Vėžio rizikos veiksniai ir kaip juos sumažinti

      Vėžys – viena didžiausių medicinos, ekonomikos ir visuomenės problemų visame pasaulyje. Tai antra pagal mirtingumą liga, prognozuojama, jog 2030 m. onkologinės ligos taps pirma mirtingumo priežastimi. Vėžio gydymas sudaro didelę ekonominę naštą visoms šalims, net ir labiausiai ekonomiškai išsivysčiusioms – vieno vaisto sukūrimas trunka apie 12 m. ir kainuoja šimtus milijonų.

    2012 m. pasaulyje buvo nustatyta 14 mln. naujų vėžio atvejų ir 8,2 mln. žmonių mirė nuo šios ligos. Prognozuojama, kad 2030 m. naujų vėžio atvejų skaičius padidės iki 21,3 mln., o mirusių nuo vėžio skaičius – iki 13,1 mln.

    Sergamumas vėžiu Lietuvoje taip pat didėja. Pastaraisiais metais mūsų šalyje diagnozuojama po beveik 18 tūkst. naujų vėžio atvejų kasmet, beveik 20 proc. Lietuvos gyventojų mirčių sudaro mirtys nuo vėžio.

    Tarp vyrų onkologinių susirgimų Lietuvoje, šiuo metu pirmauja priešinės liaukos vėžys, tarp moterų – krūties vėžys. Daugiausia pacientų pasiglemžia piktybiniai plaučių navikai, nuo jų kiek atsilieka storosios žarnos ir skrandžio vėžys.

   Vis daugiau nuo vėžio ligos mirštančių pacientų gali išgelbėti keli svarbūs faktoriai – nuolatinis dėmesys ankstyvo vėžio diagnostikai, platesnis pacientų savimonės ir švietimo didinimas, medikų bendruomenės mokymas. Ir tokie veiksmai, kaip alkoholio vartojimas, rūkymas, stresas, bloga mityba, savęs neprižiūrėjimas – anksčiau ar vėliau iššaukia šią ligą, paskatina jos atsiradimą.

   Didelę įtaką vėžio ligos atsiradimui turi ir fizinis neaktyvumas. Šiandien situacija tokia, kad žmonės per mažai dėmesio skiria sveikatinimui ir aktyviam gyvenimui. Fiziškai neaktyvus gyvenimas yra viena pagrindinių priežasčių, lemiančių apie 21–25 proc. susirgimų krūties ir storosios žarnos vėžiu, 27 proc. diabeto atvejų, 30 proc. širdies–kraujagyslių ligų planetoje.

   2017 m. Lietuvoje nuo piktybinių navikų mirė 7 996 gyventojai (mirtingumo rodiklis – 282,7/100 000 gyv.), o Prienų r. savivaldybėje mirė 85 gyventojai (mirtingumo rodiklis –317,08/100 000 gyv.) (žr.1 paveikslą).

1 pav. Mirtingumas nuo piktybinių navikų Lietuvoje ir Prienų r. savivaldybėje 2010–2017 m.

Pagal lytį šis mirtingumo rodiklis didesnis vyrų tarpe (425,83 atv./100 000 gyv.), nei moterų (219,45 atv./100 000 gyv.) (žr.2 paveikslą).
2 pav. Mirtingumas nuo piktybinių navikų pagal lytį 
Prienų r. savivaldybėje 2010–2017 m.

2017 m. didesnis mirtingumas nuo piktybinių navikų buvo tarp kaimo gyventojų (346,55 atv./100 000 gyv.), nei miesto (265,79 atv./100 000 gyv.).

12 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu

 1. Nerūkykite. Nevartokite jokių tabako gaminių.
 2. Pasiekite, kad jūsų namuose nebūtų rūkoma. Palaikykite nuostatą nerūkyti jūsų darbo vietoje.
 3. Siekite, kad jūsų kūno svoris būtų normalus – palankus sveikatai.
 4. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną. Ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami.
 5. Maitinkitės sveikai:
 • Valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių.
 • Ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų.
 • Venkite apdorotos mėsos (rūkytų mėsos produktų, konservų ir pan.), ribokite raudonos mėsos ir sūraus maisto vartojimą.
 1. Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio geriausia jo nevartoti visai.
 2. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. nesinaudokite soliariumais.
 3. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis.
 4. Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti.
 5. Kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonoterapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką. Ribokite PHT vartojimą.
 6. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose:
 • Hepatito B (naujagimiams)
 • Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms)
 1. Dalyvaukite atrankinės patikros programose dėl vėžio:
 • Gimdos kaklelio vėžio (moterys)
 • Krūties vėžio (moterys)
 • Storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys)

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close