AR SAUGIOS VAIKŲ SMĖLIO DĖŽĖS

Smėlio dėžė – labai įdomus ir naudingas dalykas, viliojanti vaikus smėlio pilių statymui, tunelių rausimui ar duobių kasimui. Tai savotiška smėlio terapija. Tačiau netinkamai įrengta ir prižiūrima smėlio dėžė gali tapti infekcinių ligų užsikrėtimo priežastimi.

Sveikatos saugos reikalavimai smėlio dėžių priežiūrai yra nustatyti Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ ir Lietuvos higienos normoje HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“.

Reikalavimai smėlio dėžėms

Higienos normose nurodyta, kad smėlis vaikų žaidimo aikštelėse turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes (nustačius askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ar kitų helmintų kiaušinėlių), taip pat esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas, jei smėlio tyrimų rezultatų nepateikė tiekėjas.

Nenaudojamos smėlio dėžės turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo. Uždangalas turi būti neslidaus paviršiaus.  Ypač aktuali smėlio dėžių apsauga nuo šunų ir kačių. Šie gyvūnai netinkamai prižiūrimose ar visai neprižiūrimose vaikų smėlio dėžėse atlieka savo gamtinius reikalus, rausia smėlį ar tiesiog gulinėja šildydamiesi prieš saulytę, taip palikdami kai kurių ligų sukėlėjus.  Šunys ir katės dažniausiai platina Echinokokus genties kaspinuočius, toksoplazmų cistas, toksokarų kiaušinėlius, kurie patekę į žmogaus organizmą, sukelia rimtus sveikatos sutrikimus.

Svarbu yra tai, kad savivaldybių teritorijose būtų užtikrinamas tinkamas gyvūnų laikymo taisyklų reikalavimų vykdymas.

Ligos ir profilaktika

Paskutiniu metu nustatomas parazitozinių ligų suaktyvėjimas. Jei 2017 m. Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse buvo nustatyti 7 atvejai susirgimų askaridoze ir 6 atvejai enterobioze, tai per 2018 m. 7 mėn. askaridozės atvejų nustatyta 5, enterobiozės – 4, toksoplazmozės – 1 ir toksokorozės – 1.

Šiomis ligomis užsikrečiama, kai sukėlėjai per burną patenka į žarnyną. Dažniausiai jie patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautus vaisius, uogas. Vaikai užsikrečia žaisdami  smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ar kačių išmatų.

Tam, kad išvengti susirgimų būtina laikytis higienos normų reikalavimų. Šių reikalavimų privalo laikytis visi už žaidimų priežiūrą atsakingi ir jas eksploatuojantys juridiniai ir fiziniai asmenys arba šių aikštelių savininkai-savivaldybės, gyventojų bendrijos, ugdymo ir kitos įstaigos, kurių teritorijoje yra smėlio dėžės.

Ypač svarbu metiniuose įstaigų planuose numatyti smėlio parazitologinių tyrimų atlikimą, tam planuojant reikiamas priemones ir lėšas. Smėlį parazitologiniam ištyrimui galima pristatyti į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Kauno skyrių, adresu aušros g. 44, Kaunas, tel.: (8 37) 3316 99, el. p. priimamasis.kaunas@nvspl.lt.

Visuomenės sveikatos specialistai reguliariai vertina smėlio dėžių, esančių ugdymo įstaigų teritorijose būklę, tačiau yra ir tokių smėlio dėžių, kurios yra įrengtos senai ir nežinia kam priklauso, todėl savo ir savo vaikų sveikata privalo rūpintis ir patys tėveliai.

 

Kad vaikas smėlio dėžėje būtų saugus rekomenduojamos šios priemonės:

 

–   smėlio dėžę įrengti saulėtoje vietoje ir kartas nuo karto perkasti smėlį;

– smėlį keisti ar atnaujinti kiekvieną pavasarį, jei užterštas šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis keisti iš karto;

–   prižiūrėti smėlio dėžėje žaidžiančius vaikus, kad jie nekištų pirštukų ar žaislų į burną;

–   nenaudojamą smėlio dėžę uždengti uždangalu su neslidžiu paviršiumi;

–   neleisti vaikui   ar netinkamai prižiūrimose smėlio dėžėse:

–   pasirūpinti, kad į smėlio dėžę nepatektų gyvūnai;

–   grįžę iš lauko vaikai privalo švariai nusiplauti rankas.

Konsultacinę pagalbą galima gauti adresu Prienai, J.Brundzos g, 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyriuje, tel. (8 319) 51162; el. p.:  prienai@nvsc.lt.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 331684; 867653401

El. paštas: kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

Kauno departamento Prienų skyriaus vedėjas

Almiras Skiauteris

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close