Menu Close

Kaune registruoti du legioneliozės atvejai

Per 2018 metų gegužės – birželio mėnesius dviem Kauno miesto gyventojams diagnozuota legioneliozė. Atliekant epidemiologinę diagnostiką nustatyta, kad abu ligoniai užsikrėtė namų aplinkoje. Atlikus geriamojo vandens mikrobiologinius tyrimus  aptikta legioneliozės sukėlėjų (L. pneumophila). Vykdant šiluminių vandens tiekimo tinklų priežiūrą, daugiabučių namų valdytojai,  įpareigoti nedelsiant taikyti legioneliozės prevencijos priemones pagal Lietuvos higienos normos HN 24:2003 reikalavimus ir po to atlikti geriamojo vandens mikrobiologinius tyrimus.

Tai pirmieji šiemet legioneliozės atvejai Kauno apskrityje. 2017 m. registruotas vienas legioneliozės atvejis.

Kas yra legioneliozė?  – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminiu plaučių uždegimu ar ūminės kvėpavimo takų infekcijos požymiais. Šiai ligai būdingas karščiavimas, raumenų skausmas, kosulys, plaučių uždegimas.

Koks ligos sukėlėjo plitimo būdas? – žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant vandens garų aerozolio su legionelėmis. Geriant ar ruošiant maistą, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Kokie dažniausi legioneliozės simptomai? –  liga paprastai prasideda aukšta temperatūra, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu. Vargina sausas kosulys, skausmas krūtinėje. Negydant šie simptomai progresuoja iki sunkaus plaučių uždegimo. Inkubacinis ligos periodas 2 – 10 dienų.

Kokia legioneliozės profilaktika? – tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra, taip pat visuomenės švietimas ir mokymas. Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti vandens tiekimo sistemoje, kad nesusikauptų nuosėdos. Negyvenamose patalpose rekomenduojama kartą per savaitę kelioms minutėms atsukti visus čiaupus bei dušus. Rekomenduojama reguliariai valyti dušo bei vandens čiaupų galvutes, kad ant jų nesikauptų vandens nuosėdos.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės yra susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija. Karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60ºC; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25ºC; reikėtų neleisti vandeniui užsistovėti sistemose ir ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną vykdyti profilaktinius karšto vandens sistemų priežiūros, valymo ir dezinfekcijos darbus.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content