Fizinis aktyvumas žiemą

Šaltuoju metų laiku dažnas iš mūsų tampame  kur kas pasyvesniais nei šiltuoju metų laiku. Užuot  buvę lauke, liekame namuose, o pasivaikščioti išeiname vis rečiau. Tačiau nesusimąstome, kad sumažėjęs fizinis aktyvumas nulemia ir silpnesnę mūsų imuninę sistemą žiemos metu bei padidina traumų riziką. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad suaugę žmonės turi būti fiziškai aktyvūs bent 30 min. per dieną didesnę dalį savaitės dienų, arba geriausiai – kasdien ir nesvarbu, koks metų laikas už lango. Šis rekomenduojamas laikas gali būti padalytas į trumpesnius laiko tarpsnius (ne trumpesnius kaip dešimt minučių), tačiau netgi mažesnės trukmės fizinis aktyvumas turi teigiamą poveikį sveikatai. Vaikai turėtų būti fiziškai aktyvūs ne mažiau kaip vieną valandą per dieną.

Bent pusvalandį per dieną skirkite aktyviai veiklai: sportui, šokiams, sparčiam vaikščiojimui gryname ore, plaukiojimui, slidinėjimui, čiuožimui ar kt.  Žiemos metu ypač tinka slidinėjimas ir šiaurietiškasis ėjimas.

Šiaurietiškas ėjimas – tai vaikščiojimas specialia technika, naudojant specialias lazdas (netinka slidžių ar vaikščiojimo kalnuose lazdos!). Svarbu lazdų ilgį sureguliuoti pagal žmogaus ūgį, apranga ir avalynė turi būti patogi, „kvėpuojanti“, nevaržanti judesių. Labai paprasta, tačiau itin efektyvi sveikatingumo priemonė, tinkanti visiems – jauniems, vidutinio amžiaus žmonėms ir senjorams. Ėjimas, atsispiriant lazdomis, įdarbina daugiau nei 90 proc. viso kūno raumenų, tačiau neapsunkina nugaros ir sąnarių. Kiekvienas gali reguliuoti savo ėjimo tempą.

Slidinėjimas –  naudinga sezoninė fizinio aktyvumo priemonė. Slidinėti galima su slidėmis arba su snieglente. Slidinėjimo metu apkraunami beveik visi griaučių raumenys, lengvai reguliuojamas apkrovos intensyvumas. Slidinėjant energijos sunaudojama daugiau nei panašiu intensyvumu tiek pat laiko bėgant ar važiuojant dviračiu. Kad slidinėjimas duotų teigiamą efektą reikia išmokti pagrindinių slydimo būdų, nusileidimų, posūkių, gerai pasiruošti inventorių.

Slidinėjimas turi teigiamų privalumų ir emocinei sveikatai: buvimas gryname ore, mėgavimasis aplinkos vaizdais, sąlytis su gamta. Ši veikla, tai puikus būdas atsipalaiduoti ir pailsėti gamtoje nuo kasdieninės veiklos uždarose patalpose. Slidinėjant spartėja kraujotaka ir medžiagų apykaita, treniruojamos smulkiosios kraujagyslės.

Čiuožimas – grūdina ir stiprina visą kūną, ypač kojas, lavina pusiausvyrą, judesių darnumą, ugdo greitį, ištvermę, vikrumą. Taip pat kaip ir slidinėjimas, čiuožimas teikia didžiulę naudą mūsų emocinei sveikatai.

Judėti žiemą reikėtų tinkamai apsirengus: einant į lauką, vertėtų vadovautis trijų sluoksnių taisykle, tuomet tarp drabužių kaupsis ir išsilaikys šiluma. Sušilęs kūnas prakaituoja, o drėgni apdarai šilumos nelaiko. Sumažinus fizinį aktyvumą bei atvėsus, galima peršalti. Tad apatinis drabužių sluoksnis turi sugerti prakaitą ir greitai džiūti, būti plonas. Vidurinis drabužių sluoksnis turėtų būti pats šilčiausias (vilnonis), trečiasis drabužių sluoksnis – išorinis – turėtų būti neperšlampamas ir saugoti nuo sniego bei lietaus. Taip pat svarbu ir batai. Jie turi būti neperšlampamu padu, neturi spausti, tad gali būti truputį didesnio dydžio.

Jeigu yra galimybė į darbą eikite pėsčiomis. Jei dirbate daugiau sėdimą darbą, suraskite laiko pasimankštinti, pajudėti. Vietoj važiavimo liftu, lipkite laiptais. Mažiau laiko praleiskite prie televizoriaus, kompiuterio. Nepamirškite rytinės mankštos, trumpų mankštelių darbo metu ar vakarinės treniruotės  sporto klube. Aktyviai leiskite laiką su vaikais, juk žiema puikus metas įvairioms žiemos pramogoms.

Tad stiprinkime savo sveikatą būdami fiziškai aktyvūs !

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close