2020 m. mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo rezultatai Prienų rajone

2020 metais visose Lietuvos savivaldybėse buvo atliktas mokyklinio amžiaus 5, 7 ir 9 (I gimnazijos) klasių mokinių gyvensenos tyrimas. Tyrimas atliktas įgyvendinant Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, įtvirtinantį periodinius gyvensenos tyrimus kaip visuomenės sveikatos stebėsenos elementus.

Tyrimas atskleidė esamą mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos situaciją atskirose savivaldybėse ir bendrai Lietuvoje, pateikiant įrodymus kryptingam sveikatą stiprinančios veiklos planavimui konkrečioje savivaldybėje, o ateityje atlikus daugiau pakartotinių tyrimų bus galima stebėti rodiklių pokyčius.

Tyrimas atliktas vadovaujantis Higienos instituto (toliau – HI) parengta gyvensenos tyrimų organizavimo ir vykdymo metodika. Anketinei apklausai naudotas su Sveikatos apsaugos ministerija suderintas standartizuotas klausimynas .

Vaikų gyvensenos stebėsenos rodikliai suskirstyti į 3 grupes:

  • laimingumas, sveikatos ir išvaizdos vertinimas;
  • sveikatos elgsena (fizinis aktyvumas, pasyvus laisvalaikis ir mitybos įpročiai, burnos higiena);
  • rizikingas elgesys (tabako, elektroninių cigarečių rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas, patyčios ir saugumas kelyje, namuose bei mokykloje).

2020 m. mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo duomenų bazę sudarė 35 473 respondentų užpildytos anketos, iš kurių 571 anketą užpildė Prienų rajono moksleiviai, iš jų 208 buvo 5 kl. mokiniai, 167 – 7 kl. mokiniai, 190 – 9 arba I gimnazijos klasės mokiniai.

Spalvinis žymėjimas lentelėje rodo situacijos gerėjimą – žalia spalva, blogėjimą – raudona spalva, jei pokyčio nėra  – geltona spalva.

Vykdant tyrimą, Prienų rajone 76 proc. apklaustų mokinių nurodė, jog yra laimingi arba pakankamai laimingi galvodami apie savo dabartinį gyvenimą (Lietuvoje – 73,2 proc.), o savo sveikatą vertina puikiai arba gerai – 79,5 proc. (Lietuvoje – 79,8 proc.).

Didėja mokyklinio amžiaus vaikų, kurie kasdien ne pamokų metų mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, dalis – 16,8 proc. (Lietuvoje 13,6 proc.) ir mažiau laiko praleidžia prie ekranų (televizoriaus, kompiuterio, planšetė, išmaniojo telefono) – 21 proc. (Lietuvoje – 23,3 proc.).

Sveikatos specialistų teigimu, racionali vaikų mityba – sveikatos pagrindas, turintis įtakos fizinei ir protinei vaikų raidai, imunitetui, darbingumui ir net gyvenimo trukmei. Tikima, kad tvirti sveikos mitybos įpročiai, įgyti, suformuoti vaikystėje ir paauglystėje, išlieka ir turi teigiamą įtaką sveikatai visą likusį gyvenimą. Tyrimas atskleidė, kad mažiau nei pusė (45,5 proc.) Lietuvos apklausos dalyvių kasdien valgo pusryčius, Prienų rajone, situacija panaši – 46,6 proc. Tokia dalis 5, 7, 9 kl. moksleivių dieną pradeda nuo pusryčių. Taip pat nustatyta, kad Prienų rajono vaikai per mažai ir per retai valgo daržoves (31,6 proc.) ir vaisius (34 proc.). Beveik 14 proc. rajono vaikų bent kartą per dieną valgo saldumynus, 11,9 proc. bent kartą per dieną geria gazuotus saldžiuosius gėrimus. Padidėjo mokyklinio amžiaus vaikų, kurie valosi dantis šepetėliu ir pasta dažniau nei kartą dažniau nei kartą per dieną, dalis – 54,5 proc. (Lietuvoje – 57 proc.).

Tabako gaminių bei elektroninių cigarečių vartojimas – paplitęs reiškinys, bent kartą per metus vartoję tabako gaminius prisipažino 13 proc. respondentų Prienų rajone. Pastebimas sumažėjęs tiek tabako gaminių tiek elektroninių cigarečių rūkymas, tačiau padidėjo alkoholinių gėrimų vartojimas, kai Lietuvos mastu stebimas sumažėjimas.   

Dar viena šių laikų nerimą kelianti problema – patyčios, neretai sukeliančios ne tik psichologinį diskomfortą, bet ir rimtų sveikatos sutrikimų. Analizės duomenys atskleidė, kad per paskutiniuosius du mėnesius iš kitų tyčiojosi apie trečdalis mokinių. Dažniausiai tai darę prisipažino 5 klasės Prienų rajono mokiniai (38,9 proc. šio amžiaus vaikų). Lietuvoje daugiausiai besityčiojančių skaičiuojama tarp 7 klasės moksleivių (28,21 proc. šio amžiaus vaikų). Lyginant su 2016 m. patyčių skaičius ženkliai sumažėjo.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close