KAUNO APSKRITYJE – ANTRAS TYMŲ ATVEJIS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad šiais metais Kauno apskrityje registruotas antrasis tymų atvejis. Susirgo 39 metų Kauno rajono gyventojas. Primename, kad pirmasis tymų atvejis Kauno apskrityje patvirtintas šių metų sausio 3 dieną.

2019 m. kilusio tymų protrūkio metu Lietuvoje buvo registruoti 832 tymų atvejai, iš kurių didžioji dalis, 425 tymų susirgimai, registruoti Kauno apskrityje. Daugiausia susirgimų registruota tarp suaugusiųjų asmenų, 35–44 m. amžiaus grupėje, o didžiausias sergamumas nustatytas 1–2 metų amžiaus vaikų grupėje, kurie jau turėtų būti paskiepyti pirmąja MMR vakcinos doze.

Tymai – tai ūmi, virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Šiai infekcijai būdingas didelis užkrečiamumas. Manoma, kad vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 imlių tymams asmenų. Imlūs asmenys – nesirgę, neskiepyti, nepilnai skiepyti, nežinantys savo skiepijimo būklės, ypač nėščiosios ir kūdikiai). Dažniausiai susirgimas pasireiškia karščiavimu, vėliau – akių uždegimu, sloga, sausu kosuliu, bei 3–7 dieną atsiranda makulopapulinis bėrimas.

Sergantis tymais asmuo kitus imlius asmenis gali užkrėsti 4–5 dienos iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienos po bėrimo pradžios. Užtenka 15 min. artimo (veidas į veidą) sąlyčio ar buvimo toje pačioje patalpoje.

Skiepai – pati efektyviausia priemonė, siekiant apsisaugoti nuo tymų

 Vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių  valstybės biudžeto lėšomis yra skiepijami dvejomis tymų, raudonukės, epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 m. amžiuje. Suaugusiems asmenims rekomenduojama įsivertinti savo skiepijimų ar sirgimo būklę. Nesirgusiems, neskiepytiems, skiepytiems tik viena vakcinos doze asmenims rekomenduojama kreiptis pas savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze (Valstybės biudžeto lėšomis nekompensuojama).

Informacija sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims

Sąlytį su sergančiuoju asmeniu turėjusiems asmenims per 72 val. rekomenduojama kreiptis pas savo šeimos gydytoją ir pasiskiepyti viena MMR vakcinos doze (finansuojama valstybės biudžeto lėšomis) ir sveikatos būklės stebėjimas iki 18 dienų po sąlyčio, jei asmuo yra imlus tymams. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir pasiskiepyti, jeigu nesusergama. Sveikatos būklės stebėjimo laikotarpiu pasireiškus tymams būdingiems simptomams (ligos pradžioje – karščiavimas, sloga, kosulys, vėliau – akių uždegimas, sloga, sausas kosulys, 3–7 dieną – makulopapulinis bėrimas), nedelsiant kreiptis pas savo šeimos gydytoją ištyrimui ir diagnozės nustatymui, informuojant, kad galėjo turėti sąlyti su tymais sergančiu asmeniu.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

Kauno departamento

Vidaus administravimo skyriaus vedėja                                                            Sonata Kunickienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close