Maudykimės saugiai

Artėjant maudymosi sezonui Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) specialistai primena – dabar pats laikas pasirūpinti paplūdimiais, maudyklomis ir šachtinių šulinių vandeniu.

Nors Lietuvoje nėra užregistruojama didelių per vandenį išplitusių užkrečiamųjų ligų protrūkių, tačiau atėjus vasarai ir prasidėjus maudynių sezonui, rizika užsikrėsti ir susirgti per vandenį plintančiomis ligomis, padidėja.
 
Ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną maudantis, geriant vandenį ar jį naudojant rankų, vaisių ar daržovių plovimui. Priklausomai nuo patekusio į organizmą sukėlėjo, žmogus gali susirgti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis, tačiau dažniausiai tai būna ūminės žarnyno infekcijos, pasireiškiančios pilvo skausmais, viduriavimu ar alerginiais bėrimais.
 
Atvirų telkinių vanduo labiausiai būna užterštas pavasarį, nutirpus sniegui ir po smarkių liūčių kai ant kranto esančios šiukšlės ir kiti teršalai patenka į vandenį.

Smarkiai užterštas vanduo negali apsivalyti savaime, todėl įšilusiame ir organinėmis medžiagomis užterštame vandenyje susidaro palankios sąlygos plisti ligas sukeliančioms bakterijoms: Campylobacter, Legionella, Vibrio choleraSalmonella typhi ir kt., virusams – adenovirusams, enterovirusams, hepatitams A ir E, norovirusams ir kt., pirmuonims – Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolitica,Giardia intestinalis. Parazitai vandenyje gali ilgai išlikti gyvybingi, o bakterijos net pasidauginti. Pavyzdžiui, kirminų (askaridžių, toksokarų, echinokokų) kiaušinėliai vandenyje gali išsilaikyti mėnesius.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai pataria:
  • pavasarį sutvarkyti ežerų, upių, tvenkinių bei kitų atvirų vandens telkinių pakrantes. Jų neteršti žmonių bei gyvūnų išmatomis, įvairiomis šiukšlėmis ar kitomis atliekomis;
  • maudymosi sezono metu, po stiprių liūčių reikėtų bent parą nesimaudyti atviruose vandens telkiniuose;
  • maudantis stengtis, kad vanduo nepatektų į burną ir negerti vandens iš atvirų vandens telkinių;
  • neplauti daržovių, vaisių ar indų vandeniu iš atvirų vandens telkinių;
  • šalyse, kuriose yra užsikrėtimo rizika, vartoti tik fasuotą geriamąjį vandenį ir karštus gėrimus; 
  • nesimaudyti nežinomuose vandens telkiniuose.
  • rūpintis kiemuose esančių šachtinių šulinių aplinka ir pašalinti visus galimus vandens taršos šaltinius;
  • reguliariai atlikti šachtinių šulinių mikrobiologinį vandens tyrimą.
 
Kontaktinis asmuo:
Zigmas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyrius
mob. 8 684 33174, el.p. zigmas@ulac.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close