Menu Close

MEDICINOS PRIETAISŲ VALYMAS, DEZINFEKAVIMAS IR STERILIZAVIMAS

                   Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas, vykdydamas Valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę, nustato daug pažeidimų, susijusių su medicinos prietaisų naudojimu ir jų priežiūra. Todėl teikia informaciją apie pagrindinius medicinos prietaisų valymo, dezinfekavimo ir sterilizavimo principus.

                   Sveikatos priežiūros įstaigos gali naudoti tik teisės aktų reikalavimus atitinkančius medicinos prietaisus ir turi turėti  lietuvių kalba parengtas naudojimo instrukcijas. Prietaisai turi būti valomi, dezinfekuojami ir sterilizuojami, vadovaujantis gamintojo naudojimo instrukcijomis, o jų nesant – Lietuvos higienos normos HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“  reikalavimais. Draudžiama pakartotinai naudoti vienkartinio naudojimo medicinos prietaisus ar jų dalis.

                  Medicinos prietaisai, kuriais skverbiamasi per odą, gleivines ir kurie liečia sterilius audinius, kūno ertmes ir jais teka sterilūs skysčiai laikomi ypač pavojingais. Tokie prietaisai valomi, dezinfekuojami, sterilizuojami arba dezinfekuojami aukšto lygio dezinfekcijos priemonėmis. Nepavojingi medicinos prietaisai (nesiliečia su pacientu arba liečiasi tik su sveika oda) valomi ir dezinfekuojami.

               Medicinos prietaisai arba jų dalys, kurių paviršių negalima drėgnai valyti ir dezinfekuoti, dengiami vienkartiniais biologiniams skysčiams nelaidžiais apdangalais. Po kiekvienos procedūros apdangalai keičiami švariais. Sterilizuojamų prietaisų, gaminių pakavimo priemonės turi būti tinkamos sterilizuojamiems medicinos prietaisams, gaminiams ir taikomam jų sterilizacijos būdui.

                Atsparūs aukštos temperatūros (121 °C arba 134 °C) karščiui ir drėgmei ypač pavojingi ir pavojingi medicinos prietaisai ir gaminiai sterilizuojami garo sterilizatoriuose. Neatsparūs aukštos temperatūros karščiui ir drėgmei ypač pavojingi ir pavojingi medicinos prietaisai ir gaminiai sterilizuojami žemos temperatūros vandens garų ir formaldehido mišiniu arba etileno oksido dujomis, arba vandenilio peroksido dujų plazma. Karšto oro sterilizatoriuose (160 °C arba 180 °C) sterilizuojami neatsparūs greitam kaitinimui garais gaminiai. Šis sterilizacijos būdas taikomas laboratorijose metaliniams, stikliniams indams ir kitoms priemonėms, neturinčioms tiesioginio sąlyčio su pacientu, sterilizuoti.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Vidaus administravimo skyriaus vedėja                                                                  Sonata Kunickienė

Vaida Čėčienė, tel. 8-37 33 16 98, el. p. vaida.ceciene@nvsc.lt

Skip to content