Menu Close

HBSC (angl. Health Behaviour in School-aged Children) 7-asis tarptautinis mokinių sveikatos ir gyvensenos tyrimas

2020 m. gegužės 19 d. PSO Europos regioninis biuras paskelbė 7-ąją tarptautinio moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) ataskaitą „Dėmesio centre – paauglių sveikata ir gerovė“, kurioje apibendrinti išsamūs 2017­–2018 metais 45-iose pasaulio šalyse – Europoje ir Kanadoje – atlikto tyrimo rezultatai.

Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva HBSC tyrimą Lietuvoje atlieka Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai. Šis tyrimas vykdomas kas ketverius metus ir apima 50 Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos šalių. Lietuvoje HBSC tyrimas pradėtas vykdyti 1994 metais ir tęsiamas iki šiol. 2018 metais buvo atliktas 7-asis tokio tipo tyrimas, leidžiantis įvertinti 25 metų tendencijas.

Tyrimo tikslas – geriau pažinti 11, 13 ir 15 m. amžiaus moksleivių gyvenseną, elgseną ir sveikatą, įvertinti gyvensenos ir sveikatos pokyčius, atsiradusius dėl įvairių socialinių, politinių, ekonominių ir kitų permainų bei reformų.

Atliekant tyrimą Lietuvoje 2018 m. buvo apklaustas 4191 mokinys iš 64 atsitiktiniu būdu atrinktų mokyklų.

Tyrimo ataskaitoje pabrėžiama, kad tarptautiniu mastu yra pastebimas 11–15 m. paauglių psichikos gerovės prastėjimas, tarp pagrindinių iššūkių išlieka nepakankamas fizinis aktyvumas, nepalankūs mitybos įpročiai, nepakankamai mažėjantis rizikingos elgsenos paplitimas. Kaip Lietuva atrodo kitų šalių kontekste? Kad atsakytumei į šį klausimą, kviečiame apžvelgti HBSC tyrimo rezultatus interneto svetainėje: http://hbsc.lt/

Jūsų dėmesiui pateikiame ir tyrimo ataskaitą anglų bei rusų kalbomis:

Šiomis dienomis koronaviruso pandemija iškėlė nemažai naujų problemų. Surinkti duomenys yra  atskaitos taškas, pagal kurį ateityje HBSC tyrimai  leis įvertinti COVID-19 pandemijos ir karantino poveikį jaunų žmonių psichikos sveikatai ir elgsenai. Bus galima įvertinti vaikų ir jaunimo gyvenseną ir sveikatą bei ją lemiančius veiksnius, pasikeitus gyvenimo sąlygomis, suprasti jauno žmogaus poelgius kitokiame socialiniame kontekste.

 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro

Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus informacija

 

Skip to content