KOKIOMIS UŽKREČIAMOSIOMIS LIGOMIS SIRGOME 2017 METAIS

KOKIOMIS UŽKREČIAMOSIOMIS  LIGOMIS SIRGOME 2017 METAIS

 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai informuoja, kad 2017 m. daugiau sirgome per orą plintančiomis infekcinėmis ligomis. 2017-taisiais Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse buvo užregistruota 10116 užkrečiamųjų ligų atvejų. Didžiausią užkrečiamųjų ligų dalį sudarė gripas ir ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (toliau ŪVKTI) – 94 proc. Praėjusiais metais Prienų rajone nuo sausio mėn. 23 d. iki vasario 20 d. buvo paskelbta gripo epidemija, kuri truko 28 d.

Be gripo ir UVKTI buvo užregistruota 541 užkrečiamoji liga (139 – Birštono savivaldybėje ir 402 – Prienų rajone), o tai yra 15 proc. daugiau nei 2016 m. Daugiausiai (net 52 proc.) buvo nustatyta per orą plintančios infekcijos ir ligos, kurių galima išvengti pasiskiepijus (epideminis parotitas, kokliušas, meningokokinė infekcija, pneumokokinė infekcija, vėjaraupiai, bakterinis bei virusinis meningitas, skarlatina). Per maistą ir vandenį plintančios infekcijos ir ligos, kuriomis užsikrečiama per aplinką (kampilobakteriozė, jersinijozė, salmoneliozė, kitos bakterinės bei virusinės žarnyno infekcijos)  sudarė 37 proc. Įvairių kirminų sukeltos ligos (parazitozės) sudarė 3 proc., kūno dangų infekcijos (niežai, pedikuliozė, grybelinės ligos) – 3 proc., erkių platinamos ligos (zoonozės) – 5 proc.

Net 95 proc per orą plintančių infekcinių ligų  2017 m. sudarė vėjaraupiai. Praėjusiais metais Prienų rajone užregistruota 8 nauji plaučių tuberkuliozės atvejai, tai yra 1 atveju mažiau  nei 2016 -tais. Tarp naujai susirgusiųjų, 7 nedirbantys bei 1 pensijinio amžiaus asmuo. Birštono savivaldybėje naujų atvejų 2017 m. neišaiškinta.

Erkių platinamomis ligomis praėjusiais metais sirgo 37 gyventojai (tai yra 30 proc. mažiau nei 2016 m.). Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse užregistruoti 30 Laimo ligos ir 7 erkinio encefalito atvejai. Vertinant sergamumo duomenis pastebima, kad Birštono savivaldybėje  Laimo liga susirgusiųjų asmenų skaičius yra didžiausias Kauno apskrityje.

  Praėjusiais metais Birštono bei Prienų rajono savivaldybėse buvo užregistruotos 195 per maistą bei aplinką plintančios (žarnyno) infekcinės ligos (tai yra 6 proc. mažiau nei 2016 m.). Jau keli metai iš eilės dominuoja virusinės kilmės žarnyno infekcijos (62 proc.) bei nepatvirtintos (28 proc.) bakterinės žarnyno užkrečiamosios ligos. Didėja sergamumas patikslintomis bakterinėmis  žarnyno infekcijomis, ypač Clostridium difficile sukeltu enterokolitu (2016 m. užregistruota 3, 2017 m. jau 7 atvejai). Ši liga tai –  specifinis antibiotikų nulemtas kolitas, kurį sukelia C. difficile toksinai. Susirgimas išsivysto ilgiau pavartojus antibiotikų, kai storajame žarnyne toksinai pažeidžia žarnyno gleivinę. Nors dauguma visų žarnyno užkrečiamųjų ligų atvejų buvo sporadiniai (pavieniai), Prienų rajono savivaldybėje  nustatyta 11 šeiminių grupinių susirgimų (2 ir daugiau sergančiųjų vienoje šeimoje). Didžioji jų dalis (81 proc.) buvo virusinės kilmės (priežastis: asmens higienos nesilaikymas bei pavėluotas kreipimasis į gydymo įstaigas).

Per maistą bei aplinką plintančių (žarnyno) infekcinių ligų profilaktika: tinkamai valyti patalpas; saugiai tvarkyti maistą; vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju; susirgus pasilikti  keletą dienų namuose.

Viena pagrindinių visų užkrečiamųjų ligų nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena. Rankas reikia plauti: visada, kai rankos matomai yra nešvarios; kai sugrįžtame į namus po žaidynių lauke, iš darbo,  prekybos centro, vaikų ugdymo įstaigos ir t. t.; prieš maisto gaminimą ir po jo; kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu; kiekvieną kartą po nosies valymo, o kosint ar čiaudint, rankos plaunamos kuo dažniau; po kontakto ar žaidynių su gyvūnais.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331682; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close