Menu Close

IKIMOKYKLINIO UGDYMO ĮSTAIGŲ APLINKA IR JOS ĮTAKA VAIKŲ SVEIKATAI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas šių metų rugsėjo – spalio mėn. atliko ikimokyklinio ugdymo įstaigų aplinkos tyrimą. Paėmus mėginius laboratoriniams tyrimams nuo daiktų, žaislų, inventoriaus nustatyta, kad kelių lovų, naktinių puodų paviršius užterštas enterobiozės sukėlėju Enterobius vernicularis ova.

 Kauno apskrityje sergamumas spalinių sukeliama enterobioze padidėjo 14 proc. 2016 m. sirgo 2,75/10 000 gyventojų (158 atvejai), o 2017 m. – 3,18/10 000 gyventojų (180 atvejai)2018 metais iki spalio mėnesio sergamumo rodiklis siekė 2,28/10 000 gyventojų (128 atvejai). Šios ligos diagnozė paprastai registruojama vaikams iki 6 metų amžiaus.

Specialistai atkreipia dėmesį į helmintų sukeliamų ligų profilaktikos priemonių taikymą vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bei rekomenduoja vaikų namų aplinkos ir asmens higienos efektyvesnę priežiūrą.

Enterobiozė, užsikrėtimo būdai ir simptomai

Enterobiozė (dar vadinama oksiuriaze, spalinių infekcija, siūlinių kirmėlių infekcija) yra parazitinis susirgimas, dažniausiai pasireiškiantis perianalinės srities niežuliu.

Kaip užsikrečiama? Žmogus enterobioze užsikrečia spalinių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą. Dažniausiai užsikrečiama nuo nešvarių rankų, užteršto maisto ar daiktų (žaislų, knygų, drabužių, baldų ir t.t.). Spalinių kiaušinėliai su dulkėmis gali patekti į kvėpavimo takus, iš kur jie patenka į ryklę ir yra nuryjami. Vaikai, kurie neturi reikiamų higieninių įgūdžių, dažnai užsikrečia pakartotinai, todėl sirgti gali mėnesius ar net metus.

Ligos simptomai: Pirmąsias dvi savaites po užsikrėtimo liga pasireiškia pilvo skausmais, dažniausiai bambos srityje, padažnėjusiu tuštinimusi, pykinimu. Praėjus maždaug 30 dienų po užsikrėtimo, kai suaugusios kirmėlaitės pradeda šalintis per išeinamąją angą, atsiranda stiprus išeinamosios angos, lytinių organų niežulys – tai yra ryškiausias enterobiozės simptomas.

Kadani labiausiai niežulys kankina naktį, ligonis blogiau miega, būna irzlus, nervingas, sumažėja darbingumas. Dėl bendros intoksikacijos gali svaigti ir skaudėti galvą, sumažėja apetitas. Kai parazituoja didelis spalinių kiekis, niežulys gali būti jaučiamas visą parą. Niežulys trunka 1–3 dienas ir po to išnyksta, tačiau po 2–3 savaičių dažnai pasikartoja. Toks periodiškumas susijęs su pakartotinu užsikrėtimu. Kai spalinėmis užsikrečiama pakartotinai, ligos simptomai trunka ilgiau, niežulys tampa pastovesnis ir įkyresnis.

Dažniausiai enterobioze užsikrečia ir serga ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai, lankantys vaikų ugdymo įstaigas. Ilgai sergant šia liga, sumažėja vaiko mokymosi produktyvumas, gebėjimas koncentruoti dėmesį, kartu blogėja bendra psichosocialinė būsena, lėtėja fizinė ir psichinė raida. Spalinės slopina organizmo imunitetą, todėl vaikai tampa neatsparūs ir kitoms ligoms, po skiepų nesusidaro reikiamas imunitetas apsaugoti nuo įvairių infekcinių ligų.

Spalinėmis dažniau užsikrečia šeimų, kuriose yra ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų, nariai. Užsikrėtus vienam šeimos nariui, labai greitai užsikrečia ir kiti šeimos nariai dėl glaudžių šeimos buitinių kontaktų. Todėl pakartotinai dažniausiai užsikrečiama namuose.

 

Profilaktinės priemonės: asmeninė higiena, aplinkos švara ir ligonio priežiūra

Ugdykite vaikų įpročius plauti rankas pasinaudojus tualetu, prieš valgį, maisto gaminimą. Trumpai karpyti nagus ir jų nekramtyti. Palaikyti viso kūno švarą, vilkėti švariais viršutiniais ir apatiniais drabužiais. Naudoti tik švarius lovos baltinius, rankšluosčius.

Nepamirškite reguliariai tvarkyti ir drėgnu būdu valyti gyvenamąsias patalpas, žaidimų ir ugdymo užsiėmimų patalpas ypač – miegamąsias patalpas, tualetą ir vonią. Po to karštu vandeniu nuplikinti naudotus plovimo ir valymo įrankius. Siurbti, dulkinti ir drėgnu būdu valyti kilimus, kiliminius takelius, minkštą sofų, fotelių, kėdžių audinį išsiurbti, išpurtyti ar išlyginti per drėgną medžiagą karšta laidyne. Vandeniu ir muilu nuplauti, išskalbti vaikų žaislus. Jei žaislų negalima skalbti, reikėtų juos lauke išpurtyti, nuvalyti ir palikti saulėje, žiemą – šaltyje. Reguliariai keisti lovos baltinius, sodos ir muilo tirpalais plauti klozetų, naktinių puodų paviršius.

Sergančiajam naktį patartina užsimauti apglundančias kelnaites, kad ant patalynės ir kitų aplinkos daiktų nepatektų kirmėlių ir jų kiaušinėlių. Ryte naktines kelnaites išskalbti ar nuplikinti karštu vandeniu. Kiekvieną rytą nusiprausti šiltu vandeniu su muilu: gerai nuplauti sėdmenis, šlaunis ir rankas. Karštu vandeniu plauti tualeto unitazą, vonią ir panaudotus naktinius puodus. Valymui naudotas priemones (kempines, skudurėlius) nuplikinti karštu vandeniu. Valymui, plovimui patartina naudoti ūkinį muilą, sodą. Po gydymo pakeisti visus kūno ir lovos baltinius, juos išskalbti aukštesnėje nei 60 °C temperatūroje.užsikrėtus enterobioze, būtina kreiptis pas savo šeimos gydytoją, kuris paskirs būtinus tyrimus ir gydymą.

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 82, 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Skip to content