Menu Close

GROŽIO PASLAUGŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS SAUGA

Grožio paslauga – tai plaukų priežiūros, veido ir kūno priežiūros, nagų priežiūros, tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo paslaugos. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Prienų skyriaus turima informacija Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse teisėtai yra teikiamos šios grožio paslaugos: 60 plaukų priežiūros paslaugų, 45 veido priežiūros paslaugos, 29 nagų priežiūros paslaugos, 24 kūno priežiūros paslaugos, 4 ilgalaikio (permanentinio) makiažo paslaugos, 4 papuošalų vėrimo paslaugos ir 1 tatuiravimo paslauga. Grožio salonuose gali būti teikiamos tik grožio paslaugos, tačiau ne gydymo. Dėl to, atkreipiame dėmesį, kad grožio paslaugos teikėjas savo paslaugų teikimo aprašuose negali  teigti, kad jo paslauga skirta  tam tikrų susirgimų gydymui. Tokios nuostatos pasitaiko teikiant veido priežiūros ar kūno priežiūros paslaugas. Tad žmogus, turintis odos sveikatos problemų, turėtų kreiptis ne į grožio saloną, o į gydymo įstaigą. Visoms grožio paslaugoms reikalingas leidimas-higienos pasas, o gydymo paslaugoms be leidimo-higienos paso būtina turėti specialisto kvalifikaciją patvirtinantį dokumentą ir licenciją verstis gydymo veikla. Leidimas-higienos pasas – tai dokumentas, liudijantis, kad teikiamų paslaugų ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Pagrindinius grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 117-2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“. Ši higienos norma privaloma visiems Lietuvos Respublikos juridiniams ir fiziniams asmenims, statantiems, įrengiantiems, rekonstruojantiems statinius ir patalpas, kuriose teikiamos grožio paslaugos, paslaugų teikėjams bei kontroliuojančioms institucijoms. Grožio paslaugų teikėjai privalo teikti tik saugias paslaugas. Nesilaikant higienos reikalavimų, galima išplatinti grybelines ir per kraują plintančias užkrečiamas ligas kaip AIDS, hepatitą B, hepatitą C. Šios ligos perduodamos per pažeistą odą, per kraują, naudojant nesterilius instrumentus kosmetologijos, manikiūro, pedikiūro paslaugų metu, veriant auskarus ar darant tatuiruotes. Teikiant grožio paslaugas, gali būti platinami tokie užkratai, kaip stafilokokai, herpes sukėlėjai, niežai ir utėlės. Atkreipiame dėmesį paslaugų vartotojams, kad pasitaiko atvejų, kai grožio paslaugos yra teikiamos namų sąlygomis ar tam neįrengtose vietose, paslaugų teikėjas neturi leidimo-higienos paso. Tokios paslaugos yra nesaugios ir gali būti ankščiau išvardintų susirgimų priežastimi. Paslaugų vartotojams siūloma būti atsargiems ir pasidomėti, ar paslaugas teikiantis asmuo turi nustatyta tvarka išduotą leidimą-higienos pasą.

Visuomenės sveikatos specialistai vykdo grožio paslaugas teikiančių objektų visuomenės sveikatos saugos kontrolę. Kontrolės tikslas – nustatyti, ar minėti objektai laikosi visuomenės sveikatos saugą reglamentuojamų teisės aktų reikalavimų, ar tinkamai juos vykdo, o taip pat siekiant įgyvendinti priemones, mažinančias galimų pažeidimų skaičių, teikti metodinę pagalbą paslaugas teikiantiems objektams, juos konsultuoti visuomenės sveikatos saugos klausimais. Kiekvienais metais yra atliekamas objektų būklės įvertinimas ir atranka, pagal kurią sudaromas periodinės (planinės) visuomenės sveikatos saugos kontrolės planas-grafikas. Su kontrolės planu-grafiku galima susipažinti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM internetiniame tinklapyje. 2017 m. Prienų rajone ir Birštono savivaldybėse buvo numatyta atlikti 27 ūkio subjektų, teikiančių grožio paslaugas, periodinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę. Tačiau buvo patikrinta tik 11 ūkio subjektų. Pagrindine  priežastimi buvo tai, kad ūkio subjektai nurodytais adresais veiklos nevykdė, nors turėjo galiojančius leidimus-higienos pasus. Primename, kad Leidimų-higienos pasų išdavimo taisyklių 48.2 punkte numatyta, kad leidimų-higienos pasų turėtųjų pareiga apie pasikeitusias ūkinės komercinės veiklos vykdymo sąlygas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių sąlygų pasikeitimo informuoti leidimą-higienos pasą išdavusią instituciją. Tam, kad būtų išvengta nesusipratimų, būtina leidimą-higienos pasą panaikinti arba sustabdyti, pateikiant dokumentus išdavusiai institucijai (laisvos formos prašymą, leidimo-higienos paso ir ūkinės komercinės veiklos vykdymo pažymos originalus).

Konsultacinę pagalbą galima gauti adresu Prienai, J.Brundzos g, 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyriuje, tel. (8 319) 51162; el. p.:  prienai@nvsc.lt.

Skip to content