Gendantys dantys – daugelio susirgimų priežastis

Lietuvoje dantų ėduonis labai paplitęs: net 94 proc. šešiamečių vaikų dantų – jau pažeisti ėduonies. Vyresnių vaikų dantys dar labiau pažeisti. Ėduonis yra pažeidęs nuo 69 iki 98 proc. dvylikamečių ir nuo 84 iki 100 proc. penkiolikamečių dantų. Dantų specialistai yra vieningos nuomonės – burnos higienos įpročius vaikui reikia formuoti nuo mažumės.

Specialistų teigimu, gendantys, neprižiūrimi dantukai gali sukelti daugybę virškinimo ligų

2020 m. spalio 7 d. Prienų r. Šilavoto pagrindinėje mokykloje PUG klasės mokiniams sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Zinaida Arlauskienė organizavo paskaitą praktinį užsiėmimą apie tinkamą dantukų priežiūrą, apie priežiūrai naudojamas priemones.  Paskaitos metu, vaikai buvo supažindinami kaip dažniausiai užsikrečiama ėduonimi ir kokie išorės veiksniai daro įtaką dantukų susirgimus. Buvo aptariama kad dantukus geriausia valyti praėjus 30 min. po valgio, o dantų siūlas padeda pašalinti maisto likučius tarpdančiuose. Vaikai praktiškai atliko užduotį ,,Kaip valau savo dantukus?“  Vėliau  vaikučiai savo žaisliukams kalbėjo apie dantų priežiūrą, o vėliau jiems „valė dantukus“. Sveika burnos ertmė užtikrina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir apsaugo nuo kai kurių ligų, palaiko gerą sveikatą. Todėl kiekvienas turi skirti pakankamą dėmesį burnos higienai, subalansuotai mitybai, laiku gydyti dantų susirgimus.

Sena kaip pasaulis arabų patarlė teigia: „Mirtis ateina per burną…“ Juk nuo sugedusio danties infekcija gali pasklisti po visą organizmą. Vienos labiausiai paplitusių bakterijų – Streptococcus mutans. Šiems mikroorganizmams ypač jautrūs kūdikių ir vaikų dantys. Atlikti tyrimai rodo, kad dantų ėduonimi tikrai galima užsikrėsti nuo asmenų su „sukirmijusiais“ dantimis. Pavyzdžiui ragaujant tą patį maisto kąsnį, geriant iš tos pačios stiklinės.

Ne mažiau nei kruopšti priežiūra, lemiamos įtakos dantims turi ir vaiko mityba. Saldumynai, saldūs bei gazuoti gėrimai skatina daugintis ėduonį sukeliančias bakterijas, tad saldėsiais piktnaudžiaujantys vaikai dažnai kenčia dėl dantų ėduonies.

Po pamokos vaikučiams buvo išdalintos atmintinės: „Kaip valyti dantukus“.

cof

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close