Menu Close

GRAUŽIKAI NAMŲ APLINKOJE – NEKVIESTI LANKYTOJAI

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad vėstant orams bei mažėjant maisto atsargoms gamtoje, graužikai gali pradėti plūsti į gyvenamuosius namus, butus ir sodybas. O graužikai yra užkrečiamųjų ligų sukėlėjų nešiotojai ir platintojai. Pasaulyje registruojamos 35 ligos, kurias platina pelės ir žiurkės.

Lietuvoje graužikų platinamų ligų grupėje daugiausiai registruojama jersiniozės atvejų. Ši graužikų platinama liga 2017 m. diagnozuota 155 šalies gyventojams iš kurių net 78 proc. sudarė vaikai iki 3 m. amžiaus. Daugiau sirgo miesto gyventojai nei kaimo, o vyrai dažniau nei moterys. Daugiausiai susirgimų registruota Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno apskrityse.

Kitos tiesiogiai graužikų platinamos ligos Lietuvoje registruojamos labai retai. Pernai leptospiroze sirgo 16 šalies gyventojų, tuliaremija – 5, o kitų tiesiogiai graužikų platinamų ligų neregistruota dešimtmečiais.

Kaip išvengti graužikų antplūdžio?

Deratizacija. Graužikus būtina nuolatos ir laiku naikinti, kad užtikrintume maisto produktų apsaugą, išvengtume neigiamo psichologinio poveikio, materialinių nuostolių, ir svarbiausia – užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti.

Būsto apsauga. Plyšius ir angas, esančias pastatų pamatuose, užkiškite plienine viela ar užcementuokite; apjuoskite namo pamatus skarda; aplink pastatą išdėliokite spąstus.

Maisto laikymas. Nepalikite maisto atviruose induose; gyvūnų maistą laikykite sandariai uždarytą; maisto atliekas laikykite šiukšliadėžėse su dangčiu; maisto produktus (kruopas, miltus, duoną ir kt.) laikykite uždarose talpose, graužikams nepasiekiamose vietose.

Kiemo apsauga. Nelaikykite kieme nereikalingų daiktų, kad graužikai neįsikurtų juose savo būsto; šiukšlių konteinerius visada laikykite sandariai uždarytus; išdėliokite spąstus aplink pagalbinius pastatus.

Kadangi pelės ir žiurkės aktyvios ištisus metus, reikėtų periodiškai patikrinti tiek gyvenamas, tiek negyvenamas patalpas, ir aptikus graužikų invazijos pėdsakų, imtis visų priemonių nemalonioms pasekmėms išvengti: naikinti graužikus, išmesti graužikų ir kitų kenkėjų apgadintus maisto produktus, valyti ir dezinfekuoti graužikų išskyromis užterštą aplinką ir kt. Tai pat būtina reguliariai perrinkti ir išmesti supuvusias daržoves ir vaisius – pūvant vaisiams ir daržovėms, ant jų esantys graužikų išskiriami sukėlėjai intensyviai dauginasi.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

 

Kauno departamento

Vidaus administravimo skyriaus vedėja

Sonata Kunickienė

Skip to content