Menu Close

KAIP NESUSIRGTI PER MAISTĄ PLINTANČIOMIS INFEKCINĖMIS LIGOMIS

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus specialistai primena, kad šiltuoju metų laiku, ypatingai karštomis dienomis, didėja tikimybė užsikrėsti maistu plintančiomis infekcijomis.

Infekcines ligas gali sukelti daug patogeninių mikroorganizmų (virusai, parazitai, pirmuonys, bakterijos).  Vasaros sezono metu dažniausiai užsikrečiama per maisto produktus plintančiomis žarnyno infekcijomis, tokiomis kaip salmoneliozė, kampilobakteriozė, nepatikslintos kilmės bakterinės žarnyno infekcijos. Taip pat padaugėja ir apsinuodijimų maistu. Dažniausia ligų priežastis – mikroorganizmais užteršti maisto produktai, asmens higienos bei maisto ruošimo taisyklių nesilaikymas (dažniausiai kepant maistą ant grotelių bei šašlykus), taip pat laikymo sąlygų pažeidimai.

Per 5 šių metų mėnesius Prienų rajone ir Birštono sav. užregistruota 10 bakterinės kilmės žarnyno infekcinės ligų, iš jų 8 balandžio-gegužės mėn.

 

Siekiant išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų, rekomenduojama:

  1. Maisto gamybai vartoti tik labai gerai termiškai paruoštus mėsos, ypač vištienos produktus bei vartoti tik kokybišką vandenį;
  2. Mėsą, kiaušinius laikyti šaldytuve atskirai nuo kito maisto;
  3. Po sąlyčio su žalia mėsa ir tarp atskirų maisto ruošimo etapų kruopščiai plauti rankas, kitus paviršius ir virtuvės įrankius, kurie turėjo sąlytį su žalia mėsa;
  4. Vengti nepasterizuoto arba nevirinto pieno ir jo produktų;
  5. Kruopščiai plauti vaisius ir daržoves. Kopūstų, gūžinių salotų viršutinius lapus geriau nuimti;
  6. Greitai gendančius maisto produktus (mėsą, pieną, žuvį ir jų produktus) pirkti tik iš šaldymo įrenginių prekybos įmonėse, prekybos centruose arba iš patikimų tiekėjų. Perkant maisto produktus būtina pasižiūrėti į tinkamumo vartoti terminą, ar jis nepasibaigęs. Nepamiršti, kad greitai gendantys produktai turi būti ne tik laikomi, bet ir gabenami tinkamoje temperatūroje. Nupirkti šie produktai turi pasiekti namus kaip galima greičiau, rekomenduojama gabenimui naudoti šaltkrepšius;
  7. Pyragaičius, tortus, varškės kremus, pasterizuotą pieną ir jo produktus laikyti iki +6°C temperatūroje, maltą mėsą ir jos pusgaminius iki +2° C, kiaušinius, atšaldytą paukštieną ir jos pusgaminius, iki +4° C, šviežią atšaldytą mėsą iki +7° C;
  8. Ruošiantis iškylai į gamtą, apsirūpinti negreitai gendančiais maisto produktais. Geriausiai tinka šalto rūkymo gaminiai, vaisiai, daržovės, nerekomenduojami kreminiai, karšto rūkymo gaminiai (ypač rūkyta žuvis). Patariama nelaikyti maisto tiesioginiuose saulės spinduliuose, mėsą ant laužo pakankamai gerai iškepti. Taip pat labai svarbu pasirūpinti kokybišku vandeniu, negalima naudoti nežinomų šaltinių (ypač atvirų telkinių) vandens. Tokio vandens nerekomenduojama naudoti ir plovimui.

Svarbu nepamiršti rankų higienos, jas plauti šiltu vandeniu su muilu, iškylų metu, kelionėse naudoti drėgnas higienines servetėles.

Dažnai suaugusiems, kitų sveikatos problemų neturintiems asmenims, žarnyno infekcinės ligos požymiai po kelių dienų praeina savaime. Rimtai sunerimti ir kreiptis gydytojų pagalbos būtina, jeigu: kūno temperatūra didesnė nei 38° C; viduriuojama su krauju; dažnai ir gausiai vemiama bei viduriuojama; atsirado tokie kūno skysčių praradimo požymiai, kaip sausumas burnoje, sumažėjęs šlapimo kiekis,  galvos svaigimas; ligos požymiai tęsiasi ilgiau nei 3 dienas.

Susirgus, net ir lengva forma šeimos nariui, norint apsaugoti kitus asmenis rekomenduojama: ligoniui turėti atskirus indus, dezinfekuoti dažniausiai liečiamus paviršius.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 84; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

 

Skip to content