Kovo 22 dieną minime Pasaulinę vandens dieną

„Vandens vertinimas“ („Valuing water“) – tokia 2021 metų Pasaulinės vandens dienos tema, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į pasaulinę vandens krizę ir į iškeltų tikslų įvykdymą, iš kurių vienas svarbiausių – iki 2030 m. užtikrinti  visame pasaulyje sanitarinius reikalavimus atitinkančio vandens tiekimą.
 
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau – ULAC) specialistai pažymi, nors Lietuvoje per vandenį išplitusių užkrečiamųjų ligų protrūkių neužfiksuota, bet intensyvi žmogaus veikla – pramonė, žemės ūkis, transportas, netinkamas buitinių atliekų tvarkymas, nuolatos teršia aplinką ir gali sudaryti palankias sąlygas vandenyje plisti ligas sukeliančioms bakterijoms – Campylobacter, Legionella, Vibrio choleraSalmonella typhi ir kt., virusams – adenovirusams, enterovirusams, hepatitams A ir E, norovirusams ir kt., pirmuonims – Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolitica,Giardia intestinalis. Parazitai vandenyje gali ilgai išlikti gyvybingi, o bakterijos net pasidauginti. Pavyzdžiui, kirminų (askaridžių, toksokarų, echinokokų) kiaušinėliai vandenyje gali išsilaikyti mėnesius.
 
Ligų sukėlėjai į žmogaus organizmą patenka per burną maudantis, geriant vandenį ar jį naudojant rankų, vaisių, daržovių plovimui. Priklausomai nuo patekusio į organizmą sukėlėjo, žmogus gali susirgti įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis, tačiau dažniausiai tai būna ūminės žarnyno infekcijos, pasireiškiančios pilvo skausmais bei viduriavimu.
 
Svarbu pažymėti, kad šalyje apie 2,5 mln. gyventojų naudojasi saugiu ir nuolatos tikrinamu, centralizuotu vandentiekio tinklu teikiamu vandeniu, apie 700 tūkst, gyventojų naudojasi iš šachtinių šulinių, negilių gręžinių gaunamu vandeniu, kurie patys privalo saugoti vandens šaltinius nuo užteršimo bei rūpintis asmeniniame ūkyje naudojamo vandens kokybe.
 
Lietuvoje geriamojo ir buityje naudojamo karšto vandens saugos ir kokybės reikalavimus nustato 2003 m. liepos 23 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-455, patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.
 
Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 5 230 0124, zigmas@ulac.lt, www.ulac.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close