Menu Close

LEGIONELIOZĖS PROFILAKTIKA

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai primena ūkio subjektams ir gyventojams pasirūpinti legioneliozės profilaktika.

Kas tai yra legioneliozė?

Legioneliozė tai ūminė infekcinė liga, kurią sukelia Legionella genties bakterijos, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Plitimo būdai

Dažniausiai žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių vandens lašelių) su legionelėmis, kuris susidaro dušuose, voniose, tualetuose, saunose bei šių patalpų kondicionavimo sistemose. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama, taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio legionelioze žmogaus. Netinkamai prižiūrint vandens tiekimo sistemas legionelioze galima užsikrėsti viešbučiuose, sporto klubuose, vandens pramogų parkuose, baseinuose ir pan. Legionelioze gali susirgti įvairių amžiaus grupių žmonės, bet imlumas ligai priklauso nuo imuninės sistemos būklės.

     Paplitimas

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20-45º C, žemesnėje nei 20º C ir aukštesnėje nei 60º C legionelės nesidaugina. Legioneliozė labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje (ypač taikomoje respiracinėje terapijoje). Pramoninės gamyklos, mėsos kombinatai gali būti legionelių kaupimosi ir plitimo šaltiniai. Tokio pobūdžio gamybiniuose objektuose dėl gausaus vandens ir vandeninio aerozolio naudojimo susidaro palankios sąlygos legionelėms daugintis ir plisti. Kartą per metus turi būti atliktas geriamojo vandens mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti.

Profilaktika

Legioneliozės profilaktika tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra, gydytojų legioneliozės diagnostikos žinių tobulinimas, taip pat visuomenės švietimas ir mokymas. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus. Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50-60º C; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25º C; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

Jei turite klausimų, susijusių su legioneliozės profilaktika dėl konsultacijos kreipkitės adresu Prienai, J. Brundzos g, 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyrių, tel. (8 319) 51162, el. p. prienai@nvsc.lt.

Papildomai informuojame, kad NVSC tinklalapyje yra paskelbtos rekomendacijos legioneliozės profilaktikos plano rengimui:

 https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/rekomendacijos-legioneliozes-profilaktikos-plano-rengimui

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Skip to content