Menu Close

Išbėrė, karščiuojate? Tyrimai dėl tymų ir raudonukės nekainuoja

      Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas primena, kad išbertiems ir karščiuojantiems pacientams (vaikams ir suaugusiesiems) tyrimai dėl tymų ir raudonukės atliekami valstybės biudžeto lėšomis. Tyrimus paskirti gali šeimos gydytojas arba kitas gydantis gydytojas.

Laboratoriškai ištirti visus panašius į tymus ar raudonukę atvejus yra labai svarbu siekiant šių ligų eliminavimo Europos regione.

Tymai ir raudonukė – skiepais valdomos infekcijos

Tymai – ūmi, labai užkrečiama virusinė liga, plintanti oro-lašeliniu keliu arba per kvėpavimo takų išskyromis suterštas rankas ir aplinką. Neretai ligą lydi komplikacijos – ausies uždegimas, plaučių uždegimas, viduriavimas, galvos smegenų uždegimas, o didžiausia komplikacijų ir mirties rizika – nėščiosioms bei kūdikiams iki 12 mėn. amžiaus. Persirgus tymais padidėja imlumas kitoms infekcijoms, paūmėja lėtinės ligos. Iki visuotinio skiepijimo pradžios beveik visi gyventojai tymais persirgdavo vaikystėje.

Raudonukė – ūmi virusinė užkrečiamoji liga, plintanti taip pat oro lašeliniu būdu. Ligą lydinčios komplikacijos nėra dažnos: daugybiniai sąnarių uždegimai (suaugusiesiems), raumenų skausmas mergaitėms, galvos smegenų uždegimas (reta, bet mirštamumas 20-50 proc.). Ypač pavojinga raudonuke susirgti nėščiajai, nes raudonukės virusas gali stipriai pakenkti vaisiaus vystymąsi ir sukelti apsigimimus.

Vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus ir raudonukę – profilaktinis skiepijimas.

Tymų ir raudonukės epidemiologinė priežiūra

Lietuva kaip ir kitos Europos šalys yra įsipareigojusi siekti tymų ir raudonukės plitimo sustabdymo ir ištirti visus ligų atvejus, kurie yra panašūs į tymus ir raudonukę.

Lietuvos Respublikos teisės aktai ir tarptautinės organizacijos nurodo, kad asmens sveikatos priežiūros specialistai, įtarę tymų ar raudonukės atvejus, taip pat visų kitų susirgimų, pasireiškiančių į tymus ar raudonukę panašiu bėrimu ir karščiavimu (pvz.: skarlatinos ir kt.) atvejais, privalo atlikti nemokamą laboratorinį ištyrimą.

Dažniausiai tymų/raudonukės laboratoriniams tyrimams imama kraujo tiriamoji medžiaga.

Tymų ir raudonukės paplitimas

2017 m. Lietuvoje registruoti 2 tymų atvejai suaugusiesiems asmenims. Raudonukės atvejų nebuvo registruota. Per paskutinius 12 mėnesių Europoje registruota 14 813 tymų atvejų (iš jų 32 mirties atvejai) ir 692 raudonukės atvejai.

Tikėtina, kad Lietuvoje vis dar cirkuliuoja tymų virusas ir nepaskiepytiems ar neteisingai paskiepytiems asmenims vis dar yra rizikos užsikrėsti ir susirgti. Galbūt šių ligų pasitaiko dažniau, nei rodo statistika, tik jos lieka neatpažintos, todėl kad neatliekami laboratoriniai tyrimai.

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Kauno departamento Vidaus administravimo

skyriaus vedėja                                                                                              Sonata Kunickienė

Skip to content