Mokinių fizinio aktyvumo poreikių patenkinimas nuotolinio mokymosi metu

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) fizinio aktyvumo stoką įvardija vienu pagrindinių mirtingumo rizikos veiksnių pasaulyje, dėl nepakankamo judėjimo taip pat daugėja antsvorio ir nutukimo atvejų. Naujausiose PSO Gairėse dėl fizinio aktyvumo ir nejudrumo (2020) 5–17 metų amžiaus vaikams rekomenduojama kasdien judėti ne mažiau kaip 60 minučių vidutiniu ir dideliu intensyvumu bei ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę stiprinti raumenis jėgos pratimais, ypač atkreipiant dėmesį į laiko, praleisto sėdint prie ekranų, mažinimą. Pateikdama moksliniais įrodymais pagrįstą fizinio aktyvumo naudą sveikatai, PSO atkreipia dėmesį į kiekvieno atliekamo judesio svarbą ir ragina sudaryti sąlygas vaikams kuo dažniau ir įvairiau judėti ir taip stiprinti besivystančio organizmo kaulų ir raumenų, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo sistemas, palaikyti būtiną energijos apykaitos balansą, mažinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, didinti kaulų tankį ir mineralizaciją, stiprinti imuninės sistemos veiklą; ypač pažymėtinas teigiamas fizinio aktyvumo poveikis vaikų emocinei sveikatai.   

Vykstant nuotoliam mokymui, vaikai prie ekranų praleidžia daug daugiau laiko nei įprastomis sąlygomis, be to, jie praranda judėjimo galimybę vykstant į ir iš mokyklos, einant iš vienos klasės į kitą bei naudojantis sportinėmis neformaliojo švietimo paslaugomis. Esamų 2–3 fizinio ugdymo pamokų nepakanka užtikrinti bent minimalius sveikatai būtinus kasdienio vaikų fizinio aktyvumo poreikius. Remiantis sveikatos ekspertų rekomendacijomis, ilgą laiką dirbant sėdimąjį darbą būtinos reguliarios aktyvios pertraukos, kad būtų užkirstas kelias vaikų regos sutrikimų, netaisyklingos laikysenos formavimuisi bei su tuo susijusių ligų atsiradimui.

Vadovaudamiesi PSO rekomendacijomis ir siekdami šio laikotarpio priverstinio nejudrumo sąlygomis kiek įmanoma labiau patenkinti būtinus minimalius sveikatinamojo vaikų fizinio aktyvumo poreikius, kreipiamės į Jus prašydami užtikrinti, kad, vykstant nuotoliniam mokymui, kiekvienos pamokos metu ne mažiau kaip 2–3 minutės pagal galimybes būtų skirtos fizinio aktyvumo intervencijoms, kurių metu vaikai turėtų:

  • atitraukti akis nuo ekranų;
  • atsistoti;
  • atlikti nesudėtingus fizinės mankštos pratimus.

Taip pat nuotolinio ugdymo(-si) metu rekomenduoti:

  • fizinio ugdymo pamokų metu pirmenybę skirti praktinėms (ne teorinėms) užduotims atlikti;
  • įvairių dalykų namų darbų užduotis pagal galimybes sieti su mokinių aktyviu judėjimu atviroje erdvėje, laikantis nustatytų karantino saugos reikalavimų.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close