Menu Close

NUO SUSIRGIMŲ STABLIGE APSAUGO SKIEPAI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai informuoja, kad po 12 metų pertraukos Prienų rajone užregistruotas įtariamas stabligės atvejis. Epidemiologinės diagnostikos metu nustatyta, kad 58 metų kaimo gyventojas susižalojo benzininiu pjūklu, dėl nestiprių sužeidimų į gydymo įstaigą nesikreipė, profilaktiškai nuo stabligės skiepytas nebuvo.

               Stabligė – sunki ir dažnai mirtina infekcinė liga, pasireiškianti įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Liga paplitusi visame pasaulyje, tačiau dėl visuotinės vakcinacijos registruojami pavieniai atvejai. Infekcijos šaltinis – dirvožemis, užkrėstas stabligės sukėlėjais (anaerobine lazdele Clostridium tetani). Bakterija sudaro atsparias aplinkos poveikiui sporas, kurios gali išlikti gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Užsikrečiama kontakto būdu, kai sukėlėjo sporos patenka į organizmą per pažeistą odą/žaizdą. Ypač pavojinga užteršti žaizdas sodo, daržo, ganyklų žeme, net menkas susižeidimas nešvariu, žemėmis užterštu, aštriu įrankiu ar kitu daiktu poilsiaujant ar dirbant, gali tapti sunkios užkrečiamosios ligos priežastimi.  Sukėlėjas taip pat gali patekti per nušalusius, nudegusius audinius, įkandus gyvūnui. Stablige nuo ligonio neužsikrečiama. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti 3–21 diena ar net keli mėnesiai. Inkubacinio periodo trukmė priklauso nuo užkrato dozės ir patekimo vietos. Pirmieji ligos požymiai – trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje. Tokie trūkčiojimai gali trukti iki kelių savaičių. Stabligės toksinui pasiekus centrinę nervų sistemą, raumenų spazmai per 1–2 dienas išplinta ir po visą kūną. Gali sutrikti kvėpavimas, širdies ritmas, kraujospūdis.

                Didesnę riziką susirgti stablige turi niekada nevakcinuoti nuo stabligės asmenys bei tie, kurie buvo skiepyti, bet negavo viso vakcinacijos kurso ar po paskutinio skiepo praėjo daugiau kaip 10 metų; žemės ūkyje dirbantys asmenys, taip pat vyresni žmonės, nes jų imunitetas gali būti susilpnėjęs.

Pagrindinė profilaktikos priemonė, apsauganti nuo stabligės – skiepai

              Lietuvoje nuo stabligės skiepijami 2, 4, 6 mėnesių kūdikiai, sustiprinančios vakcinos dozės skiriamos 1,5 metų, 6–7 metų ir 15–16 metų vaikams. Stabligės sukėlėjai yra labai plačiai paplitę gamtoje, todėl stabligės vakcina taip pat skiriama, kaip pokontaktinė priemonė žaizdų gydymui asmenims, kurie kreipėsi būtinosios medicininės pagalbos susižeidę ar nukentėję nuo gyvūnų. Tačiau daugeliu atvejų, ypač kai žaizdos nedidelės, į gydymo įstaigą nesikreipiama, todėl nuo 2009 m. visi vyresni nei 26 metų amžiaus Lietuvos gyventojai kas 10 metų turi galimybę nuo stabligės pasiskiepyti nemokamai.

              Šiuo metu Lietuvoje suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos bei kokliušo. Norintiems pasiskiepyti, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content