Pasaulinė tuberkuliozės diena – kovo 24-oji

Pasaulinė tuberkuliozės (TB) diena kasmet pasaulyje pažymima kovo 24- ąją. Pasaulio sveikatos organizacija šiemet kviečia ieškoti lyderių, kurie padėtų kurti pasaulį be tuberkuliozės. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione TB išlieka pagrindiniu visuomenės sveikatos iššūkiu. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
Tuberkuliozės paplitimas ES/EEE šalyse palaipsniui mažėja po 4,5 proc. kasmet, Lietuvoje šis rodikliai yra panašūs ir siekia atitinkamai 4,2 proc.. Estijoje (9,6) ir Latvijoje (8,9) šis rodiklis dvigubai aukštesnis. Siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslus ir „The end TB“ strategiją – įveikti tuberkuliozę, metinė rodiklio mažėjimo tendencija turėtų siekti mažiausiai 10 proc..
2016 m. Europoje registruota 290 tūkst. TB atvejų bei 26 tūkst. mirčių nuo tuberkuliozės. Dauguma (83 proc.) TB atvejų registruojami aštuoniolikoje šalių, į kurių sąrašą patenka ir Lietuva.
Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2016 m. Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės (ES/EEE) šalyse sergamumo tuberkulioze rodiklis siekė 10,9 atv. 100 tūkst. gyventojų. Lietuvoje šis rodiklis daugiau kaip keturis kartus aukštesnis ir atitinkamai siekia 46,6 atv./100 tūkst. Aukštesnis nei Lietuvoje šis rodiklis registruotas tik Rumunijoje, kur jo atitinkama reikšmė siekia 64,7 atvejo.
Pasak Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, 3,7 proc. visų laboratoriškai patvirtintų TB atvejų ES/EEE sudarė dauginio atsparumo vaistams tuberkuliozė (DAV-TB), aukščiausias šis rodiklis buvo Lietuvoje – 20,3, Estijoje – 15,8 ir Latvijoje – 10,4. ES/EEE šalyse šios TB formos gydymo sėkmės rodiklis siekia 37,5 proc., tačiau Lietuvoje DAV-TB gydymo sėkmės rodiklis, lyginant su ES/EEE šalimis, yra vienas iš žemiausių (11,8). Penktadalį (20,1 proc.) visų DAV-TB atvejų ES/EEE šalyse sudarė itin atspari vaistams tuberkuliozė (IAV-TB), iš kurių 60 proc. atvejų registruota Lietuvoje ir Rumunijoje.
Tuberkuliozė plinta oro lašiniu būdu nuo atvira tuberkulioze sergančių žmonių. Tuberkuliozės simptomai priklauso nuo pažeisto organo. Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius. Jei pasireiškia kosulys, trunkantis ilgiau nei 2-3 savaites, tuomet rekomenduojama pasitikrinti dėl tuberkuliozės.
Kovo 24-oji , kaip Pasaulinė TB diena, pasirinkta, todėl, kad 1882 m. šią dieną dr. Robertas Kochas paskelbė atradęs bakteriją, kuri sukelia tuberkuliozę. Būtent šis atradimas padėjo tolesnius tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo vystymo pagrindus. Vokiečių mokslininkui dr. R.Kochui už tuberkuliozės tyrimus 1905 m. įteikta Nobelio premija fiziologijos ir medicinos srityje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close