oro sąlygos kelia riziką vaikų sveikatai t. y. oro temperatūra lauke 30 0 C ar aukštesnė.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad esant karščiams daugiau prakaituojama, netenkama daug skysčių, taip pat ir vitaminų bei mineralinių medžiagų – magnio ir kalio. Būtent šios medžiagos reikalingos palaikyti normalų širdies darbą, todėl gali sutrikti širdies ritmas, padidėti ar sumažėti arterinis kraujo spaudimas, sutrikti medžiagų apykaita, ištikti šilumos smūgis. Sunkiausias karščio sukeltas klinikinis sindromas yra šilumos smūgis, kurio priežastis –ūmus termoreguliacijos centro nepakankamumas. Dėl to išsivysto hiperpireksija ir centrinės nervų sistemos disfunkcija, pažeidžiama širdies ir kraujagyslių sistema: dažnai įvyksta elektrokardiogramos pakitimai, rečiau būna plaučių edema, dešiniojo skilvelio disfunkcija su arterine hipotenzija ir cirkuliaciniu kolapsu. Šilumos smūgio simptomai yra šie: kūno temperatūra pakyla iki 40 °C, paraudusi, karšta, sausa oda, galvos skausmas, svaigimas, sutrinka koordinacija ir orientacija, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, nerimas, mieguistumas, vangumas, padažnėjęs pulsas ir kvėpavimas, sąmonės pritemimas ar netekimas.

Higienos normų pakeitimai privalomi švietimo įstaigų vadovams, jų steigėjams. Apie būsimus karščius būtina pagalvoti jau dabar ir numatyti galimas priemones, kad karščių metu patalpų oro temperatūra neviršytų  leistinų higienos normų reikalavimų. Atkreipiamas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnyje numatyta administracinė atsakomybė už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų pažeidimus.

Jei turite klausimų, susijusių su ugdymo įstaigų veiklą reglamentuojančiais teisės dėl konsultacijos kreipkitės adresu Prienai, J. Brundzos g, 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyrius, tel. (8319) 51162.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content