Menu Close

VIRUSAI – DAŽNIAUSIAI SUKELIANTYS ŽARNYNO SUTRIKIMUS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad šaltuoju metų laiku padidėja ne tik sergamumas įvairiomis peršalimo ligomis bet ir virusinėmis žarnyno infekcijomis, iš kurių dažniausiai pasitaiko Rota arba Noro viruso sukelti žarnyno sutrikimai.

Kasmet virusinių žarnyno infekcijų sergamumo rodiklis Kauno apskrityje svyruoja apie 40 atvejų 10 000 gyventojų, iš kurių didžiausią dalį (11 atvejų / 10 000 gyventojų) sudaro rotavirusinės infekcijos, Noro viruso sukelti viduriavimai – 3 atvejai /10 000 gyventojų. Visų kitų virusinių žarnyno infekcijų diagnozės lieka nepatikslintos.

2019 metais registruoti net 67 virusų sukelti žarnyno infekcijų protrūkiai šeimose bei kolektyvuose. Dažniausiai šiomis ligomis sirgo ikimokyklinio (iki 7 metų) amžiaus vaikai. Virusų sukeltos žarnyno infekcijos protrūkiai vaikų ugdymo įstaigose dažniausiai įvyksta, kai nepaisant sveikatos būklės į kolektyvą priimami sergantys vaikai ir dėl jų sveikatos nesikreipiama į asmens sveikatos priežiūros specialistus.

Patikimiausia specifinė rotavirusinės infekcijos profilaktika – skiepai.

Nuo 2018 m. rugsėjo mėn. 1 d. kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, valstybės biudžeto lėšomis yra skiepijami nuo rotavirusinės infekcijos, deja per 2019 m. Kauno apskrityje pilnai paskiepyti tik 3545 kūdikiai.

Pirmieji Rota viruso sukeltos ligos simptomai ?

Liga prasideda ūmiai, po 24 – 72 valandų po užsikrėtimo. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų bei pilvo skausmas. Karščiavimas gali būti labai įvairus: nuo subfebrilaus iki labai aukšto ir trunka iki 3-4 dienų. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Lengvos ligos formos retai išaiškinamos. Dažnesnės vidutinio sunkumo formos. Kūdikiams iki 3 mėnesių amžiaus kliniškai pasireiškiantys susirgimai reti, nes jie gauna motinos antikūnus kartu su motinos pienu.

 

Kaip užsikrečiama?

Pagrindinis rotavirusinės infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Dažniausiai ligos sukėlėjus platina rotavirusu užsikrėtę vaikai ir besimptome infekcija sergantys suaugusieji. Kadangi virusai ilgą laiką gali išlikti gyvybingi aplinkoje, todėl jie gali plisti per įvairius daiktus, kuriuos vaikai gali įsidėti į burną. Galima užsikrėsti ir nuo maisto, jei jis buvo gamintas virusais užterštomis rankomis. Dažniausiai tai maistas, vartojamas be papildomo apdorojimo šiluma, pavyzdžiui, sumuštiniai, mišrainės. Vaikų kolektyvuose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, o suaugusieji paprastai užsikrečia šeimose nuo mažų vaikų. Asmenys, sergantys besimptome ligos forma, kelia epidemiologinį pavojų, jei namuose ar kolektyve neužtikrinama nuolatinė rankų higiena. Kadangi maži vaikai asmeninės higienos įgūdžių neturi, užsikrėsti ir susirgti šia infekcija jie gali keletą kartų. Persirgus rotavirusine infekcija išsivysto ilgalaikis imunitetas sunkios formos susirgimui. Susirgus pakartotinai – klinikiniai ligos požymiai ir simptomai būna žymiai lengvesni. Imunitetas susilpnėja senyvame amžiuje, dėl to užsikrėtus senyvo amžiaus asmenims gali išsivystyti sunkios ligos formos.

Nespecifinės profilaktikos priemonės, kuriomis galima sumažinti virusų plitimą vaikų kolektyvuose ir šeimose:

  • Laikytis rankų higienos. Kruopščiai ir dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu prieš valgant, gaminant valgį, po tualeto, grįžus iš lauko, po kontakto su gyvūnais, keičiant kūdikiui sauskelnes, slaugant ligonius ar pagyvenusius asmenis ir kt. atvejais.
  • Kadangi ikimokyklinio amžiaus vaikai labai imlūs ir virusinės žarnyno infekcijos lengvai plinta kolektyvuose, tad jei vaikas suviduriavo, apsivėmė, patariama tokio vaiko neleisti į kolektyvą ar kitus vaikų susibūrimus. Vaiko į kolektyvą nereikėtų leisti, kol yra klinikiniai ligos simptomai ir dar kelias dienas po pasveikimo.

Pajutus pirmuosius užkrečiamosios ligos požymius: pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content