Menu Close

PRANEŠAME GYVENTOJAMS APIE TYMŲ ATVEJUS KAUNE

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamentas informuoja apie tymų situaciją Kauno apskrityje. Mūsų teisė rinktis skiepyti vaikus ar ne, atsisuko prieš mus pačius. Sausio mėnesį registruoti keli tymų atvejai jau išaugo į protrūkį, kokio nėra buvę kelis dešimtmečius. Per du šių metų mėnesius Kauno apskrityje registruota daugiau kaip 80 tymų susirgimų.

Daugiausiai susirgusiųjų gyvena Kauno m. (56), Kauno r. (16), Kaišiadorių r. (5). Dar po vieną susirgimą registruota Birštone, Kėdainių ir Jonavos rajonuose. 60 proc. sergančiųjų sudaro 35–44 metų amžiaus asmenys, kurių skiepijimų būklė nežinoma. Pagal tuo metu galiojusius skiepijimų planus, jie galėjo būti skiepyti ne daugiau kaip 1 tymų vakcinos doze.

Iš 32 susirgusių vaikų vienas buvo skiepytas viena doze, ir vienas 2 dozėmis. Visi kiti susirgę vaikai nebuvo skiepyti nuo tymų. Apmaudu, kad nepakankamos skiepijimų apimtys (mažesnės nei 90 proc. pasiskiepijusiųjų) nepadėjo apsaugoti pačių mažiausių, kuriems skiepai dar neskiriami. Susirgo 7, 9 mėnesių ir vos metus perkopę vaikučiai.

Ligoninėse gydoma apie 65 proc. susirgusiųjų, kuriems nustatyta tymus lydinti komplikacija (plaučių uždegimas, vidurinės ausies uždegimas ir kt.).

 

Apie ligą

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų (greičiausiai plintančių) virusinių ligų. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems, ar 1 vakcinos doze skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir sutrikusio imuniteto asmenims. Tymai plinta oro lašiniu keliu. Užsikrėsti taip pat galima per kvėpavimo takų išskyromis užterštas rankas, aplinkos daiktus. Simptomai dažniausiai atsiranda 10–12 d. po užsikrėtimo. Suserga 90–95 proc. imlių asmenų, kurie turėjo sąlytį su sergančiaisiais. Specifinio gydymo nėra, antibiotikai gydymui netinkami kaip ir kitų virusinių infekcijų atvejais.

Ligos simptomai

Dažniausiai susirgimas tymais prasideda karščiavimu, vėliau – akių junginės uždegimu, sloga, kosuliu, burnoje atsiranda šviesios dėmelės. 3–7 ligos dieną veide prasideda bėrimas, kuris išplinta į kitas kūno vietas. Išbertos vietos neniežti. Bėrimas išlieka 4–7 dienas. Ligonis gali užkrėsti kitus 4–5 dienos iki bėrimo atsiradimo ir 4 d. po bėrimo pradžios. Užsikrėsti galima su ligoniu pabendravus (veidas į veidą) arba pabuvus toje pačioje patalpoje ilgiau nei 15 min.

Tymų komplikacijos

Apie 30 proc. susirgimų pasireiškia viena ar daugiau komplikacijų, ypač vaikams iki 5 metų amžiaus ir suaugusiesiems vyresniems nei 20 m. Sunkesnė tymų eiga gali būti asmenims, kurie turi nusilpusią imuninę sistemą. Ausų infekcija pasireiškia 7–9 iš 100 susirgusių vaikų ir gali sukelti kurtumą. Viduriavimas kamuoja 8 iš 100 pacientų. Plaučių uždegimas išsivysto 1–6 iš 100 pacientų. Tai yra viena dažniausių mirties nuo tymų priežastis mažiems vaikams. Smegenų uždegimas (ūmus encefalitas) pasireiškia 1 iš 1 000 pacientų. Tai gali sukelti traukulius, kurtumą ar protinę negalią. Vaikams, kurie prastai maitinasi ar, kuriems trūksta vitamino A, gali pasireikšti akių pakenkimai (ragenos sunykimas), lydimi aklumo. Poūmis sklerozuojantis panencefalitas – reta, bet mirtina smegenų komplikacija, galinti išsivystyti praėjus keletui metų po tymų. 1 iš 4 susirgusių tymais asmenų gydomas ligoninėje. Iki 1 iš 1 000 susirgusiųjų miršta nuo tymų.

Profilaktika – skiepai

„Tymų skiepai apsaugos tave ir tavo šeimą“ – sako NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Kirstina Rudžinskaitė – „Skiepydamasis nuo tymų padedi bendruomenei išlikti sveikai“.

Pagrindinė tymų profilaktikos priemonė – didelės skiepijimų nuo tymų apimtys (95 proc. pasiskiepijusiųjų ir daugiau). Lietuvoje nuo tymų vaikai pradėti skiepyti 1964 m. Antroji vakcinos dozė pradėta skiepyti nuo 1988 m.

Šiuo metu pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai turėtų būti paskiepyti dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 metų amžiaus. Šie skiepijimai vykdomi Valstybės biudžeto lėšomis, tai yra nemokamai.

Asmenys, kurių skiepyti negalima (pavyzdžiui sergantys kai kuriomis ligomis), arba per jauni skiepams vaikai, apsaugomi nuo tymų, kai visi jų aplinkoje esantys žmonės yra paskiepyti. Taigi skiepai gali apsaugoti ne tik pasiskiepijusį asmenį, bet ir jo artimuosius.

Jeigu vaikas laiku nepaskiepytas, jam sudaromas individualus skiepijimo planas, atsižvelgiant į jo amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas imuninio vaistinio preparato charakteristikų santraukoje, sudarant galimybę nemokamai pasiskiepyti dviem MMR vakcinos dozėmis.

Deja, rekomenduojamų 95 proc. skiepijimų apimčių pasiekti nepavyksta. 2018 m. geriausios skiepijimų apimtys Kauno apskrityje registruotos Raseinių r. skiepijant vaikus antrąja MMR vakcinos doze – 98,4 proc. Antroje vietoje Kėdainių r. pasiekęs 93,9 proc. Skiepijant pirmąja MMR doze geriausios skiepijimų apimtys buvo pasiektos Kėdainių r. 92,2 proc.

Suaugusiesiems reikėtų įsivertinti savo skiepijimo ar sirgimo būklę. Rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl šios informacijos patikslinimo. Neskiepytiems, skiepytiems tik viena vakcinos doze ar nesirgusiems asmenims rekomenduojama pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze (nekompensuojama).

MMR vakcina rekomenduojama, jeigu planuojamas šeimos pagausėjimas, siekiant apsaugoti būsimą naujagimį. Tačiau nėščiųjų skiepyti MMR vakcina negalima ir paskiepytoms moterims rekomenduojama 1 mėnesį saugotis nėštumo.

Asmenys, gimę iki 1986 m. galėjo būti skiepijami tik viena vakcinos doze, todėl jie taip pat yra imlūs tymams, jiems rekomenduojama antroji MMR vakcinos dozė (nekompensuojama).

Tymų plitimo stabdymas židinyje

Sąlytį su sergančiu tymais turėjusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti per 72 val. nuo kontakto. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jeigu nesusergama, pasiskiepyti. Suaugusieji skiepijami ta pačia MMR vakcina kaip ir vaikai.

NVSC teritorinių padalinių specialistai aktyviai aiškinasi visus sąlytį su tymais sergančiuoju turėjusius asmenis ir pagal poreikį nukreipia juos pas šeimos gydytojus. Dėl itin trumpo skiepams skiriamo laiko (72 val. po kontakto), asmenys raginami patys kreiptis į savo šeimos gydytojus, įvardinant buvusį sąlytį su sergančiu tymais asmeniu.

Visiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę 18 dienų po kontakto ir 21 dieną po taikytos poekspozicinės imunoprofilaktikos (skiepų po kontakto su sergančiuoju). Atsiradus simptomams, panašiems į peršalimą, gripą ar tymus, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Sergantieji tymais nuo susirgimo pradžios iki ketvirtos dienos nuo bėrimo atsiradimo turi būti izoliuojami namuose ar ligoninėje.

Siekiant suvaldyti tymų plitimą, svarbu paskiepyti kuo daugiau sąlytį turėjusių asmenų ir užtikrinti, kad kiekvienas vaikas turėtų galimybę pasiskiepyti laiku.

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Skip to content