Balandžio 25-oji – Pasaulinė maliarijos diena

           Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) Pasaulinę maliarijos dieną primena apie šios ligos grėsmę keliautojams. Maliarija plačiai paplitusi AfrikosAzijosLotynų Amerikos teritorijose, 2017 m. maliarija susirgo daugiau nei 216 mln. žmonių. Lietuvoje pasitaiko įvežtinės maliarijos atvejų.

Maliariją sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium vivax, P.ovale, P.malariae, P.falciparum), kuriuos perneša Anohpeles genties uodai.

Sukėlėjai infekciją gali perduoti per kraują, per krauju užterštus instrumentus. Endeminėse vietovėse pasitaiko įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių patekę per pažeistą placentą ar gimdymo metu.

Šias metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), paskelbusi maliarijos dienos temą „Pasirengta įveikti maliariją“ (angl. Ready to Beat Malaria), užsibrėžė strateginį tikslą dar labiau sustiprinti ligos, kuri kasmet nusineša daugiau nei 400 tūkst. gyvybių, prevenciją.

PSO  pažymi, kad maliarijos prevencijai ir kontrolei yra skiriama labai daug dėmesio: prevencinės priemonės tampa vis labiau prieinamos labiausiai pažeidžiamoms gyventojų grupėms Afrikoje, taip pat sumažėjo ligos našta pasauliui.

Lietuvoje šiuo metu vietinės maliarijos atvejų nėra
Nors Lietuvoje šiuo metu vietinės maliarijos atvejų nėra, keliaujantiems į maliarijos plitimo vietoves šios ligos grėsmė išlieka. Mūsų šalyje kasmet pasitaiko įvežtinės maliarijos atvejų. 2008–2017 m. buvo užregistruoti 48 įvežtinės maliarijos atvejai, daugiausia susirgusiųjų (43 žmonės) užsikrėtė Afrikoje. Tarp susirgusiųjų ne tik jūreiviai, daugėja turistų, taip pat dirbančiųjų endeminėse teritorijose mūsų šalies piliečių.
Ligos inkubacinis periodas gali trukti nuo vienos iki kelių savaičių, kartais daugiau kaip metus. Tai priklauso nuo sukėlėjo rūšies. Paprastai maliarija pasireiškia karščiavimo priepuoliu, kuris prasideda šalčio krėtimu, vėliau pakyla temperatūra iki 40-41° C, atsiranda stiprūs galvos, raumenų skausmai, gali būti pykinimas, vėmimas. Karščiavimas tęsiasi 3-4 val., po to temperatūra krinta, ligonis gausiai prakaituoja, jaučia silpnumą.
Maliarijos prevencijai yra skiriama chemoprofilaktika, kurios efektyvumas siekia 93-100 proc.

Vykstantiems į šalis, kuriose paplitusi maliarija, ULAC medikai pataria:

  • vartoti vaistus, nes reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių. Asmens sveikatos priežiūros įstaigos specialistas vaistus paskiria atsižvelgdamos į susirgimo riziką, pašalinius reiškinius, lydinčius susirgimus, ligonio amžių;
  • vaistus pradėti gerti savaitę prieš atvykstant į padidėjusio sergamumo zoną (ne vėliau kaip 3 dieną iki išvykimo), visą buvimo endeminėje vietovėje laiką ir grįžus iš kelionės (trukmė priklauso nuo vartojamo vaisto);
  • Jei pakyla temperatūra, sugrįžus ar būnant endeminėse vietovėse, būtina tuoj pat kreiptis į gydytoją ir jį informuoti, kad lankėtės endeminėje maliarijos šalyje;
  • vietovėse, kur plinta maliarija, saugotis uodų įkandimų.

Daugiau informacijos:
Zigmas Nagys
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
8 684 33174, zigmas@ulac.lt, www.ulac.lt

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close