Menu Close

KAIP IŠVENGTI ERKIŲ PERNEŠAMŲ LIGŲ

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas primena, kad pasiskiepyti nuo erkinio encefalito galima bet kuriuo metų laiku, o tinkama apranga ir repelentai gali padėti išvengti erkių įsisiurbimo. Tačiau užsikrėsti erkiniu encefalitu galima ne tik įsisiurbus erkei, bet ir vartojant nevirintą, nepasterizuotą pieną ar jo produktus.

Poilsiui gamtoje – saugi apranga.

Rekomenduojama apranga apsauganti nuo erkių įsisiurbimo turėtų būti šviesios spalvos, kad matytųsi įsikibusios erkės. Būtinos ilgos rankovės su prigludusiais rankogaliais ir ilgos kelnės, kurių galai sukišti į kojines.

Rekomenduojama kas kelias valandas apsižiūrėti aprangą ir nurinkti erkes. Grįžus iš gamtos, rekomenduojama persirengti ir dar kartą apsižiūrėti. Dėvėtus rūbus rekomenduojama išskalbti arba pakabinti lauke, kad prikibusios erkės neliktų kambaryje.

Svarbu nepamiršti ir repelentų, kurie turi būti naudojami ant rūbų neuždengtos odos ir išpurškiant rūbus.

Erkės ištraukimas

Jeigu jau taip atsitiko, kad erkė įsisiurbė, prisiminkime, kad svarbu ją kuo greičiau pašalinti. Tam padės specialus arba įprastas smailiagalis pincetas, kuriuo erkę reikėtų suimti kuo arčiau odos. Žaizdą nuplauti su vandeniu ir muilu, po to dezinfekuoti. Žaizdoje gali likti galvos dalis – tai nėra pavojinga. Jeigu per kelias dienas žaizdelė nepradeda gyti, reikėtų kreiptis į medikus.

Ištrauktą erkę tirti dėl sukėlėjų nešiojimo netikslinga. Atlikti tyrimus žmogui, kuriam įsisiurbė erkė, bet nėra jokių ligos simptomų, nerekomenduojama. Ištraukus erkę vartoti antibiotikų profilaktiškai taip pat negalima. Rekomenduojama stebėti savo sveikatą iki 28 d. nuo erkės įsisiurbimo, ir atsiradus bet kokiems simptomams, panašiems į peršalimą ar gripą, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kadangi ligą sukelia virusas, todėl ir specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, o vienintelė veiksminga profilaktikos priemonė – skiepai. Skiepytis reikėtų ne po to, kai įsisiurbia erkė, bet prieš vykstant į gamtą (ne mažiau kaip prieš 1 mėnesį).

Lietuva – endeminė šalis

Sergamumas erkiniu encefalitu Lietuvoje yra pats didžiausias Europoje, net 31 kartą didesnis už Europos vidurkį ir beveik du kartus didesnis už antroje vietoje esančią Latviją.

2018 m. Lietuvoje registruoti 384 susirgimai erkiniu encefalitu iš kurių 2 atvejai baigėsi mirtimi. 2017 m. Lietuvoje buvo 474 susirgimai ir 2 mirties atvejai. Nors didžiausias erkių aktyvumas paprastai stebimas gegužės – birželio mėnesį, tačiau sergamumas erkiniu encefalitu piką pasiekia rugpjūtį.

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content