NUO GRIPO SKIEPYTIS DAR NEVĖLU

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai informuoja, kad  Prienų rajono bei Birštono savivaldybės gydymo įstaigas jau pasiekė nemokama sezoninio gripo vakcina./Šiemet ši vakcina yra keturvalentė (kurios sudėtis tokia pati kaip ir mokamos), kuri apsaugos nuo dviejų tipų A bei dviejų tipų B gripo virusų.

Pasaulio sveikatos organizacija skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai apsaugo nuo sunkių gripo formų bei jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo.

Nors šiemet gripo vakcina gydymo įstaigas pasiekė vėliau nei kiekvienais metais, nuo skiepytis nuo gripo dar nevėlu. Daugiamečiais duomenimis – ankščiausiai gripo epidemija buvo prasidėjusi vasario 20 dieną. Sergamumas gripu bei ūmiomis viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis (toliau ŪVKTI) nėra didelis.  45-ą šių metų savaitę ( lapkričio 4-10 d.) buvo užregistruoti 129 susirgimai ŪVKTI (49,6 atvejo 10 000 gyventojų). Gripo atvejų dar nėra.

Nemokamai sezoninio gripo vakcina, kaip ir kiekvienais metais, pasiskiepyti, gali:

– 65 m. ir vyresni asmenys;

– visi asmenys sergantys lėtinėmis ligomis (ir vaikai);

– asmenys, gyvenantys slaugos ir globos įstaigose (ir vaikai);

– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (ir odontologai);

– nėščiosios.

Nėščiosios moterys, susirgusios gripu, dažniau gydomos ligoninėje, dėl galimo persileidimo ar priešlaikinio gimdymo, be to, jos dažnai serga sunkesne gripo forma Todėl pasiskiepijus, apsaugoma netik nėščioji , bet ir būsimas naujagimis iki 5-6 pirmųjų gyvenimo mėnesių amžiaus. Nėščiosios sezoninio gripo vakcina gali būti skiepijamos bet kuriuo nėštumo laikotarpiu.

Asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, pvz.:  pirmo tipo cukriniu diabetu, onkologinėmis ligomis, lėtine obstrukcine plaučių liga, širdies nepakankamumu bei daugeliu kitų atvejų, apie kuriuos galite sužinoti savo gydymo įtaigoje, besiskiepijant nuo gripo, rekomenduojame kartu pasiskiepyti ir nuo pneumokokinės infekcijos, kadangi rizika susirgti šia liga padidėja šaltuoju metų laikotarpiu.

Primename, kad vyresniems nei 26 m. amžiaus asmenims, kas 10 metų priklauso valstybės lėšomis apmokamas skiepijimas nuo difterijos ir stabligės, todėl galima kartu derinti visas šias vakcinas.

Nors geriausias būdas apsisaugoti nuo gripo ir jo komplikacijų yra skiepai, tačiau patariama saugotis ir kitais būdais, pasirenkant paprastas, tačiau gana efektyvias priemones.

Labai svarbu neperšalti, vengti didelių oro temperatūros skirtumų ir skersvėjų, jeigu esate sušilę. Dažnas vėdinimas ir patalpų bei kitų paviršių valymas drėgnu būdu užkerta kelią patalpose esančių virusų plitimui.

Patariama vengti čiaudinčių ar kosėjančių asmenų, kurie gali užkrėsti jau turimu virusu. Svarbu nepamiršti kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo ir žinoti, kad saugus atstumas nuo sergančiojo yra ne mažiau kaip 1 m.

Pajutus peršalimo simptomus rekomenduojama likti namuose, ne tik dėl to, kad taip greičiau pasveikstama, bet ir dėl kartu dirbančių ar besimokančių asmenų. Net ir į darželį sergantys vaikai neturi būti priimami.

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Kauno departamento Prienų skyriaus vedėjas                                                  Almiras Skiauteris 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close