VAIKŲ ŽAIDIMO AIKŠTELIŲ PATIKROS ORGANIZAVIMAS

Tiek Prienų rajono, tiek Birštono savivaldybėse įrengiama naujų įvairaus tipo vaikų žaidimo aikštelių. Turbūt visi pripažįstame, kad vaikų žaidimo aikštelėse vaikams turėtų būti ne tik smagu, bet ir saugu.  Vaikų žaidimo aikštelių bendruosius saugos reikalavimus reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Šie reikalavimai yra privalomi ir naudojamoms, ir naujai įrengiamoms žaidimo aikštelėms viešose vietose – aikštėse, parkuose, skveruose, paplūdimiuose, daugiabučių namų kiemuose, prekybos, viešojo maitinimo, apgyvendinimo įstaigose ar jų teritorijose bei pastatuose ar patalpose, kuriuose asmenys gali laisvai lankytis. Šios higienos normos reikalavimai privalomi asmenims, projektuojantiems, statantiems, rekonstruojantiems, remontuojantiems, įrengiantiems žaidimų aikšteles ir patalpas, atliekantiems jų pagrindinę metinę kontrolę, žaidimų aikštelių ir patalpų savininkams, eksploatuotojams, pagal kompetenciją kontroliuojančioms institucijoms.

Lietuva yra viena iš valstybių Europoje, priėmusių EN 1176 standartų seriją. Standarte yra atsižvelgiama į tai, kad būtina apsaugoti vaikus nuo potencialiai suluošinančių ar mirtinų traumų bei nuo galimų traumų dėl vaikų neatsargaus elgesio. Europos vaikų saugos specialistai yra įsitikinę, kad vaiko negalima kaltinti už tai, kad jis susižalojo – atsakomybę privalo prisiimti suaugusieji, kurie jo neprižiūrėjo, nepasirūpino žaidimo įrangos ir aplinkos saugumu.

Pagrindiniai žaidimų aikštelėse galimi kylantys pavojai: galvos ar kaklo įstrigimas, kūno ar galūnių įstrigimas, suspaudimas, plaukų įstrigimas, kritimas, susidūrimai. Dėl to galimos traumos _ kaulų lūžiai, sumušimai, nubrozdinimai, plėštinės žaizdos. Įvairių šalių duomenimis, pavojingiausi vaikų žaidimo aikštelių įrenginiai yra sūpuoklės, čiuožyklos, laipynės, kopėčios, karstynės. Saugumą žaidimų erdvėse lemia: teisingas žaidimų įrenginių įrengimas, išdėstymas ir įtvirtinimas; įvertintos kritimo ir apsaugos zonos, tinkamai įrengti atitvarai ir porankiai; tinkamos dangos parinkimas atsižvelgiant į kritimo ir apsaugos zonas bei reikalingą smūgio absorbciją; įrangos ir smūgį silpninančios dangos sumontavimas pagal gamintojo instrukcijas. Tam kad vaikų žaidimo aikštelėse būtų saugu, savininkas ar eksploatuotojas privalo užtikrinti tinkamą aikštelės ir jose esančios įrangos kontrolę, kas yra reglamentuojama pateiktoje higienos normoje. Žaidimo aikštelėse atliekamos šios kontrolės rūšys. Įprastinė apžiūrimoji kontrolė atliekama 1 kartą per savaitę, kurios metu įvertinta rizika, kylanti dėl įrangos naudojimo, vandalizmo (ar nėra sulūžusių detalių ar jų netrūksta, kiti akivaizdūs pavojai).  Eksploatacinė kontrolė atliekama ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėnesius, jei įrangos gamintojas instrukcijoje nenurodė kitaip, kurios metu įvertinamas įrangos veikimas ir stabilumas, susidėvėjimas (ypač judančių detalių), konstrukcinis vientisumas. Šiuos patikrinimus tiesiogiai vykdo savininkas arba eksploatuotojas. Nustatyti defektai, galintys kelti grėsmę saugai, privalo būti nedelsiant pašalinti, nesant tokios galimybės būtina užtikrinti, kad įranga nebūtų naudojama. Šie kontrolės darbai privalo būti registruoti remonto darbų žurnale, nurodant datą, darbus vykdžiusio asmens vardą ir pavardę, parašą. Pagrindinę metinę kontrolę, vykdo pagal Lietuvos standartą akredituota įstaiga. Ši kontrolė atliekama nerečiau kaip 1 kartą per 12 mėnesių. Jos metu įvertinama įrangos, dangos atitiktis Lietuvos standartų reikalavimams, įskaitant meteorologinių veiksnių poveikį, supuvimą ar koroziją, įrangos saugos lygio pasikeitimą dėl atlikto remonto, pridėtų, pakeistų sudedamųjų dalių. Atlikus patikrinimą pateikiama kontrolės ataskaita arba išduodamas kontrolės sertifikatas.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. V-1106 Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos struktūriniai padaliniai pagal asmenų prašymus, pranešimus, skundus  vykdo valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę vaikų žaidimo aikštelėse ir patalpose pagal  Lietuvos higienos normą HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Prienų skyrius tokių pranešimų yra gavęs du, iš kurių vienas pasitvirtino. Trūkumai buvo pašalinti.

Konsultacinę  pagalbą dėl vaikų žaidimo aikštelių įrengimo ir priežiūros Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse, galima gauti adresu Prienai, J.Brundzos g, 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyriuje, tel. (8 319) 51162; el. p. prienai@nvsc.lt

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Kauno departamento Prienų skyriaus vedėjas

Almiras Skiauteris                              

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close