KOKIOMIS LIGOMIS SIRGOME 2019 M.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai informuoja, kad 2019-aisiais buvo užregistruotos 732 užkrečiamosios ligos (52–Birštono savivaldybėje ir 680–Prienų rajone), o tai yra 25 proc. daugiau nei 2018 m.

Daugiausiai (71 proc.) nustatyta per orą plintančių infekcijų ir ligų, kurių buvo galima išvengti pasiskiepijus (tymai, epideminis parotitas, kokliušas, meningokokinė infekcija, pneumokokinė infekcija, vėjaraupiai, bakterinis bei virusinis meningitas, skarlatina). Per maistą ir vandenį plintančios infekcijos bei ligos, kuriomis užsikrečiama per aplinką (kampilobakteriozė, jersinijozė, salmoneliozė, kitos bakterinės bei virusinės žarnyno infekcijos) sudarė 19 proc., įvairių kirminų sukeltos ligos (parazitozės)–3  proc., erkių platinamos ligos–7 proc.

Didžiąją dalį per orą plintančių infekcinių ligų  2019 m. sudarė vėjaraupiai bei skarlatina (94 proc.). Lyginant su ankstesniais metais, sergamumas vėjaraupiais padidėjo 40 proc., skarlatina 24 proc.. Šių ligų plitimui palaniausios sąlygos būna vaikų ugdymo įstaigose, kurių auklėtiniai ir sudaro didžiausią sirgusiųjų dalį. Vienoje ugdymo įstaigoje buvo užregistruotas skarlatinos protrūkis, o susirgimai vėjaraupiais buvo registruojami visose vaikų ugdymo įstaigose. Tarp sirgusiųjų vėjaraupiais buvo 10 kūdikių iki vienerių metų amžiaus bei 35 suaugusieji. Pagrindinės šių ligų profilaktikos priemonės yra: kuo ankstesnis ligonių išaiškinimas bei izoliavimas iš vaikų kolektyvo; dažnas patalpų vėdinimas; valymas drėgnu būdu.  Nuo labiausiai paplitusios ligos, vėjaraupių, gali apsaugoti skiepai. Ši vakcina yra mokama. Praėjusiais metais nuo vėjaraupių pasiskiepijo 8 vaikai bei 3 suaugusieji. Jau antrus metus neregistruojami susirgimai skiepais valdomomis infekcijomis – kiaulyte ir kokliušu.

2019 metais vienuolikai Birštono sav. ir  Prienų r. gyventojų buvo įtariami susirgimai tymais, iš jų 9 diagnozė buvo patvirtinta. Daugiausiai sirgo suaugę asmenys, kurie buvo skiepyti 1 tymų vakcinos doze arba jų skiepijimo būklė nežinoma (medicininiuose dokumentuose nėra duomenų apie skiepus)

2019 m. Prienų rajone užregistruota 9 nauji tuberkuliozės atvejai, tai yra 2 atvejais daugiau  nei praėjusiais metais bei 2 recidyvo atvejai tarp ankščiau sirgusių asmenų. Vienas ligonis, kuriam buvo nustatytas tuberkuliozės recidyvas, mirė.  Tarp naujai susirgusiųjų yra 3 dirbantys,  4 nedirbantys bei 2 pensijinio amžiaus asmenys. Birštono savivaldybėje  plaučių tuberkuliozės atvejų neužregistruota.

Erkių platinamomis ligomis praėjusiais metais sirgo 54 gyventojai (54 proc. daugiau nei 2018 m.). Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse užregistruoti 46 Laimo ligos ir  8 erkinio encefalito atvejai. Vertinant sergamumo duomenis, pastebima, kad Birštono savivaldybėje Laimo liga susirgusiųjų asmenų skaičius yra didžiausias Kauno apskrityje.

Praėjusiais metais Birštono bei Prienų rajono savivaldybėse buvo užregistruotos 138 per maistą bei aplinką plintančios (žarnyno) infekcinės ligos (tai yra 16 proc. mažiau nei 2018 m.). Jau keli metai iš eilės dominuoja virusinės kilmės žarnyno infekcijos (58 proc.) bei nepatvirtintos (30 proc.) bakterinės žarnyno užkrečiamosios ligos. Dauguma visų žarnyno užkrečiamųjų ligų atvejų buvo pavieniai, tačiau užregistruoti  11 protrūkių (2 ir daugiau atvejų) šeimose. Visi jie buvo virusinės kilmės (priežastis: asmens higienos nesilaikymas bei pavėluotas kreipimasis į gydymo įstaigas).  Per maistą bei aplinką plintančių (žarnyno) infekcinių ligų profilaktika: tinkamai valyti patalpas, saugiai tvarkyti maistą, vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju, susirgus pasilikti  keletą dienų namuose.

Viena pagrindinių visų užkrečiamųjų ligų nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena. Rankas reikia plauti: visada, kai rankos matomai yra nešvarios; kai sugrįžtame į namus po žaidynių lauke, iš darbo,  prekybos centro, vaikų ugdymo įstaigos ir t. t.; prieš maisto gaminimą ir po jo; kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu; kiekvieną kartą po nosies valymo, o kosint ar čiaudint, rankos plaunamos kuo dažniau; po kontakto ar žaidynių su gyvūnais.

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 84; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close