Menu Close

Judėjimas sveikatos labui – galima mankštintis ir namuose

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad gegužės 10 d. visame pasaulyje minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Šios dienos minėjimo pradžią dar 2000 m. inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), o nuo 2002 metų įvairaus pobūdžio paminėjimai organizuojami daugumoje pasaulio valstybių.

PSO ragina įvairiais renginiais ir akcijomis skatinti piliečių fizinį aktyvumą, kaip vieną iš svarbiausių kovos su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis priemonių. Daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių ir sparčiai besivystančių pasaulio šalių šios ligos jau pasiekė epidemijos lygį. Tai lemia itin spartūs gyvenimo pokyčiai, susiję su sėdimu gyvenimo būdu tiek namuose, tiek ir darbe, nuolat mažėjančiu fiziniu aktyvumu, nesveika ir nesaikinga mityba, didėjančiu antsvoriu ir nutukimu bei žalingais įpročiais.

Nuolatinis populiacijos senėjimas kartu su greita urbanizacija, modernizacija, globalizacija ir jas lydinčiais rizikos veiksniais bei gyvensenos pokyčiais ypač padidino įvairių lėtinių ligų ir būklių paplitimą. Senyvame amžiuje (po 65 metų) ypač padaugėja širdies ir kraujagyslių ligų, senatvinės silpnaprotystės atvejų, insultų, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, II tipo cukrinio diabeto, osteoporozės ir kai kurių kitų susirgimų. Todėl visame ekonomiškai išsivysčiusiame pasaulyje mokslininkai bei medicinos praktikai aktyviai ieško efektyvių, paprastų ir nebrangių sveikatos išsaugojimo būdų. Finansiškai yra gerokai pigiau sudaryti sąlygas žmogui nesusirgti, negu susirgus jį gydyti. Todėl PSO ir ragina daugiau dėmesio skirti lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikai bei sveikatos stiprinimui į pirmą vietą iškeliant sveikos gyvensenos ugdymą. Nereikėtų pamiršti labai taiklios sentencijos, kad nė vienas vaistas negali pakeisti fizinio aktyvumo, o tinkamai taikomas fizinis aktyvumas gali pakeisti dalį vaistų!

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ragina visas suinteresuotas institucijas, įvairias visuomenines organizacijas, verslo įmones ir pavienius asmenis aktyviai dalyvauti minint Judėjimo sveikatos labui dieną. Ne tik viešai deklaruoti savo dalyvavimą, bet ir patiems aktyviai, nuosekliai keisti savo gyvenimo būdą. Todėl pateikia keletą paprastų praktinių patarimų, kaip galima mankštintis namuose.

Taigi, paprastas klausimas: ar tikrai reikia lankyti madingą sporto klubą, norint pasiekti rezultatų mankštinantis? Atsakymas vienareikšmis – ne! Jūs galite sėkmingai mankštintis namuose be daugybės brangių treniruoklių. Pasinaudokite šiais patarimais ir įkurkite namuose mažą nuosavą sporto salę. Tai daug nekainuos. Žinoma, mankštintis ir lieti sūrų prakaitą teks pačiam. Jeigu esate labiau linkęs mankštintis drauge su draugais, mėgstate fiziškai aktyvų laisvalaikį lauke ar namuose visiškai nėra laisvos vietos, tada galbūt jums labiau tinka sporto ir sveikatingumo klubai arba užsiėmimai stadione, parke, miške, paežerėje ar kur kitu

Pasirinkite tinkamą vietą

Pirma suraskite tinkamą vietą namuose. Jeigu gyvenate savo name, nekurkite salės rūsyje ar garaže. Tai dažna klaida. Jei salė bus tamsi ir blogai vėdinama, greičiausiai nenorėsite ten mankštintis ar pasikviesti draugų. Geriau tiks vieta, kur jūs dažnai būnate ar tiesiog pasyviai sėdite. Pavyzdžiui, apytuštis kampas šalia televizoriaus ar darbo kambaryje. Dažnas mankštinimosi vietos lankymas ir matymas veikia kaip tam tikra išorinė paskata imtis veiklos.

Nusipirkite tik būtiniausius mankštinimuisi dalykus

Tikrai nereikia įmantrių ir brangių įrenginių, nes, kaip rodo moksliniai tyrimai, nuo jų nepadidėja nei noras mankštintis, nei pasiekiami rezultatai. Viso ko kertinis akmuo – asmeninė motyvacija ir noras. Priklausomai nuo to, ką ir kaip nusprendėte praktikuoti, galite nusipirkti vieną ar keletą siūlomų priemonių: gimnastikos kilimėlį (kalnetikai, pilatesui, jogos asanoms ir t. t.), pripučiamą didelį kamuolį (jie parenkami pagal ūgį) įvairiems pusiausvyros, ištvermės ar jėgos pratimams, elastines gumas rankų, kojų, liemens jėgai ir ištvermei treniruoti, reguliuojamus svarmenis, gimnastikos lanką (jeigu daug dėmesio skirsite liemens raumenims ir grakščiai talijai), mažąjį žingsniuoklį, šokdynę ir pan.

Iš pradžių galite susidaryti savo įrangos sąrašą pagal tai, kuo ketinate užsiimti ir kokią fizinio aktyvumo rūšį labiausiai mėgstate bei vertinate. Kad mankštintis būtų lengviau ir linksmiau, šalia pasistatykite muzikinį centrą. Įsigykite mėgstamos muzikos įrašų. Gerai būtų, kad pasirinkta muzika atitiktų jūsų mankštinimosi stilių bei tempą. Tinkamai parinkta muzika sukuria reikiamą nuotaiką ir puikiai skatina judėti atitinkamu ritmu.

Kūrybiškai panaudokite internetą ar specialią literatūrą

Esminis klausimas – ar reikia patyrusio instruktoriaus, trenerio ar kineziterapeuto pagalbos? Žinoma, būtų puiku, bet tai gana brangus ir tikrai ne visuomet pasiekiamas malonumas. Norite daugiau žinoti apie savo pasirinktą mankštinimosi „stilių“? Pasidomėkite internete, knygyne ar bibliotekoje. Surasite daugybę literatūros apie įvairias jogos mokyklas (dalis jų nepraktikuoja sudėtingų asanų ir kvėpavimo pratimų, o pagrindinė veikla nukreipta į dvasinius ar net mistinius dalykus), apie įvairius šokių stilius, kurie yra puiki fizinio aktyvumo priemonė, apie supaprastintas baleto pamokas, apie įvairias jėgos treniruotes, apie raumenų tempimo pratimus ir jų atlikimo technikas, apie įvairiausias aerobinio pajėgumo didinimo galimybes (aerobika, bėgimas, sportiniai šokiai, važiavimas dviračiu) ir t. t. Yra interneto svetainių, kuriose pateiktos ištisos nemokamos treniruočių programos. Internete galima rasti vaizdo įrašų, skirtų vienai ar kitai ypatybei lavinti ar fiziniam aktyvumui sergant tam tikromis ligomis (pavyzdžiui, kvėpavimo takų ligomis, stuburo sistemos susirgimais ir kt.). Galų gale bent vieną ar bent du kartus pasikonsultuokite su patyrusiu tos srities instruktoriumi, kad pasitikslintumėte, ar teisingai susidarėte treniruočių programą, išsiaiškintumėte, kaip tiksliai išmatuoti savo pasiektus rezultatus, kaip geriau lavinti atskiras fizines ypatybes ir pan.

Paskirkite tikslų laiką savo treniruotei

Kai mankštinatės namie, nereikia niekur toli ruoštis ir važiuoti. Taip gerokai sutaupote laiko. Bet ir namie svarbu turėti nuolatinį treniruotės laiką, nes visada gali atsirasti „nenumatytų“ reikalų. Paskirkite jums tinkamiausią laiką (anksti ryte, prieš pietus, vakare po darbo ar kt.), kuris netrikdytų jūsų įprastos dienotvarkės. Žinoma, geriausia būtų dieną pradėti nuo kokybiškos mankštos. Savaitės ar mėnesio pabaigoje peržiūrėkite savo darbinį kalendorių ir į laisvo laiko vietas suplanuokite treniruotes. Gerai būtų treniruotei skirti bent 1 valandą ir neskubant atlikti viską, ką numatėte. Bet ypač trūkstant laiko, galima ir per 30 minučių atlikti efektyvią jėgos ar ištvermės treniruotę. Tačiau tada teks dirbti gerokai intensyviau. Jei paskirtas laikas netiks vieną ar dvi dienas, skubiai suraskite kitą tinkamą laiką. Jeigu esate labai užimtas žmogus, treniruotei pakanka 3 kartų per savaitę. Ir nepamirškite fiziškai aktyvaus laisvalaikio su draugais, šeima gamtoje: sportinių žaidimų, irklavimo, žvejybos, dviračių, riedučių ir t. t.

Improvizuokite siekdami savo tikslo

Kai esate labai užsiėmęs, neeikvokite laiko, kad nuvažiuotumėte į toli esančią sporto salę. Dalį pratimų ar treniruoklių visada galima pakeisti kitais. Naudokite internete, knygose, žurnaluose pateiktus pratimų kompleksus. Jei dienos pabaigoje dėl didelės įtampos esate pavargęs ir nebeturite nei jėgų, nei noro mankštintis, pratinkitės tai daryti ryte. Tiesiog atsikelkite pusę valandos anksčiau. Trūkstant laiko, treniruotę galima sutrumpinti iki 15–20 minučių. Be to, kūrybingai išnaudokite savo pietų pertraukas darbe! Taip pat galite pasimankštinti namie, žiūrėdami televizorių: žingsniuokite vietoje prie kojų pritvirtinę svorius, žingsniuokite ant žingsniuoklio, minkite stacionarų dviratį ar ramiu tempu atlikinėkite pritūpimų, atsispaudimų serijas, pasirinktus pratimus su elastinėmis gumomis, stovėkite ant pusiausvyrą lavinančios plokštumos ir pan. Galų gale įsigykite šiuolaikinį žingsniamatį ar išmaniąją apyrankę, kad suskaičiuotumėte per dieną nueitus žingsnius (vis šioks toks fizinis aktyvumas). Tiesa, visi dabartiniai išmanieji telefonai turi šias funkcijas ir specialias sveikatos programėles.

Sėkmės mankštinantis!

Pagal užsienio ir Lietuvos mokslinę literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjos pavaduotojas Remigijus Zumeras

Skip to content