PREVENCINIŲ PROGRAMŲ ĮGYVENDINIMAS PRIENŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis vykdomos prevencijos programos – tai galimybė nurodyto amžiaus asmenims, kurie jaučiasi sveiki, nemokamai profilaktiškai pasitikrinti, ar neserga tam tikromis ligomis. Galimybė pasitikrinti sudaroma kas keleri metai (1– 3 m.), priklausomai nuo kiekvienoje programoje nustatyto laikotarpio. Remiantis Kauno teritorinės ligonių kasos duomenimis, pateikiame informaciją kaip Prienų rajono savivaldybės gyventojai dalyvavo vykdomose prevencinėse programose.

Nuo 2004 metų vykdoma gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, kurios dėka daugiau diagnozuota ikivėžinių būklių ir ankstyvųjų ligos stadijų. Net 80 proc. susirgusių moterų galėtų pasveikti, pastebėjus ligą laiku ir kuo ankščiau pradėjus gydymą. Programa suteikia galimybę kiekvienai privalomuoju sveikatos draudimu apdraustai 25 – 60 metų moteriai kartą per 3 metus pasitikrinti pas gydytoją dėl gimdos kaklelio vėžio. Prienų rajono savivaldybėje aptarnaujamų 25–60 m. moterų skaičius 2018 metais buvo 10688. Citologinio tepinėlio tyrimas planuotas atlikti 1781 moteriai, tačiau atvyko pasitikrinti tik 4312 moterų.  

2005 m. šalyje pradėta vykdyti atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio prevencijos programa. Nors daugeliui gydymo įstaigų trūksta mamografų ir tyrimus gebančių įvertinti specialistų, krūties vėžio programos mamografinė patikra 2009 m. vykdyta kur kas geriau nei ankstesniais metais. Mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa. Prienų rajono savivaldybėje aptarnaujamų 50-69 m. moterų skaičius 2018 metais buvo 6470. Mamografinis tyrimas planuotas atlikti 1618 moterų, tačiau pasitikrino tik 1312 moterų.

2006 m. pradėta įgyvendinti asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, siekiant sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Informavimo apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, šios tikimybės įvertinimo, pirminės prevencijos priemonių plano sudarymo ar siuntimo išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę paslauga teikiama vyrams nuo 40 iki 55 metų, moterims nuo 50 iki 65 metų. Prienų  rajono savivaldybėje aptarnaujamų 40-55 m. vyrų  ir 50-65 m. moterų skaičius 2018 buvo 9591. Planuota jog šeimos gydytojai nustatytų rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudarytų individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą 4796 gyventojams. Šioje programoje dalyvavo tik 3652 asmenų per 2018 metus.

2006 m. pradėta įgyvendinti priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Gydymo įstaigos siekia diagnozuoti ankstyvąsias priešinės liaukos vėžio stadijas bei taikyti radikalius gydymo metodus, mažinti neįgalumą. Informavimo apie priešinės liaukos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir PSA nustatymo paslauga teikiama vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu. Prienų rajono savivaldybėje aptarnaujamų 50-75 m. vyrų skaičius 2018 metais siekė 6203. Planuota atlikti kraujo tyrimą, parodantį prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje 1551 vyrams, tačiau pasitikrino daugiau – 1816 asmenų.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa pradėta nuo 2009 metų liepos 1 dienos, vykdant dvejų metų bandomąjį projektą Vilniaus ir Kauno apskrityse. Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų storosios žarnos vėžio stadijų išaiškinamumą ir sumažinti mirtingumą dėl šios ligos. Informavimo apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir iFOBT rezultatų įvertinimo paslauga teikiama asmenims, sulaukusiems 50–74 metų amžiaus. Prienų rajono savivaldybėje 2018 m. aptarnaujamų 50-74 m. asmenų skaičius buvo 13833. Planuota atlikti slapto kraujavimo testas 3458 pacientams, tačiau patikrinti tik 3259 asmenis.


1 pav. Informuotų pacientų skaičius, % (nuo paslaugą teikiančioje įstaigoje įregistruotų)

Informuotų pacientų skaičius – tai skaičius, apimantis asmenis ne tik, kuriems pateikiama informacija apie prevencines programas, bet ir jose dalyvauja.

Amžius, gyvenimo būdas, paveldimumas ir kiti veiksniai daro įtaką žmogaus sveikatai, todėl pasinaudokite proga išsitirti bei paraginkite išsitirti savo šeimos narius ir artimuosius.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close