Prasidėjo Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), minėdamas Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę (lapkričio 13 – 19 d.), kviečia atkreipti dėmesį į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) skelbiamą šūkį: „Prieš pradėdami vartoti antibiotikus pasitarkite su gydytoju!“. Atsakingas antibiotikų vartojimas padeda sumažinti antimikrobinio atsparumo atsiradimo grėsmę.

„Kviečiame visus prisidėti prie antibiotikų veiksmingumo išsaugojimo, užkertant kelią infekcijų plitimui, keičiant antibiotikų paskyrimo ir vartojimo elgesį. Kiekvienas turime tapti antibiotikų veiksmingumo saugotoju“, – sakė ULAC direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

PSO, organizuodama kasmetinę supratimo apie antibiotikus kampaniją, siekia šių tikslų:

  • Pripažinti, kad atsparumas antibiotikams yra pasaulinė sveikatos problema.
  • Didinti informuotumą apie poreikį saugoti antibiotikus tinkamai juos naudojant.
  • Didinti žmonių ir gyvūnų sveikatos, žemės ūkio specialistų bei vyriausybių vaidmenį sprendžiant atsparumo antibiotikams problemą.
  • Skatinti ir keisti elgesį, skleidžiant informaciją, kad paprasti veiksmai gali padaryti didelį poveikį.
PSO pažymi, kad šiandien atsparumas antibiotikams yra viena didžiausių pasaulio sveikatos grėsmių, keliančių iššūkius sveikatos, maisto saugos, technologijų plėtros srityse, galinčių turėti įtakos bet kurios šalies bet kokio amžiaus žmonėms. Šį procesą spartina netinkamas antibiotikų vartojimas. Pagrindiniai bakterijų atsparumo antibiotikams plitimo veiksniai:
  • Netinkamas antibiotikų parinkimas ir paskyrimas.
  • Nekontroliuojamas antibiotikų naudojimas gyvulininkystėje, žuvininkystėje, augalininkystėje.
  • Naujai kuriamų antibiotikų trūkumas.
  • Prasta infekcijų kontrolė ligoninėse, gyvulininkystės ūkiuose.
  • Netinkamas nuotekų šalinimas.
Be atitinkamų veiksmų pasaulis gali atsidurti amžiuje „po antibiotikų eros“, kuriame paplitusios infekcijos ir nedidelės traumos sėkmingai gydytos dešimtmečius, gali vėl tapti mirtinos.

Be veiksmingų antibiotikų didėja sąrašas sunkiau gydomų infekcijų, pvz., pneumonija, tuberkuliozė, sepsis, gonorėja ir kt. Veiksmingi antibiotikai taip pat būtini sergančių gyvūnų gydymui, maisto saugai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close